35. Uproszczone formy opodatkowania Flashcards
Dla państwa uproszczone formy opodatkowania korzystne są ze względu na…
zmniejszenie kosztów wymiaru podatków poprzez zmniejszenie zakresu czynności organów podatkowych z tym związanych, zwłaszcza czynności kontrolnych.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:
- zastępuje opodatkowanie dochodu na zasadach ogólnych;
- istotą uproszczenia jest przyjęcie jako podstawy opodatkowania nie dochodu, ale przychodu.
- założeniem jest uzyskanie - w przeciętnych warunkach gospodarowania - takiego obciążenia dochodu, jakie wystąpiłoby w wypadku opodatkowania podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych.
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają:
1) osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą,
2) osoby, które osiągają przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej,
3) osoby, które osiągają przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, w ograniczonym zakresie
4) duchownych.
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników, którzy….
osiągają w całości lub w części przychody m.in. z tytułu prowadzenia aptek, działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych oraz handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.
Podatnicy, którzy korzystają z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, mają obowiązek…
prowadzenia ewidencji przychodów (odrębnie za każdy rok podatkowy), a także wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych podstawą opodatkowania jest…
przychód bez pomniejszania o koszty jego uzyskania.
Rozliczenia i obowiązki sprawozdawcze podatników korzystających z z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych:
1) w ciągu roku podatkowego, co miesiąc, obliczają podatek i wpłacają go na rachunek urzędu skarbowego, do 20. dnia następnego miesiąca, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania,
2) mogą (pod pewnymi warunkami) obliczać podatek i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego do 20. dnia następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ma być opłacony ryczałt, a za ostatni kwartał roku podatkowego – w terminie złożenia zeznania,
3) składają urzędowi skarbowemu, właściwemu według miejsca zamieszkania, zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w terminie od 15 lutego do końca lutego następnego roku (PIT-28, PIT-28S). Jeżeli ten dzień wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to chodzi o pierwszy dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
W ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych stawka opodatkowania wynosi…
w zależności od rodzaju działalności podlegającej opodatkowaniu - 20%, 17%, 12,5%, 8,5%, 5,5%, 3% i 2% przychodów.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w pierwszej kolejności ulega…
obniżeniu, o kwotę zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne.
W razie utraty warunków opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonawanych, podatnik jest obowiązany…
poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, zaprowadzić właściwe księgi i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Karta podatkowa:
- zastępuje opodatkowanie dochodu na zasadach ogólnych;
- jest adresowana do podatników prowadzących działalność usługową lub wytwórczo-usługową.
Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej są zwolnieni z…
obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych, deklaracji o wysokości uzyskanego dochodu oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.
Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej są obowiązani…
wydwać na żądanie klienta rachunki i faktury, oraz przechowywać w kolejności numerów kopie tych rachunków i faktur w okresie 5 lat podatkowych, liczac od końca roku, w którym wystawiono rachunek lub fakturę.
Aby rozliczać się na karcie podatkowej, składa się…
wniosek PIT-16/PIT-16S do urzędu skarbowego lub w zgłoszeniu do CEIDG.
Stawki karty podatkowej są określone…
kwotowo w ustawie. Podlegają corocznie podwyższeniu w stopniu, który odpowiada wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów roku poprzedzającego rok podatkowy w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego.