33. Podatek od towarów i usług Flashcards
Przedmiot opodatkowania:
1) odpłatnej dostawy towarów, rozumianej jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (w niektórych przypadkach za odpłatną dostawę może być uznane nieodpłatne przekazanie towarów przez podatnika),
2) odpłatnego świadczenia usług, rozumianego jako każde świadczenie, które nie jest dostawą towarów (w niektórych przypadkach za odpłatne świadczenie usług mogą być uznane usługi świadczone nieodpłatnie),
3) eksportu i importu towarów na terytorium kraju,
4) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
5) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.
Podatnicy, u których wartość sprzedaży (bez kwoty podatku) nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł (z wyjątkami określonymi w ustawie) korzystają ze….
zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Zgodnie z ogólną zasadą obowiązek podatkowy powstaje…
z chwilą dostawy towarów lub wykonania usługi. W przypadku usług przyjmowanych częściowo wykonanie usługi następuje z chwilą wykonania części usługi, dla której określono zapłatę.
Podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) jest…
osoba fizyczna, prawna oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej (np. spółka cywilna, spółka jawna, spółka partnerska, itp.), która samodzielnie wykonuje działalność gospodarczą, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności.
Mały podatnik to…
podatnik VAT, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty
Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS):
- nową instytucją, która ułatwi podatnikom stosowanie przepisów dotyczących stawek podatku VAT oraz zapewni im w tym zakresie odpowiednią ochronę.
- zawiera opis towaru albo usługi, ich odpowiednią klasyfikację oraz właściwą stawkę podatku VAT;
- WIS jest wydawana na wniosek m.in. podatnika;
- wydawane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Stawki podatkowe:
1) stawka podstawowa - 23%;
2) stawki obniżone - 8%, 5%;
3) stawka 0%.
Ulga za złe długi:
Podatnik (wierzyciel) może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny za dostarczane towary lub świadczone na terytorium kraju usługi w przypadku gdy wierzytelności nie są regulowane na warunkach i w terminie wskazanym w ustawie.