29. Rozszerzenie zakresu podmiotowego odpowiedzialności podatkowej (następstwo prawne i odpowiedzialność podatkowa osób trzecich) Flashcards
W wyniku następstwa prawnego dłużnik podatkowy….
zostaje zastąpiony przez inny podmiot.
Instytucja odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej pozwala na…
pociągnięcie innej osoby do odpowiedzialności obok istniejącego dłużnika podatkowego.
Następstwo prawne osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej obejmuje…
łączenie, przekształcenie, podział, nabycie przedsiębiorstw państwowych, spółek, które na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych nabyły lub przyjęły te przedsiębiorstwa.
Osoba prawna zawiązana w wyniku łączenia się osób prawnych itp. wstępuje…
we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.
Osoba prawna zawiązana w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej oraz przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej występuje….
we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby lub spółki.
Jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje…
wyłącznie w prawa przekształconego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych.
Oosby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują…
z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku.
W przypadku osób fizycznych spadkobiercy podatnika przejmują…
przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy.
Osoby trzecie odpowiadają za zaległości podatkowe solidarnie z podatnikiem albo następcą prawnym podatnika…
całym swoim majątkiem.
Źródłem odpowiedzialności osoby trzeciej jest…
konstytutywna decyzja podatkowa.
Postępowanie zmierzające do wydania decyzji o odpowiedzialności osoby trzeciej nie może…
zostać wszczęte przed upływem terminu płatności ustalonego zobowiązania itp.
Egzekucja zobowiązania wynikającego z decyzji o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej może być wszczęta dopiero wówczas gdy…
- egzekucja z majątku podatnika okazała się w całości lub w części bezskuteczna,
- odstąpiono od czynności zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych albo
- nie przystąpiono do egzekucji administracyjnej w wyniku uprawdopodobnienia przez organ egzekucyjny braku możliwości uzyskania w toku egzekucji administracyjnej kwoty przewyższającej wydatki egzekucyjne.
Prawo do wydania decyzji o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej przedawnia się…
z upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym pwstała zaległość podatkowa.
Przedawnienie zobowiązania wynikającego z decyzji o odpowiedzialności osoby trzeciej następuje…
po upływie 3 lat od końca roku kalendarzowego, w którym została doręczona decyzja.
Odpowiedzialność podatkowa rozwiedzionego małżonka:
całym swoim majątkiem solidarnie z byłym małżonkiem za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej, jednakże tylko do wysokości wartości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym.
Odpowiedzialność podatkowa członka rodziny:
- całym swym majątkiem solidarnie z podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą za zaległości podatkowe wynikające z tej działalności i powstałe w okresie, w którym stale współdziałał z podatnikiem w jej wykonywaniu, osiągając korzyści z prowadzonej przez niego działalności.
- ograniczona do wysokości uzyskanych korzyści.
Odpowiedzialność podatkowa nabywcy przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części:
całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, chyba że przy zachowaniu należytej staranności nie mógł wiedzieć o tych zaległościach.
Odpowiedzialność jednoosobowej spółki kapitałowej:
odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z osobą fizyczną za powstałe do dnia przekształcenia zaległości podatkowe przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Spółka niemająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału swoje przedsiębiorstwo, odpowiada…
całym swoim majątkiem solidarnie z tą os. fizyczną za powstałe do dnia wniesienia przedsiębiorstwa zaległości podatkowe związane z wniesionym przedsiębiorstwem.
Odpowiedzialność podatkowa właściciela, samoistnego posiadacza lub użytkownika wieczystego rzeczy lub prawa majątkowego:
- odpowiadają za zaległości użytkownika powstałe w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez użytkownika, jeżeli dana rzecz lub prawo są związane z działalnością gospodarczą lub służą do jej prowadzenia.
- ograniczona do równowartości rzeczy lub praw majątkowych będących przedmiotem użytkowania.
Dziewrżawca lub użytkownik nieruchomości odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem będącym właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem samoistnym nieruchomości za….
zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych wynikających z opodatkowania nieruchomości powstałych podczas trwania dzierżawy lub użytkowania.
Wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplemantariusz spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej odpowiada…
całym swoim majątkiem solidarnie ze spólką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki.
Odpowiedzialność podatkowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, spółki akcyjnej lub spółki akcyjnej w organizacji:
członkowie zarządu odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem, jeżeli egzekucja spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a członek zarządu:
1) nie wykazał, że:
a) we właściwym czasie ogłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie zapobiegające ogłoszeniu upadłości albo
b) niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości lub niewszczęcie postępowania zapobiegającego ogłoszeniu upadłości nastąpiło bez jego winy.
2) ne wskazuje mienia spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części.
Pozytywne przesłanki obciążenia odpowiedzialnością członka zarządu:
- nieskuteczna w całości lub w części egzekucja z majątku spółki;
- wykazanie, że zaległości wynikają z zobowiązań, których termin płatności upłynął w czasie pełnienia obowiązków członka zarządu.