Pytania kontrolne z pietrzyka Flashcards
Hipersplenizm:
C. jest zespołem objawów klinicznych spowodowanych nadmierną funkcją śledziony w przebiegu splenomegalii;
D. wśród objawów hipersplenizmu dominuje pancytopenia.
Chłopiec w wieku 8 lat zgłasza się do lekarza z powodu makroskopowego krwiomoczu. W badaniu fizykalnym stwierdzono obrzęki podudzi, nadciśnienie tętnicze, a w badaniach laboratoryjnych - białkomocz 1,5g/l, w osadzie moczu pole pokryte erytrocytami, w surowicy krwi podwyższone parametry wydolności nerek (mocznik 10 mmol/i, kreatynina 100 prno1/1). U tego pacjenta należy zbadać stężenie składowej C3 dopełniacza oraz odczyn antystreptolizynowy (ASO) w celu rozpoznania:
d) ostrego poinfekcyjnego zapalenia kłębuszków nerkowych;
U 12-letniej pacjentki z trwającymi od 3 tygodni stanami gorączkowymi stwierdzono w badaniu moczu białkomocz i krwinkomocz. Dodatnie autoprzeciwciała przeciw mieloperoksydazie MPO (p-ANCA) świadczą w tym przypadku o glomerulopatii w przebiegu
: a) mikroskopowego zapalenia naczyń
U ilu dzieci < 5. roku życia z infekcją szczepem E. coli produkującym shigatoksynę rozwinie się zespół hemolityczno–mocznicowy?
c) 5-15%
W atypowym zespole hemolityczno-mocznicowym nadmiernej aktywacji ulega
b) alternatywna droga aktywacji dopełniacza;
Do rozpoznania zespołu hemolityczno-mocznicowego u dzieci niezbędne jest stwierdzenie triady objawów. Spośród podanych proszę wybrać trzy właściwe:
(3) niedokrwistość hemolityczna; (4) małopłytkowość; (5) ostre uszkodzenie nerek
U 10-miesięcznego dziecka stwierdzono następujący wynik morfologii krwi obwodowej: WBC - 12 mm’, RBC 040/mm;, Hb - 93 g/i, Ht - 26%, MCV - 68 fl, MCH - 22 pg, MCHC - 29 g/d1, RDW 16%, rEitikulocyty 4%, PIT 3$00 780 000/mrri3, neutrofile - 25%, eozynofile - 2%, limfocyty - 65%, monocyty - 8%. Dziecko czuje sie dobrze, ma dobry apetyt, nie gorączkuje. W badaniu fizykalnym nie stwierdza się zażółcenia powłok, powiększenia ww chłonnych wątroby i śledziony. Najbardziej prawdopodobnym rozpoznaniem jest
c) niedokrwistość z niedoboru żelaza;
Do cech rozpoznawczych niedokrwistości z niedoboru żelaza należą wszystkie poniższe z wyjątkiem:
b) zwiększonego stężenia ferrytyny w surowicy krwi;
ale:
a) mikrocytozy krwinek czerwonych;
c) zwiększonej całkowitej zdolności wiązania żelaza;
d) obniżonego stężenia hemoglobiny i obniżonego hematokrytu;
e) anizocytozy erytrocytów.
Izolowane przedłużenie PT u pacjenta z objawami skazy krwotocznej może być wywołane
) niedoborem czynnika VII,
Izolowane przedłużenie APTT u pacjenta z objawami skazy krwotocznej może być spowodowane niedoborem
2) czynnika VIII;
3) czynnika IX; ;
5) czynnika XI.
Drobne, o średnicy około 1-4 mm, odgraniczone, żywoczerwone lub fioletowe plamy bądź grudki na bonach śluzowych i skórze, występujące od wczesnego dzieciństwa i nasilające się z wiekiem, są charakterystyczne dla:
c) choroby Rendu-Oslera-Webera;
Chłopiec 12-letni od około 6 tygodni kaszle, okresowo występuje u niego gorączka. W badaniu przedmiotowym stmer-dza się: powiększone węzły chłonne szyjne wielkości około 2 cm, powiększenie wątroby i śledziony (około 2 cm poniżej łuków żebrowych), na kois)czynach dolnych obecność drobnych zmian skórnych wielkości < 1 mm, żywoczerwonych, w poziomie skóry, nieblednących przy ucisku. Otrzymał dotychczas 2 anłybiotyki, CO poskutkowało przejściowa poprawą. Zgłasza się z powodu nawrotu gorączki. Co należy zrobić
c) Wykonać morfologię, gdyż opisywane zmiany mogą wystąpić w przebiegu ostrej białaczki.
Pięciomiesięczne, do tej pory zdrowe i prawidłowo rozwijające się niemowlę zostało przyjęte do szpitala z cowodu trwa-jącej od 2 dni gorączki do 38,5°C i kaszlu. Przy przyjęciu stwierdzono: stan ogólny dość dobry, nieznaczną duszność, świsty, zaczerwienione gardło, powiększoną wątrobę i śledzionę odpowiednio 4 i 2 cm poniżej prawego i lewego łuku żebrowego. Które spośród poniższych stwierdzeń jest właściwe?
c) W diagnostyce należy uwzględnić: morfologię krwi, CRP, zdjęcie RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej.
Do zespołów genetycznych związanych ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia białaczki i/lub chłoniaków należą:
1) anemia Fanconiego, zespół Downa, ataksja-teleangiektazja;
2)agammagłobulinemia, zespół Wiskotta-Aldricha, niedobór IgA;
5) neurofibromatosis, zespół Chediaka, zespół Shwachmana.
U dzieci w chwili rozpoznania ostrej białaczki limfoblastycznej do najczęstszych odchyleń w badaniu morfologii krfs obwodowej należą:
d) niedokrwistość i małopłytkowość