Temeljne opredelitve in razmejitve med upravljanjem, vodenjem in managementom Flashcards
- Kaj označujemo s pojmom management?
S pojmom management opredeljujemo proces, funkcijo podjetja, njegovo investicijo, instrumentalni sistem, poseben vidik upravljalno-vodstvenega obvladovanja podjetja.
Management kot proces
lahko označuje zgolj vodenja podjetja, lahko pa tudi celoto upravljalno-vodstvenega procesa podjetja.
Management kot institucija
predstavlja vodstvo podjetja, pri čemer z razvojem modelov integralnega managementa vedno bolj izginjajo ločnice med upravljalci in vodstvi podjetij.
Management kot instrumentalni sistem
je celota podjetniških in upravljalno-vodstvenih načel ter slogov, tehnik in metod vodenja.
Management kot posebni vidik upravljalno-vodstvenega obvladovanja
podjetja ločimo vidike glede na:
- življenjska obdobja podjetja (npr. ustanovitveni ali razvojni management)
- dejavnost in velikost podj.
- posebne okoliščine, v katerih se znajde podj. (npr. kriza in temu prilagojeni krizni manag.)
- posebne cilje, ki jim sledi podjetje, cilji kakovosti in inovativnosti
- Pojasnite pojmovne razsežnosti upravljalno – vodstvenega procesa.
Upravljanje in vodenje podjetja poteka od globalnih, namenskih in razvojnih opredelitev v zvezi s podjetjem, k nadrobnejšim izvedbenim opredelitvam njegovega poslovanja. UV procesi se nanašajo na opredeljevanje: poslanstva ter smotrov in ciljev podjetja, načinov uresničevanja njegovega poslanstva in smotrov ter načinov doseganja ciljev, potrebnih resursov in aktivnosti za izvedbo tega. Navedeni sklopi opravil predstavljajo celoto UV procesa. Ne gre za enkraten proces, pač pa za kontinuiranost stalno ponavljajočih se aktivnosti. Zaradi njihove kompleksnosti UV procese proučujemo z vidika: hierarhičnosti njihove izvedbe, informacijske priprave za odločanje ter odločanja in ukrepanja, planiranja, organiziranja, neposrednega vodenja in kontrole kot osrednjih UV nalog nosilcev UV procesa
- Pojasnite razlike med upravljanjem in vodenjem.
Pri obravnavi upravljanja v odnosu do vodenja sta v ospredju dva vidika – kibernetski (upravljalni) in lastniški. Upravljanje je lastniška funkcija, vodenje pa managerska funkcija, celota obojega pa je strnjena v upravljano vodstveni proces. MER-ov model integralnega managementa temelji na Wienerjevih kibernetskih spoznanjih in razumevanju upravljanja.
- Kaj označujemo s pojmom upravljalno-vodstveni proces?
Ta proces institucionalno ni homogen in moramo ločiti med upravljalci in managerji. Najprej upravljanje nato vodenje.
Pojasnite temeljne razlike med osnovnima modeloma institucionalne rešitve upravljanja in vodenja. Anglo-ameriški model
Anglo-ameriški model določa enotni organ upravljanja in najvišjega vodenja upravni odbor, ki ga izvolijo delničarji. Pomembna problemska področja, s katerimi se ukvarja upravni odbor, so uspešnost podjetja, določanje najvišjega izvršnega direktorja, strateško planiranje in upravljanje. Podjetje torej v osnovi upravlja UO, ki nadzira najvišje vodstvo v soglasju z delničarji. Nalogi predsednika UO in direktorja sta lahko združeni. Odgovornosti UO so:
- določanje strategije podj., celovite usmeritve, poslanstva in vizije
- najemanje in opuščanje direktorja in najvišjega vodstva
- pregledovanje in odobravanje uporabe resursov
- skrb za interese lastnikov
model dvostopenjske (dvotirne) upravljalno-vodstvene strukture
loči med upravo in nadzornim svetom. Skupščina delničarjev nastopa v obeh modelih.
Dvotirni sistem
uprava (vodi posle družbe, enega ali več članov, člane uprave in predsednika imenuje nadzorni svet), nadzorni svet (nadzoruje vodenje poslov družbe), skupščina (delničarji uresničujejo svoje pravice na skupščini).
Enotirni sistem
upravni odbor (vodi družbo, nadzoruje posle, imenuje enega ali več izvršilnih direktorjev, predsednik odbora ni direktor), skupščina (delničarji uresničujejo svoje pravice na skupščini).
- Katera ključna pristopa oz. teoriji se ukvarjata z razmerji med različnimi udeleženci podjetja v okviru upravljanja?
Ukvarjata se s vprašanji upravljanja in se razlikujeta glede na to, katere skupine interesnih udeležencev podjetja postavljata v ospredje prizadevanj podjetja pri ustvarjanju koristi, ter se odražata v dveh temeljnih modelih institucionalnih rešitev.
Udeleženci podjetja: podjetje (managerji), pogodbeni=primarni (delničarji, zaposleni, kupci, dobavitelji, kreditodajalci), razpršeni=sekundarni (vlada, okolje, konkurenti, družba, lokalna skupnost)
Agencijska teorija postavlja v ospredje lastnike podjetja in predvsem ustvarjanje koristi za to skupino udeležencev. Tako išče predvsem ogovore na vprašanje, kako oblikovati ustrezen sistem spodbud in nadzora managerjev, da bodo ustrezno zavarovani interesi lastnikov
Pristop udeležencev podjetja pa poudarja pomen številnih skupin udeležencev kot tistih skupin, ki imajo legitimne interese v zvezi z aktivnostmi podjetja.. Da podjetje prevzame odgovornost, da vodi svoje aktivnosti na način, ki bo pravičen do vseh udeležencev podjetja.
- Ali vam je znan angleški pojem corporate governance? Kako bi ga pojasnili?
To so institucionalne rešitve upravljanja in najvišjega vodenja – temu s skupnim pojmom rečemo corporate governance (upravljanje podjetij), kjer je v ospredju raziskovanje vprašanja, kako nadzorovati in čim bolj uveljaviti interese različnih skupin interesnih udeležencev podjetja, ki so odvisne od usmeritve in dosežkov podjetja, je niz institucij, postopkov in pravil za namen preprečevanja uveljavljanja lastnih interesov v škodo drugih udeležencev.
- Indeksi
so se razvili z namenom zagotavljanja kakovostnega upravljanja podjetij. Omogočajo merjenje kakovosti upravljanja in so podjetjem hkrati lahko spodbuda za spremembe v smeri bolj kakovostnega upravljanja. Eden od najnovejših je nastal 2014 kot rezultat skupnega dela članov mreže SEECGAN. Indeks SEECGAN je bil ustanovljen za posebnosti poslovnega okolja v izbranih državah JV Evrope.