Interesno usklajevanje in izbira politike podjetja Flashcards
Interes
moramo razumeti kot korist. Da bi uresničili lastne interese nas vodi k interesnemu vedenju do drugih udeležencev, da jih pridobimo na naše cilje. V interesni akciji (politična akcija, ko en udeleženec začne z akcijo proti drugim da bi zagotovil da bodo doseženi lastni cilji) in vedenju sta osrednji dejavnosti vplivanje enega udeleženca in odzivanje drugega. Vpliv izhaja iz moči in se uresničuje v spodbujanju, odziv pa pomeni to koliko se drugi odzove vplivu.
Moč
Moč je zmožnost vplivanja in se izraža z uspešnim vplivom.
Vrste virov moči
moč nagrajevanja in posedovanja resursov (nagrade in kazni, napredovanja, prejemki), legitimna moč in moč položaja (moč ki jo posamezni poseduje glede na položaj, ki ga zaseda, ni priljubljena je pa upoštevana), moč znanja in strokovna moč (priznani in izkazani strokovnosti in znanju, cenjena in priljubljena moč), referenčna moč in moč osebnosti (povezana s karizmo posameznika, njegovim zgledom in osebnostjo, popularna in privlačna moč).
Notranji interesni udeleženci
običajno oblikujejo politiko ali odločajo o njej, lahko tudi oboje. Notranji udeleženci so:
- lastniki (vlagajo v podjetje svoje premoženje, da bi ga povečali ali ohranili, skrbijo za dobro ime),
- upravljalci (ne vlagajo v podjetje, zastopajo lastnike, osebni ugled),
- management podjetja (najvišje vodstvo in druge ravni managementa, interesi zaposlenih, podjetja, osebni interes, lastnikov),
- strokovnjaki in drugi zaposleni (ohranitev službe, delovno okolje, zaslužek za lastni obstoj in razvoj).
Zunanji interesni udeleženci
- tržni udeleženci (kupci-kakovost, cena, uporabnost, garancija, dostopnost; dobavitelji- plačilo v dogovorjenem roku, sodelovanje na dolgi rok, prepoznavnost s kakovostjo, pomembni partnerji, zanesljivost, ustrezna cena;
- financerji- banke, čim večja obrestna mera čim več kreditov;
- konkurenti- ustvarjalno tekmovanje),
- javnost (družbeno odgovorno, okolju prijazno plačevanje davkov, čim več delovnih mest, likvidnost),
- nosilci družbene infrastrukture in javnih financ ter druge državne institucije (država, uspešno delovanje podjetja, sposobnost plačevanja davkov in obveznosti do države).
Manipuliranje
pridobivanje ali prepričevanje in prisila ali zavezovanje, je enostranski pristop k ravnanju z nekom, je ukaz ki je zasnovan na moči pri katerem drugi udeleženec nima nobene izbire.
Pogajanje
kompromis, tekmovanje, sodelovanje, večstransko, proces bližanja stališč ljudi, s čimer je mogoče preskočit konfliktnost interesov.