SOR Flashcards
Przy podejrzeniu wolnego gazu w jamie otrzewnej w pierwszej kolejności wykonamy:
A. Gastroskopię i kolonoskopię
B. Endoskopową cholangopankreatoduodenoskopię wsteczną
C. RTG klatki piersiowej w pozycji stojącej
D. MRI jamy brzusznej i miednicy
E. TK jamy brzusznej
C
Ostry brzuch u nastolatki, jaka najczęstsza przyczyną ginekologiczna SPR A. Zapalenie przydatków B. Skręt torbieli jajnika C. Owulacja D. Ciąża pozamaciczna E. Skręt guza jajnika
D
Studentka, tępy ból brzucha nasilający się od 2 miesięcy, schudła 7 kg ale też od 2 miesięcy na diecie PALEO 1100 kcal, 3 dni temu miała gastroskopię w której znaleziono 15 mm wałowato otoczone owrzodzenie tylnej ściany dwunastnicy, ale nie pobrano z niego wycinków, co robić? (ojciec rak żołądka)
A. zlecić IPP i badanie H.Pylori z kału i dalsze postępowanie w zależności od wyników
B. pilnie powtórzyć gastroskopię i pobrać wycinek, test ureazowy
C. IPP w monoterapii
D. zalecić profilaktykę i zmianę kierunku studiów
A
??
ew tk
27-letni pacjent trafił na SOR z powodu zasłabnięcia w trakcie niesienia zakupów. W badaniu fizykalnym podbiegnięcie krwawe w okolicy lewego podżebrza w wyniku uderzenia piłka 5 dni temu. Przy przyjęciu CTK 80/50 mmHg, akcja serca miarowa 110/min, GCS 15 pkt. W USG FAST stwierdzono obecność wolnego płynu w jamie otrzewnej. Najbardziej prawdopodobną przyczyną obecnego stanu pacjenta jest:
a. odma opłucnowa
b. pourazowa perforacja zstępnicy
c. odwodnienie
d. odroczone pęknięcie potorebkowego krwiaka śledziony
e. uraz głowy związany z osłabieniem
D
66-letni mężczyzna zostaje przywieziony do szpitala z objawami krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Pacjent z alkoholową marskością wątroby, w wywiadzie dwukrotne krwawienie z żylaków przełyku. W trakcie gastroskopii stwierdzasz czynne, masywne krwawienie z żylaków przełyku. Próba endoskopowego tamowania krwawienia jest nieskuteczna. Jakie leczenie zastosujesz w następnym kroku?
a. założenie sondy Sengstakena-Blakemore’a
b. leczenie operacyjne polegające na odnaczynieniu wpustu i dystalnej części przełyku
c. zabieg operacyjny resekcji przełyku
d. ostrzykiwanie żylaków przełyku roztworem adrenaliny
e. powtórna próba założenia gumek na żylaki przełyku za około 30 minut
A
Do oddziału chirurgicznego zostaje przyjęta 92-letnia pacjentka w ciężkim stanie, z silnymi dolegliwościami bólowymi brzucha od wczoraj. Pacjentka przewlekle leżąca, z utrwalonym migotaniem przedsionków, nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną serca. Odmawia przyjmowania pokarmów, w domu 2-krotnie zwymiotowała treścią pokarmową, ostatni stolec 3 dni temu. W badaniu fizykalnym brzuch lekko wzdęty, palpacyjnie żywobolesny nad całą jamą brzuszną. Perystaltyka niesłyszalna. W badaniach laboratoryjnych WBC 17 000, Hgb 9,8 gdl, CRP 235 mgl, pH 7,18. Co podejrzewasz w pierwszej kolejności?
a. pęknięty wrzód dwunastnicy
b. perforacja uchyłka esicy
c. ostre niedokrwienie jelit
d. ostre zapalenie wyrostka robaczkowego
e. niedrożność przewodu pokarmowego spowodowaną rakiem odbytnicy
C
Nagły silny ból nadbrzusza obudził w nocy 45-letniego palacza papierosów, zażywającego okresowo diklofenak z powodu silnych dolegliwości bólowych kręgosłupa o typie dyskopatii. Co podejrzewasz i jaką diagnostykę zaproponujesz?
a. perforację wrzodu żołądka - tomografię komputerową jamy brzusznej
b. pękniętego tętniaka aorty - USG jamy brzusznej
c. perforację wrzodu żołądka - USG jamy brzusznej
d. pękniętego tętniaka aorty - tomografię komputerową w trybie angio
e. perforację wrzodu żołądka - RTG przeglądowe jamy brzusznej
E
75-letni chory zostaje przywieziony na SOR, GCS 15, w utrudnionym kontakcie słowno-logicznym, skóra blada, spocona, CTK 70/40, tętno 120, w karetce dwukrotne wymioty treścią fusowatą. Brzuch wzdęty, bolesny, per rectum smolisty stolec, brak badań laboratoryjnych. Brak dokumentacji medycznej. Jakie postępowanie wdroży chirurg?
a. kolonoskopię
b. przetaczanie świeżo mrożonego osocza
c. laparoskopię zwiadowczą
d. gastroskopię
e. endoskopię kapsułkową
D
88-letni mężczyzna pensjonariusz DPS od 2 dni wymiotuje treścią pokarmową oraz odmawia przyjmowania pokarmów, nie oddaje stolca od ponad tygodnia. Palpacyjnie brzuch wzdęty, perystaltyka ściszona, w pachwinie prawej 5 cm badalny bolesny zaczerwieniony guz, per rectum pusta bańka odbytnicy. Która z odpowiedzi przedstawia najbardziej prawdopodobną diagnozę i postępowanie?
a. guz odbytnicy - radioterapia
b. przepuklina udowa - leczenie zachowawcze
c. limfadenopatia pachwinowa – biopsja gruboigłowa zmiany
d. przepuklina pachwinowa - leczenie operacyjne
e. uchyłek Meckela - leczenie operacyjne
D
Pacjent 24-letni został przywieziony do SOR przez zespół pogotowia ratunkowego z powodu Nudności bez utraty łaknienia i bólu brzucha od 3 dni, ból początkowo zlokalizowany w śródbrzuszu, obecnie nad prawym talerzem biodrowym oraz temperaturę 38 st.C. W badaniach przy przyjęciu WBC 12 000, CRP 24mg/l. Brzuch wzdęty, bolesny nad prawym talerzem biodrowym, z zaznaczonym refleksem otrzewnowym w prawym podbrzuszu oraz obroną mięśniową, perystaltyka cicha. Podejrzewasz:
a. kolkę żółciową – gdyż pacjent posiada 2 z 3 typowych objawów triady Charcota
b. chorobę Leśniowskiego-Crohna – długi (3-dniowy ) wywiad chorobowy przemawia przeciw rozpoznaniu ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego.
c. perforację wrzodu żołądka - treść żołądkowa przemieściła się prawym torem spływu
d. ostre zapalenie wyrostka robaczkowego – pacjent obecnie zgłasza co najmniej 8 punktów w skali Alvarado
e. postać krętniczo-kątniczą wrzodziejącego zapalenia jelita grubego
D
75-letni chory zostaje przywieziony na SOR, GCS 15, w utrudnionym kontakcie słowno-logicznym, skóra blada, spocona, CTK 70/40, tętno 120, w karetce dwukrotne wymioty treścią fusowatą. W przypadku zaawansowanych nowotworów złośliwych żołądka najlepszy efekt terapeutyczny daje:
a. sama chemioterapia bez zabiegu operacyjnego
b. radioterapia + chemioterapia pooperacyjna
c. jak najszybciej podjęta operacja
d. chemioterapia pooperacyjna
e. neoadiuwantowa chemioterapia z następowym zabiegiem operacyjnym
E
Mężczyzna z deskowatym brzuchem, brakiem stłumienia nad wątrobą.
perofracja wrzodu
Coś było o babeczce 82-letniej, która miała ból brzucha, wymiotowała (opis jak niedokrwienie jelit), krwista biegunka i co robimy w pierwszej kolejnosci? A. angio-TK B. Kolono C. Gastro D. Tk z kontrastem E. RTG
A
Upadek dziecka 5 lat z własnej wysokości, przytomne, wydolne krążeniowo i oddechowo, w prawidłowym kontakcie. Fizykalnie brzuch rozlanie tkliwy, zwłaszcza w nadbrzuszu po stronie prawej, z zaznaczoną obroną mięśniową. Ptęt 100/70, HR 100, RR 25, Hb 11,2 Ht 37, SaO2 98%. TK uraz wątroby st. III wg AAST, wolny płyn w jamie otrzewnej.
a) przetoczenie krwi
b) leczenie zachowawcze zachowawczo
c) leczenie operacyjne - laparotomia i pierwotne zaopatrzenie wątroby (???)
d) leczenie operacyjne - laparoskopia zwiadowcza
e) leczenie operacyjne - laparotomia i packing wątroby
B bo stopień III zachowawczo
Chirurg wezwany na konsultację na oddział internistyczny. Pacjent z wysokim potasem 5,1, podwyższony mocznik i kreatynina, niewielkie zaburzenia w morfologii, skarży się na ból brzucha, odwodniony chyba chorował na cukrzycę. W badaniu brzuch miękki, bolesny, perystaltyka niesłyszalna. Jakie dalsze postępowanie?
A. tomografia
B. pilna laparotomia
C. wyrównanie zaburzeń metabolicznych i powtórzenie oceny chirurgicznej
D. (podejrzenie niedrożności porażennej)
C