14. STRES, ZDRAVIE A ZVLÁDANIE Flashcards

1
Q

Š1: Akým spôsobom by mohlo prostredie, v ktorom je dieťa vychovávané, ovplyvňovať vývin jeho stratégií zvládania stresu? (4)

A

Stres - vyskytne sa vtedy, keď sa ľudia stretnú so stresormi - s udalosťami, ktoré vnímajú ako ohrozenie svojej telesnej alebo duševnej pohody.
Stresové reakcie - reakcie ľudí na stresory.

Stratégie zvládania stresu:
1. Zvládanie zamerané na problém - vymedzenie problému; hľadanie alternatív, zvažovanie; alternatív z hľadiska nákladov a výnosov; voľbu medzi alternatívami a realizáciu vybranej alternatívy. Môžu byť nasmerované von alebo dnu (osoba mení niečo v sebe miesto toho, aby menila prostredie). Ľudia, kt. v stresových situáciách využívajú zvládanie zamerané na problém, vykazujú nižšiu hladinu depresie.
2. Zvládanie zamerané na emócie - používané preto, aby sa zabránilo zaplaveniu negatívnymi emóciami, kt. by znemožnili riešenie problému. Využívané najmä vtedy, keď je problém neovplyvniteľný.

ODPOVEĎ:
1. Psychoanalytická teória: Dieťa, ktoré vyrastá v prostredí plnom nevedomých konfliktov, (napr. rodičovských nezhôd alebo nekonzistentných rodičovských postojov), môže vyvinúť neurotické úzkosti. Vyvinie si nevedomé obranné mechanizmy, ako je represia alebo projekcia, čo ovplyvní jeho schopnosť efektívne zvládať stres v neskoršom živote.
2. Behaviorálna teória: Klasické podmieňovanie - Prostredie, v ktorom dieťa zažíva opakované stresové situácie, môže podmieňovať jeho reakcie na stres. Ak dieťa zažíva stres v nepredvídateľných a nekontrolovateľných situáciách, môže sa naučiť spájať úzkosť s určitými situáciami alebo podnetmi. Toto klasické podmieňovanie môže viesť k vzniku fóbii alebo naučených úzkostných reakcií.
3. Teória naučenej bezmocnosti (Seligman): Ak dieťa zažíva opakované nepríjemné a neovplyvniteľné udalosti (napr. vojna), môže si vyvinúť naučenú bezmocnosť. Prostredie, ktoré neposkytuje dieťaťu možnosti kontroly a úspechu, môže viesť k apatii a depresii. Deti, ktoré vyrastajú v takýchto prostrediach, môžu mať tendenciu vzdať sa snáh zvládať stresové situácie a rozvinúť neefektívne stratégie zvládania.
4. Kognitívna teória: Dieťa, ktoré je vychovávané v prostredí, ktoré podporuje pozitívne myšlienkové vzorce a optimistický pohľad na svet, bude mať tendenciu lepšie zvládať stresové situácie - vyvinie si nezdolnosť.

Efektívne stratégie: cvičenie, ventilovanie emócií, dočasné odsunutie problému z vedomia a zmiernenie ohrozenia zmenou významu situácie
Neefektívne stratégie: popretie svojich negatívnych emócií a vytesnenie z vedomia, ruminačná stratégia (zaoberanie sa stresorom bez snahy čokoľvek urobiť)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Š2: Ako môžeme pomôcť ľudom trpiacim vážnou chorobou, ako napríklad rakovina, navodiť zmeny, ktoré by mohli spomaliť proces postupu choroby bez toho, aby mali pocit, že im pripisujeme vinu za vznik choroby?

A

Spiegel, Bloom, Kraemer, Gottheil – 1989 – ženy s rakovinou prsníka začlenili do každotýždenných podporných skupín a do skupín, kde nedostávali podporu (hlavne zmierenie sa s ochorením a smrťou). Snažili sa tým skúmať, ako sa zlepší kvalita života týchto žien. Po 48 mesiacoch všetky ženy, ktoré neboli v podporných skupinách zomrela na rakovinu, tretina žien z podporných skupín žila. Priemerná doba prežitia od zapojenia do skupín bola u žien z podporných skupín 40 mesiacov, a zo skupín bez podpory 19 mesiacov. Ženy v podporných skupinách získali od skupinu veľkú psychickú silu. Skupina pôsobila ako intenzívny emočný a podporný faktor.

ODPOVEĎ:
1. Psychické reakcie na stres
Pomoc so zvládaním psychických reakcií ako apatia, depresia a úzkosť – poskytnúť im emočnú podporu a nechať ich ventilovať ich pocity

  1. Behaviorálne techniky
    Behaviorálne techniky ako cvičenie a relaxačné techniky môžu významne prispieť k zníženiu stresu. Napr., pravidelné aeróbne cvičenie môže zlepšiť fyzickú kondíciu a znížiť úroveň stresu, čo môže pozitívne ovplyvniť aj priebeh choroby. Relaxačný tréning môže pomôcť pacientom naučiť sa, ako sa uvoľniť a znížiť svalové napätie, čo je dôležité pre celkovú pohodu.
  2. Kognitívno-behaviorálna terapia (KBT)
    KBT pomáha ľuďom identifikovať a meniť stresujúce myšlienky a reakcie. Učí pacientov sledovať svoje reakcie, chápať asociácie medzi situáciami a myšlienkami, a meniť očakávania a presvedčenia, ktoré prispievajú k stresu, čím zlepšuje ich vnímanie a správanie v stresových situáciách.
  3. Podporné skupiny
    Podporné skupiny môžu poskytovať významnú psychickú podporu. Štúdia od Spiegela a kol. (1989) ukázala, že ženy s rakovinou prsníka, ktoré boli začlenené do každotýždenných podporných skupín, mali vyššiu kvalitu života a dlhšiu priemernú dobu prežitia v porovnaní s tými, ktoré takúto podporu nemali. Podporné skupiny môžu poskytnúť emocionálnu podporu, zmierniť pocity izolácie a pomôcť pacientom nájsť silu a odvahu čeliť chorobe.
  4. Vyhýbanie sa pripisovaniu viny
    Namiesto toho, aby sme zdôrazňovali faktory, ktoré mohli prispieť k vzniku choroby, zamerajme sa na poskytovanie podpory a praktických rád, ako zvládať chorobu a zlepšiť kvalitu života. Podpora, empatia a pozitívne posilňovanie môžu pomôcť pacientom cítiť sa silnejšími a schopnejšími čeliť výzvam spojeným s ich chorobou.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Š3: Aké správanie u seba považujete za najmenej prospešné pre zdravie? Čo Vám bráni ho zmeniť?

A

Som si vedomá vzorcu správania, ku ktorému sa často vraciam keď sa ocitnem v stresových situáciach alebo životných obdobiach, ktorý by som označila za najviac neprespešné pre moje celkové zdravie. Zvyknem sa tak strašne snažiť vyhnúť stresu, že vytesním absolútne všetky myšlienky, ktoré by vo mne stres mohli vyvolať. Okrem toho, že snaha ich vytesniť je sama o sebe namáhavá, zvyknem sa v týchto obdobiach obrátiť aj na iné formy rozptýlenia, ako je prejedanie sa. Dôsledkom tohto vždy napokon zistím, že v sebe držím veľké množstvo úzkosti a nevyriešených vnútorných konfliktov, a potom sa cítim ešte viac vyčerpaná a neschopná zvládnuť situáciu. Tento cyklus VYHÝBANIA SA STRESU sa ma často uväzní v nezdravom kruhu, kde sa môžu prejavy úzkosti a depresie ešte zhoršiť. Myslím, že tento vzorec správania môže byť spojený so SELIGMANOVOU TEÓRIOU NAUČENEJ BEZMOCNOSTI. Keďže sa snažím vyhnúť stresovým situáciám za každú cenu, môže sa to stať vzorcom, ktorý ma oslabuje a vedie k pocitu bezmocnosti voči stresu. Aby som sa vymanila z tohto cyklu, snažím sa pracovať na svojich schopnostiach zvládania stresu a hľadať zdravšie spôsoby, ako sa vyrovnať so svojimi emocionálnymi reakciami - hlavne vyhľadávam emočnú podporu od iných, a snažím sa zapájať kognitívne stratégie, hlavne prehodnocovanie situácie.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Š4: Čo môže byť príčinou toho, že niektoré kultúry sú v porovnaní s inými kultúrami náchylnejšie k zdravotným problémom vzťahujúcim sa k stresu?

A
  1. Vnímanie a zvládanie stresu: Kultúra zohráva kľúčovú úlohu pri tom, ako vnímame a zvládame stres. Je to vďaka tomu, že kultúra nám poskytuje súbor hodnôt, sociálnych noriem a výchovy, ktoré ovplyvňujú náš životný štýl.
  2. Rôznorodosť názorov z kultúry: Naše názory a spôsob zvládania stresu sú formované kultúrou, v ktorej sme vyrastali a žijeme. Napríklad, spôsob, ako vnímame udalosti ako je uzavretie manželstva, sa líši od kultúry kultúre.
  3. Holmes a Raheova škála stresu: Tento model, ktorý bol vyvinutý v roku 1967, uvádza životné udalosti ako stresory. Avšak, hodnoty stresu v tejto škále nemusia byť univerzálne a môžu sa líšiť podľa kultúry. (napr. rozvod - v individualistických krajinách môže byť braný ako osobný neúspech, v kolektivistických krajinách ako zahanbenie celej rodiny - iné levely stresu)
  4. Kultúrne rozdiely v vnímaní manželstva: Vyspelé krajiny často vnímajú uzavretie manželstva ako pozitívnu udalosť, zatiaľ čo v rozvojových krajinách môže byť manželstvo dohodnuté rodičmi a spôsobiť negatívny stres.
  5. Vplyv kultúry na zvládanie stresu: Naša kultúra ovplyvňuje nielen to, ako vnímame stres, ale aj naše spôsoby zvládania. To môže ovplyvniť našu náchylnosť k chorobám súvisiacim so stresom, ako sú úzkosť, depresia a rôzne psychosomatické ochorenia.
  6. Choroby súvisiace so stresom: Tieto choroby môžu zahŕňať žalúdočné vredy, ischemickú chorobu srdca, ochorenia imunitného systému a ďalšie, pričom kultúra môže zohrávať dôležitú úlohu v ich výskyte a zvládaní.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly