1. PREDMET PSYCHOLÓGIE Flashcards

1
Q

Š1: Aké sú determinanty sexuálnej orientácie jedinca? Ako by k odpovedi pristúpili rôzne psychologické prístupy? (5) Aké metódy by pravdepodobne využili pri skúmaní tejto otázky? (3, 3, 2, 4, 3)
+ (čo je to prístup?)

A
  1. Biologický prístup
    - DETERMINANTY: genetika, hormonálna regulácia, neurobiologické procesy
    - snaží sa špecifikovať neurobiologické procesy, ktoré sú základom správania a psychických procesov…(napr: biologický prístup k depresii sa snaží pochopiť túto poruchu v dôsledku vzniku abnormálnych zmien, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú hladinu neurotransmiterov (neurotransmiter - chemická látka, ktorá umožňuje komunikáciu medzi nerv.bunkami); rozdiely v mozgových štruktúrach alebo hladinách hormónov u jedincov s rôznou sexuálnou orientáciou.
    - METÓDY SKÚMANIA: laboratórne experimenty (odstraňovanie častí mozgu), laboratórne pozorovania (činnosti mozgu, FMRI), korelácie medzi dvojčatami (dedičnosť sexuálnej orientácie)
  2. Behaviorálny prístup
    - DETERMINANTY: učenie, podmieňovanie, posilňovanie
    - usiluje sa o pochopenie zjavného správania vo vzťahu k podmieňovaniu a posilňovaniu, zameriava sa na pozorovateľné podnety a reakcie; napríklad S-R (podnet-reakcia) analýza nášho sociálneho správania sa zameriava na to, s akými ľuďmi sa stretávame (sociálny podnet), ako na nich reagujeme (odmeňovanie, trestanie), ako oni reagujú na nás (odmeňovanie, trestanie) a ako odmeny podporujú či narúšajú interakciu (napr. agresivita u dieťaťa – deti častejšie reagujú agresívne, ak je toto správanie odmeňované (čiže keď to druhé dieťa ustúpi) a nie potrestané (pretože vtedy druhé dieťa útok zopakuje)); ako sa sexuálna orientácia môže formovať prostredníctvom učenia, podmieňovania a posilňovania. Napríklad, skúma, ako reakcie na určité podnety v detstve môžu ovplyvniť sexuálne preferencie v dospelosti.
    - METÓDY SKÚMANIA: Nomotetický prístup (hľadajúci všeobecné zákony) a laboratórne experimenty so zvieratami (napr. štúdium správania sa krýs alebo holubov) alebo observačné štúdie ľudského správania a reakcií na rôzne sociálne podnety.
  3. Kognitívny prístup
    - DETERMINANTY: duševné procesy ako vnímanie, pamäť a uvažovanie
    - usiluje sa o pochopenie duševných procesov ako je vnímanie, pamäť, uvažovanie, rozhodovanie… správanie (aj v kontexte sexuálneho správania) vyplýva z mentálnych procesov. Mohol by sa zamerať na to, ako jedinci spracovávajú a interpretujú svoje sexuálne túžby a preferencie.
    - METÓDY SKÚMANIA: Laboratórne experimenty zamerané na kognitívne procesy a prípadové štúdie skúmajúce, ako poškodenie mozgu alebo iné kognitívne zmeny môžu ovplyvniť sexuálnu orientáciu.
  4. Psychoanalytický prístup
    - DETERMINANTY: nevedomé motívy a konflikty pochádzajúce z detstva a z pôsobenia sexuálnych impulzov
    - usiluje sa o pochopenie správania z hľadiska nevedomých motívov (nevedomie chápe Freud ako myšlienky, strachy a túžby, ktoré si človek neuvedomuje, avšak ovplyvňujú jedincove správanie), ktoré pochádzajú zo sexuálnych a agresívnych impulzov; determinanty sexuálnej orientácie sú ukryté v nevedomých motívoch a konfliktoch, ktoré pochádzajú z raného detstva a z pôsobenia sexuálnych a agresívnych impulzov.
    - METÓDY SKÚMANIA: Prípadové štúdie, hlbinná analýza, voľné asociácie a analýza snov na odhaľovanie nevedomých motívov a túžob, ktoré môžu ovplyvňovať sexuálnu orientáciu.
  5. Fenomenologický prístup
    - DETERMINANTY: subjektívne prežívanie a zážitky jedinca, vnímanie a interpretácia zážitkov a svojej vlastnej sex. orientácie a identity
    - zameriava sa na vnútorné prežívanie a zážitky človeka (vnútorné subjektívne skúsenosti) – ako teda my vnímame, chápeme a interpretujeme svoj sociálny svet ; zdôrazňuje jedinečné ľudské vlastnosti – ľudia sa nejakí narodili; ako ľudia vnímajú a interpretujú svoju vlastnú sexuálnu orientáciu a identitu.
    - METÓDY SKÚMANIA: Prípadové štúdie, rozhovory s otvorenými otázkami a Q-triedenie na zachytávanie a analýzu osobných skúseností a interpretácií sexuálnej orientácie. (hl.princípom Q-triedenia je zostavenie súboru výpovedí, ktoré sa týkajú skúmanej problematiky)

Čo je vlastne prístup? – Jedná sa vlastne o uhoľ pohľadu na rôzne témy, pretože na každé psychologické témy môžeme nazerať z rôznych uhlov pohľadov…príklad - Prechádzame sa po ulici: Biologický prístup hovorí, že sa jedná o prejav aktivácie svalov v nohách; Behaviorálny prístup sa nezaoberá žiadnymi vnútornými aspektmi, skôr sa zameriava na zelené svetlo na semafóre, ktoré predstavuje podnet a samotný akt prechádzania po ulici predstavuje reakciu na ten podnet (zelené svetlo); Kognitívny prístup zase tvrdí, že sú dôležité duševné procesy vyvolávajúce správanie, pre ktoré je typický cieľ a plán – cieľom je navštíviť kamaráta a prechádzanie cesty je súčasť plánu pre dosiahnutie stanoveného cieľa.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Š2: Na obrázku 1.3 sú uvedené výsledky klasickej štúdie, podľa ktorých má preferencia deväťročných chlapcov sledovať televízne programy obsahujúce násilie vzťah k agresívnemu správaniu vo veku devätnástich rokov. Prečo štúdia neuspela pri dokazovaní, že sledovanie programov s tematikou násilia u chlapcov vyvoláva väčšiu agresivitu? Aké podklady by sme potrebovali, aby sme mohli dospieť k takému tvrdeniu?

A

Prečo štúdia neuspela pri dokazovaní, že sledovanie násilných programov u chlapcov vyvoláva väčšiu agresivitu?
1. Dlhé časové obdobie (10 rokov)
- Ťažké sledovať všetky faktory, ktoré môžu ovplyvniť správanie chlapcov počas tohto obdobia.
- Mnoho neznámych premenných, ktoré môžu ovplyvniť výsledky.
- Komplexnosť ľudského správania

Aké podklady by sme potrebovali, aby sme mohli dospieť k takému tvrdeniu?
1. Pravidelné a podrobné sledovanie
- Pravidelné zbieranie dát počas celého obdobia, nielen na začiatku a konci.
- Zaznamenávať všetky relevantné aktivity a faktory, ktoré môžu ovplyvniť agresivitu.

  1. Kontrolné skupiny
    • Skupiny detí, ktoré nesledujú násilné programy, na porovnanie.
  2. Rovnaké podmienky pre všetkých účastníkov
    • Snažiť sa zabezpečiť, aby všetky deti mali čo najviac rovnaké životné podmienky.
    • Minimalizovať rozdiely v prostredí, ktoré by mohli ovplyvniť výsledky.
  3. Širší kontext a ďalšie faktory
    • Zohľadniť aj iné vplyvy, ako napríklad rodinné prostredie, sociálne interakcie, školské prostredie, a osobné záujmy.
    • Skúmať aj iné formy médií a ich vplyv na deti.

+ Experimentálne dôkazy podporujúce koreláciu sledovania agresie a agresívneho správania
- Bandurove experimenty
- Sledovanie násilia nevedie k uvoľneniu agresie (katarzii), ale skôr k jej posilňovaniu a napodobňovaniu.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly