12. INTELIGENCIA Flashcards

1
Q

Š1: Ak máte súrodenca, v čom sa od seba líšite? Aké interakcie medzi osobnosťou a prostredím pravdepodobne k týmto rozdielom prispeli? Ako rodičia zmenili svoj výchovný štýl v dôsledku rozdielnej osobnosti každého z vás?

A

Odlišnosti medzi súrodencami sú postavené na genetickej výbave napr. jednovaječné dvojčatá – rovnaká genetická výbava vs. dvojvaječné/súrodenci – polovičná genetická výbava. Dedičnosť sa vzťahuje k rozdielom medzi jedincami – podiel rysov je daný genetikou. Genetické vplyvy a vplyvy prostredia majú vplyv na osobnosť už od narodenia – korelácia medzi genotypom (vrodená charakteristika osobnosti) a prostredím. Medzi osobnosťou a prostredím vznikajú 3 dynamické procesy: Reaktívna interakcia – rôzny jedinci v rovnakom prostredí majú rozdielne prežívanie, Evokatívna interakcia - každá osobnosť vyvoláva u druhých ľudí odlišné reakcie, Proaktívna interakcia – jedinci si vyberajú a vytvárajú svoje vlastné prostredie.
Príklad: jednovaječné dvojičky vychovávané oddelene sa podobajú natoľko ako dvojvaječné vychovávané spolu – genetika + prostredie.

ODPOVEĎ:
1. Záleží na genetickej výbave – v akom pomere zdieľame genetiku, celú alebo polovicu t.j. či mám napr. jednovaječné dvojča (totožná GV), dvojvaječné (polovičná GV).
2. Závisí od typológie osobnosti - napr. ja som melancholik introvert, ale sestra je flegma a extrovert – úplný opak mňa. Avšak niektoré rysy máme podobné ak žijeme (a boli sme vychovávané) v jednej domácnosti (totožné prostredie).
3. Prostredie - Vplyv osobnosti a prostredia vytvára rôzne procesy, napr. ja + sestra žijeme síce v jednom prostredí, ale prežívame to inak, tým, že máme rozdielne osobnosti, tak aj naše reakcie sú odlišné a je len na nás, aké prostredie si vyberieme alebo vytvoríme - to čo nám vyhovuje. Výchova rodičov je z jednej časti rovnaká, keďže zdieľame rovnaké prostredie (rovnaké podmienky, pravidlá atď), avšak na osobnosť sa prihliada.

Rozdiely vo výchove: Ak som bola kľudné, tiché dieťa, rodičia mohli venovať viac času a trpezlivosti vysvetľovaniu a podporovaniu mojich záujmov, zatiaľ čo moja sestra, ktorá bola hravá a energetická, mohla potrebovať viac aktívnych a fyzických aktivít, aby udržala svoju pozornosť a energiu pod kontrolou. Rodičia tiež menili aspekty výchovy postupom času ako sa oni učili byť rodičmi, napr. moja staršia sestra ešte dostávala varechou po zadku, moja mladšia sestra vôbec.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Š2: Ako by ste sa ohodnotili na škálach big five? Myslíte si, že táto metóda je vhodná pre presný popis vašej osobnosti? Aký dôležitý aspekt vašej osobnosti nie je posúdený touto metódou? Ak by ste vy a váš kamarát (alebo niekto z rodiny) mali popísať vašu osobnosť, na akých charakteristikách by ste sa nezhodli a prečo? Existujú rysy, ktoré u vás dokáže druhá osoba posúdiť presnejšie než vy? Ak áno, tak prečo?

A

Big Five model (alebo aj veľká päťka) je model, ktorý sa v psychológii používa na popísanie osobnosti človeka a tvrdí, že osobnosť každého človeka sa dá popísať prostredníctvom piatich charakteristík. Faktory Big Five – OCEAN (založený na anglických pojmoch): otvorenosť voči skúseností (openess), svedomitosť (conscientiouness), extraverzia (extraversion), príjemnosť/prívetivosť (agreebleness) a neurotizmus (neuroticism). Tieto faktory sa dajú spoľahlivo získať pomocou faktorovej analýzy výsledkov pomocou nástrojov hodnotenia. Každý jeden faktor má reprezentatívne rysove škály:
1. Otvorenosť:
konvenčný - originálny
bojácny - odvážny
konzervatívny – liberálny
2. Svedomitosť:
bezstarostný - opatrný
nespoľahlivý - spoľahlivý
nedbalý - svedomitý
3. Extraverzia:
samotársky - spoločenský
tichý - veľavravný
inhibovaný - spontánny
4. Príjemnosť/prívetivosť:
pudlivý - srdečný
nesúcitný - súcitný
sebecký – nesebecký
5. Neurotizmus:
nepokojný - pokojný
zraniteľný - odolný
neistý - istý

ODPOVEĎ:
Ja: otvorená (liberálna, originálna); (ne)svedomitá 50/50 (opatrná, vcelku spoľahlivá, ale prokrastinujem); introvertná (tichá, dá sa povedať aj samotárska, vcelku spontánna ale len osamote lol); prívetivá (súcitná, ohľaduplná, ale nie nesebecká); skôr neurotická (odolná, pokojná, ale nie vždy).
Myslím si, že na základe modelu big five sa dá pekne spraviť obraz o danom človeku čo sa týka osobnosti, avšak o presnosti by sa dalo diskutovať, keďže sama na sebe vidím, že niektoré vlastnosti mám tak polovične. Avšak myslím si, že sú aspekty ľudskej osobnosti, ktoré tento model dobre nezachytáva, ako sú sebahodnotenie, motivácia, kreativita, adaptabilita atď. Myslím si, že osobnostné testy ako Big FIve celkovo slúžia viac na inšpiráciu v hľadaní vlastnej identity, než že by zachytávali celú podstatu človeka. IMPROVIZUJ

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly