Vrste socijalnih kategorija Flashcards
prema shvatanju kakva je priroda kriterijuma, kakva određenja se razlikuju
esencijalistička određenja, a s druge strane konstruktivistička određenja.
Esencijalizam označava uverenje da je socijalna kategorija nastala na osnovu?
neke trajne, prirodne, dubinske, nepromenljive čovekove osobine koja ga čini onakvim kakav je. Poreklo ove osobine se po pravilu vidi u biologiji (“To im je u krvi”, “To nam je u genima”), u tom smislu je ta osobina prirodna.
Konstruktivizam označava uverenje da su postojanje neke kategorije, kriterijumi na kojima se ta kategorizacija zasniva i nečija pripadnost toj kategoriji rezultat
društvene prakse koja je mogla da ima i sasvim drugačije posledice, i sa čijom promenom se lako može promeniti i sama kategorizacija i pripadnost kategorijama.
Primer esencijalističkog gledišta je gledanje na ?
polne razlike.
U svakom slučaju, onaj ko esencijalizuje neku socijalne kategorije ne mora da tačno zna po kojoj to esencijalnoj (popravilu biološkoj) karakteristici se kategorije razlikuju niti mora imati ideju kako ta karakteristika proizvodi dalje razlike među kategorijama; dovoljno je njegovo uverenje da neka takva karakteristika zasigurno postoji.?
da
Primer konstruktivističkog gledišta može biti gledanje na
partijsku pripadnost
Čisto esencijalističko i čisto konstruktivističko gledište bili bi polovi na kontinuumu na kojem postoji niz prelaznih stupnjeva?
da
Haslam i saradnici tražili su od svojih ispitanika da ?
40 kategorija procene na pet dimenzija koje su povezane sa esencijalizovanjem: koliko je kategorija prirodna, stabilna, sa jasnim granicama, sa nepropusnim granicama i sa nepromenjivim osobinama.
Esencijalizam kategorija je varirao duž kontinuuma?
da
Kao najesencijalnije kategorije su procenjene =
pol, etnicitet, rasa i hendikepiranost
sa najmanjim skorom na esencijalizmu su bile kategorije?
na osnovu interesovanja, političkih stavova, izgleda i klase.
Između ova dva pola bile su kategorije kao što su (najviše i najmanje esencijalnih)
uzrast, seksualna orijentacija, religija, zanimanje, inteligencija, ličnost, regionalna pripadnost, psihijatrijski poremećaj.