etnocentrizam Flashcards
etnocentrizam?-
da se centralni značaj pridaje vlastitoj grupi
Obično se navodi da je termin etnocentrizam uveo sociolog
Samner
mada se pokazuje da je taj termin upotrebljavao nemački sociolog Ludvig Gumplovič
i pre samnera
Samner definiše etnocentrizam kao:
osećanje povezanosti, i prijateljstva i posvećenosti prema članovima vlastite grupe, praćeno osećanjem superiornosti u odnosu na pripadnike tuđe grupe i spremnošću da se brane interesi vlastite grupe protiv interesa tuđe grupe“.
sam Samner, a pogotovu kasniji autori, upotrebljavali su termin etnocentrizam u različitim značenjima. Nekada se on vezivao samo za etničke grupe, a nekada mu se pridavalo univerzalno značenje koje prikazuje razliku u odnošenju prema bilo kojoj vlastitoj i tuđoj grupi. _
da
Takođe, nekada etnocentrizam označava samo vezanost za vlastitu grupu, a nekada i istovremeno antagonistički odnos prema drugim grupama.
da
U jednom skorašnjem kros-kulturnom istraživanju (Bizumić et al., 2009) u kojoj je ispitivana struktura etnocentrizma, potvrđeno je da se etnocentrizam izražava kako u odnosu prema vlastitoj grupi tako i u odnosu prema drugim grupama.
da
U tom smislu, mogla bi se razlikovati dva, mada međusobno povezana, etnocentrizma:
: unutargrupni i međugrupni
Odnos prema vlastitoj grupi, koji se sastoji u uverenju da je grupa važnija od njenih članova, izražava se u potrebi za
izrazitom kohezivnošću vlastite grupe i u identifikaciji sa grupom
Odnos prema tuđim grupama, koji se sastoji u uverenju da je vlastita grupa važnija od drugih grupa, izražava se u
preferenciji vlastite grupe u odnosu na tuđe, verovanju u superiornost vlastite grupe, težnji ka etničkom homogenošću vlastite grupe i prihvatanjem eksploatacije drugih grupa ako je to u interesu vlastite grupe.