t. o formiranju koalicija Flashcards
Istraživači formiranja koalicija polaze od nekoliko pretpostavki pod kojima je moguće tretirati to kao racionalan proces
). Prva je pretpostavka o individualnoj racionalnosti: član koalicije ulaskom u koaliciju očekuje da dobije bar isto onoliko ili više nego što bi dobio da je ostao van koalicije.
Druga je pretpostavka o grupnoj racionalnosti: zbir pojedinačnih dobitaka članova koalicije mora da je jednak ukupnom dobitku (ne može se podeliti više nego što je dobijeno a nema razloga da se deli manje).
Bitna je još jedna pretpostavka koju su istakli još fon Nojman i Morgenštern, a to je da racionalni igrači neće proširivati koaliciju koja je već dobitnička. Svaka strana želi što veću dobit za sebe, i nastoji da joj prilikom kasnije podele dobiti sa ostalim članovima koalicije pripadne što više, a proširivanjem koalicije bi morali da postignuti dobitak nepotrebno dele sa novim članom ili članovima. Drugim rečima, formiraće se minimalne pobedničke koalicije, takve da izlaskom bilo kog člana koalicije ona više nije pobednička.
Jedan od prvih pregleda stanja u ovoj oblasti daje
Gejmson
Po teoriji minimalnih resursa, na formiranje koalicija i kasniju raspodelu dobiti presudno utič
resursi sa kojima akteri raspolažu.
Uzmimo za primer slučaj postizbornih partijskih koalicija, gde bi resursi bili broj osvojenih mandata. Za formiranje vlade potrebna je podrška većine poslanika, a ako nijedna stranka nema većinu glasova, one nastoje da formiraju koalicije i tako obezbede većinu. Stranke početne resurse izjednačavaju sa pregovaračkom moći, i traže saradnika dovoljno jakog da izvojuju pobedu (sakupe natpolovičan broj mandata), ali sa što manjom snagom unutar koalicije.
ovo je primer stvaranja koalciija prema kojoj teroiji
minimalnih resursa
slabost je snaga?
češće su koalicije slabijih, a posebno u trijadnim situacijama slabi su favorizovani u odnosu na jake.
Po teoriji minimalnih resursa, strane očekuju da će se prilikom podele dobitka unutar koalicije poštovati norma
pariteta
norma pariteta prema kojoj
će se dobitak deliti proporcionalno resursima sa kojim strane ulaze u koaliciju. Otuda će svako tražiti manje koalicione partnere jer će tada imati proporcionalno veće učešće u ukupnim ulaganjima.
teorija minimalnih moći, predviđa da će partneri tražiti podelu dobitaka srazmerno
moći pravljenja dobitničke koalicije, a ne srazmerno unetim resursima.
. Polazeći od istog bazičnog principa distributivne pravde, strane bi ovde moć, a ne resurse, tretirali kao ono što je relevantno za upoređivanje.
u kojoj teoriji
teorija minimalnih moći
Najpre treba videti da moć pravljenja dobitničke koalicije ne mora da bude srazmerna resursima koji se poseduju. ?
takoe
Kako utvrditi kolika je moć svakog od potencijalnih koalicionih partnera?
U okviru teorije igara, “indeks moći” potencijalnih koalicionih partnera izračunava se preko tzv. Šeplijeve vrednosti.
, indeks moći igrača je utoliko veći ukoliko je
više mogućih koalicija u kojima njegovo učešće doprinosi pobedi.
. Indeks moći pojedinačnog igrača može se kretati od
0 do 1
da li može da se precizno kvantifikuje indeks moći
da
Prikazavši istraživanja u ovoj oblasti, Gejmson je zaključio da “zagovornici bilo koje od opisanih teorija mogu naći potkrepljenje u bar nekim rezultatima, ali da nijedna nije stekla potupnu podršku”?
takoe