Szteroidok Flashcards
egyszerű lipidek
Önálló molekulákká nem bonthatók, nem hidrolizálhatók. A lipidek másik csoportja az összetett lipidek.
szteroidok gyűrűjei
A, B, C, D
A D öttagú, a többi hattagú. ciklopentán, ciklohexán. Az öttagúhoz kapcsolódnak az oldalláncok.
Poláros oldószerben (vízben), nem oldódnak, apolárosban igen pl. benzin, benzol, éter.
szteroidok megkülönböztetése
A 17-es szénatomhoz kapcsolódó szénhidrogénláncok, illetve a gyűrűkhöz kapcsolódó egyéb funkciós csoportok alapján szokták megkülönböztetni.
Csoportosításuk funkció alapján (gerincesek)
- Koleszterin
- Epesavak
- D-vitamin
- Szteroidhormonok
- Anabolikus szterodiok
Koleszterin
Legrégebben ismert, legtöbbet tanulmányozott tagja. A sejtmembrán kettős lipidrétegének stabilitását szabályozza, lerakódása okozza az érelmeszedést. A koleszterin többségében a táplálékkal visszük be (bármilyen hús, főleg a zsírosban), de jelentős mennyiségű koleszterin szintetizálódik a májban és a szteroid hormonokat szintetizáló szövetekben (gonádok, mellékvese-kéreg).
Epesavak
Májban szintetizálódnak koleszterinből. Az epesavak az epehólyagba kerülnek, s onnan étkezéskor a bélbe ürülnek . Kb. a 90%-uk szívódik vissza, a többi a széklettel kiürül, ez adja a széklet barna színét.
D-vitamin
A D-vitamin több zsírban oldódó vitamint foglal magába. Legfontosabb feladata a kalciumháztartás szabályozása, valamint a csontok ásványosítása. A D-vitamin (kalciferol) egy összefoglaló név, amely alatt a D2 és D3 vitaminokat értjük.
D2 vitamin
A növényi eredetű elővitaminból, az ergoszterinből keletkezik ultraviola (Uv-B) sugárzás hatására. Nagyobb mennyiségben az élesztő, néhány gombafaj és az anyarozs tartalmazza
D3 vitamin
A természetben előforduló vitaminok többsége. Az állati erdetű 7-dehidro-koleszterin elővitaminból alakul ki napfény vagy mesterséges besugárzás hatására. Az emberi bőr felszínét érő napsugárzás következtében szintén ebből az elővitaminból képződik a D3-vitamin.
Szteroidhormonok (nemi hormonok)
- Tesztoszteron
- Ösztraidol
Szteroidhormonok (kortikoszteoidok)
- Glukokortikoidok
- Mineralokortikoidok
Tesztoszteron
A legfontosabb férfi nemi hormon. A férfi szervezetben a tesztoszteront a herék Leydig-sejtjei állítják elő koleszterinből, míg a nők szervezete a petefészekben és a mellékvesében termel minimális mennyiséget beőle. Szerepe van a spermiumok termelésében és felelős a magzati, gyermekkori és pubertáskort követő férfi nemi jellegek kialakításáért. (beleértve az agresszív viselkedést.)
Ösztradiol
Női nemi hormon. Féfriakban is jelen van, ez a fő humán ösztrogén hormon. Kulcsfontosságú szerepe van a nemi és a reproduktív működében (pl. menstruációs ciklus szabályozása), de más szervekre is hat, pl. csontokra. Nagymértékben felelős a női húgy- és ivarszervi rendszer és másdolagos nemi jellegek kialakulásáért és fennmaradásáért.
Kortikoszterodiok
A mellékvesekéreg hormonjai. A glukokortikoidok (kortizol és kortikoszteron) a metabolizmusban vesznek részt. A mineralokortikoidok (aldoszteron) a vese só- és vízháztartásáért felelősek. A legtöbb szteroid típusú gyógyszerhatóanyag ide tartozik.
Anabolikus szteroidok
Az emberi szervezetben megtalálható, természetes androgén anabolikus hormon a tesztoszteron, amely majdnem minden anabolikus szteroid alapja. A férfiaknál a pubertáskor után termelődik a herékben. Fokozza a fehérjeszintézis, az izomtömeget, illetve az izomerő növekedését segíti. A szintetikus tesztoszteron gátolja a szervezet saját, önálló tesztoszterontermelődését a hipotalamuszon és a hipofízisen keresztül.