A hipotalamusz és a hipofízis Flashcards
Homeosztázis
A belső környezet dinamikus egyensúlyi állapota. A homeosztatikus tényezők az ezt biztosító mechanizmusok, az állandóan változó környezeti hatásokkal szemben, tehát a szervezetet életben tartó élettani (fiziológiás) folyamatok összessége.
Neuroendokrin rendszer
A homeosztázist az idegrendszer és a hormonrendszer együttesen szabályozza
Hormon
Belső elválasztású mirigysejtek vagy idegsejtek (neuroszekréciós sejtek) által termelt és közvetlenül a testfolyadékba jutatott anyagok.
Hormonok szerkezeti típusai
aminosavszármazékok, peptidek (inzulin 51 aminosav), fehérjék, szteroidok ( nemi hormonok)
A peptid- és fehérjehormonok és a ketakolaminok hatásmechanizmusa
Speciális kötőhelyeik a sejtmembrán felületén találhatók. Pl. inzulin, adrenalin
szteroid hormonok hatásmechanizmusa
Zsíroldékonyak, apolárosak, ezért átjutnak a sejtmembránon és a citoszolban lévő receptorokhoz kötődnek. A hormonrecpetor-komplex bediffundál a sejtmagba, ahol a DNS-ről specifikus RNS képzést indít be, új fehérjemolekula, új enzim képződik.
Tágabb értelemben a hormonok közé tartoznak
Nem endokrin szervek által termelt más sejtekre, szövetekre ható anyagok
A hipotalamusz sajátos funkciója
Neuroszekréció, az egyik nagysejtes magja az antidieretikus hormont (ADH), másnéven vazopresszint termeli, a másik az oxitocint. A kissejtes magvak a hormonok felszabadulását serkentő (releasing) és azokat gátló (inhibitor) hormonszerű anyagokkal, más néven faktorokkal vezérlik a hormonális rendszert.
Hipotalamusz elhelyezkedése
A köztiagy talamusz alatti területén idegsejtmagcsoportokból álló terület. A központi idegrendszernek viszonylag kis részét alkotja, közel a limbikus rendszerhez, a talamuszhoz, a felszálló és leszálló pályákhoz és az agyalapi mirigyhez. Az idegsejtek csoportokba rendeződve, nagy- és kissejtes magvakat alkotva helyezkednek el.
a hipotalamusz szerepe
A szervezet minden fontos fiziológiai működését befolyásolja. Kontrolállja és integrálja az autonóm idegrendszer és az endokrin rendszer működését, alapvető szerepet játszik a homeosztázis fenttartásában. A hipotalamusz érző (szenzoros) sejtjeivel érzékeli a vér fizikai és kémiai változásait, s többek között a hipofízis hormonjai segítségével szabályozza szervezetünk belső környezetét. A hipotalamusz vegetatív központjai vegetatív idegeken kersztül, a tudat és az akarat ellenőrzése nélkül irányítják szervezetünk vegetatív működését. Közreműködik a testhőmérésklet szabályozásában, a testfolydékok viszonylagos állandó összetételének biztosításában, a táplálék- és a vízfelvétel elősegítésében, a szexuális viselkedés és a limbikus rendszer segítségével az érzelmi élet kialakításában.
Hipofízis (agyalapi mirigy) elhelyezkedése
Anatómiailag és működésben is szorosan kötődik a hipotalamuszhoz, vele funkcionális egységet képez. A koponya töröknyeregnek (az ékcsontban) nevezett árkában helyezkedik el. A hipotalamuszhoz egy nyélen keresztül kapcsolódik. Két fő részből áll: elülső lebeny, hátulsó lebeny.
elülső lebeny
A hipotalamusz kisméretű neuroszekréciós sejtjeivel áll kapcsolatban, amelyek serkentő vagy gátló faktoraikkal szabályozzák az elülső lebeny működését, vagyis hormonelválasztását. Peptid és fehérje típusú hormonokat termel.
Termeli az endokrin mirigyeket szabályozó hormonokat:
- hGH (STH, növekedési hormon), szomatorop hormon)
- TSH (pajzsmirigyserkentő hormon)
- ACTH (mellékveseserkentő hormon)
- FSH (tüszőserkentő hormon)
- LH (sárgatestserkentő hormon)
a hipofízis hátulsó lebenye
Idegszövetekből áll, a hipotalamusz nagyméretű neuroszekréciós sejtjeivel áll kapcsolatban, annak sejtnyúlványai vezetik le belőle a hátulsó lebenybe az ott termelt peptid típusú hormonokat.
Hormonokat nem termel csak raktároz és testfolydékba ürít.
Vazopresszin (ADH)
A vizelet mennyiségét és töménységét szabályozza, a vesében a gyűjtőcsatornák területén hat. A vízvisszaszívást fokozza. Hatására csökken a vizeletürítés, hiányában nincs visszaszívás és sok, híg vizelet ürül. Gátlószere az etil-alkohol.
Oxitocin
Simaizom-összehúzó hatású (méh fala – szülés), emlő simaizomzata (tejürítés segítése), (ondóvezeték fala (ejakuláció)