Cukorháztartásunk Flashcards

1
Q

Glükóz

A

Az élővilág legfontosabb energiatermelő tápanyaga. Hat szénatomos aldóz. Leggyakoribb cukor az élővilágban, melyek túlnyomó részét a növények és a legtöbb alga termelik és ha nem használják fel elraktározzzák cellulóz vagy keményítő formájában.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Emberek számára hozzáférhető formája a glükóznak

A
  • Keményítő
  • Diszacharidok: laktóz, maltóz, szacharóz
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Napi glükózigény

A

160 g - 120 g az agy

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

A hasnyélmirigy endokrin funkciója

A

Langerhans-szigetek:
alfa - sejtek - glukagon (25%)
béta - sejtek - inzulin (60%)
gamma - sejtek - szomatosztatin (10%)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Langerhans - szigetek

A

A hasnyálmirigy exokrin mirigyes állományába beágyazódó endokrin elválasztású néhány tizdemiliméteres átmérűjű sejtcsoportjai

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Inzulin

A

51 aminosavból álló peptidhormon, amit a Langerhans-sejtek béta-sejtjei magas vércukor-koncentráció hatására termelnek. Az alacsony vércukorszint gátolja a termelődését. A szervezetünk legszerteágazóbban működő anabolikus (felépítés fokozó) hormonja.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Inzulin hatása

A
  • Elősegíti a sejtek cukorfelvételét, de fokozottan hat a harántcsíkolt izom, zsír- és májsejtekre (az agysejteknek nem kell hozzá inzulin)
  • Fokozza a májsejtekben a felszívott glükózból kiinduló glikogénképzést és raktározást. Gátolja a glikogénbontást (glikogenolízis)
  • Fokozza a zsírsejtekben a felvett glükózból való zsírsavszintézist és raktározást. Gátolja a raktározott zsírok lebontását, Zsírvédő hormon.
  • Fokozza a sejtek aminosav felvételét a vérből és ebből kiindulva a fehérjeszintézist, gátolja a fehérjék lebontását.
  • Az agyban javítja a memóriát, a tanulási hatékonyságot, és fokozza a GnRH felszabadulását.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Glukagon

A

Inzulinnel ellentétes hatás
- Fokozza a májban a glikogén lebontását (glikogenolízis), melynek eredményeképpen nő a vér glükóz-koncentrációja
- Fokozza a májban a glükóz előállítását más, nem szénhidrát típusú vegyületekből (pl. zsírsavak, aminosavak, piruvát ( Ez a folyamat a glükoneogenezis)
- A glükagon emellett aktiválja a zsírsejtekben a lipázt, s ezen keresztül a zsírok lebontását, növeli a szív kontraktilis erejét, az epetermelést, és gátolja a gyomorszekréciót

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Szomatosztatin

A
  • Gátolja az inzulin és glukagon termelését
  • Nem csak a hasnyálmirigy termeli (pl. gyomor)
  • anabolikus folyamatokat gátló hormon
  • Gátolja a gyomor, a patkóbél, az epehólyag mozgását, az emésztőrendszer nedvtermelését és tápanyagfelszívását is
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

étkezés után

A

A magas vércukorszint serkenti az inzulin ürülését a hasnyálmirigyből aminek hatására a cukrot a szervezet sejtjei felveszik, a májból pedig nem szabadul fel glükóz. Kifejezetten nagyarányú a harántcsíkolt izom-, zsír-, és májsejtek glükózfelvétele.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

máj

A

A glükózt glikogén formájában raktározza, ám ha ennek mennyisége meghaladja a raktározókapacitást, az inzulin stimulálja a glükóz zsírsavakba történő átalakulását. Ezt a zsírsejtek zsír formájában raktározzák el.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

csökken a vércukorszint

A

A glikogén a májban ismét glükózzá alakul, a vérbe ürül és helyreáll a normális vércukorszint. Súlyos májkárosodás esetén ez a kiegyenlítő mechanizmus károsodik.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

cukorbetegség oka

A

A hasnyálmirigy inzulintermelése nem megfelelő mértékű, vagy a sejtek az idővel megemelkedett inzulinszint ellenére sem tudják felvenni a vérből a glükózt. (sejtek inzulinrezisztenciája) Inzulin hiányában a máj nem tud glikogént képezni, ezáltal is növekszik a vércukorszint, valamint a szervezet zsírból is glükózt állít elő.
Magas vércukorszint, de a sejtek éheznek.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

cukorbeteges szomjúság

A
  • A magas vércukorszint miatt a vér betöményedik (ozmotikus koncentrációja megnő). Ez közvetlen szomjúságérzetet vált ki, másrészt az ozmózisnak megfelelően kivonja a sejtekből a vizet, ami tovább fokozza ezt. A beteg folyamatosan szomjas és iszik mégis kiszáradás következik be.
  • A vizeletben megjelenik a glükóz (a nefronok ilyen koncentráció grádiens ellenében nem tudják visszaszívni). Ennek és a nagymértékű vértérfogatnak köszönhetően nagy mennyiségű vizelet ürül. Az éhező sejtek és a zsírból zajló cukorelőállítás miatt a beteg lefogy.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

A vér pH-ja savas irányba tolódik (ketoacidózis)

A

A zsírbontás miatt a vérben savas végtermékek szaporodnak fel, ami a vér pH-ját savas irányba tolja el. Ez az állapot közvetlenül az életet veszélyezteti. Okozhat szívproblémát, veseelégtelenséget, kómát is.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

ketoacidózis tünetei

A
  • acetonos lehellet
  • hányinger, hányás, fokozott szomjúság, zavarodottság, nehézlégzés
17
Q

rossz lehelet

A
  • A cukorbetegséggel együttjáró fogínygyulladás, illetve ínysorvadás okozza. A magas vércukorszint károsítja az ereket testszerte, így a fogak és az íny nem jut megfelelő tápanyagellátáshoz.
  • A másik kiváltó ok a savas végtermékek (ketonok) magas koncentrációja a vérben. Ezek közül az aceton az, ami a kellemetlen szájszagot okozza. Kiemelten fontos a megfelelő szájhigéné a cukorbetegeknél az ínysorvadás elkerülésére, ezt ugyanis további szívet és agyat érintő szövődményekkel hozták összefüggésbe.
18
Q

I. típusú cukorbetegség

A

Inzulinhiányos cukorbetegség.
Bármely életkorban kialakulhat, de gyakrabban találkozunk vele gyermek és serdülőkorban. A 30 év alatt diagnosztizált cukorbetegségek túlnyomóan ebbe a kategóriába tartoznak. Összes cukorbetegség mindegy 10-15%. A béta szigetsejtek elleni ellenanyagok mutathatók ki a vérből, azok elpusztulnak, így az inzulintermelés nem megfelelő, az inzulinszint igen alacsony. Mint minden autoimmun folyamatban, itt is genetikai és környezeti hatások játszanak szerepet. A betegek jellemzően nem túlsúlyosak. Ikertestvérek esetén 50% érintett mindkét fél. Kezeléséhez tartós inzulinkezelés szükséges. Gyakran jelentkezik együtt gluténérzékenységgel.

19
Q

Autoimmun betegségek

A

Olyan állapotok, melyekben az immunrendszer limfocitái a saját szervezetet károsítják, az érési folyamat során a hibás limfociták nem szelektálódtak ki.

20
Q
  1. típusú cukorbetegség
A

Inzulinrezisztenciás cukorbetegség. Általában idősebb korban alakul ki, de gyermekeknél is előfordul. Genetikai tényezők játsszák a főszerepet, de nagyban hozzájárul a környezet, életmód a kialakulásához. Szülők, nagyszülők cukorbetegsége esetén nagy az esély a betegség kialakulására főleg a kor előrehaladtával, túlsúlyosság vagy magas vérnyomás esetén. Ikertestvérek esetén 90% érintett mindkét fél. A sejtek elvesztik az inzulin iránti érzékenységüket vagy a hasnyálmirigy cukorbevitelre alacsony inzulinkibocsátással reagál. A betegek gyakran elhízottak. A magas vércukorszint először diétával majd gyógyszeres kezeléssel kezelhető. A jólétben élő társadalomban egyre gyakoribb a gyerekek körében is.

21
Q

terhességi diabetes

A

Várandós anyáknál alakul ki és esetenként később is megmarad

22
Q

gyógyszer indukált diabetes

A

krónikus gyulladásos állapotokban (pl. asztma vagy autoimmun betegségek) használt szterodioktól alakul ki.

23
Q

További hormonok a szénhidrát anyagcserében

A
  • Kortizol, adrenalin, növekedési hormon (szomatrotop hormon).
  • Hatásuk a glukagonéval azonos irányú, növelik a vércukorszintet (inzulin antagonisták)
24
Q

adrenalin

A

Mellékvese velőállományában termelődik és közvetlenül a máj glikogénből történő glükóz-felszabadítását fokozza (glikogenolízis). Ezen felül a májban szintén serkenti a zsírsavak glükózzá alakítását.

25
Q

kortizol

A

A mellékvesekéregben termelődő szteránvázas hormon. Időlegesen rezisztenssé teszi a zsír-és izomsejteket az inzulinnal szemben és ezzel egyidejűleg szintén fokozza a máj glükóztermelését. Nyugalmi körülmények között ellensúlyozza az inzulin hatását, stresszhelyzetben (vagy kortizol-tartalmú szintetikus gyógyszerek) tartósabban okozhat inzulin rezisztenciát.

26
Q

növekedési hormon

A

(STH)
Agyalapi mirigyben termelődik és az előzőkhöz hasonlóan időleges inzulinrezisztenciát okoz.