Cukorháztartásunk Flashcards
Glükóz
Az élővilág legfontosabb energiatermelő tápanyaga. Hat szénatomos aldóz. Leggyakoribb cukor az élővilágban, melyek túlnyomó részét a növények és a legtöbb alga termelik és ha nem használják fel elraktározzzák cellulóz vagy keményítő formájában.
Emberek számára hozzáférhető formája a glükóznak
- Keményítő
- Diszacharidok: laktóz, maltóz, szacharóz
Napi glükózigény
160 g - 120 g az agy
A hasnyélmirigy endokrin funkciója
Langerhans-szigetek:
alfa - sejtek - glukagon (25%)
béta - sejtek - inzulin (60%)
gamma - sejtek - szomatosztatin (10%)
Langerhans - szigetek
A hasnyálmirigy exokrin mirigyes állományába beágyazódó endokrin elválasztású néhány tizdemiliméteres átmérűjű sejtcsoportjai
Inzulin
51 aminosavból álló peptidhormon, amit a Langerhans-sejtek béta-sejtjei magas vércukor-koncentráció hatására termelnek. Az alacsony vércukorszint gátolja a termelődését. A szervezetünk legszerteágazóbban működő anabolikus (felépítés fokozó) hormonja.
Inzulin hatása
- Elősegíti a sejtek cukorfelvételét, de fokozottan hat a harántcsíkolt izom, zsír- és májsejtekre (az agysejteknek nem kell hozzá inzulin)
- Fokozza a májsejtekben a felszívott glükózból kiinduló glikogénképzést és raktározást. Gátolja a glikogénbontást (glikogenolízis)
- Fokozza a zsírsejtekben a felvett glükózból való zsírsavszintézist és raktározást. Gátolja a raktározott zsírok lebontását, Zsírvédő hormon.
- Fokozza a sejtek aminosav felvételét a vérből és ebből kiindulva a fehérjeszintézist, gátolja a fehérjék lebontását.
- Az agyban javítja a memóriát, a tanulási hatékonyságot, és fokozza a GnRH felszabadulását.
Glukagon
Inzulinnel ellentétes hatás
- Fokozza a májban a glikogén lebontását (glikogenolízis), melynek eredményeképpen nő a vér glükóz-koncentrációja
- Fokozza a májban a glükóz előállítását más, nem szénhidrát típusú vegyületekből (pl. zsírsavak, aminosavak, piruvát ( Ez a folyamat a glükoneogenezis)
- A glükagon emellett aktiválja a zsírsejtekben a lipázt, s ezen keresztül a zsírok lebontását, növeli a szív kontraktilis erejét, az epetermelést, és gátolja a gyomorszekréciót
Szomatosztatin
- Gátolja az inzulin és glukagon termelését
- Nem csak a hasnyálmirigy termeli (pl. gyomor)
- anabolikus folyamatokat gátló hormon
- Gátolja a gyomor, a patkóbél, az epehólyag mozgását, az emésztőrendszer nedvtermelését és tápanyagfelszívását is
étkezés után
A magas vércukorszint serkenti az inzulin ürülését a hasnyálmirigyből aminek hatására a cukrot a szervezet sejtjei felveszik, a májból pedig nem szabadul fel glükóz. Kifejezetten nagyarányú a harántcsíkolt izom-, zsír-, és májsejtek glükózfelvétele.
máj
A glükózt glikogén formájában raktározza, ám ha ennek mennyisége meghaladja a raktározókapacitást, az inzulin stimulálja a glükóz zsírsavakba történő átalakulását. Ezt a zsírsejtek zsír formájában raktározzák el.
csökken a vércukorszint
A glikogén a májban ismét glükózzá alakul, a vérbe ürül és helyreáll a normális vércukorszint. Súlyos májkárosodás esetén ez a kiegyenlítő mechanizmus károsodik.
cukorbetegség oka
A hasnyálmirigy inzulintermelése nem megfelelő mértékű, vagy a sejtek az idővel megemelkedett inzulinszint ellenére sem tudják felvenni a vérből a glükózt. (sejtek inzulinrezisztenciája) Inzulin hiányában a máj nem tud glikogént képezni, ezáltal is növekszik a vércukorszint, valamint a szervezet zsírból is glükózt állít elő.
Magas vércukorszint, de a sejtek éheznek.
cukorbeteges szomjúság
- A magas vércukorszint miatt a vér betöményedik (ozmotikus koncentrációja megnő). Ez közvetlen szomjúságérzetet vált ki, másrészt az ozmózisnak megfelelően kivonja a sejtekből a vizet, ami tovább fokozza ezt. A beteg folyamatosan szomjas és iszik mégis kiszáradás következik be.
- A vizeletben megjelenik a glükóz (a nefronok ilyen koncentráció grádiens ellenében nem tudják visszaszívni). Ennek és a nagymértékű vértérfogatnak köszönhetően nagy mennyiségű vizelet ürül. Az éhező sejtek és a zsírból zajló cukorelőállítás miatt a beteg lefogy.
A vér pH-ja savas irányba tolódik (ketoacidózis)
A zsírbontás miatt a vérben savas végtermékek szaporodnak fel, ami a vér pH-ját savas irányba tolja el. Ez az állapot közvetlenül az életet veszélyezteti. Okozhat szívproblémát, veseelégtelenséget, kómát is.