Socialinės informacijos apdorojimas Flashcards
Finansinių sprendimų priėmimo nuorodos:
Asmeninės
Situacinės
Socialinės
Asmeninės nuorodos
• Asmeninės nuorodos gaunamos lyginant dabartinę savo gerovę su ankstesne:
• jei gerėja – laimėjimas
• jei blogėja – praradimas
• jei nesikeičia – džiaugsmo taip pat nebus.
Socialinis kontekstas. Kitų žmonių kontekstas. Mes esame socialiniai gyvūnai, mums kiti žmonės svarbūs, mes norime palaikyti su jais ryšius, mes pastoviai su jais lyginamės. Nes mums labai reikia susitarti, kaip hierarchija turi atrodyti. Mums ne tik svarbu, kai mes objektyviai ar subjektyviai atrodome, bet mes lyginamės su kitais. Jeigu kitas prarado daugiau, nei mes, tai mes jaučiamės geriau. Savo laimėjimus ir pralaimėjimus lyginame su kitais laimėjimais ir pralaimėjimais ir sprendžiame, ar tai gerai, ar blogai? Lyginame savo situaciją su reikšmingais aplinkiniais. Nes ne su kiekvienu žmogumi mes lyginamės.
Situacinės nuorodos (kas tikėtina tokioje situacijoje?)
• Pakilo naftos kainos.
• Degalai pabrango iki 1.50 eur./l.
• Pasinaudojęs akcija, užsipyliau už 1.40 eur./l.→laimėjimas!
• Kitą dieną degalai visur kainuoja 1.30 eur./l.→pralaimėjimas!
Situacinės nuorodos
• Situacinės nuorodos gaunamos lyginant buvusią situaciją (kainą, atlyginimą, etc.) su dabartine.
• Nepalankioje situacijoje prarasti mažiau nei galima tikėtis yra laimėjimas.
• Palankioje situacijoje laimėti mažiau nei galima tikėtis yra pralaimėjimas.
• Veikia faktams prieštaraujančio mąstymo efektas: kas nutiko lyginama su tuo, kas galėjo būti.
Pajamų gerovės funkcija
- Pajamų gerovės funkcija (angl., welfare function of income; Van Praag, 1971):
- pakankamas atlyginimas > dabartinis atlyginimas
- pakenčiamas automobilis > dabartinis automobilis
- normalus telefonas > dabartinis telefonas
Hedoninis bėgtakis
Hedoninis bėgtakis – įkūnija asmeninių nuorodų principą. Jis sako, jog bet koks pagerėjimas laimės suteikia tik laikinai. O po to vėl norisi, kad būtų vis geriau. Moralas – reikia ieškoti pasitenkinimo tame, ką turi, o ne vien vaikytis, o ne palaikyti iliuziją, kad jei kažką turėsi daugiau, tai būsi laimingesnis. Žmogui einant per gyvenimą, jo laimės per daug nesikeičia. Objektyviai gyvenimas pagerės, bet subjektyviai savijauta nepagerės, nes laimė nepriklauso nuo aplinkybių, ypač ilgalaikėje perspektyvoje.
Socialinės nuorodos
Nurodos pokytis – tendencija paaiškinanti, kodėl socialinės padėties pokyčiai džiugina trumpą laiką, o to idėja paprasta, jog nuo mūsų atlyginimo keičiasi mūsų socialinis kontekstas. Nusiperkame namą gerame rajone, tai mūsų kaimynai daugiau už mus uždirba. Jei iki tol laisvalaikį leisdavome bare, tai dabar jodinėjame su daugiau uždirbančiais žmonėmis. Matoma, jog socialinis kontekstas keičiasi ir mes jaučiamės vidutiniokais. Kartais šis efektas veikia ir lipant karjeros laiptais. Keičiasi mūsų referentinės grupės per gyvenimą.
Socialinės nuorodos
• Socialinės nuorodos gaunamos lyginant savo situaciją su reikšmingais aplinkiniais:
• jei kaimynas uždirba daugiau – aš uždirbu per mažai (nebent aš mažiau dirbu, esu mažiau kompetentingas ar pan.)
• Nuorodos pokytis (angl., reference shift) – paaiškina, kodėl socialinės padėties pokyčiai džiugina trumpai:
• pagerėja socialinė padėtis→bendrauju su panašios padėties žmonėmis→ vėl jaučiuosi vidutiniokas.
Faktams prieštaraujantis mąstymas
Faktams prieštaraujantis mąstymas (kas būtų, jeigu būtų)
• (angl. counterfactual thinking) – alternatyvių scenarijų įsivaizdavimas.
• Intensyvesnis, kai įvykis reikšmingas.
• (Ne)sėkmės pojūčio pagrindas:
• geriau iš egzamino gauti 8,5, nei 9,4.
• testo metu geriau suklysti iš karto, negu pakeitus atsakymą.
• geriau laimėti mažąjį finalą, nei pralaimėti didįjį.
• geriau pralaimėti dideliu skirtumu, nei per plauką.
• Dėl to dauguma žmonių labiau gailisi to, ko nepadarė.
Indėlio efektas
- Tai, ką turiu, atrodo verta daugiau, nei tai, ko neturiu.
- Kyla dėl praradimo vengimo efekto.
- Todėl už mylimą automobilį norisi daugiau nei siūlo rinka.
IKEA efektas
Jeigu prisidėjau kažką gamindamas, nes atrodo, jog tai yra vertingiau. Tai IKEA efektas, nes IKEA linkusi tuo naudotis, nes nereikia mokėti surinkėjams. Tada jų pakuotis patogios, nes gali atsivežti pats bagažinėje. Baldas vertingesnis, kai mes jį patys sudedame. Netgi savi vaikai atrodo fainesni, negu kitų. Šį efektą žmonės ganėtinai menkai išsisąmonina. Esame linkę galvoti, jog ir kiti panašiai mąsto. Mums atrodo, jog mūsų pagaminti dalykai objektyviai vertingesni, negu kitiems. Jis veikia beveik visada, bet svarbiausia, jog indėlis turi būti sėkmingas. Reikia labai paskaičiuoti, kiek suteiksime laisvės klientui laviruoti. Prie ko pridėjau ranką, tas ir atrodo vertingiau.
- Tai, prie ko prisidėjau, atrodo vertingiau (pvz., savi vaikai) – šališkas palankumas sau.
- Tikimasi, kad ir kiti taip galvoja = tariamo sutarimo efektas.
- Veikia, jei savas indėlis buvo sėkmingas (pvz., pavyko surinkti IKEA spinta)
Status-quo šališkumas
Jeigu neturiu rimtų priežasčių elgtis kitaip, tai renkuosi standartinį variantą. Darau tai, ką dariau ankščiau, arba darau, tai ką daro savimi. Kalorijos vertingos ir jas reikia taupyti, todėl ir taupys. Jeigu yra priežasčių nedirbti, tai žmonės ir nedirbs. Svarbu, kad išvengčiau grėsmės arba gaučiau, ką nors gero. Komunikacijos bendrovės ir draudimo bendrovės, tai mėgsta naudoti. Mažai tikėtina, jog planas atpigs. Bendrovės taikys planą tik naujiems vartotojams.
Bandoma šiuo metu išnaudoti organų donorystėje. Dabar bandoma pakeisti, bandoma daryti, jog žmogus turėtų nesutikti, tai sukuriamas standartinis variantas. Neieškoma priežasčių atsisakyti. Labai sėkmingai išnaudojama ir pensijų sistemose. Balsavimas politikoje – daug žmonių turi mylimą partiją už kurią balsuojama.
Buvusių išlaidų efektas
Pririša dažnai mus prie nenaudingų finansinių išlaidų. Priežastis, kodėl autoservisai labai gerai gyvena. Nes turime dalyką, kaip pralaimėjimų vengimas. Jeigu į kokią nors prekę investuojame daug pinigų, mes toliau linkę jį taisyti, nes priešingu atveju, mes prarandame visus tuos pinigus, kuriuos į jį investavome. Kol galu gale už tokią sumą galėtume nusipirkti geresnę transporto priemonę. Baimė praprasti, ką investavome ir toliau mus skatina investuoti. Tai viena iš priežasčių, kodėl karus sunku nutraukti. Gyvybės tampa nevertingos, todėl šalys renkasi ir toliau kariauti. Mokami renginiai sutraukia daugiau žiūrovų. Tai naudinga bent simbolinės kainos paprašyti. Nes, kai žmogus perka bilietą, tai jis didesnė tikimybė, jog tame renginyje sudalyvausiu. Kuo bilietai brangesni, tuo rečiau žmonės tuos renginius praleidžia už kuriuos bilietus nusipirko, nes tai jau yra investicija. Kai paslaugos nemokamos, tai ir motyvacija mažesnė. Pvz.: kai laukiame viešojo transporto, kuris niekaip neatvažiuoja. Reikia nuspręsti, ar nueiti, ar laukti autobuso. Tada atsiranda sprendimas, ar laukti, ar paeiti. Tai atrodo kvaila eiti, kai jau tiek buvo pralaukta. Kuo ilgiau laukti, tuo sunkiau priimti sprendimą eiti.
Laiko preferencijos
Žmonės ne tas pats, kada laike laimėti, ar pralaimėti. Įsivaizduoti, kad laimėjom 100 eurų, tai galima atsiimti dabar, arba su procentai tolimesnėje ateityje. Jei sveiki žmonės, tai nesutiksime, kad būtų kompensuota tik infliacija. O jei esame skolingi, tai kiek būtų sąžininga prašyti kompensacijos tik už infliaciją. Pinigus, prekes ir paslaugas norisi gauti, kuo greičiau. Vilniuje netgi tokios paslaugos egzistuoja.
- Pinigai šiandien > pinigai rytoj (net jei nėra infliacijos)
- Svarbu ne vien laimėjimai ir praradimai, bet ir kaip jie išsidėstę laike.
- Žmonės nori gauti pinigus (prekes, paslaugas, etc.) kuo greičiau.
- Žmonės nori didesnės kompensacijos už laukimą, nei atitiktų infliaciją.
Ženklo efektas
Dydžio efektas
Atidėjimo-pagreitinimo efektas
Gerėjimo sekos preferencija
- Ženklo efektas – žmonės daugiau tikisi daugiau kompensacijos už pavėluotą laimėjimą, nei yra pasiryžė mokėti, už atidėtą praradimą.
- Dydžio efektas – žmonės nori santykinai didesnės kompensacijos už mažesnes pinigų sumas.
- Atidėjimo-pagreitinimo asimetrija – žmonės norėtų didesnės kompensacijos už atidėtą laimėjimą, nei yra pasiryžę mokėti už pagreitintą laimėjimą.
- Gerėjimo sekos preferencija – jei gali rinktis, žmonės nori pradėti nuo blogų dalykų (pirma vargai, po to – pinigai).