25 - Neurokognitywna teoria świadomości Flashcards
- Co to jest kontrastywna heterofenomenologia?
Jest to badanie kontrastowe: co jest świadome a co nieświadome.
- Jak procesy mentalne opisuje teoria globalnej przestrzeni roboczej.
Do realizacji pamięci roboczej potrzebna jest Globalna Przestrzeń Robocza (GPR), pozwalająca na oddziaływanie wyspecjalizowanych procesorów przetwarzających informację. “Procesory” silnie pobudzone wysyłają przez GPR informację do całego systemu. System nerwowy zawiera wiele wyspecjalizowanych procesorów, które w większości działają nieświadomie. Procesory mogą rywalizować i kooperować w celu osiągnięcia dostępu do przestrzeni roboczej.
- Jaka jest relacja informacji i procesów mentalnych?
Wykonanie dowolnej funkcji wymaga jakiegoś systemu interpretującego, w przypadku funkcji mentalnych jest to mózg. Sygnały docierające do zmysłów niosą informację i wywołują odpowiednie reakcje w mózgu, stając się wzorcami, obrazami przetworzonymi przez filtry wyciągające istotne informacje z dochodzących ze zmysłów bodźców. Realizują to obszary przetwarzające dane zmysłowe, a rezultaty docierają do kory skojarzeniowej.
- Czy indeksy informacji, lub nowe typy neuronów, mogą coś wyjaśnić na temat świadomości.
- Czy robot mógłby być świadomy?
Jeśli świadomość zdefiniujemy jako przytomność(z ang. awareness) to roboty są świadome,, aktywnie szukają określonych obiektów lub ludzi, rozpoznają i mogą skomentować swój stan. Przytomność nie wymaga jednak wewnętrznego modelu świata i odniesienia do “ja”, przytomność może być czysto sensomotoryczna, sterowana przez dane ze zmysłów, rozpoznawanie, umożliwia działania nie wymagające samoświadomości.
- Co oznacza, że mózg ma “ja”?
To że za większość procesów jednak odpowiedzialny jest mózg a ja odbieram tylko sygnały z niego wychodzące to fakt. Jestem swoim mózgiem i ciałem, czymś więcej niż tylko “ja”. To nie jest takie proste, ponieważ wszystko jest ze sobą połączone. Stanów mózgu nie da się opisać za pomocą stanów automatów. Zależą od indywidualnej historii i splotu bieżących wydarzeń.
W gruncie rzeczy to ja odpowiadam za swoje zachowanie, chociaż czasami robię rzeczy, które mnie zaskakują. Odpowiedzialne są za to neurony, na które nie mamy wpływu.
- Czy procesy mentalne można sprowadzić tylko do przetwarzania informacji?
Nie, gdyż mózg nie może być tylko odbiorenikiem świadomości. Jest w stanie wytwarzać wiele złożonych stanów mentalnych takich jak podejmowanie decyzji, tworzyć modele związane z percepcją. Jesteśmy w stanie równiez coś chcieć, mieć przekonania, co nie jest tylko przetwarzaniem infromacji, a ich tworzeniem.
- Jakie wady może mieć pogląd Johna Locka na temat świadomości?
John Locke twierdził, że świadomość to „percepcja tego, co dzieje się we własnym umyśle”. Nie postrzegamy rzeczywistości, tylko reakcje swojego mózgu. Jest jedna fizyczna rzeczywistość, ale jej reprezentacja w różnych mózgach jest inna. Świat odbieramy za pomocą receptorów zmysłów, z których sygnały interpretuje nasz mózg. Wadą twierdzenia Johna Locke’a jest fakt, że nasze zmysły są ograniczone i jeśli np. dostaniemy niepełny sygnał ze zmysłów to wtedy percepcja świata będzie zakłamana.
- Jakie organizmy mają szansę by mieć poczucie świadomości?
Na pewno poczucie świadomości występuje wśród zwierząt- potrzebują jej do choćby unikania zagrożeń, poszukiwania pokarmu i ogólnego funkcjonowania. Dodatkowo ciekawym obiektem badań są rośliny ponieważ na temat tego czy posiadają one świadomość nadal toczy się wiele dyskusji.
- Dlaczego mózg nie może być tylko odbiornikiem świadomości?
Z psychologii rozwojowej wiemy, że świadomość kształtuje się powoli, pojęcie “ja” i rozumienie innych umysłów rozwija się przez wiele lat, zależne jest od rozwoju odpowiednich struktur mózgu. Modele komputerowe funkcji mózgu pozwalają zrozumieć, dlaczego możemy odczuwać specyficzne wrażenia. Budując coraz bardziej złożone modele odtwarzamy funkcje mentalne, rozumiemy dlaczego treść świadomości ma specyficzną strukturę.
- Dlaczego możliwe jest “mrugnięcie uwagi”?
“Mrugnięcie uwagi” to niezdolność do postrzegania bodźca następującego w ciągu 180- 450 milisekund po pierwszym. Np. ogląda się ciąg par liter pokazywanych w tym samym miejscu, jeśli druga pojawia się przed upływem 180 msek po pierwszej to ją widzimy, jeśli pomiędzy 0.2-0.5 sekund to jej nie widzimy.
Wniosek: Możliwe jest, ponieważ świadome wrażenia wymagają specyficznych reakcji mózgu, natomiast procesy aktywacji i wewnętrznej interpretacji tych aktywacji są skomplikowane. Wiele czynników wpływa na bezwładność procesów neuronalnych, które raz uruchomione nie pozwalają w krótkim odstępie czasu na analizę kolejnych bodźców.
- Co zjawiska maskowania bodźców mówią nam o świadomości?
Że świadomość jest wynikiem integracji zdarzeń zachodzących w mózgu w okienku czasowym rzędu ułamków sekund.
- Dlaczego szum może spowodować, że słyszymy różne dźwięki mowy?
W pewnych warunkach mózg sam uzupełnia brakujące dźwięki mowy (fonemy) w wyniku maskowania sygnału mowy za pomocą szumu. Umiemy wysłyszeć zaszumiony wyraz zależnie od kontekstu. Procesy interpretujące na wysokim poziomie pobudzają w odpowiedni sposób korę słuchową wywołując wrażenia słuchowe.
- Czym są myśli?
Myśli to ciąg stanów całego mózgu, aktywujących obszary związane z mową, dzięki czemu pojawiają się słowa reprezentujące w symboliczny sposób pojęcia.
- Czy myślenie bez słów jest możliwe?
Myśli czy wyobrażenia są możliwe dzięki identyfikacji stanów mózgu, kategoryzacji stanów, które odwołują się do elementów wcześniejszych doświadczeń. Nie postrzegamy bezpośrednio rzeczywistości, tylko reakcję obszarów zmysłowych na zewnętrzne lub wewnętrzne pobudzenia.
Mózgi pozbawione języka działają w inny sposób, bardziej oparty na skojarzeniach a mniej zdolny do logicznego, kombinatorycznego rozumowani