25 - Neurokognitywna teoria świadomości Flashcards

1
Q
  1. Co to jest kontrastywna heterofenomenologia?
A

Jest to badanie kontrastowe: co jest świadome a co nieświadome.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q
  1. Jak procesy mentalne opisuje teoria globalnej przestrzeni roboczej.
A

Do realizacji pamięci roboczej potrzebna jest Globalna Przestrzeń Robocza (GPR), pozwalająca na oddziaływanie wyspecjalizowanych procesorów przetwarzających informację. “Procesory” silnie pobudzone wysyłają przez GPR informację do całego systemu. System nerwowy zawiera wiele wyspecjalizowanych procesorów, które w większości działają nieświadomie. Procesory mogą rywalizować i kooperować w celu osiągnięcia dostępu do przestrzeni roboczej.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q
  1. Jaka jest relacja informacji i procesów mentalnych?
A

Wykonanie dowolnej funkcji wymaga jakiegoś systemu interpretującego, w przypadku funkcji mentalnych jest to mózg. Sygnały docierające do zmysłów niosą informację i wywołują odpowiednie reakcje w mózgu, stając się wzorcami, obrazami przetworzonymi przez filtry wyciągające istotne informacje z dochodzących ze zmysłów bodźców. Realizują to obszary przetwarzające dane zmysłowe, a rezultaty docierają do kory skojarzeniowej.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q
  1. Czy indeksy informacji, lub nowe typy neuronów, mogą coś wyjaśnić na temat świadomości.
A
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q
  1. Czy robot mógłby być świadomy?
A

Jeśli świadomość zdefiniujemy jako przytomność(z ang. awareness) to roboty są świadome,, aktywnie szukają określonych obiektów lub ludzi, rozpoznają i mogą skomentować swój stan. Przytomność nie wymaga jednak wewnętrznego modelu świata i odniesienia do “ja”, przytomność może być czysto sensomotoryczna, sterowana przez dane ze zmysłów, rozpoznawanie, umożliwia działania nie wymagające samoświadomości.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q
  1. Co oznacza, że mózg ma “ja”?
A

To że za większość procesów jednak odpowiedzialny jest mózg a ja odbieram tylko sygnały z niego wychodzące to fakt. Jestem swoim mózgiem i ciałem, czymś więcej niż tylko “ja”. To nie jest takie proste, ponieważ wszystko jest ze sobą połączone. Stanów mózgu nie da się opisać za pomocą stanów automatów. Zależą od indywidualnej historii i splotu bieżących wydarzeń.

W gruncie rzeczy to ja odpowiadam za swoje zachowanie, chociaż czasami robię rzeczy, które mnie zaskakują. Odpowiedzialne są za to neurony, na które nie mamy wpływu.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q
  1. Czy procesy mentalne można sprowadzić tylko do przetwarzania informacji?
A

Nie, gdyż mózg nie może być tylko odbiorenikiem świadomości. Jest w stanie wytwarzać wiele złożonych stanów mentalnych takich jak podejmowanie decyzji, tworzyć modele związane z percepcją. Jesteśmy w stanie równiez coś chcieć, mieć przekonania, co nie jest tylko przetwarzaniem infromacji, a ich tworzeniem.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q
  1. Jakie wady może mieć pogląd Johna Locka na temat świadomości?
A

John Locke twierdził, że świadomość to „percepcja tego, co dzieje się we własnym umyśle”. Nie postrzegamy rzeczywistości, tylko reakcje swojego mózgu. Jest jedna fizyczna rzeczywistość, ale jej reprezentacja w różnych mózgach jest inna. Świat odbieramy za pomocą receptorów zmysłów, z których sygnały interpretuje nasz mózg. Wadą twierdzenia Johna Locke’a jest fakt, że nasze zmysły są ograniczone i jeśli np. dostaniemy niepełny sygnał ze zmysłów to wtedy percepcja świata będzie zakłamana.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q
  1. Jakie organizmy mają szansę by mieć poczucie świadomości?
A

Na pewno poczucie świadomości występuje wśród zwierząt- potrzebują jej do choćby unikania zagrożeń, poszukiwania pokarmu i ogólnego funkcjonowania. Dodatkowo ciekawym obiektem badań są rośliny ponieważ na temat tego czy posiadają one świadomość nadal toczy się wiele dyskusji.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q
  1. Dlaczego mózg nie może być tylko odbiornikiem świadomości?
A

Z psychologii rozwojowej wiemy, że świadomość kształtuje się powoli, pojęcie “ja” i rozumienie innych umysłów rozwija się przez wiele lat, zależne jest od rozwoju odpowiednich struktur mózgu. Modele komputerowe funkcji mózgu pozwalają zrozumieć, dlaczego możemy odczuwać specyficzne wrażenia. Budując coraz bardziej złożone modele odtwarzamy funkcje mentalne, rozumiemy dlaczego treść świadomości ma specyficzną strukturę.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q
  1. Dlaczego możliwe jest “mrugnięcie uwagi”?
A

“Mrugnięcie uwagi” to niezdolność do postrzegania bodźca następującego w ciągu 180- 450 milisekund po pierwszym. Np. ogląda się ciąg par liter pokazywanych w tym samym miejscu, jeśli druga pojawia się przed upływem 180 msek po pierwszej to ją widzimy, jeśli pomiędzy 0.2-0.5 sekund to jej nie widzimy.
Wniosek: Możliwe jest, ponieważ świadome wrażenia wymagają specyficznych reakcji mózgu, natomiast procesy aktywacji i wewnętrznej interpretacji tych aktywacji są skomplikowane. Wiele czynników wpływa na bezwładność procesów neuronalnych, które raz uruchomione nie pozwalają w krótkim odstępie czasu na analizę kolejnych bodźców.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q
  1. Co zjawiska maskowania bodźców mówią nam o świadomości?
A

Że świadomość jest wynikiem integracji zdarzeń zachodzących w mózgu w okienku czasowym rzędu ułamków sekund.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q
  1. Dlaczego szum może spowodować, że słyszymy różne dźwięki mowy?
A

W pewnych warunkach mózg sam uzupełnia brakujące dźwięki mowy (fonemy) w wyniku maskowania sygnału mowy za pomocą szumu. Umiemy wysłyszeć zaszumiony wyraz zależnie od kontekstu. Procesy interpretujące na wysokim poziomie pobudzają w odpowiedni sposób korę słuchową wywołując wrażenia słuchowe.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q
  1. Czym są myśli?
A

Myśli to ciąg stanów całego mózgu, aktywujących obszary związane z mową, dzięki czemu pojawiają się słowa reprezentujące w symboliczny sposób pojęcia.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q
  1. Czy myślenie bez słów jest możliwe?
A

Myśli czy wyobrażenia są możliwe dzięki identyfikacji stanów mózgu, kategoryzacji stanów, które odwołują się do elementów wcześniejszych doświadczeń. Nie postrzegamy bezpośrednio rzeczywistości, tylko reakcję obszarów zmysłowych na zewnętrzne lub wewnętrzne pobudzenia.
Mózgi pozbawione języka działają w inny sposób, bardziej oparty na skojarzeniach a mniej zdolny do logicznego, kombinatorycznego rozumowani

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q
  1. Jakie rodzaje świadomości można rozróżnić?
A
  • Świadomość pierwotna i refleksyjna
  • Świadomość rdzenna i świadomość rozszerzona
  • Świadomość dostępowa i fenomenalna
17
Q
  1. Czy można zmierzyć świadomość?
A

Wg Tononi, poziom świadomości można zmierzyć analizując EEG. Tego typu rozumowanie oparte jest na rozumieniu funkcji. Próba zredukowania problemu świadomości do jednego parametru nie odnosi się do subiektywnych aspektów percepcji, a więc jakości wrażeń stanowiących treść świadomości.

18
Q
  1. Dlaczego zachowujemy tożsamość chociaż nasze ciało się ciągle zmienia?
A

Już w starożytności Kratylos twierdził, że dyskusja jest niemożliwa bo zmienia się zarówno mówiący jak i rozmówca i słowa zmieniają znaczenie w nowym kontekście. Zmienia się, ale w niewielkim stopniu, podstawowe struktury decydujące o tożsamości mogą się zmienić tylko w przypadku większych uszkodzeń mózgu przez udary czy wylewy, powolnych zmian związanych z procesami starzenia, ciśnieniem krwi w mózgu, chorobami wpływającymi na poziom hormonów.

19
Q
  1. Na czym polega hipnoza? Jakie są możliwe hipotezy z nią związane?
A

Stan hipnotyczny wynika z podwyższonej sugestywności i silnego skupienia uwagi, przez co spostrzegania bodźców peryferyjnych zanika.

Teorie hipnozy:

  • Teoria psychologiczna oraz starsze jej wersje
  • Teoria neodysocjacyjna Hilgarda
  • Integracyjna teoria kognitywna
  • Teoria socjo-kognitywna
  • Teoria “zimnej kontroli”
  • Teoria warunkowania i hamowania
  • Teoria neurofizjologiczna
20
Q
  1. Czy zatrzymanie akcji serca można nazwać śmiercią?
A

Wbrew powszechnemu przekonaniu przeżycia kojarzone ze śmiercią kliniczną: wrażenie bycia poza ciałem, widzenie świateł, wrażenie czyjejś obecności - nie są związane ze śmiercią, tylko zatrzymaniem pracy serca. Po nagłym zatrzymaniu krążenia krwi świadomość zanika w ciągu 10-20 sekund, mózg nie ulega trwałemu uszkodzeniu przez wiele minut, często krążenie nie jest całkowicie zatrzymane, nie jest to więc stan śmierci.

21
Q
  1. Co może być przyczyną przeżywania stanów mistycznych?
A

Mózg pozbawiony informacji ze zmysłów pracuje pobudzając sieć wzbudzeń podstawowych, przywołując autobiograficzne epizody i wywołując aktywacje różnych obszarów, interpretowane jako fantazje i halucynacje. Po pewnym czasie takie aktywacje ulegają osłabieniu i neurony odpoczywają, ale jest to unikalny stan czuwania, odmienny od stanu snu. Może wówczas nastąpić zanik poczucia czasu i miejsca w przestrzeni, interpretowany jako przeżycie mistyczne.

22
Q
  1. Co próbuje osiągnąć neuroteologia?
A

Neuroteologia zajmuje się korelatami neurofizjologicznymi przeżyć duchowych, które zwykle powstają w kontekście religijnym. Badania prowadzi się zarówno na osobach, które mają duże doświadczenie w praktykach religijnych, różnych form medytacji, jak i próbując wywołać stany przeżycia podobne do religijnych uniesień za pomocą pobudzania mózgu polem magnetycznym lub prądem elektrycznym.

23
Q
  1. Skąd wiem, jaki jestem? Czy mam na to wpływ?
A
24
Q
  1. Proszę podać przykład jakiegoś konkretnego zjawiska związanego ze świadomością, którego nie potrafimy obecnie zrozumieć.
A