22 - Złożone czynności psychiczne Flashcards
- Co opisują ontologie kognitywne?
opisują pojęcia i relacje między nimi, które tworzą kognitywistyke. Głównie są to zaburzenia umysłowe, zaburzenia osobowości i zachowania oraz złożone czynnosci psychiczne, które składają się z elementranych procesów takich jak: świadomość i jaźn, kreatywność, świadomość, osobowść, teorie umysłów, język, rozumowanie, wola i poczucie sprawstwa, wyobraźnia.
- Czemu nie da się zaprogramować umysłu?
Relacje określające współdziałanie różnych stosunkowo prostych funkcji mózgu, realizowane przez funkcjonalnie wyspecjalizowane obszary kory i sieci podkorowych, nie są sztywno ustalone. To powoduje, że działanie umysłów nie musi być podobne do komputerowych programów, które są oparte na zaprogramowanych procedurach. Przypomina to bardziej architekturę systemu opartą na przepływie informacji, stosowaną w systemach sztucznej inteligencji. Działanie takich systemów trudne jest do przewidzenia, jest ustalane na bieżąco w zależności od sytuacji i historii poprzednich interakcji. Często nie wiemy, jak się zachowamy, dopóki nie znajdziemy się w określonej sytuacji.
- Dlaczego eugenika ma tak złą opinie?
Eugenika odnosi się do selektywnej reprodukcji aby stowrzyc lepsze społeńczeństwo, lepsze tzn. bez chorób, bardziej inteligetne lub tak jak w przypadku próby stworzenia czystej rasy w Nazistowskich Niemczech, czyste rasowo. Zalożenia związane z eugeniką mają czarną historie i są odpowiedzialne na śmierc wielu osób w Nazistowskich Niemczech jak i w Ameryce gdzie wprowadzono przymusowe sterylizacje mające zapobiec prokreacje osób upośledzonych.
- Jak można odróżnić wpływ genetyki od wpływu środowiska?
Geny prowadzą do zachowań, które wymuszają odpowiedzi środowiska, trudno jest więc po pewnym czasie określić, co było przyczyną a co jest skutkiem. Wiemy, że w dłuższym okresie czasu środowisko może wpłynąć na selekcję genów u osób, które się w nim wychowują. Drugi problem to zmienność wyników z czasem: starsze potomstwo staje się coraz bardziej podobne do rodziców. Dzieci adoptowane mają wyniki testów poznawczych bardziej zbliżone do swoich biologicznych rodziców niż do przybranych; podobieństwo do rodziców przybranych nie rośnie z czasem. Środowisko jest “kluczem do zamka” genetycznego, ale bezpośrednio ma słaby wpływ na inteligencję.
- Jakie cechy mózgu korelują się pozytywnie z inteligencją.
- Szybkość przewodzenia sygnałów nerwowych
- Czas latencji i szybkość reakcji
- Zużycie energii przez mózg jest odwrotnie proporcjonalne do jego kompetencji: im mniej tym większe IQ
- Badania i aspekty EEG oraz potencjały wywołane
Pojemność pamięci roboczej
- Dlaczego tak trudno znaleźć geny odpowiedzialne za inteligencję?
- Dziedziczność inteligencji wzrasta od około 20% w okresie niemowlęcym do około 80% w wieku dojrzałym.
- Inteligencja jest związana z wpływem genetyki na różne zdolności poznawcze i uczenia się, których współczynniki korelacji są na poziomie średnio 30% dla fenotypów i przynajmniej 60% dla genotypów.
- Fenotypowy dobór partnera jest w przypadku inteligencji większy (korelacje ok. 40%) niż w przypadku innych cech behawioralnych, takich jak osobowość i psychopatologia (10%) lub cech fizycznych, takich jak wzrost i waga (20%) - zmniejsza to wariancję genetyczną inteligencji w każdym pokoleniu, które ma możliwość wyboru.
- Inteligencja ma rozkład prawie normalny, z wydłużonym końcem wyjątkowych osiągnięć.
- Inteligencja jest powiązana z wykształceniem i statusem społecznym, razem te zmienne przyczyniają się do różnic w zdrowiu, chorobach, śmiertelności i mobilności społecznej.
- Jak możemy wykryć, jakie regiony mózgu tworzą sieci funkcjonalne?
Dzięki neuroobrazowaniu lub za pomocą traktografii która jest wykonywana przy użyciu rezonansu magnetycznego ta metoda pozwala na zobaczenie włókien nerwowych w mózgu i ich kierunku rozłożenia, wyniki są widoczne na obrazach w 2D i 3D.
- Jaka jest rola rozległych sieci w realizacji złożonych funkcji poznawczych?
Funkcje poznawcze zależą od sprawności działania sieci neuronowych, a ta zależy od budowy neuronów i stopnia mielinizacji połączeń między nimi, decydującym o tym jak będą współpracować ze sobą sieci rozległe.
- Dlaczego trudno jest określić jakie są sieci rozległe?
Skoro działa cały mózg, ale nie naraz, to różne neurony będą realizować podobne operacje. Często połączenia będą wykorzystywane do wykonania różnych zadań. A dodatkowo mózg aktywizuje się pod zadanie i potrafi zwiększyć i przerzucić aktywację zależnie od potrzeby.
- W jakich sieciach rozległych udział biorą korowe struktury przyśrodkowe?
Korowe struktury przyśrodkowe odpowiadają za samoidentyfikację ( potocznie nazywane jako “Ja”), zdolność do oceniania siebie i innych ludzi (zwłaszcza osób nam bliskich).
- Jakie obszary mózgu zaangażowane są w rozumienie pojęć matematycznych?
W rozumieniu pojęć matematycznych najważniejsze są: obszar lewej przedniej części kory wyspy, który umożliwia zrozumienie negacji, a także lewy górny zakręt skroniowy pozwalający rozumieć logiczny sens samych pojęć.
grzbietowo-boczna kora przedczołowa, dolny płacikciemienowy
- Co to jest dyskalkulia i z jakimi uszkodzeniami mózgu jest związana?
Dyskalkulia to niezdolność do rozumienia liczb i pojęć matematycznych, np. oceny która liczba jest większa. Jest to obecnie rozpoznana już chorobą genetyczną.
Powodują ją uszkodzenia płatu ciemieniowego.
- Jak można opisać wyobraźnie muzyczną?
Wyobraźnia muzyczna to słyszenie muzyki wewnątrz siebie, rozumienie jej, zdolność jej interpretowania oraz tworzenia. Stopień wyrazistości i ogólności wyobrażeń jest u różnych ludzi różny, od bardzo ogólnikowych, do wyobrażeń o halucynacyjnej wyrazistości.
Można również sobie przypomnieć fragment muzyczny i wypełnić nim całą wyobraźnię, tylko dlatego, że się go lubi.
- Jakie cechy dźwięku są analizowane w różnych sieciach mózgu?
- częstotliwości dźwięków - błona podstawowa w ślimaku ucha;
- konturów melodycznych, wznoszenia się i opadania fraz;
- interwałów czasowych - jądra pnia mózgu, wzgórze i kora
- analiza rytmu i wystukiwanie rytmu - prążkowie, kora czołowa i przedczołowa
- tony są rozpoznawane w zakręcie Heschla;
- barwa dźwięku - górna część zakrętu skroniowego
- Czemu muzyka wywołuje w nas emocje?
Głównym fizjologicznym przejawem wpływu muzyki na nastrój jest aktywacja autonomicznego układu nerwowego. Muzyka budzi emocje, które uruchamiane są dzięki jej rytmowi i tempu. To właśnie one wpływają na aktywację autonomicznego układu nerwowego. Muzyka oddziałuje także na produkcję przez mózg neuroprzekaźników. Wpływa na wydzielanie epinefryny, noradrenaliny, serotoniny, dopaminy, które mają znaczący wpływ na nasz nastrój.