12. Indexsorok típusai, tulajdonságai, területi indexek értelmezése, számítása -Statisztikai elemzések alapjai I. 132-140 oldal Flashcards

1
Q

Indexsor

A

Indexsoroknak tekintjük a kettőnél több időszakra vonatkozó indexek sorozatát.

Többféle fajtáját különböztetjük meg három szempont szerint.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Indexsorok típusai

A
  1. milyen jelenségek változását mutatják az indexek?
    Az indexsorok abból a szempontból, hogy milyen jelenség változását mutatják, érték-, volumen- és árindexsorok lehetnek.
  2. milyen az időszakok összehasonlításának rendje?

Az időszakok összehasonlításának rendje szempontjából – egyszerű dinamikus viszonyszámokhoz hasonlóan – bázis és láncindexeket különböztethetünk meg. Az érték-, a volumen-, és az árindexsorok egyaránt lehetnek bázis vagy láncindexsorok.

  1. milyen a súlyozás módja?
    A súlyozás módja szempontjából állandó súlyú és változó súlyú indexsorokat különböztethetünk meg. Az indexsorfajták megkülönböztetésének ez a szempontja a súlyadatok rendjét érinti, tehát volumenindexek esetén a „p” adatok, árindexek esetén a „q” adatok rendjét.

 Állandó súlyúnak azt az indexsort nevezzük, melyben a súlyokat az indexsor egészében változatlanul hagyjuk. A változó súlyú indexsorban az indexsor egyes tagjainál más és más időszakok súlyadatait rögzítjük.

 Állandó és változó súlyú indexek megkülönböztetése csak a volumen- és az árindexeknél lehetséges. Az állandó és változó súlyú indexek ugyanakkor lehetnek bázis- vagy láncindexek.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Területi indexek

A

Bármely indexformula értelmezhető területi indexként is, ha a 0 és 1 jelzéseket nem időszakok, hanem területi egységek (országok, városok) jelének tekintjük.

A területi volumenindex arra a kérdésre ad választ, hogy az összehasonlítandó területi, földrajzi egységben a termelés stb. mennyisége hányszorosa, hányadrésze (hány százaléka) az összehasonlítás alapjául szolgáló területi egység termelésének.

A területi árindex azt mutatja meg, hogy az egyik területen kialakul árszínvonal milyen arányban áll a másik egység árszínvonalával. Ha az összehasonlított egységek (eltérő valutájú) országok, akkor a területi árindex a két valuta egy egysége értékének (vásárlóerejének) arányát jelzi.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Nemzetközi volumenszámítások

A

Amíg időbeli összehasonlításnál két összehasonlítandó időszak közül a későbbit hasonlítjuk a korábbihoz, addig a területinél az országokat egyenrangúnak kell tekinteni, bármely adatot
viszonyíthatunk egy másikhoz és viszont. Nehéz kitérni azon követelmény alól, hogy az A/B és B/A jellegű indexek reciprokviszonyban álljanak egymással (hiszen A és B ország fogyasztását nem szabad csak A vagy B ország áraihoz viszonyítva vizsgálni)

Leginkább kétféleképpen súlyozott indexek mértani átlaga fogadható el a közgazdasági valóságot tükröző indexként.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly