11. Indexszámítás: az indexszám fogalma, az értékindexkör, indexpróbák Flashcards

1
Q

Indexszám

A

A termékek kisebb nagyobb körére vonatkozó összesített értékadatokat aggregátumoknak, magát az értékben való összesítést aggregálásnak is szokás nevezni.

Közvetlenül nem összesíthető adatok összetett összehasonlító viszonyszámát INDEXSZÁMNAK nevezzük. Összehasonlító viszonyszámról van szó. Leggyakoribb az időbeli összehasonlítás, de fontos a területi összehasonlításnál való alkalmazás is. Nem egyszerű, hanem összetett összehasonlító viszonyszám, több, VALAMILYEN SZEMPONTBÓL EGYÜVÉ TARTOZÓ ADAT EGYÜTTES, ÁTLAGOS VÁLTOZÁSÁT MUTATJA. Az indexszámítás keretein belül az egyes cikkekre vonatkozó – egyébként az összesítő indexszámmal azonos jelentésű – viszonyszámokat egyedi indexeknek nevezik.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Az értékindexkör

A

Az értékindexkör egymással szorosan összefüggő érték-, volumen-, és árindexből álló együttes

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Egyedi indexek

A

Egyedi indexek: egy termékre vagy homogén termékcsoportra vonatkozó indexek
a. Egyedi értékindex: egy termék vagy homogén termékcsoport árbevételének, forgalmának, termelési értékének változását mutatja bázisról tárgyidőszakra.

b. Egyedi árindex: Azt mutatja meg, hogy egy terméknek, vagy homogén termékcsoportnak hogyan
változott az ára.

c. Egyedi volumenindex: Azt mutatja meg, hogy egy terméknek, vagy homogén termékcsoportnak hogyan változott az előállított, forgalmazott, értékesített mennyisége.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Összetett indexek (aggregát indexek)

A

Összetett indexek (aggregát indexek): A termékek együttes változását jelöli.
a. Értékindex: A termékek összességét tekintve a termelési érték (árbevétel, forgalom) együttes, átlagos változását mutatja meg.

b. Árindex: Az árindex különböző termékek, árucikkek árainak (az árszínvonal) együttes, átlagos változását mutatja meg. Az árindex arra a kérdésre válaszol, hogy egy különböző termékek meghatározott mennyiségeiből álló termékhalmaz ára – a különböző mértékű, esetleg különböző irányú árváltozások együttes eredményeképpen – hogyan változott.

Bázisidőszaki súlyozású árindex (Laspeyres-féle árindex)

Tárgyidőszaki súlyozású árindex (Paasche-féle árindex)

Fisher-féle árindex

c. Volumenindex: Különböző termékek, árucikkek termelt (eladott, fogyasztott) mennyiségeinek együttes változását mutatja. Arra ad választ, hogyan változott volna az aggregátum, ha az egyes termékeknél az érték két tényezője közül csak a termelt mennyiség változott volna?

Bázisidőszaki súlyozású volumenindex (Laspeyres-féle volumenindex)

Tárgyidőszaki súlyozású volumenindex (Paasche-féle volumenindex)

Fisher-féle volumenindex

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Indexpróbák: Összemérhetőségi próba, Időpróba, Arányossági vagy átlagpróba, Láncpróba

A

Indexpróbák:

Összemérhetőségi próba: azt a követelményt támasztja az indexformulával szemben, hogy a vele kiszámított index értéke ne függjön az alapadatok mértékegységétől.

Időpróba: azt a követelményt támasztja az indexformulával szemben, hogy az időszakok felcserélésével számított indexek között reciprok viszony álljon fel. A Laspeyres- és Paasche-formula megbukik ezen a próbán

Arányossági vagy átlagpróba: elvárja az adott formulától, hogy abban az esetben, ha minden cikk ára (mennyisége) azonos arányban változik, akkor az árindex (volumenindex) legyen egyenlő ezzel az aránnyal.

Láncpróba: adott formulával számított láncindexek szorzata legyen egyenlő az ugyanazon formulával számított bázisindex-el.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly