Trest Flashcards
Retroaktivita (+změny)
Čin je trestný, jen pokud jeho trestnost byla zákonem stanovena dříve, než byl spáchán.
Trestnost činu se posuzuje podle zákona účinného v době, kdy byl čin spáchán; podle pozdějšího zákona se posuzuje jen tehdy, jestliže to je pro pachatele příznivější.
Jestliže se zákon změní během páchání činu, užije se zákona, který je účinný při dokončení jednání, kterým je čin spáchán.
Pachateli lze uložit vždy pouze takový druh trestu, který dovoluje uložit zákon účinný v době, kdy se o trestném činu rozhoduje.
Místní působnost (všechny)
Trestný čin se považuje za spáchaný na území ČR:
a) dopustil-li se tu pachatel jednání, i když porušení zájmu chráněného zákonem nastalo v cizině, nebo
b) měl-li tu alespoň zčásti takový následek nastat, i když se jednání dopustil v cizině.
REGISTRACE
+ na palubě lodi nebo jiného plavidla, anebo letadla nebo jiného vzdušného dopravního prostředku, které jsou registrovány v České republice
PERSONALITA
+ v cizině spáchal občan České republiky nebo osoba bez státní příslušnosti, která má na jejím území povolen trvalý pobyt.
OCHRANA
+ mučení, padělání a pozměnění peněz, teroristického útoku, genocidia apod. i tehdy, spáchal-li takový čin v cizině cizí státní příslušník nebo osoba bez státní příslušnost
UNIVERZALITA
+ trestnost činu, který byl spáchán v cizině proti občanu České republiky nebo proti osobě bez státní příslušnosti, která má na území České republiky povolen trvalý pobyt, jestliže je čin v místě spáchání činu trestný nebo jestliže místo spáchání činu nepodléhá žádné trestní pravomoci.
SUBSIDIÁRNÍ UNIVERZALITA
+ pachatel byl dopaden na území České republiky, proběhlo vydávací nebo předávací řízení a pachatel nebyl vydán a cizí stát požádal o provedení trestního stíhání pachatele v České republice.
+ Na pravomocné odsouzení soudem jiného členského státu Evropské unie v trestním řízení se pro účely trestního řízení hledí jako na odsouzení soudem České republiky, pokud bylo vydáno pro čin trestný i podle práva České republiky.
Zavinění (jaké, druhy, okolnosti přitěžující, omyly)
je třeba úmysl, nestanoví-li zákon výslovně, že postačí zavinění z nedbalosti (x přestupky: postačí zavinění z nedbalosti, nestanoví-li zákon výslovně, že je třeba úmyslného zavinění)
ÚMYSL
a) chtěl způsobem uvedeným v trestním zákoně porušit nebo ohrozit zájem chráněný takovým zákonem, nebo
b) věděl, že svým jednáním může porušení nebo ohrožení způsobit, a pro případ, že je způsobí, byl s tím srozuměn.
NEDBALOST
a) věděl, že může způsobem uvedeným v zákoně porušit nebo ohrozit zájem chráněný zákonem, ale bez přiměřených důvodů spoléhal, že takové porušení nebo ohrožení nezpůsobí, nebo
b) nevěděl, že svým jednáním může takové porušení nebo ohrožení způsobit, ač o tom vzhledem k okolnostem a k svým osobním poměrům vědět měl a mohl.
HRUBÁ NEDBALOST
- přístup pachatele k požadavku náležité opatrnosti svědčí o zřejmé bezohlednosti pachatele k zájmům chráněným trestním zákonem.
OKOLNOSTI PŘITĚŽUJÍCÍ
K okolnosti podmiňující vyšší sazby, se přihlédne:
a) jde-li o těžší následek, i tehdy, zavinil-li jej pachatel z nedbalosti, vyjímaje případy, že trestní zákon vyžaduje i zde zavinění úmyslné, nebo
b) jde-li o jinou skutečnost, i tehdy, jestliže o ní pachatel nevěděl, ač o ní vzhledem k okolnostem a k osobním poměrům vědět měl a mohl, vyjímaje případy, kdy zákon vyžaduje, aby o ní věděl.
OMYL SKUTKOVÝ
(1) Kdo nezná ani nepředpokládá jako možnou skutkovou okolnost, která je znakem TČ, nejedná úmyslně; tím není dotčena nedbalost.
(2) Kdo mylně předpokládá skutkové okolnosti, které by naplňovaly znaky mírnějšího úmyslného TČ, bude potrestán jen za tento mírnější TČ, nejde-li o TČ spáchaný z nedbalosti.
(3) Kdo mylně předpokládá skutkové okolnosti, které by naplňovaly znaky přísnějšího úmyslného TČ, bude potrestán za pokus tohoto přísnějšího TČ.
(4) Kdo mylně předpokládá skutkovou okolnost, která vylučuje jeho protiprávnost, nejedná úmyslně; tím není dotčena odpovědnost za TČ spáchaný z nedbalosti.
Trestný čin (co, druhy)
= protiprávní čin, který trestní zákon označuje za trestný a který vykazuje znaky uvedené v zákoně
DRUHY
- přečiny (všechny nedbalostní TČ a ty úmyslné TČ, na něž trestní zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby do 5 let)
- zločiny (všechny TČ, které nejsou podle zákona přečiny; zvlášť závažnými zločiny jsou ty úmyslné TČ, na něž trestní zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby min. 10 let.)
Příprava a pokus (+ kdy zaniká)
PŘÍPRAVA
- úmyslné vytváření podmínek pro spáchání zvlášť závažného zločinu, zejména organizování, opatřování prostředků ke spáchání, ve spolčení, návodu nebo pomoci
- je přípravou jen tehdy, jestliže to zákon u příslušného TČ výslovně stanoví a pokud nedošlo k pokusu ani dokonání zvlášť závažného zločinu.
POKUS
- bezprostředně směřuje k dokonání TČ a jehož se pachatel dopustil v úmyslu TČ spáchat
SPOLEČNÉ:
- zaniká, jestliže pachatel dobrovolně upustil od dalšího jednání a
a) odstranil nebezpečí, které vzniklo zájmu chráněnému zákonem, nebo
b) učinil o přípravě/pokusu oznámení v době, kdy nebezpečí, které vzniklo zájmu chráněnému zákonem, mohlo být ještě odstraněno; oznámení je nutno učinit státnímu zástupci nebo policejnímu orgánu, voják může místo toho učinit oznámení nadřízenému.
Pachatel, spolupachatel a účastník, další formy
PACHATEL
(1) ten kdo svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty TČ nebo pokusu či přípravy, je-li trestná.
(2), kdo k provedení činu užil osoby, která není trestně odpovědná pro nedostatek věku, nepříčetnost, omyl, anebo proto, že jednala v nutné obraně, krajní nouzi či za jiné okolnosti vylučující protiprávnost, nebo nejednala zaviněně
(3) ten, kdo k provedení činu užil osoby, která nejednala ve zvláštním úmyslu či z pohnutky předpokládané zákonem; v těchto případech není vyloučena trestní odpovědnost takové osoby za jiný trestný čin, který tímto jednáním spáchala.
SPOLUPACHATEL
- úmyslné společné jednání dvou nebo více osob
ÚČASTNÍK
a) zosnoval nebo řídil (organizátor)
b) vzbudil v jiném rozhodnutí spáchat TČ (návodce)
c) umožnil nebo usnadnil spáchání TČ, zejména opatřením prostředků, odstraněním překážek, vylákáním poškozeného na místo činu, hlídáním při činu, radou, utvrzováním v předsevzetí nebo slibem přispět po trestném činu (pomocník).
PODNĚCOVÁNÍ K TRESTNÉMU ČINU
- Kdo veřejně podněcuje k trestnému činu
- lze i k individuálně neurčeným trestným činům a může být adresováno neurčitému okruhu osob (x návod - musí mít určitého adresáta a směřovat k individuálně určitému trestnému činu)
SCHVALOVÁNÍ TRESTNÉHO ČINU
- Kdo veřejně schvaluje SPÁCHANÝ zločin nebo kdo veřejně vychvaluje pro zločin jeho pachatele
x pomoc (u pomoci je úmysl utvrdit pachatele v rozhodnutí trestný čin spáchat - v budoucnu)
NADRŽOVÁNÍ
- Kdo pachateli trestného činu pomáhá v úmyslu umožnit mu, aby unikl trestnímu stíhání, trestu
- poskytuje poté, co svůj trestný čin dokonal a bez předchozí dohody s ním (x pomoc - předem se dohodnou)
NEPŘEKAŽENÍ (teprve bude) x NEOZNÁMENÍ (už se stalo)
Úhrnný, souhrnný a společný trest
ÚHRNNÝ
- za 2 nebo více TČ, trest podle toho ustanovení, které se vztahuje na TČ z nich nejpřísněji trestný
- jde-li o vícečinný souběh většího počtu TČ, může uložit trest odnětí svobody v rámci trestní sazby, jejíž horní hranice se zvyšuje o 1/3 (nesmí ale převyšovat 20 let a u výjimečného trestu 30 let)
- v rámci úhrnného trestu lze uložit i jiný druh trestu, jestliže jeho uložení by bylo odůvodněno některým ze souzených trestných činů.
SOUHRNNÝ
- podle zásad uvedených v odstavci 1, když odsuzuje pachatele za TČ, který spáchal dříve, než byl soudem 1. stupně vyhlášen odsuzující rozsudek
- spolu s uložením souhrnného trestu zruší výrok o trestu uloženém pachateli rozsudkem dřívějším, jakož i všechna další rozhodnutí na tento výrok obsahově navazující, pokud vzhledem ke změně, k níž došlo tímto zrušením, pozbyla podkladu
- upustí, má-li za to, že trest dřívější je dostatečný
SPOLEČNÝ
- za dílčí útok u pokračování v TČ, za jehož ostatní útoky byl odsouzen
- zruší v dřívějším rozsudku výrok o činech spáchaných s ním v jednočinném souběhu a znovu při vázanosti skutkovými zjištěními v zrušeném rozsudku rozhodne o vině pokračujícím TČ, včetně nového dílčího útoku
Ukládání více trestů a jiných trestů
(1) Stanoví-li zákon za některý TČ několik trestů, lze uložit každý tento trest samostatně nebo i více těchto trestů vedle sebe.
(2) Vedle trestu, který stanoví zákon za TČ, lze uložit i jiné tresty. Nelze však uložit:
- domácí vězení vedle odnětí svobody a obecně prospěšných prací
- obecně prospěšné práce vedle odnětí svobody
- peněžitý trest vedle propadnutí majetku
- zákaz pobytu vedle vyhoštění.
(3) Domácí vězení, obecně prospěšné práce, peněžitý trest, zákaz držení a chovu zvířat, zákaz vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce, vyhoštění a zákaz pobytu lze uložit samostatně, i když trestní zákon na některý trestný čin takový trest nestanoví.
Výjimečný trest
= trest odnětí svobody 20 - 30 let nebo na doživotí
- může být uložen jen za zvlášť závažný zločin, u něhož to trestní zákon dovoluje
20-30 let může soud uložit pouze, jestliže závažnost zvlášť závažného zločinu je velmi vysoká nebo možnost nápravy pachatele je obzvláště ztížena.
doživotí může soud uložit pouze pachateli, který spáchal zvlášť závažný zločin vraždy nebo při jiném zavinil úmyslně smrt jiného člověka, a to za podmínek, že je mimořádně závažný vzhledem k zvlášť zavrženíhodnému způsobu provedení činu nebo pohnutce nebo zvlášť těžkému a těžko napravitelnému následku a uložení takového trestu vyžaduje účinná ochrana společnosti nebo není naděje, že by pachatele bylo možno napravit trestem odnětí svobody nad dvacet až do třiceti let.
Uloží-li soud trest odnětí svobody na doživotí, může zároveň rozhodnout, že doba výkonu trestu ve věznici se zvýšenou ostrahou se pro účely podmíněného propuštění do doby výkonu trestu nezapočítává.
Věznice (zařazení, přeřazení)
ZAŘAZENÍ
a) s ostrahou pachatele, u kterého nejsou splněny podmínky pro zařazení do věznice se zvýšenou ostrahou,
b) se zvýšenou ostrahou pachatele, kterému byl uložen:
- výjimečný trest
- trest odnětí svobody za trestný čin spáchaný ve prospěch organizované zločinecké skupiny,
- za zvlášť závažný zločin uložen trest odnětí svobody ve výměře nejméně 8 let,
- za úmyslný trestný čin a v posledních 5 letech uprchl nebo se pokusil uprchnout z vazby, z výkonu trestu nebo z výkonu zabezpečovací detence.
PŘEŘAZENÍ
- do věznice s ostrahou rozhodne soud tehdy, jestliže chování odsouzeného a způsob, jakým plní své povinnosti, odůvodňují závěr, že přeřazení přispěje k jeho nápravě
- do věznice se zvýšenou ostrahou může soud rozhodnout, jestliže
a) odsouzený závažným způsobem nebo opakovaně porušil stanovený pořádek nebo kázeň, nebo
b) odsouzený byl pravomocně uznán vinným TČ, který spáchal během výkonu trestu - z věznice se zvýšenou ostrahou nelze přeřadit
a) odsouzeného, kterému byl uložen trest odnětí svobody na doživotí a který dosud nevykonal alespoň 10 let tohoto trestu,
b) jiného odsouzeného, který trest vykonává ve věznici se zvýšenou ostrahou, před výkonem alespoň 1/4 uloženého trestu.
Na návrh odsouzeného, který ve věznici se zvýšenou ostrahou vykonal nepřetržitě alespoň 1/4 uloženého trestu, nejméně však 6 měsíců, může soud rozhodnout o jeho přeřazení do věznice s ostrahou. Odsouzený, kterému byl uložen trest odnětí svobody na doživotí, může podat návrh na přeřazení do věznice s ostrahou nejdříve po výkonu 10 let tohoto trestu. Není-li návrhu vyhověno, může jej odsouzený opakovat až po uplynutí 6 měsíců od skončení řízení o jeho předchozím návrhu.
Snížení a zvýšení trestu
MIMOŘÁDNÉ SNÍŽENÍ, MŮŽE, pokud:
a) vzhledem k okolnostem případu nebo poměrům pachatele má za to, že použití sazby stanovené zákonem bylo nepřiměřeně přísné a lze dosáhnout nápravy pachatele i trestem kratšího trvání
b) odsuzuje pachatele, který napomohl zabránit TČ, jenž jiný připravoval nebo se o něj pokusil, nebo prohlásil svoji vinu.
c) je ukládán rozsudkem, kterým se schvaluje dohoda o vině a trestu.
limity, nelze pod:
a) 5 let, činí-li dolní hranice 12 let,
b) 3 léta, činí-li dolní hranice 8 let,
c) 1 rok, činí-li dolní hranice 5 let.
dále může a není vázán omezením: za přípravu, pokus, pomoc, jednal v právním omylu, nebyly splněny okolnosti vylučující protiprávnost
MUSÍ pokud je označen jako spolupracující obviněný
ZMENŠENÁ PŘÍČETNOST
pokud jde za současného uložení ochranného léčení dosáhnout nápravy i trestem kratšího trvání, sníží trest pod dolní hranici, přičemž není vázán omezením a uloží zároveň ochranné léčení.
MIMOŘÁDNÉ ZVÝŠENÍ
zvlášť závažný zločin, ač již byl pro zvlášť závažný zločin potrestán, v horní polovině trestní sazby, jejíž horní hranice se zvyšuje o 1/3, jestliže závažnost zvlášť závažného zločinu je vzhledem k takové recidivě a ostatním okolnostem případu vysoká nebo možnost nápravy pachatele je ztížena.
- Horní hranice může po zvýšení převyšovat 20 let. Při ukládání výjimečného trestu odnětí svobody 20 - 30 let nesmí horní hranice převyšovat 30 let.
ÚHRNNÝ TREST
- jde-li o vícečinný souběh většího počtu TČ, může uložit trest odnětí svobody v rámci trestní sazby, jejíž horní hranice se zvyšuje o 1/3 (nesmí ale převyšovat 20 let a u výjimečného trestu 30 let)
ORGANIZOVANÁ SKUPINA
Horní hranice trestní sazby trestu odnětí svobody stanovené v trestním zákoně se u pachatele trestného činu spáchaného ve prospěch organizované zločinecké skupiny zvyšuje o 1/3 Takovému pachateli soud uloží trest odnětí svobody v horní 1/2 takto stanovené trestní sazby odnětí svobody, nejsou-li zároveň splněny podmínky pro mimořádné snížení trestu.
Domácí vězení (jak dlouho, podmínky, přeměna)
JAK DLOUHO
až na 2 léta
PODMÍNKY
- odsuzuje-li pachatele přečinu, jestliže
a) vzhledem k povaze a závažnosti spáchaného přečinu a osobě a poměrům pachatele, lze mít důvodně za to, že postačí uložení tohoto trestu, a to popřípadě i vedle jiného trestu, a
b) pachatel dá písemný slib, že se ve stanovené době bude zdržovat v obydlí nebo jeho části na určené adrese a při výkonu kontroly poskytne veškerou potřebnou součinnost
- Jako samostatný trest může být trest domácího vězení uložen, jestliže vzhledem k povaze a závažnosti spáchaného přečinu a osobě a poměrům pachatele uložení jiného trestu není třeba.
NÁHRADNÍ TREST
Stanoví pro případ, že by se pachatel vyhýbal nástupu výkonu tohoto trestu, bez závažného důvodu porušil sjednané podmínky jeho výkonu, zaviněně nevykonával ve stanoveném časovém období uložený trest či jinak mařil výkon tohoto trestu nebo nevedl řádný život, náhradní trest odnětí svobody až na 1 rok
Obecně prospěšné práce (kolik, podmínky, přeměna)
KOLIK A JAK
- ve výměře od 50 do 300 hodin
- osobně a bezplatně ve svém volném čase nejpozději do jednoho roku ode dne stanoveného jako den nástupu výkonu tohoto trestu.
PODMÍNKY
- odsuzuje-li pachatele za přečin;
- jako samostatný trest může být trest obecně prospěšných prací uložen, jestliže vzhledem k povaze a závažnosti spáchaného přečinu a osobě a poměrům pachatele uložení jiného trestu není třeba.
PŘEMĚNA
Jestliže pachatel v době od odsouzení do skončení výkonu trestu obecně prospěšných prací nevede řádný život, vyhýbá se nástupu výkonu trestu, bez závažného důvodu poruší sjednané podmínky výkonu trestu obecně prospěšných prací, jinak maří výkon tohoto trestu nebo zaviněně tento trest ve stanovené době nevykonává, může soud přeměnit, a to i během doby stanovené pro jeho výkon, trest obecně prospěšných prací nebo jeho zbytek v trest odnětí svobody a rozhodnout zároveň o způsobu jeho výkonu; přitom každá i jen 1 hodina nevykonaného trestu obecně prospěšných prací se počítá za 1 den odnětí svobody.
Propadnutí majetku, peněžitý trest, propadnutí věci
PROPADNUTÍ MAJETKU
- odsuzuje-li pachatele k výjimečnému trestu anebo odsuzuje-li jej za zvlášť závažný zločin, jímž pachatel pro sebe nebo pro jiného získal nebo se snažil získat majetkový prospěch
- jinak jen pokud trestní zákon uložení tohoto trestu za spáchaný zločin dovoluje;
PENĚŽITÝ TREST
- jestliže pachatel pro sebe nebo pro jiného úmyslným trestným činem získal nebo se snažil získat majetkový prospěch.
- jinak jen v případě, že
a) trestní zákon uložení tohoto trestu za spáchaný trestný čin dovoluje, nebo
b) ho ukládá za přečin a vzhledem k povaze a závažnosti spáchaného přečinu a osobě a poměrům pachatele nepodmíněný trest odnětí svobody současně neukládá.
Peněžitý trest se ukládá v denních sazbách a činí nejméně 20 a nejvíce 730 celých denních sazeb (s přihlédnutím k povaze a závažnosti spáchaného trestného činu)
Denní sazba činí nejméně 100 Kč a nejvíce 50 000 Kč (se zřetelem k osobním a majetkovým poměrům pachatele)
Jestliže nezaplatí a je zřejmé, že by vymáhání peněžitého trestu mohlo být zmařeno nebo by bylo bezvýsledné, přemění soud peněžitý trest nebo jeho zbytek v trest odnětí svobody a rozhodne zároveň o způsobu jeho výkonu; přitom každá zcela nezaplacená částka odpovídající 1 denní sazbě se počítá za 2 dny odnětí svobody.
PROPADNUTÍ VĚCI
která je bezprostředním výnosem z trestné činnosti, nástrojem trestné činnosti, nebo která je zprostředkovaným výnosem z trestné činnosti
Propadnutí náhradní hodnoty - Jestliže pachatel věc zničí, poškodí nebo jinak znehodnotí, zcizí, učiní neupotřebitelnou, odstraní nebo zužitkuje, zejména spotřebuje, nebo jinak její propadnutí zmaří, může mu soud uložit propadnutí náhradní hodnoty až do výše, která odpovídá hodnotě takové věci.
Zákaz činnosti, pobytu, vstupu na akce
ZÁKAZ ČINNOSTI
- na 1 rok až 10 let
- dopustil-li se pachatel trestného činu v souvislosti s touto činností
- samostatný pouze v případě, že zákon uložení tohoto trestu za spáchaný trestný čin dovoluje a jestliže vzhledem k povaze a závažnosti spáchaného trestného činu a osobě a poměrům pachatele uložení jiného trestu není třeba.
ZÁKAZ POBYTU
- na 1 rok až 10 let za úmyslný trestný čin, vyžaduje-li to se zřetelem na dosavadní způsob života pachatele a místo spáchání činu ochrana veřejného pořádku, rodiny, zdraví, mravnosti nebo majetku; trest zákazu pobytu se nesmí vztahovat na místo nebo obvod, v němž má pachatel trvalý pobyt.
- samostatný za trestný čin, na který trestní zákon stanoví trest odnětí svobody, jehož horní hranice trestní sazby nepřevyšuje 3 léta, jestliže vzhledem k povaze a závažnosti spáchaného trestného činu a osobě a poměrům pachatele uložení jiného trestu není třeba.
ZÁKAZ VSTUPU NA AKCE
- až na 10 let
- dopustil-li se pachatel úmyslného trestného činu v souvislosti s návštěvou takové akce.
Ztráta titulů, vyhoštění
ZTRÁTA TITULŮ
Soud může uložit trest ztráty čestných titulů nebo vyznamenán nebo vojenské hodnosti,
odsuzuje-li pachatele za úmyslný trestný čin spáchaný ze zvlášť zavrženíhodné pohnutky k nepodmíněnému trestu odnětí svobody nejméně na dvě léta.
VYHOŠTĚNÍ
Soud může uložit pachateli, který není občanem České republiky, trest vyhoštění z území České republiky, a to jako trest samostatný nebo i vedle jiného trestu, vyžaduje-li to bezpečnost lidí nebo majetku, anebo jiný obecný zájem; jako samostatný trest může být trest vyhoštění uložen, jestliže vzhledem k povaze a závažnosti spáchaného trestného činu a osobě a poměrům pachatele uložení jiného trestu není třeba.
Ochranná opatření
- lze ukládat samostatně i vedle trestu
OCHRANNÉ LÉČENÍ
- ULOŽÍ v případě zmenšené příčetnosti nebo ve stavu vyvolaném duševní poruchou nebo jestliže pachatel není pro nepříčetnost trestně odpovědný a jeho pobyt na svobodě je nebezpečný
- MŮŽE zneužívá-li návykovou látku, spáchal TČ pod jejím vlivem nebo v souvislosti s jejím zneužíváním; ochranné léčení však neuloží, je-li vzhledem k osobě pachatele zřejmé, že jeho účelu nelze dosáhnout
- lze ve věznici nebo před nástupem do ní
- ambulantní nebo ústavní
- ústavní lze přeměnit na zabezpečovací detenci, jestliže neplní svůj účel nebo nezajišťuje dostatečnou ochranu společnosti, zejména v případě, že pachatel utekl, užil násilí vůči zaměstnancům nebo jiným osobám nebo opakovaně odmítl léčebné výkony
- trvá, dokud to vyžaduje jeho účel. Ústavní nejdéle 2 léta; může prodloužit i opakovaně o další 2 léta
ZABEZPEČOVACÍ DETENCE
- ULOŽÍ v případě zmenšené příčetnosti nebo ve stavu vyvolaném duševní poruchou, a nelze očekávat, že by ochranné léčení vedlo k dostatečné ochraně společnosti
- MŮŽE jestliže pachatel spáchal zločin ve stavu vyvolaném duševní poruchou a jeho pobyt na svobodě je nebezpečný nebo znovu spáchal zločin, ač již byl pro zločin spáchaný pod vlivem návykové látky odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody nejméně na 2 léta
- potrvá, dokud to vyžaduje ochrana společnosti. Soud nejméně jednou za 12 měsíců a u mladistvých jednou za 6 měsíců přezkoumá, zda důvody pro její další pokračování ještě trvají
ZABRÁNÍ VĚCI
Nebyl-li uložen trest propadnutí věci:
a) náleží-li pachateli, kterého nelze stíhat nebo odsoudit,
b) náleží-li pachateli, od jehož potrestání soud upustil, nebo
c) ohrožuje-li bezpečnost lidí nebo majetku, popřípadě společnosti, anebo hrozí nebezpečí, že bude sloužit ke spáchání zločinu.
ZABRÁNÍ ČÁSTI MAJETKU
- pokud byl uznán vinným úmyslným TČ, na který trestní zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby nejméně 4 léta, pokud pachatel získal majetkový prospěch a soud má za to, že určitá část jeho majetku pochází z trestné činnosti vzhledem k tomu, že hodnota majetku, který pachatel nabyl nebo převedl na jinou osobu nebo do majetku ve svěřenském fondu v době nejdéle 5 let před spácháním takového trestného činu je v hrubém nepoměru k příjmům pachatele nabytým v souladu se zákonem
OCHRANNÁ VÝCHOVA
Zahlazení odsouzení
ROZHODNUTÍ
trest již byl vykonán, prominut nebo byl trest promlčen + vedl-li odsouzený po výkonu trestu řádný život:
a) 15 let, jde-li o výjimečný trestu,
b) 10 let, jde-li o trest převyšující 5 let,
c) 6 let, jde-li o trest převyšující 1 rok,
d) 3 let, jde-li o trest odnětí svobody nepřevyšující 1 rok nebo trest vyhoštění,
e) 1 roku, jde-li o odsouzení k trestu domácího vězení, k trestu propadnutí majetku, k trestu propadnutí věci, k trestu zákazu pobytu, k trestu zákazu vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce nebo k peněžitému trestu za zvlášť závažný zločin.
ZE ZÁKONA
1) upuštěno od potrestání
2) bylo-li současně uloženo ochranné léčení nebo zabezpečovací detence, pak nastává zahlazení odsouzení až výkonem tohoto ochranného opatření
3) podmíněného odsouzení, pokud odsouzený v průběhu zkušební doby vedl řádný život a vyhověl uloženým podmínkám, může soud vyslovit, že se odsouzený osvědčil
4) trest zákazu činnosti vykonán, peněžitý trest za jiný trestný čin než zvlášť závažný zločin vykonán
REHABILITACE PREZIDENTA
Bylo-li odsouzení zahlazeno, hledí se na pachatele, jako by nebyl odsouzen.
Hranice výše škody
a) škodou nikoli nepatrnou škoda dosahující částky nejméně 10 000 Kč,
b) škodou nikoli malou škoda dosahující částky nejméně 50 000 Kč,
c) větší škodou škoda dosahující částky nejméně 100 000 Kč,
d) značnou škodou škoda dosahující částky nejméně 1 000 000 Kč a
e) škodou velkého rozsahu škoda dosahující částky nejméně 10 000 000 Kč.
užije se obdobně pro určení výše prospěchu, nákladů k odstranění následků poškození životního prostředí a hodnoty věci.