Správní řízení Flashcards
Správní řízení (co to je, příslušnost, postup nepříslušnost, dožádání, převzetí)
CO:
Správní řízení je postup správního orgánu, jehož účelem je vydání rozhodnutí, jímž se v určité věci zakládají, mění nebo ruší práva anebo povinnosti jmenovitě určené osoby nebo jímž se v určité věci prohlašuje, že taková osoba práva nebo povinnosti má anebo nemá.
PŘÍSLUŠNOST:
a) v řízeních týkajících se činnosti účastníka řízení místem činnosti,
b) v řízeních týkajících se nemovitosti místem, kde se nemovitost nachází,
c) v ostatních řízeních týkajících se podnikatelské činnosti - místem podnikání
d) v ostatních řízeních týkajících se fyzické osoby místem jejího trvalého pobytu
Stanoví-li zákon, že řízení provádí územní samosprávný celek, aniž by určoval, který jeho orgán je k úkonům příslušný, je tímto orgánem v případě kraje krajský úřad a v případě obce obecní úřad.
NEPŘÍSLUŠNOST
- není příslušný, usnesením postoupí a současně o tom uvědomí. Má-li správní orgán, jemuž bylo podání postoupeno, za to, že není příslušný, může je postoupit nebo vrátit jen se souhlasem svého nadřízeného správního orgánu.
DOŽÁDÁNÍ
- usnesením dožádat orgán o provedení úkonu, který by sám mohl provést jen s obtížemi nebo s neúčelnými náklady anebo který by nemohl provést vůbec.
PŘEVZÍT
- Nadřízený orgán na podnět věc převzít a rozhodnout jako orgán nižšího stupně
a) týká-li se řízení otázek, které lze vzhledem k jejich výjimečné obtížnosti nebo neobvyklosti řešit jen s použitím mimořádných odborných znalostí,
b) jde-li o řízení s velkým počtem účastníků,
c) u věci, u níž lze mít důvodně za to, že výrazně ovlivní právní poměry účastníků ve správních obvodech více podřízených správních orgánů.
SPORY
- Nelze-li určit, provede řízení v 1 stupni ústřední správní úřad,
- Považuje-li se několik orgánů za příslušné, rozhodne nadřízený
Cizí jazyk
Každý, kdo prohlásí, že neovládá jazyk, jímž se vede jednání, má právo na tlumočníka zapsaného v seznamu tlumočníků, kterého si obstará na své náklady. V řízení o žádosti si žadatel, který není občanem České republiky, obstará tlumočníka na své náklady sám, nestanoví-li zákon jinak.
Občan České republiky příslušející k národnostní menšině, která tradičně a dlouhodobě žije na území České republiky, má před správním orgánem právo činit podání a jednat v jazyce své národnostní menšiny. Nemá-li správní orgán úřední osobu znalou jazyka národnostní menšiny, obstará si tento občan tlumočníka zapsaného v seznamu tlumočníků. Náklady tlumočení a náklady na pořízení překladu v tomto případě nese správní orgán.
Protokol (kdy, opravené prostředky)
1) O ústním jednání, výslechu svědka, znalce, provedení důkazu listinou a ohledání, pokud jsou prováděny mimo ústní jednání se sepisuje protokol. Kromě protokolu lze též pořídit obrazový nebo zvukový záznam.
(3) Protokol podepisuje oprávněná úřední osoba, popřípadě osoba, která byla pověřena sepsáním protokolu, a dále všechny osoby, které se jednání nebo provedení úkonu zúčastnily. Odepření podpisu, důvody odepření a námitky proti obsahu protokolu se v protokolu zaznamenají.
(4) Jiné osoby, jichž se obsah protokolu přímo dotýká, mohou bezprostředně po seznámení s protokolem podat stížnost proti jeho obsahu.
(5) Opravy zřejmých nesprávností, kterými jsou zejména chyby v psaní a počtech, v protokolu provádí oprávněná úřední osoba, která je stvrdí svým podpisem. Každá oprava musí být provedena tak, aby původní zápis zůstal čitelný. Může-li mít oprava právní význam, účastníci řízení se o ní vyrozumí.
Doručování do vlastních rukou (kdy, jak) a veřejnou vyhláškou
KDY
- předvolání
- rozhodnutí
- nařídí-li to oprávněná úřední osoba.
- písemnost, u níž hrozí, že by mohla být vydána jinému účastníkovi řízení, který má na věci protichůdný zájem
JAK
- lze doručit adresátovi, nebo též tomu, koho adresát k přijetí písemnosti zmocnil písemnou plnou mocí s úředně ověřeným podpisem
- fyzické osobě lze však doručit, kdekoli bude zastižena
- Nebyl-li zastižen a písemnost nebylo možno doručit ani jiným způsobem, písemnost se uloží u orgánu
- Adresát se vyzve vložením oznámení o neúspěšném doručení písemnosti do domovní schránky, aby si písemnost ve lhůtě 10 dnů vyzvedl. Po uplynutí 10 dnů vloží do domovní schránky nebo na jiné vhodné místo; jinak se vrátí správnímu orgánu, který ji vyhotovil
- Jestliže si ve lhůtě 10 dnů ode dne, kdy byla k vyzvednutí připravena, nevyzvedne, písemnost se považuje za doručenou posledním dnem této lhůty.
VEŘEJNOU VYHLÁŠKOU
- Osobám neznámého pobytu nebo sídla a osobám, jimž se prokazatelně nedaří doručovat, jakož i osobám, které nejsou známy, a v dalších případech, které stanoví zákon, se doručuje veřejnou vyhláškou.
- vyvěsí na úřední desce správního orgánu, 15. dnem se má za doručenou
Zástupce, opatrovník, zmocněnec, společný
ZÁKONNÝ ZÁSTUPCE
V rozsahu jakém účastník nemá procesní způsobilost, musí být zastupován zákonným zástupcem.
OPATROVNÍK
a) pokud nemá zákonného zástupce nebo opatrovníka
b) brání jiná právní překážka, aby v řízení činily úkony, jestliže si nezvolily zmocněnce,
c) PO, která nemá orgán způsobilý za ni jednat,
d) osobám neznámého pobytu nebo sídla a osobám, jimž se prokazatelně nedaří doručovat,
e) osobám, které nejsou známy,
f) osobám zvlášť těžce zdravotně postiženým A osobám stiženým přechodnou duševní poruchou,
ZMOCNĚNEC
a) k určitému úkonu, skupině úkonů nebo pro určitou část řízení,
b) pro celé řízení,
c) pro neurčitý počet řízení s určitým předmětem, která budou zahájena v určené době nebo bez omezení v budoucnu; podpis na plné moci musí být v tomto případě vždy úředně ověřen
SPOLEČNÝ
- V řízeních, v nichž více účastníků uplatňuje shodný zájem, může k usnadnění průběhu řízení správní orgán vyzvat tyto účastníky, aby si v přiměřené lhůtě zvolili společného ZMOCNĚNCE
- Pokud si účastníci společného zmocněnce nezvolí a pokud v souvislosti s tím lze očekávat vznik průtahů v řízení, může správní orgán usnesením ustanovit některého z účastníků, který je FO, společným ZÁSTUPCEM pro účastníky
NAVRÁCENÍ V PŘEDEŠLÝ STAV
(1) Navrácením v předešlý stav se rozumí prominutí zmeškání úkonu, který je třeba provést nejpozději při ústním jednání nebo v určité lhůtě, nebo povolení zpětvzetí nebo změny obsahu podání, kterou by jinak nebylo možno učinit.
(2) Požádat o prominutí zmeškání úkonu účastník může do 15 dnů ode dne, kdy pominula překážka, která podateli bránila úkon učinit. S požádáním je třeba spojit zmeškaný úkon, jinak se jím správní orgán nezabývá. Zmeškání úkonu nelze prominout, jestliže ode dne, kdy měl být úkon učiněn, uplynul jeden rok.
(3) Správní orgán může požádání o prominutí zmeškání úkonu přiznat odkladný účinek, pokud podateli hrozí vážná újma a nevznikne-li přiznáním odkladného účinku újma způsobená dotčením práv nabytých v dobré víře nebo dotčením veřejného zájmu převyšující újmu hrozící podateli.
Přijímání podnětů, odložení, zahájení
Správní orgán je povinen přijímat podněty, aby bylo zahájeno řízení z moci úřední. Pokud o to ten, kdo podal podnět, požádá, je správní orgán povinen sdělit mu ve lhůtě 30 dnů ode dne, kdy podnět obdržel, že řízení zahájil, nebo že neshledal důvody k zahájení řízení z moci úřední, popřípadě že podnět postoupil příslušnému správnímu orgánu.
Řízení o žádosti není zahájeno a správní orgán věc usnesením odloží v případě, že
a) vůči němu byl učiněn úkon, který zjevně není žádostí, nebo z něj nelze zjistit, kdo jej učinil, nebo
b) bylo učiněno podání, k jehož vyřízení není věcně příslušný žádný správní orgán.
ZAHÁJENÍ
- dnem, kdy žádost nebo jiný návrh, kterým se zahajuje řízení, došel věcně a místně příslušnému správnímu orgánu
- Z moci úřední je zahájeno dnem, kdy správní orgán oznámil zahájení řízení účastníkovi (více účastníků - prvnímu z nich)
Důkazy a odepření
LISTINOU
(1) Správní orgán může usnesením uložit tomu, kdo má listinu potřebnou k provedení důkazu, aby ji předložil.
(2) Předložení listiny může být odepřeno z důvodů, pro které nesmí být svědek vyslechnut nebo je oprávněn výpověď odepřít
SVĚDECKOU VÝPOVĚDÍ
(1) Každý, kdo není účastníkem, je povinen vypovídat jako svědek; musí vypovídat pravdivě a nesmí nic zamlčet.
(2) Výpověď může odepřít ten, kdo by jí způsobil sobě nebo osobě blízké nebezpečí stíhání pro trestný čin nebo správní delikt.
Předběžná otázka
Jestliže vydání rozhodnutí závisí na řešení otázky, již nepřísluší správnímu orgánu rozhodnout a o které nebylo dosud pravomocně rozhodnuto, správní orgán
a) může dát podnět k zahájení řízení před příslušným správním orgánem nebo jiným orgánem veřejné moci,
b) vyzvat účastníka, aby podala žádost o zahájení řízení před příslušným správním orgánem nebo jiným orgánem veřejné moci ve lhůtě, kterou správní orgán určí, nebo
c) si o ní může učinit úsudek; správní orgán si však nemůže učinit úsudek o tom, zda byl spáchán trestný čin, přestupek nebo jiný správní delikt a kdo za něj odpovídá, ani o otázkách osobního stavu.
Lhůty pro vydání rozhodnutí, ochrana před nečinností
LHŮTY
(1) Správní orgán je povinen vydat rozhodnutí bez zbytečného odkladu.
(2) Vydáním rozhodnutí se rozumí:
a) předání stejnopisu písemného vyhotovení rozhodnutí
b) ústní vyhlášení
c) vyvěšení veřejné vyhlášky
d) poznamenání usnesení do spisu v případě, že se pouze poznamenává do spisu, nebo
e) odeslání stejnopisu písemného vyhotovení rozhodnutí do datové schránky
(3) Pokud nelze rozhodnutí vydat bezodkladně, tak do 30 dnů od zahájení řízení +
a) až 30 dnů, jestliže je zapotřebí nařídit ústní jednání nebo místní šetření, je-li třeba někoho předvolat, předvést nebo doručovat veřejnou vyhláškou, nebo jde-li o zvlášť složitý případ,
b) nutná k provedení dožádání, ke zpracování znaleckého posudku nebo k doručení písemnosti do ciziny.
OCHRANA PŘED NEČINNOSTÍ
(1) Nevydá-li orgán rozhodnutí ve lhůtě, nadřízený orgán učiní z moci úřední opatření proti nečinnosti, jakmile se o tom dozví.
(2) Opatření učiní nadřízený orgán i tehdy, nezahájí-li příslušný orgán řízení ve lhůtě 30 dnů ode dne, kdy se dozvěděl o skutečnostech odůvodňujících zahájení řízení z moci úřední.
(3) Opatření může nadřízený orgán učinit i v případě, kdy je z okolností zjevné, že příslušný orgán nedodrží lhůtu. Po uplynutí lhůt pro vydání rozhodnutí může žádost o uplatnění opatření proti nečinnosti podat účastník.
(4) Nadřízený správní orgán může
a) přikázat, aby ve stanovené lhůtě učinil potřebná opatření ke zjednání nápravy nebo vydal rozhodnutí,
b) usnesením převzít věc a rozhodnout namísto nečinného správního orgánu,
c) usnesením pověřit jiný správní orgán ve svém správním obvodu vedením řízení, nebo
d) usnesením přiměřeně prodloužit zákonnou lhůtu pro vydání rozhodnutí, lze-li důvodně předpokládat, že správní orgán v prodloužené lhůtě vydá rozhodnutí ve věci, a je-li takový postup pro účastníky výhodnější
(5) Postup uvedený v odstavci 4 písm. b) a c) nelze použít vůči orgánům územních samosprávných celků při výkonu samostatné působnosti.
Nicotnost rozhodnutí
(1) Nicotné je rozhodnutí, k jehož vydání nebyl orgán příslušný (to neplatí u nadřízeného), trpí vadami, jež je činí zjevně vnitřně rozporným nebo právně či fakticky neuskutečnitelným, anebo jinými vadami, pro něž je nelze vůbec považovat za rozhodnutí správního orgánu.
(2) Nicotnost zjišťuje a rozhodnutím prohlašuje nadřízený orgán.
(3) Účastníci řízení mohou dát podnět k prohlášení nicotnosti; jestliže správní orgán neshledá důvody k zahájení řízení o prohlášení nicotnosti, sdělí tuto skutečnost s uvedením důvodů do 30 dnů podateli.
Náklady řízení
(3) Nestanoví-li zákon jinak, nese správní orgán nebo dotčený orgán a účastník své náklady.
(5) Povinnost nahradit náklady řízení paušální částkou uloží správní orgán účastníkovi, který řízení vyvolal porušením své právní povinnosti.
Odvolání (lhůta, účinky, proces, rozhodnutí)
LHŮTA
- 15 dnů ode dne oznámení rozhodnutí
- osoba, která byla účastníkem, ale rozhodnutí jí nebylo správním orgánem oznámeno, může podat odvolání do 30 dnů ode dne, kdy se dozvěděla, nejpozději však do 1 roku
ÚČINKY
- odkladné ano
- orgán může odkladný účinek odvolání vyloučit,
a) jestliže to naléhavě vyžaduje veřejný zájem,
b) hrozí-li vážná újma některému z účastníků, nebo
c) požádá-li o to účastník; to neplatí, pokud by tím vznikla újma jiným účastníkům nebo to není ve veřejném zájmu.
POSTUP
- min. 5 dnů na vyjádření
- orgán, který napadené rozhodnutí vydal, je může zrušit nebo změnit, pokud tím plně vyhoví odvolání a jestliže tím nemůže být způsobena újma žádnému z účastníků, ledaže s tím všichni, kterých se to týká, vyslovili souhlas. Proti tomuto rozhodnutí lze podat odvolání
- nadřízený orgán přezkoumává soulad napadeného rozhodnutí a řízení, které vydání rozhodnutí předcházelo, s právními předpisy. Správnost přezkoumává jen v rozsahu námitek, jinak jen tehdy, vyžaduje-li to veřejný zájem. K vadám řízení, které ne mohly mít vliv na soulad napadeného rozhodnutí s právními předpisy, popřípadě na jeho správnost, se nepřihlíží
ROZHODNUTÍ
a) rozhodnutí zruší a řízení zastaví,
b) rozhodnutí zruší a věc vrátí (v odůvodnění vysloví právní názor), anebo
c) rozhodnutí změní; změnu nelze provést, pokud by tím některému z účastníků, jemuž je ukládána povinnost, hrozila újma z důvodu ztráty možnosti odvolat se; odvolací orgán nemůže svým rozhodnutím změnit rozhodnutí orgánu územního samosprávného celku vydané v samostatné působnosti.
d) zamítne a rozhodnutí potvrdí (když je správné)
e) opožděné nebo nepřípustné odvolání odvolací správní orgán ZAMÍTNE
NEMŮŽE ZMĚNIT napadené rozhodnutí v NEPROSPĚCH odvolatele, ledaže odvolání podal také jiný účastník, jehož zájmy nejsou shodné, anebo je napadené rozhodnutí v rozporu s právními předpisy nebo jiným veřejným zájmem.
Přezkumné řízení (co, lhůta, přípustné, kdo, rozhodnutí, účinky)
CO
- orgány z moci úřední přezkoumávají pravomocná rozhodnutí v případě, kdy lze důvodně pochybovat o tom, že rozhodnutí je v souladu s právními předpisy
- Účastník může dát podnět
LHŮTA
- řízení lze zahájit do 2 měsíců ode dne, kdy se příslušný správní orgán o důvodu zahájení přezkumného řízení dozvěděl, nejpozději však do 1 roku od právní moci rozhodnutí ve věci.
NENÍ PŘÍPUSTNÉ
- udělen souhlas k právnímu jednání
- povolen vklad práva k nemovitosti
- rozhodnuto ve věci osobního stavu a žadatel nabyl práv v dobré víře.
- rozhodnutí vydaná v přezkumném řízení
KDO
- orgán nadřízený z moci úřední, jestliže po předběžném posouzení věci dojde k závěru, že lze mít důvodně za to, že rozhodnutí bylo vydáno v rozporu s právními předpisy.
- pokud podnět dal účastník, může přezkumné řízení provést orgán, který přezkoumávané rozhodnutí vydal, pokud plně vyhoví účastníkovi, který podnět uplatnil, a jestliže tím nemůže být způsobena újma žádnému jinému účastníkovi, ledaže s tím všichni, jichž se to týká, vyslovili souhlas. Jinak předá věc k provedení přezkumného řízení nadřízenému správnímu orgánu.
ROZHODNUTÍ
(1) právní předpis porušen nebyl, řízení usnesením zastaví
(2) Rozhodnutí nelze vydat po uplynutí 15 měsíců ode dne právní moci rozhodnutí ve věci - Probíhá-li přezkumné řízení, správní orgán je usnesením zastaví.
(3) v rozporu s právními předpisy, orgán zruší nebo změní, popřípadě zruší a věc vrátí odvolacímu správnímu orgánu nebo správnímu orgánu prvního stupně
ÚČINKY
- od právní
- bylo-li však přezkoumávané rozhodnutí vydáno na základě nesprávných či neúplných údajů uvedených žadatelem, určí správní orgán, že účinky rozhodnutí v přezkumném řízení nastávají ode dne právní moci přezkoumávaného rozhodnutí.
Obnova řízení (správní řízení)
ŘÍZENÍ SE NA ŽÁDOST OBNOVÍ, JESTLIŽE:
a) vyšly najevo dříve neznámé skutečnosti nebo důkazy, které existovaly v době původního řízení a které účastník, jemuž jsou ku prospěchu, nemohl v původním řízení uplatnit, anebo se provedené důkazy ukázaly nepravdivými, nebo
b) bylo zrušeno či změněno rozhodnutí, které bylo podkladem rozhodnutí vydaného v řízení, které má být obnoveno,
a pokud tyto skutečnosti, důkazy nebo rozhodnutí mohou odůvodňovat jiné řešení otázky, jež byla předmětem rozhodování.
LHŮTA
- do 3 měsíců ode dne, kdy se o důvodu obnovy řízení dozvěděl, nejpozději však do 3 let ode dne právní moci rozhodnutí
- z moci úřední též v případě, že rozhodnutí bylo dosaženo trestným činem. Lhůta začíná běžet dnem následujícím po dni nabytí právní moci rozsudku
KDO
- o obnově řízení rozhoduje správní orgán, který ve věci rozhodl v posledním stupni.
- o novém rozhodnutí rozhoduje orgán v prvním stupni, odvolací správní jen tehdy, jestliže řízení bylo obnoveno z důvodů, jež se týkaly výlučně řízení před tímto správním orgánem.
NOVÉ ROZHODNUTÍ, POKUD
a) je to nezbytné při postupu podle § 41 odst. 6 (prominutí zmeškaného úkonu),
b) novým rozhodnutím bude vyhověno žádosti, která byla pravomocně zamítnuta,
c) nové rozhodnutí z vážných důvodů dodatečně stanoví nebo změní dobu platnosti nebo účinnosti rozhodnutí anebo lhůtu ke splnění povinnosti nebo dodatečně povolí plnění ve splátkách, popřípadě po částech; zkrácení doby platnosti nebo účinnosti rozhodnutí anebo lhůty ke splnění povinnosti je možné pouze tehdy, stanoví-li tuto možnost zákon,
d) rozhodnutí ve věci bylo zrušeno jiným orgánem veřejné moci podle zákona, nebo
e) tak stanoví zvláštní zákon.