Prokarióták szaporodása Flashcards
Mitózis
A sejtciklust lezáró kromoszómaszámtartó sejtosztódás. Profázis, Metafázis, Anafázis, Telofázis. (PMAT)
A szintézis szakaszban megkettőződött DNS-tartalmú kromoszómák kromatidái elválnak egymástól és megoszlanak a két utódsejt között. Végereménye két, a kiindulási sejttel megegyező kromoszómaszámú és DNS-tartalmú sejt.
Baktériumkromoszóma
Egyetlen gyűrű alakú DNS tárolja a sejtműködésre vonatkozó infromációt a sejtplazmában.
Nem kapcsolódnak hozzá fehérjék!
Plazmidok
A baktériumkromoszómánál kisebb méretű, de ugyancsak gyűrű alakú DNS-darabok a baktériumban, amelyek nem létfontosságú géneket tartalmaznak. Megkettőződhetnek, kicserélődhetnek.
Előszakasz (profázis)
Kialakulnak a transzportkromoszómák. A sejtváz fehérjefonalaiból kialakul a kromoszómák mozgását irányító váz , az osztódási orsó. (Az osztódási orsó kialakulásában szerepe lehet a sejtközpontnak) A szakasz végére lebomlik a sejthártya.
Középszakasz (Metafázis)
A kromoszómák a sejt középső síkjába rendeződnek, és befűződési pontjuknál az orsóhoz kapcsolódnak.
Utószakasz (Anafázis)
A kromoszómák kromatidái a befűződési pontnál elválnak egymástól, és az osztódási orsó úgynevezett húzófonalainak hatására a sejt ellentétes pólusaira vándorolnak.
Végszakasz (Telofázis)
Kialakul a két sejtmaghártya, majd ezt követően megtörténik a citoplazma kettéválása is. Az utódsejtekbe került egy-egy sejtközpont kettéosztódik.
Citokinézis
A sejtmembrán és a citoplazma kettéosztódása. A sejt fizikai kettéválása.
Meiózis
Számfelező osztódás, diploid kiindulási sejtekből haploid utódsejtek keletkeznek. Két főszakasz.
Első főszakasz
Transzportkromoszómák kialakulása, a homológ kromoszómák párokba rendeződnek, befűződési pontjuknál egymáshoz kapcsolódnak. Az azonos génsorozatokat tartalmazó kromoszómaszakaszok közel kerülnek egymáshoz, átkereszteződnek és egyes részek ki is cserélődnek egymással. Ezután a homológ kromoszómapárok tagjai elválnak egymástól és a főszakasz végére két külön sejtbe kerülnek. Két haploid sejt keletkezett, amelyek a különböző alakú kromoszómákból már csak egyet-egyet tartalmaznak. A kromoszómák mindegyiket két-két kromatidból áll.
Allélkicserélődés
Átkereszteződés és kicserélődés. A homológ kromoszómák azonos szakaszán található génváltozatok, az allélok áthelyeződésével jár a két kromoszóma között. A gének új kombinációja alakul ki, rekombinációnak is nevezik