Potraga za crtama ličnosti vođe Flashcards
U toj potrazi za crtama ličnosti vođe su korišćena dva postupka:
1) Utvrđivanje putem testova ličnosti I drugih instrumenata crte ličnosti svih članova grupe, I vođa I onih koji nisu vođe. Potom se vrši poređenje ličnosti vođa I ostalih članova grupe. Očekivalo se da će se upoređivanjem nalaza utvrditi oštra razlika između ličnosti vođe I ostalih članova koji to nisu I da će se naći univerzalne karakteristike vođa. Najčešće su ispitani članovi malih diskusionih grupa.
2) Eksperimentalni postupak poznat pod nazivom ~grupna diskusija bez vođe~ ili LGD (leaderless group discussion), ovaj postupak je najpre korišćen u armijama za izbor vojnih rukovodilaca. Naročito ga je razvio Bas. Sastoji se u tome da se grupi od 4 do 10 članova postavi neki problem i da se traži da u određenom periodu taj problem reši. Članovi grupe se ne poznaju I niko nije dobio uputstvo da vodi diskusiju. Posmatra se ponašanje svih članova grupe u toku rešavanja zadatka, a posebno onog koji stiče položaj vođe i ispituju se njegove karakteristične osobine. Pokazalo se da rezultat utvrđivanja vođa na taj način visoko korelira sa procenama koje daju poznavaoci tih osoba o njihovoj podobnosti za vođe.
Man ističe da se vođe ističu pred ostalim članovima grupe pre svega u sledećih sedam karakteristika:
1) Superiornost inteligencije vođe- češća je u grupama čija delatnost zahteva intelektualnu aktivnost. Razlika I kada postoji nije velika, nije viša od 30 jedinica Bine Simonove skale, jer bi velika razlika izazivala i velike razlike u interesovanju što bi ometalo saradnju.
2) Prilagođenost- koja garantuje da se vođa neće zbuniti u novim situacijama,
3) Ekstravertnost- manifestuje se u otvorenosti I lakom uspostavljanju kontakta sa drugima.
4) Dominantnost- koja se izražava u želji za prestižom I moći.
5) Maskulinost- samopouzdanje I sigurnost u sebe, crta koja izaziva poverenje u onoga ko je poseduje.
6) Interpersonalna senzitivnost- sposobnost tačnog ocenjivanja tuđih motiva, namera, stavova.
7) Manja konzervativnost- međutim, kada su članovi grupe autoritarne ličnosti, onda se I kao vođe preferiraju autoritarne, dakle obično i konzervativne osobe.
Mnoga istraživanja kao važniju I izrazitiju korelaciju pokazuju vezu između zauzimanja položaja vođe I određenog načina ponašanja, pre svega pokretanje aktivnosti važnih za ostvarenje ciljeva grupe, kao I angažovanost u rešavanju zadataka grupe. Vođe grupe najviše doprinose rešavanju grupnih zadataka. Ako to čine članovi koji nisu vođe, oni će vrlo verovatno postati vođe.
da