MOĆ NAGRAĐIVANJA I MOĆ PRISILE Flashcards
Osnova moći nagrađivanja leži u
mogućnosti osobe O da osigura neku korist ili neko zadovoljstvo za osobu P.
Važno je da: u moći nagrađivanja:
a) Osoba P procenjuje da osoba O može da obezbedi nagradu do koje je njoj stalo, b) Osoba O zna da određeni način njenog ponašanja (obezbeđivanje nagrade) izaziva kod osobe prihvatanje zahteva koje osoba O postavlja.
Sredstva nagrađivanja mogu biti veoma različita (npr. poslovođa koji na osnovu procene učinka radnika može da predloži veći dohodak ili nastavnik koji ima pravo da daje višu ili nižu ocenu).
da
Veoma često I efikasno sredstvo nagrađivanja u radnim organizacijama jeste
plata
Povećanje novčane nagrade koristi se za podizanje učinka
rada, da
Međutim, novčana nagrada utiče na povećanje efikasnosti samo pod sledećim uslovima (Kac I Kan):
1) Ako se novčana nagrada ocenjuje dovoljno velikom da bi se preduzeo dodatni napor,
2) Ako je novčana nagrada neposredno povezana sa povećanjem učinka pojedinca,
3) Ako većina članova organizacije takvo povećanje novčane nagrade za povećani učinak pojedinca opravdanim. Ukoliko nije tako, povećana nagrada pojedinca može da izazove kod većine članova organizacije otpor ili čak smanjenje učinka.
Sredstvo nagrađivanja se može sastojati i u manifestovanju naklonosti, kao što i sredstvo kažnjavanja može biti uskraćivanje naklonosti (u odnosima roditelja I dece, prijatelja).
da
Postoji dosta empirijskih istraživanja o delovanju odobravanja I neodobravanja kao sredstvima moći.
da
Često je dovoljno da bi se postiglo da neki željeni način reagovanja druge osobe postane njen trajni način ponažanja nekoliko puta ga potkrepiti izjavom To je dobro?
da
Odobravanje ili neodobravanje postaju naročito efikasna sredstva delovanja posle
socijalne izolacije.
Moć prisile počiva na
oceni osobe P da će je osoba O kazniti ako se ne povinuje njenom zahtevu. Zasniva se na tome da osoba O poseduje mogućnost da nanese štetu I neprijatnost.
ko npr ima moć prisile
Takvu moć ima poslovođa koji može da smanji lični dohodak radnika ili nastavnik koji može učeniku da da lošu ocenu.
Moć prisile je posebno efikasna u uslovima u kojima je
osoba na koju se primenjuje nedovoljno zaštićena.
Jednim vidom moći prisile može se smatrati I ako osoba O namerno menja sredinu u kojoj živi osoba P da bi se izazvala promena ponašanja osobe P (takvu indirektnu kontrolu nečijeg ponašanja imamo kada roditelji u nameri da spreče da se njihovo dete druži sa nekim, šalju dete u drugo mesto).
da
Moć nagrađivanja vs. Moć prisile- Postoji više razloga da se tretiraju kao različiti tipovi moći:
1) Drugačiji je stav osobe P prema osobi O ako ova koristi nagradu, a drugačiji ako koristi prisliu. Nagrada izaziva naklonost, kazna nenaklonost. U slučaju nagrađivanja referentna moć postaje veća, a u slučaju kažnjavanja manja.
2) Korišćenje moći prisile zahteva stalnu kontrolu aktivnosti osobe nad kojom se upražnjava, kod nje se rađa otpor, osećanje ugroženosti, smanjuje se osećanje samostalnosti. Obrnuto je sa nagrađivanjem.
3) Korišćenjem prisile više se kontroliše spoljašnje ponašanja, nego što se kontrolišu motivi i stavovi. Kažnjavanje samo dovodi do prikrivanja ponašanja, do suzdržavanja od njegovog manifestovanja. Nagrađivanje ima za posledicu da osoba manifestuje željeno ponašanje i da se trudi da se ponaša na način na koji želi osoba koja je nagrađuje.
4) Nagrađivanje doprinosi razvoju ličnosti, dok kažnjavanje šteti pozitivnom razvoju ličnosti.