POLSKA POLITYKA SEJM ITD Flashcards
zasady ustrojowe polskiej konstytucji
Demokratyczne państwo prawa
Unitarna forma państwa.
Zwierzchnictwo narodu
Gwarancje praw i wolności jednostki
Konstytucjonalizm: Konstytucja jest najwyższym aktem prawnym w Polsce
Podział i równowagi władz
Republikańska forma rządu
Pluralizm
Decentralizacja i samorządność
Społeczna gospodarka rynkowa
oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych
społeczna gospodarka rynkowa
formy demokracji bezpośrenidej w polsce
Referendum ogólnokrajowe:
wtym refernfa lokalne
icnjatywa ludowa
warunki aby referendum było wiążace
Referendum ogólnokrajowe może być ogłoszone przez Prezydenta RP na wniosek Sejmu lub po podpisaniu obywatelskiego projektu ustawy przez odpowiednią liczbę obywateli. Aby było ważne, musi wziąć w nim udział co najmniej połowa uprawnionych do głosowania obywateli, a większość głosujących musi opowiedzieć się za daną opcją.
W przypadku referendów lokalnych, warunki mogą być określone w ustawie, ale zazwyczaj obowiązuje podobna reguła dotycząca progu frekwencji i wyniku.
są wielostronnym i złożonym procesem, w którym różne podmioty, będące odbiorcami planowanego przedsięwzięcia mają możliwość zapoznania się z planowanymi działaniami i wyrażenia własnych uwag oraz sugestii co do ostatecznego kształtu przyjętych rozwiązań
konsultacje społeczne
wybory do Sejmu i Senatu
Obywatele Polski wybierają swoich przedstawicieli do Sejmu (izby niższej parlamentu) i Senatu (izby wyższej parlamentu) w wyborach powszechnych. Sejm jest wybierany na podstawie ordynacji proporcjonalnej, podczas gdy Senat stosuje ordynację większościową.
posłowie w polskim sejmie
Sejm składa się z 460 posłów wybieranych na czteroletnią kadencję.
Mandat posła jest związany z okręgiem wyborczym, w którym zostali wybrani.
Posłowie reprezentują różne partie polityczne lub mogą być posłami niezależnymi.
naczelny organ kierowniczy Sejmu. W skład wchodzi Marszałek Sejmu wraz z wicemarszałkami. W jego pracach z głosem doradczym uczestniczy Szef Kancelarii Sejmu. Do jego funkcji należą: ustalanie planu pracy Sejmu, po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów
Prezydium Sejmu
Organ Sejmu powołany do rozpatrywania i przygotowywania spraw stanowiących przedmiot prac Sejmu oraz wyrażania opinii w sprawach przekazanych pod ich obrady przez Sejm, Marszałka Sejmu lub Prezydium Sejmu. Jest organem kontroli sejmowej w zakresie określonym Konstytucją i ustawami.
komisja sejmowa
– frakcja parlamentarzystów polskiego parlamentu. Zgodnie z regulaminem tworzy go co najmniej 15 posłów, a senacki co najmniej 7 senatorów.
klub poselski/senackie
jedna z form zrzeszenia posłów i senatorów w polskim parlamencie. Zgodnie z regulaminami Sejmu i Senatu musi liczyć co najmniej 3 członków.
koło poselskie/senackie
minimalna liczba członków zgromadzenia, niezbędna do prowadzenia obrad lub podjęcia wiążących decyzji, np. w przedmiocie wyborów, podjęcia uchwały. Przykładowo uchwalenie ustawy przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wymaga obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów; wynosi więc 230 posłów.
kworum
większość osiągnięta, gdy więcej osób biorących udział w głosowaniu opowiada się za wnioskiem niż przeciw. Głosy wstrzymujące nie są wliczane do wyniku. W Sejmie RP większość głosowań nad ustawami odbywa się w trybie większości zwykłej
większość zwykła
większość osiągnięta, gdy podczas głosowania liczba głosów za wnioskiem jest większa od sumy głosów przeciw i wstrzymujących się.
jest wymagana np. w Sejmie do odrzucenia poprawki Senatu, ogłoszenia referendum ogólnokrajowego czy uchwalenia tajności obrad.
większość bezwględna
liczba głosów większa od połowy ogólnej liczby głosujących, określana wyrażeniem ułamkowym (np. 2/3 lub 3/5), oznaczająca stosunek oddanych głosów do liczby biorących udział w głosowaniu;
w procedurze parlamentarnej większość ta jest zwykle obliczana od liczby paralmentarzystów obecnych przy głosowaniu (np. w Polsce konieczna jest większość kwalifikowana 2/3 dla uchwalenia przez sejm ustawy o zmianie Konstytucji, a 3/5 dla odrzucenia przez sejm weta Prezydenta RP wobec ustawy).
większość kwalifkowana