CPT Flashcards
Proceso atnaujinimo samprata, reikšmė ir pagrindai
365 straipsnis. Proceso atnaujinimas
1. Bylos, užbaigtos nagrinėti dėl ginčo esmės įsiteisėjusiu teismo sprendimu (nutartimi, įsakymu ar nutarimu), procesas gali būti atnaujintas šiame skyriuje nustatytais pagrindais ir tvarka.
Prašymus atnaujinti procesą gali paduoti:
- šalys ir
- tretieji asmenys,
- taip pat neįtraukti į bylos nagrinėjimą asmenys.
Neįtraukti į bylos nagrinėjimą asmenys gali paduoti prašymus atnaujinti procesą tik CPK 366 straipsnio 1 dalies 7 punkte numatytais pagrindais.
2. Prašymus dėl proceso atnaujinimo, siekiant apginti viešąjį interesą, šiame skyriuje nustatyta tvarka gali paduoti LR generalinis prokuroras.
366 straipsnis. Proceso atnaujinimo pagrindai
- Procesas gali būti atnaujinamas, jei yra šie pagrindai:
1) kai EŽTT pripažįsta, kad LR teismų sprendimai, nutartys ar nutarimai CB prieštarauja ŽTPLA konvencijai ir (ar) jos papildomiems protokolams, kurių dalyvė yra LR, arba kai EŽTT nagrinėjamą peticiją išbraukia iš bylų sąrašo taikaus susitarimo ar vienašalės deklaracijos pagrindu, jeigu taikiu susitarimu ar vienašale deklaracija pripažįstama, kad LR teismų sprendimais, nutartimis ar nutarimais CB buvo pažeistos ŽTPLA konvencijoje ir (ar) jos papildomuose protokoluose, kurių dalyvė yra LR, nustatytos pareiškėjų teisės dėl LR teismų sprendimų, nutarčių ar nutarimų civilinėse bylose;
2) naujai paaiškėja esminių bylos aplinkybių, kurios nebuvo ir negalėjo būti žinomos pareiškėjui bylos nagrinėjimo metu;
3) įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu nustatyti žinomai melagingi šalies ar trečiojo asmens paaiškinimai, liudytojo parodymai, žinomai melaginga eksperto išvada, žinomai neteisingas vertimas, dokumentų arba daiktinių įrodymų suklastojimas, dėl kurių priimtas neteisėtas arba nepagrįstas sprendimas;
4) įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu nustatytos nusikalstamos dalyvaujančių byloje ar kitų asmenų arba teisėjų veikos, padarytos nagrinėjant tą bylą;
5) panaikinamas kaip neteisėtas ar nepagrįstas teismo sprendimas, nuosprendis arba kitoks valstybės ar savivaldybių institucijų individualaus pobūdžio aktas, kuris buvo pagrindas tam sprendimui, nutarčiai ar nutarimui priimti;
6) jeigu viena iš šalių proceso metu buvo neveiksni tam tikroje srityje ir nebuvo atstovaujama atstovo pagal įstatymą;
7) jeigu sprendimu teismas nusprendė dėl neįtrauktų į bylos nagrinėjimą asmenų materialiųjų teisių ar pareigų;
8) jeigu bylą išnagrinėjo neteisėtos sudėties teismas;
9) jeigu I instancijos teismo sprendime (nutartyje, įsakyme ar nutarime) yra padaryta aiški teisės normos taikymo klaida, kuri galėjo turėti įtakos priimant neteisėtą sprendimą (nutartį, įsakymą ar nutarimą), ir sprendimas (nutartis, įsakymas ar nutarimas) nebuvo peržiūrėtas apeliacine tvarka. - Šio straipsnio 1 dalies 6 ir 8 punktuose nurodytais atvejais procesas neatnaujinamas, jeigu šiais pagrindais prašymą padavęs asmuo galėjo remtis apeliaciniame ar kasaciniame skunde.
- Prašymas atnaujinti procesą yra negalimas:
- santuokos pripažinimo negaliojančia, santuokos nutraukimo klausimais, jeigu bent viena iš šalių po sprendimo įsiteisėjimo sudarė naują santuoką arba įregistravo partnerystę,
- taip pat bankroto bylose.
Prašymų dėl proceso atnaujinimo turinys, jų pateikimo terminai ir tvarka
367 straipsnis. Prašymų atnaujinti procesą pateikimas
- Jeigu prašymas atnaujinti procesą grindžiamas šio Kodekso 366 straipsnio 1 dalies 1 punkte numatytu pagrindu, jis pateikiamas LAT.
- Jeigu prašymas atnaujinti procesą grindžiamas šio Kodekso 366 straipsnio 1 dalies 8 punkte numatytu pagrindu, jis pateikiamas tam teismui, kurio neteisėtos sudėties teismas išnagrinėjo bylą.
- Jeigu prašymas pagrįstas kitais pagrindais, jis paduodamas bylą nagrinėjusiam I instancijos teismui.
- Prašymas atnaujinti procesą nagrinėjamas toje pačioje CB, kurioje prašoma procesą atnaujinti.
368 straipsnis. Prašymo padavimo terminai
- Prašymas atnaujinti procesą gali būti pateikiamas per 3 mėnesius nuo tos dienos, kurią jį pateikiantis asmuo sužinojo arba turėjo sužinoti aplinkybes, sudarančias proceso atnaujinimo pagrindą.
- Prašymas atnaujinti procesą negali būti teikiamas, jeigu nuo sprendimo ar nutarties įsiteisėjimo praėjo daugiau kaip 5 metai, išskyrus šio Kodekso 366 straipsnio 1 dalies 1 punkte nurodytus atvejus.
369 straipsnis. Prašymo atnaujinti procesą turinys
- Be bendrų ieškiniui keliamų turinio reikalavimų, prašyme atnaujinti procesą turi būti nurodoma:
1) sprendimą, nutartį priėmusio teismo pavadinimas;
2) proceso atnaujinimo pagrindas;
3) proceso atnaujinimo motyvai;
4) aplinkybės, kuriomis grindžiamas šio Kodekso 368 straipsnyje nurodytų terminų skaičiavimas;
5) prašymą pareiškusio asmens prašymas. - Prie prašymo atnaujinti procesą turi būti pridedami įrodymai, pagrindžiantys proceso atnaujinimo pagrindo buvimą.
Prašymų dėl proceso atnaujinimo nagrinėjimas
370 straipsnis. Prašymo atnaujinti procesą nagrinėjimas
1. Spręsdamas klausimą, teismas patikrina, ar prašymas atitinka CPK 369 straipsnyje nustatytus šiam procesiniam dokumentui keliamus reikalavimus.
Jeigu prašymas neatitinka jo formai ir turiniui keliamų reikalavimų arba jeigu už jį nesumokėtas žyminis mokestis, teismas CPK nustatyta tvarka išsprendžia šio prašymo trūkumų pašalinimo klausimą, o kai yra CPK 137 straipsnio 2 dalies 1, 2, 7 ir 8 punktuose numatyti pagrindai, atsisako prašymą priimti.
Teismo nutartis, kuria prašymą atnaujinti procesą atsisakyta priimti, gali būti skundžiama atskiruoju skundu.
2. Priėmęs prašymą, teismas jo kopijas išsiunčia šalims ir tretiesiems asmenims ir paskiria prašymo atnaujinti procesą nagrinėjimo teismo posėdyje datą.
Prašymas atnaujinti procesą nagrinėjamas rašytinio proceso tvarka, išskyrus atvejus, kai teismas nusprendžia prašymą nagrinėti žodinio proceso tvarka.
Iki teismo posėdžio dienos dalyvaujantys byloje asmenys turi teisę pateikti atsiliepimus į prašymą atnaujinti procesą.
Teismo posėdis skiriamas ne anksčiau kaip per 14 dienų nuo prašymo priėmimo dienos. Iš prašymą padavusio asmens teismas turi teisę pareikalauti papildomų įrodymų, kad nepraleistas CPK 368 straipsnyje nustatytas terminas arba kad yra CPK 366 straipsnio 1 dalyje numatyti pagrindai.
3. Išnagrinėjęs teismo posėdyje prašymo atnaujinti procesą klausimą ir nustatęs, kad prašymas paduotas nepraleidus termino ir pagrįstas CPK 366 straipsnio 1 dalyje nustatytais pagrindais,
teismas nutartimi atnaujina procesą ir paskiria bylos nagrinėjimo teismo posėdyje datą arba nutartimi procesą atnaujinti atsisako, jeigu konstatuoja, kad yra šioje dalyje nurodyti trūkumai.
Procesą byloje atnaujinus, teismo nutartyje turi būti nurodytas atnaujinimo pagrindas.
Dėl teismo nutarties, kuria procesą atnaujinti atsisakyta, gali būti paduotas atskirasis skundas, išskyrus atvejus, kai atnaujinti procesą atsisakyta apeliacinės instancijos arba kasaciniame teisme.
Apeliacinės instancijos teismo nutartis, kuria atsisakyta atnaujinti procesą, gali būti skundžiama kasacine tvarka.
4. Atnaujinus bylos nagrinėjimą, teismas bylą nagrinėja pakartotinai pagal bendrąsias CPK taisykles, tačiau neperžengdamas ribų, kurias apibrėžia proceso atnaujinimo pagrindai.
Jeigu teismo posėdžio, kuriame procesas buvo atnaujintas, metu paaiškėja, kad papildomas pasirengimas bylą nagrinėti teisme nereikalingas, dalyvaujančių byloje asmenų sutikimu teismas pradeda bylą nagrinėti iš esmės.
5. Nagrinėjant prašymą atnaujinti procesą ir (ar) bylą, kurioje procesas atnaujintas, negali dalyvauti teisėjas, dėl kurio sprendimo ar nutarties yra atnaujintas procesas.
Teismo, nagrinėjančio prašymą dėl proceso atnaujinimo, teisės.
371 straipsnis. Teismo teisės
- Išnagrinėjęs bylą, teismas turi teisę:
1) prašymą dėl teismo sprendimo (nutarties) pakeitimo arba panaikinimo ATMESTI. Priima nutartį;
2) teismo sprendimą ar nutartį PAKEISTI. Priima nutartį ar sprendimą;
3) priimti NAUJĄ sprendimą (nutartį).Priima nutartį ar sprendimą. - Teismui sprendimą (nutartį) pakeitus ar priėmus naują sprendimą (nutartį), ankstesni teismų sprendimai (nutartys) netenka teisinės galios.
372 straipsnis. Sprendimo (nutarties) teisinė galia
1. Prašymo atnaujinti procesą padavimas nestabdo sprendimo ar nutarties vykdymo.
2. Prašymą atnaujinti procesą nagrinėjantis teismas dalyvaujančių byloje asmenų ar kitų suinteresuotų asmenų prašymu arba savo iniciatyva turi teisę sustabdyti sprendimo ar nutarties vykdymą, iki bus išnagrinėta byla dėl proceso atnaujinimo. Be to, šis teismas gali pareikalauti, kad prašymą padavęs asmuo pateiktų išieškotojo nuostolių, galinčių atsirasti dėl sprendimo ar nutarties vykdymo sustabdymo, atlyginimo užtikrinimą. Šių nuostolių atlyginimas gali būti užtikrinamas ir banko garantija.
Nutartis dėl sprendimo ar nutarties vykdymo sustabdymo gali būti skundžiama atskiruoju skundu.
373 straipsnis. Sprendimo įvykdymo atgręžimas
Panaikinus arba pakeitus sprendimą ar nutartį, jeigu jie jau buvo įvykdyti ar pradėti vykdyti, vienos iš šalių prašymu teismas įpareigoja ginčo šalis grąžinti tai, ką jos yra gavusios sprendimą vykdydamos.
374 straipsnis. Apribojimai pateikti pakartotinį prašymą dėl proceso atnaujinimo
Pakartotinis prašymas atnaujinti procesą tuo pačiu pagrindu yra negalimas.
Išieškojimo iš skolininko turto bendrosios taisyklės
662 straipsnis. Išieškojimo iš skolininko pajamų ar turto eilės tvarka
- Išieškotojas pgl 664, 665 str nustatytą eilę, iki priverstinio vykdymo pradžios gali raštu nurodyti, iš kokio skolininko turto ar pajamų išieškoma pirmiausia.
- Šis nurodymas antstoliui yra privalomas.
- Jeigu išieškotojas nenurodė, antstolis pats nustato, iš kokio skolininko turto ar pajamų išieškoti.
- Iš paskesnės eilės turto gali būti išieškoma tik tuo atveju, jeigu
- nėra antstoliui žinomo pirmesnės eilės turto,
- šio turto gali neužtekti išieškomai sumai ir vykdymo išlaidoms padengti,
- šis turtas yra nelikvidus arba jeigu to raštu prašo skolininkas. - Reikalavimai dėl išieškojimo eilės tvarkos netaikomi, jeigu išieškoma iš įkeisto turto.
663 straipsnis. Apribojimai, taikomi išieškant iš FA turto
1. Pinigų išieškojimas negali būti nukreipiamas į skolininko turtą, jeigu skolininkas pateikia antstoliui įrodymus, kad išieškotiną sumą ir vykdymo išlaidas galima išieškoti per 6 mėnesius, o išieškant iš skolininkui priklausančio paskutinio būsto, kuriame jis gyvena, – per 18 mėnesių, darant CPK 736 straipsnyje nurodyto dydžio išskaitas iš skolininko darbo užmokesčio, pensijos, stipendijos ar kitų pajamų.
Šiuo atveju antstolis gali realizuoti skolininko turtą, jei paaiškėja, kad per nustatytą terminą nebus išieškotos.
2. Tiesiogiai iš skolininko DU, pensijos, stipendijos ar kitų pajamų taip pat išieškomos periodinės išmokos, jeigu jas galima išieškoti darant CPK 736 straipsnyje nurodyto dydžio išskaitas.
3. Išieškoti iš skolininkui priklausančio paskutinio būsto, kuriame jis gyvena, galima tik , kai išieškotina suma ir vykdymo išlaidos viršija 4000 eurų. Nebent skolininkui priklausančio paskutinio būsto, kuriame jis gyvena, vertė yra mažesnė negu išieškotina suma ir vykdymo išlaidos.
4. Teismas skolininko ar jo šeimos narių prašymu po to, kai skolininkui priklausantis paskutinis būstas, kuriame jis gyvena, išieškant sumas, nesumokėtas už sunaudotus energijos išteklius, komunalines ir kitokias paslaugas, yra areštuotas, gali nustatyti, kad iš šio būsto nebūtų išieškoma.
Tai teismas gali nustatyti atsižvelgdamas į vaikų, neįgaliųjų ir socialiai remtinų asmenų materialinę padėtį, interesus ir būtinumą gyventi šiame būste.
Prašymas paduodamas ir nagrinėjamas apylinkės teisme CPK 593 straipsnyje nustatyta tvarka.
5. Šio straipsnio 3 dalyje nustatyti apribojimai netaikomi išieškant iš įkeisto turto.
664 straipsnis. Išieškojimo iš skolininko FA turto eilė
- Pirmąja - iš hipotekos ir įkeisto turto hipotekos kreditoriaus ar įkaito turėtojo naudai.
- Antrąja - iš skolininkui priklausančių pinigų, turtinių teisių, VP, DU, stipendijos ar kitų pajamų arba kilnojamojo turto.
- Trečiąja - iš skolininkui priklausančio NT, išskyrus nurodytą šio straipsnio 4 ir 5 dalyse.
- Ketvirtąja - iš skolininkui priklausančios žemės ūkio paskirties žemės, jeigu skolininko pagrindinis verslas yra žemės ūkis.
- Penktąja - iš skolininkui priklausančio gyv būsto, kuriame jis gyvena.
665 straipsnis. Išieškojimo iš skolininko JA turto eilė
- Pirmąja - iš hipotekos ir įkeisto turto hipotekos kreditoriaus ar įkaito turėtojo naudai.
- Antrąja - iš skolininkui priklausančių pinigų, turtinių teisių, VP, pagamintos produkcijos (prekių), taip pat iš kito kilnojamojo ir nekilnojamojo turto, tiesiogiai nenaudojamo ir nepritaikyto tiesiogiai naudoti gamyboje, išskyrus administracines patalpas.
- Trečiąja - iš kito turto, išskyrus nurodytą šio straipsnio 4 dalyje.
- Ketvirtąja - iš gamybai būtinų NT objektų, taip pat žaliavų ir medžiagų, staklių, įrengimų, kitų pagr priemonių, skirtų tiesiogiai gamybai.
666 straipsnis. Išieškojimas iš FA turto
- Išieškojimas iš FA nukreipiamas į turtą, jo dalį bendrojoje dalinėje nuosavybėje, taip pat jo dalį jungtinėje nuosavybėje.
- Nusikaltimu padarytos žalos atlyginimo išieškojimas gali būti nukreipiamas taip pat į turtą, kuris yra bendroji jungtinė nuosavybė, jeigu teismo nuosprendyje nustatyta, kad tas turtas įgytas už nusikalstamu būdu gautas lėšas.
667 straipsnis. Skolininko FA turto, kuris yra jo bendra su kitais asmenimis nuosavybė, dalies nustatymas
1. Jeigu skolininkui priklausanti turto dalis nenustatyta, antstolis areštuoja bendrąjį turtą ir pasiūlo skolininkui per 20 dienų nuo turto arešto akto surašymo dienos pateikti antstoliui sutikimą dėl turto dalies nustatymo ar turto pasidalijimo bendru skolininko ir kitų bendraturčių susitarimu, patvirtintu notarine tvarka.
Gavęs šį skolininko sutikimą, antstolis patvarkymu visiems vykdomuosius dokumentus pateikusiems vykdyti išieškotojams pasiūlo per 20 dienų nuo patvarkymo priėmimo dienos pateikti antstoliui rašytinį prieštaravimą.
Jeigu nė vienas išieškotojas per šį terminą nepateikia antstoliui prieštaravimo, antstolis patvarkymu pasiūlo skolininkui, o reikiamais atvejais ir bendraturčiams per 30 dienų pateikti antstoliui notarine tvarka patvirtintą susitarimą.
Šis terminas skaičiuojamas nuo antstolio patvarkymo priėmimo dienos ir motyvuotai pratęstas dar 30 dienų.
2. - Kai skolininkas nepateikia antstoliui sutikimo,
- nebepageidauja sudaryti notarine tvarka tvirtinamo susitarimo dėl turto dalies nustatymo ar turto pasidalijimo ar
- bent vienas išieškotojas pateikia prieštaravimą,
- per nustatytą terminą antstoliui nepateikiamas notarine tvarka patvirtintas susitarimas,
antstolis pasiūlo išieškotojui, o reikiamais atvejais ir bendraturčiams kreiptis į teismą su prašymu dėl skolininko turto, kuris yra bendras su kitais asmenimis, dalies nustatymo.
Jeigu per antstolio nustatytą terminą prašymas teismui nepateikiamas,
antstolis išieškojimą iš to turto NUTRAUKIA.
Pakartotinai nukreipti išieškojimą į šį turtą pagal tuos pačius vykdomuosius dokumentus galima ne anksčiau kaip praėjus 1 metams po nutraukimo dienos.
3. Teismas ir notaras, nustatydami skolininkui priklausančią nekilnojamojo daikto dalį, kartu turi nustatyti naudojimosi nekilnojamuoju daiktu tvarką, jeigu to prašo išieškotojas, skolininkas ar kitas bendraturtis.
4. Išieškotojas turi teisę reikalauti nustatyti skolininko dalį taip, kad būtų galima iš jos išieškoti.
668 straipsnis. Turtas, iš kurio NEGALI BUTI išieškoma
1. Vykdant išieškojimą iš FA, išieškojimas negali būti nukreipiamas į:
- buities,
- ūkio,
- darbo,
- mokymosi reikmenis ir kitą turtą, kurie būtini skolininko ar jo šeimos pragyvenimui, darbui pagal jo profesiją ar mokymuisi.
Sąrašas - Sprendimų vykdymo instrukcijoje.
Be to, išieškojimas negali būti nukreipiamas į
- pinigų sumą, neviršijančią 1 MMA, visus būtinus vaikų ir neįgaliųjų reikmenis.
reikmenų sąrašas - Sprendimų vykdymo instrukcijoje.
2. Vykdant išieškojimą iš valstybės, savivaldybės ar biudžetinių įstaigų, išieškojimas gali būti nukreipiamas tik į joms priklausančias pinigines lėšas.
Vykdant išieškojimą iš valstybės ar biudžetinių įstaigų, išieškojimas negali būti nukreipiamas į valstybės iždo bendrąją sąskaitą Lietuvos Respublikos valstybės iždo įstatyme nustatytais atvejais.
3. Išieškojimas remiamo projekto vykdymo laikotarpiu ir projekto veiklos privalomojo tęstinumo laikotarpiu, nustatytu ES teisės aktuose ar LR tarptautinėse sutartyse, negali būti nukreipiamas į lėšas, gautas kaip ES ar kitos tarptautinės finansinės paramos ar bendrojo finansavimo lėšos remiamam projektui vykdyti. Šis draudimas išieškoti netaikomas, kai remiamo projekto vykdymą kontroliuojančių institucijų iniciatyva lėšos išieškomos, nes buvo panaudotos pažeidžiant ES, LR teisės aktus ar tarptautines sutartis arba sutartis dėl šių lėšų suteikimo.
669 straipsnis. Išieškojimo tvarka likviduojant įmones, įstaigas, organizacijas
Likviduojant įmonę, įstaigą, organizaciją, išieškojimas gali būti nukreipiamas į visą jos turtą, nesilaikant CPK 665 straipsnio 2 – 4 dalyse nustatytos eilės.
670 straipsnis. Bendroji išieškojimo iš visų rūšių JA ar kitų organizacijų tvarka
- Išieškojimai iš visų rūšių JA ar kitų organizacijų, tarp jų ir iš užsienio subjektų, vykdomi pagal bendrąsias taisykles, išskyrus išimtis, nustatytas šių asmenų veiklą reglamentuojančiuose įstatymuose.
- Už antstolio reikalavimų vykdymą, kai išieškoma iš šio straipsnio 1 dalyje numatytų subjektų, yra atsakingi šių subjektų vadovai.
671 straipsnis. Skolininko JA ar kitos organizacijos turto, kuris yra jo bendra su kitais asmenimis nuosavybė, dalies nustatymas
Skolininko JA ar kitos organizacijos turto, kuris yra jo bendra su kitais asmenimis nuosavybė, dalis nustatoma CPK 667 straipsnyje nustatyta tvarka.
672 straipsnis. Išieškojimo iš ūkinių bendrijų turto ypatumai
- Jeigu ūkinė bendrija neturi pakankamai lėšų išieškomoms sumoms padengti, išieškojimas nukreipiamas solidariai į jos narių turtą.
- Išieškojimas negali būti nukreiptas solidariai į visų tikrosios ūkinės bendrijos narių turtą pagal jos narių prievoles, nesusijusias su bendrijos veikla.
- Išieškojimas į komanditinės (pasitikėjimo) ūkinės bendrijos turtą nukreipiamas:
1) į tikrųjų komanditinės (pasitikėjimo) ūkinės bendrijos narių visą turtą solidariai;
2) į narių komanditorių turto dalį, kurią jie perdavė arba turėjo perduoti komanditinei (pasitikėjimo) ūkinei bendrijai, bet jos neperdavė per sutartyje numatytus terminus.
673 straipsnis. Išieškojimas iš individualių (personalinių) įmonių turto Jeigu individuali (personalinė) įmonė neturi pakankamai lėšų išieškomoms sumoms padengti, antstolis išieškojimą nukreipia į kitą jos turtą ir savininko turtą.
674 straipsnis. Išieškojimas iš valstybės ar savivaldybės įmonės, kuri neturi turto
- Jeigu valstybės ar savivaldybės įmonė neturi turto, iš kurio galima išieškoti, išieškotojų reikalavimai tenkinami atitinkamai iš valstybės ar savivaldybės biudžeto, bet ne daugiau, negu yra valstybės ar savivaldybės įmonės patikėjimo teise valdomo turto, į kurį negalima nukreipti išieškojimo, vertė.
- Reikalavimų tenkinimo iš valstybės ar savivaldybės biudžeto klausimą išieškotojo prašymu išsprendžia teismas priimdamas nutartį. Ši nutartis gali būti skundžiama atskiruoju skundu.
312 straipsnis. Draudimas apeliaciniame skunde kelti naujus reikalavimus
Ap skunde negalima kelti reikalavimų, kurie nebuvo pareikšti nagrinėjant bylą I instancijos teisme. Naujais reikalavimais nelaikomi reikalavimai, neatsiejamai susiję su jau pareikštu ieškiniu (pavyzdžiui, priteisti delspinigius, palūkanas, vaisius ir kiti atvejai). Už šiuos reikalavimus paduodant Ap skundą sumokamas žyminis mokestis kaip už reikalavimą I instancijos teisme.
Apeliacinio skundo nagrinėjimo ribos
320 straipsnis. Bylos nagrinėjimo ribos
1. Bylos nagrinėjimo Ap tvarka ribas sudaro Ap skundo faktinis ir teisinis pagrindas bei absoliučių sprendimo negaliojimo pagrindų patikrinimas.
2. Ap instancijos teismas nagrinėja bylą neperžengdamas Ap skunde nustatytų ribų, išskyrus atvejus, kai to reikalauja viešasis interesas ir neperžengus skundo ribų būtų pažeistos asmens, visuomenės ar valstybės teisės ir teisėti interesai.
Apie ketinimą peržengti Ap skundo ribas teismas praneša dalyvaujantiems byloje asmenims. Ap instancijos teismas ex officio patikrina, ar nėra CPK 329 str nustatytų absoliučių sprendimo negaliojimo pagrindų.
Nepiniginio pobūdžio teismo sprendimų vykdymo ypatumai
763 straipsnis. Nepiniginio pobūdžio sprendimų bendroji vykdymo tvarka
Vykdomi laikantis bendrų CPK VI dalyje nurodytų nuostatų su šiame skyriuje nurodytomis išimtimis.
764 straipsnis. Teismo sprendime nurodytų VAIKŲ perdavimas išieškotojui
1. Kai skolininkas per teismo sprendime arba antstolio raginime nustatytą terminą sprendimo dėl vaiko perdavimo neįvykdo, antstolis, įvertinęs VVTAI, policijos atstovo ir psichologo rekomendacijas, priima patvarkymą dėl sprendimo vykdymo tvarkos:
- detaliai aptartas vykdymo priemonių pobūdis ir
- jų taikymas.
Kopija nusiunčiama vykdymo proceso šalims ir kitiems suinteresuotiems asmenims.
2. Antstolis vykdymo veiksmus atlieka dalyvaujant išieškotojui ir VVTAI atstovui.
Užtikrinant vaiko teisių apsaugą, bet kurios iš proceso šalių ar VVTAI atstovo prašymu arba antstolio sprendimu dalyvauti kviečiamas psichologas.
3. Kai skolininkas nevykdo patvarkymo dėl sprendimo vykdymo tvarkos, antstolis turi teisę kreiptis į antstolio kontoros buveinės vietos apylinkės teismą su pareiškimu dėl leidimo prievarta paimti vaiką išdavimo.
4. Priverstinai perduodant vaiką, policijos atstovai pašalina kliūtis sprendimui įvykdyti, o VVTAI atstovai vaiką paima ir perduoda išieškotojui.
5. Teismas, atmesdamas antstolio pareiškimą dėl leidimo prievarta paimti vaiką, nutartyje privalo nurodyti, kaip toliau turi būti vykdomas vaiko perdavimas.
6. Vykdant šiame straipsnyje nurodytus sprendimus, turi būti užtikrinta vaiko teisių apsauga.
765 straipsnis. Teismo sprendime nurodytų daiktų perdavimas išieškotojui
- antstolis paima daiktus iš skolininko ar trečiojo asmens ir perduoda išieškotojui.
- Jeigu sprendime nurodytų daiktų nėra, antstolis surašo tai patvirtinantį aktą ir vykdomasis dokumentas grąžinamas išieškotojui.
- Jeigu negalima daiktų perduoti dėl to, kad jie yra sugedę, nekomplektiniai, arba jeigu negalima jų perduoti dėl kitų priežasčių, antstolis surašo aktą, o vykdomasis raštas grąžinamas išieškotojui.
- Patvarkyme grąžinti antstolis turi išaiškinti išieškotojui teisę kreiptis į teismą, kad pakeistų sprendimo vykdymo tvarką.
766 straipsnis. Iškeldinamo asmens turto apsauga
1. Iškeldinamo asmens turtą turi pasiimti pats iškeldinamasis.
2. Jeigu iškeldinimo metu iškeldinamas asmuo nedalyvauja arba atsisako pasiimti iškeldinamą turtą, to turto apsaugą turi užtikrinti antstolis. Tada aprašo ir įkainoja iškeldinamo asmens patalpoje esantį turtą laikydamasis CPK 677 ir 681 straipsnių nuostatų.
4. Aprašytas turtas kartu su turto aprašo kopija perduodamas saugoti asmeniui, paskirtam turto saugotoju.
Turto aprašo kopija išsiunčiama ar kitaip perduodama skolininkui.
5. Turtą gali saugoti ir pats antstolis.
6. Turto saugotojas perduoda turtą skolininkui antstolio patvarkymu.
7. Visas su turto saugojimu susijusias išlaidas atlygina skolininkas.
8. Jeigu skolininkas per 3 mėnesius nepasiima savo turto, jis realizuojamas CPK VI dalies XLIX skyriuje nustatyta tvarka, o gautos pajamos, atskaičius vykdymo išlaidas, perduodamos skolininkui.
767 straipsnis. Įkeldinimas į gyv patalpas pagal teismo sprendimą
- Pagal teismo sprendimą į gyv patalpas turi būti įkeldinami tik tie asmenys, kurie nurodyti vykdomajame rašte.
- Apie įkeldinimo laiką prieš 5 d.d. raštu pranešama skolininkui ir išieškotojui. Įkeldinama paprastai jiems dalyvaujant.
- Jeigu skolininkas slepiasi arba nevykdo antstolio reikalavimo įleisti išieškotoją į patalpą, antstolis išieškotoją įkeldina priverstine tvarka, dalyvaujant policijos pareigūnui.
- Apie priverstinį įkeldinimą antstolis surašo Sprendimų vykdymo instrukcijoje nustatytos formos įkeldinimo protokolą.
768 straipsnis. Iškeldinimas iš gyv patalpų pagal prokuroro sankciją
1. Sankcija dėl iškeldinimo įvykdoma per 7 d. nuo jos įteikimo iškeldinamiems asmenims dienos. Jie paraginami, jeigu yra galimybė, išsikelti nedelsiant.
Neatidėliotinais atvejais iškeldinama nedelsiant.
2. Sankciją dėl iškeldinimo vykdo namo, iš kurio iškeldinama, buvimo vietos antstolis pagal CPK nuostatas.
3. Jeigu asmenys atsisako įleisti antstolį į gyv patalpą, kurią jie yra užėmę, kitokiais veiksmais trukdo iškeldinti, iškeldinama padedant policijai.
4. Jeigu yra pateisinamų priežasčių, teismas, davęs sankciją iškeldinti prokuroras, taip pat aukštesnysis prokuroras pagal suinteresuotų asmenų ar antstolio pareiškimą turi teisę atidėti iškeldinimą.
769 straipsnis. Iškeldinimas iš gyv ir neg patalpų
- Pagal teismo sprendimą iš gyvenamųjų patalpų turi būti iškeldinami tik vykdomajame rašte nurodyti asmenys su jiems priklausančiu turtu.
- Apie iškeldinimo laiką ne vėliau kaip prieš 5 d.d. raštu pranešama skolininkui.
- Jeigu nesuteikiant kitos gyv patalpos iškeldinami nepiln vaikai, apie iškeldinimo laiką ir vietą antstolis, siųsdamas raginimą, bet ne vėliau kaip prieš 30 d iki iškeldinimo dienos raštu praneša VVTAI.
- Iškeldinimas paprastai vykdomas esant iškeldinamajam. Tais atvejais, kai iškeldinamasis slepiasi arba nevykdo antstolio raginimo išsikelti iš patalpos, antstolis iškeldina jį priverstine tvarka, esant policijos ir turto saugotojo atstovui.
- Apie priverstinį iškeldinimą antstolis surašo Sprendimų vykdymo instrukcijoje nustatytos formos iškeldinimo protokolą.
770 straipsnis. Bylų dėl garbės ir orumo gynimo sprendimų vykdymo ypatumai
Vykdant sprendimus dėl garbės ir orumo gynimo, taikomos Civilinio kodekso 2.24 straipsnyje nustatytos sankcijos.
771 straipsnis. Sprendimų, įpareigojančių skolininką atlikti arba nutraukti tam tikrus veiksmus, ir privalomųjų nurodymų įvykdymas
1. Jeigu neįvykdytas sprendimas, įpareigojantis:
- skolininką atlikti arba nutraukti tam tikrus veiksmus, nesusijusius su turto ar lėšų perdavimu, arba
- jeigu neįvykdytas privalomasis nurodymas, kuris pagal LR teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymą yra vykdomasis dokumentas,
antstolis apie tai surašo Sprendimų vykdymo instrukcijoje nustatytos formos aktą.
2. Jeigu sprendime yra nurodytos sprendimo neįvykdymo pasekmės arba jeigu privalomajame nurodyme yra nurodytos jo neįvykdymo pasekmės, surašytas aktas perduodamas antstolio kontoros buveinės vietos apylinkės teismui, o šis priima nutartį taikyti sprendime arba privalomajame nurodyme nurodytas pasekmes, kadangi skolininkas neatliko tam tikrų veiksmų.
3. Jeigu sprendime nenurodytos sprendimo neįvykdymo pasekmės, surašytasis aktas perduodamas priėmusiam sprendimą teismui, o šis išsprendžia sprendimo vykdymo tvarkos pakeitimo klausimą pagalCPK 284 straipsnyje numatytas taisykles.
4. Jeigu privalomajame nurodyme nenurodytos jo neįvykdymo pasekmės, surašytą aktą antstolis perduoda šio straipsnio 6 dalyje nurodytam teismui, o šis privalomojo nurodymo neįvykdymo klausimą sprendžia šio straipsnio 6 dalyje nustatyta tvarka.
5. Jeigu nagrinėjant klausimą dėl sprendimo ar privalomojo nurodymo neįvykdymo paaiškėja, kad išieškotojas neturi lėšų sprendimui ar privalomajam nurodymui įvykdyti, teismas išieškotojo prašymu priima nutartį išieškoti reikiamas lėšas iš skolininko.
6. Jeigu per teismo nustatytą terminą neįvykdytas sprendimas arba jeigu per nustatytą terminą neįvykdytas privalomasis nurodymas ar nevykdomas privalomasis nurodymas, surašytą aktą antstolis perduoda antstolio kontoros buveinės vietos apylinkės teismui.
išsprendžiamas teismo posėdyje.
Teismas gali jam skirti iki 300 eurų baudą už kiekvieną uždelstą įvykdyti sprendimą arba privalomąjį nurodymą dieną išieškotojo naudai.
7. Jeigu skolininkas antrą kartą ir daugiau kartų pažeidžia sprendimui įvykdyti nustatytus terminus, teismas skolininkui vėl baudą.
8. Tuo atveju, kai sprendimo neįvykdo JA, baudą teismas gali pritaikyti juridinio asmens vadovui arba kitam už sprendimo ar privalomojo nurodymo įvykdymą atsakingam asmeniui.
9. Dėl nutarčių gali būti duodamas atskirasis skundas.
7711 straipsnis. Griautiname statinyje ar ardytinoje jo dalyje esančių kliūčių pašalinimas ir turto apsauga
1. Jeigu vykdant savavališkai pastatyto statinio griovimą (ar jo dalies ardymą) paaiškėja, kad statinyje ar jo dalyje yra asmenų, antstolis veikia CPK 585 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka.
policijos dalyvavimas būtinas.
2. Jeigu yra turto ir skolininkas jo nepasiima, šis turtas saugomas (aprašomas, įkainojamas, perduodamas) ir realizuojamas CPK 766 straipsnyje nustatyta tvarka.
772 straipsnis. Sprendimų grąžinti į darbą ir pakeisti atleidimo iš darbo formuluotę neįvykdymo pasekmės
Tais atvejais, kai darbdavys neįvykdo teismo sprendimo grąžinti į darbą neteisėtai atleistą ar neteisėtai perkeltą į kitą darbą darbuotoją arba pakeisti atleidimo iš darbo formuluotę, jeigu ta formuluotė sukliudė darbuotojui stoti į kitą darbą,
teismas išieškotojo prašymu priima nutartį išieškoti darbuotojui atlyginimą už priverstinės pravaikštos laiką arba išmokėti neteisėtai perkeltam į kitą darbą darbuotojui darbo užmokesčio skirtumą už visą laiką nuo sprendimo priėmimo dienos iki jo įvykdymo dienos.
Papildomas teismo sprendimas
277 straipsnis. Papildomas sprendimas
- Teismas, priėmęs byloje sprendimą, dalyvaujančių byloje asmenų pareiškimu ar savo iniciatyva gali priimti papildomą sprendimą, jeigu:
1) kuris nors reikalavimas, dėl kurio šalys pateikė įrodymus ir davė paaiškinimus, sprendime yra neišspręstas;
2) teismas, išsprendęs teisės klausimą, nenurodė priteistos sumos dydžio, perduotino turto ar veiksmų, kuriuos atsakovas privalo atlikti arba nuo kurių jis privalo susilaikyti;
3) teismas neišsprendė bylinėjimosi išlaidų ar jų dalies atlyginimo ar paskirstymo klausimo. - Iškelti klausimą dėl papildomo sprendimo priėmimo galima per 20 dienų nuo teismo sprendimo priėmimo dienos.
- Papildomą sprendimą teismas priima rašytinio proceso tvarka, išskyrus atvejus, kai šį klausimą žodinio proceso tvarka prašo spręsti bent vienas dalyvaujantis byloje asmuo arba kai teismas pripažįsta, kad žodinis nagrinėjimas būtinas.
- Papildomas sprendimas gali būti apskųstas Ap tvarka per 20 dienų nuo jo priėmimo dienos.
- Dėl teismo nutarties nepriimti, gali būti duodamas atskirasis skundas.
Ieškinio forma ir turinys
135 straipsnis. Ieškinio turinys
- Teismui pareiškiamas ieškinys turi atitikti bendruosius reikalavimus, keliamus procesinių dokumentų turiniui. Ieškinyje, be to, nurodoma:
1) ieškinio suma, jeigu ieškinys turi būti įkainotas;
2) aplinkybės, kuriomis ieškovas grindžia savo reikalavimą (faktinis ieškinio pagrindas);
3) įrodymai, patvirtinantys ieškovo išdėstytas aplinkybes, liudytojų gyv vietos ir kitokių įrodymų buvimo vietą;
4) ieškovo reikalavimas (ieškinio dalykas);
5) ieškovo nuomonė dėl sprendimo už akių priėmimo, jeigu byloje nebus pateiktas atsiliepimas į pareikštą ieškinį arba paruošiamasis procesinis dokumentas;
6) informacija, ar byla bus vedama per advokatą. Jeigu byla bus vedama per advokatą, taip pat nurodomas advokato vardas, pavardė, darbo vietos adresas;
7) ieškovo nuomonė dėl taikos sutarties sudarymo galimybių, kai ieškovas pageidauja ją pateikti, ir dėl ketinimo bei galimybių ginčą spręsti teisminės mediacijos būdu. - Prie ieškinio turi būti pridėti dokumentai ir kiti įrodymai, kuriais ieškovas grindžia savo reikalavimus, taip pat duomenys, kad žyminis mokestis sumokėtas, bei prašymai dėl įrodymų, kurių ieškovas pateikti negali, išreikalavimo, nurodant priežastis, kodėl negalima pateikti šių įrodymų.
136 straipsnis. Kelių ieškinio reikalavimų sujungimas ir išskyrimas
1. Ieškovas turi teisę sujungti į vieną ieškinį kelis tarpusavyje susijusius reikalavimus.
2. Teismas, priimantis ieškinį, kuriame yra sujungti keli reikalavimai, turi teisę išskirti vieną ar kelis, jeigu pripažįsta, kad tikslingiau.
3. Kai sujungtus reikalavimus pareiškia keli ieškovai arba jeigu jie pareiškiami keliems atsakovams, priimantis ieškinį teismas turi teisę išskirti vieną ar kelis, jeigu pripažįsta, kad tikslingiau.
4. Teismas, nustatęs, kad teismo (teismų) žinioje yra:
- kelios vienarūšės bylos, kuriose dalyvauja tos pačios šalys, arba
- kelios bylos pagal vieno ieškovo ieškinius skirtingiems atsakovams, arba
- pagal skirtingų ieškovų ieškinius tam pačiam atsakovui,
gali sujungti tas bylas, jei bus greičiau ir teisingai išnagrinėti ginčai, taip pat tais atvejais, kai nagrinėjami reikalavimai tarpusavyje susiję ir dėl to bylų negalima išnagrinėti skyrium.
Teisėjo (teisėjų) prašymu sprendžia to teismo pirmininkas, pirmininko pavaduotojas arba CB skyriaus pirmininkas, dėl skirtinguose teismuose teisėjo (teisėjų) prašymu – aukštesnės pakopos teismo pirmininkas arba CB skyriaus pirmininkas.
Dėl bendrosios kompetencijos teismuose nagrinėjamų civilinių bylų sujungimo su administraciniuose teismuose nagrinėjamomis bylomis sprendžiama CPK 36 straipsnyje nustatyta bylų rūšinio teismingumo bendrosios kompetencijos ar administraciniam teismui klausimų nagrinėjimo tvarka.
Civilinės bylos iškėlimas
137 straipsnis. Ieškinio priėmimas
1. Ieškinio priėmimo klausimą teismas išsprendžia priimdamas rezoliuciją. Šis procesinis veiksmas laikomas civilinės bylos iškėlimu.
2. Teismas atsisako priimti ieškinį, jeigu:
1) ginčas nenagrinėtinas teisme civilinio proceso tvarka;
2) ieškinys neteismingas tam teismui;
3) suinteresuotas asmuo, kreipęsis į teismą, nesilaikė tai bylų kategorijai įstatymų nustatytos išankstinio ginčų sprendimo ne teisme tvarkos;
4) yra įsiteisėjęs teismo arba arbitražo sprendimas, priimtas dėl ginčo tarp tų pačių šalių, dėl to paties dalyko ir tuo pačiu pagrindu, arba teismo nutartis priimti ieškovo atsisakymą ieškinio ar patvirtinti šalių taikos sutartį;
5) teismo žinioje yra byla dėl ginčo tarp tų pačių šalių, dėl to paties dalyko ir tuo pačiu pagrindu;
6) šalys yra sudariusios susitarimą perduoti tą ginčą spręsti arbitražui;
7) pareiškimą padavė neveiksnus tam tikroje srityje fizinis asmuo;
8) pareiškimą suinteresuoto asmens vardu padavė neįgaliotas vesti bylą asmuo.
3. Teismas, atsisakydamas priimti pareiškimą, priima dėl to motyvuotą nutartį.
Nurodo:
- į kurią instituciją ar teismą reikia pareiškėjui kreiptis,
- arba kaip pašalinti aplinkybes, kliudančias priimti ieškinį.
Teismo nutartis per 10 dienų nuo ieškinio registravimo teisme dienos.
Jeigu ieškinyje prašoma taikyti LAP, ieškinio priėmimo klausimas turi būti išsprendžiamas mutatis mutandis taikant CPK 147 straipsnio nuostatas.
Teismo nutartis su visais gautais dokais per 3 d.d. nuo nutarties priėmimo dienos įteikiami arba išsiunčiami pareiškėjui.
4. Teismo atsisakymas priimti ieškinį nekliudo vėl kreiptis į teismą su tuo pačiu ieškiniu, jeigu yra pašalintos arba išnyko aplinkybės, kliudžiusios priimti ieškinį.
5. Dėl teismo nutarties g.b. duodamas atskirasis skundas.
6. Teisėjas, priėmęs pareiškimą dėl CB dėl registruojamo daikto teisinio statuso arba daiktinių teisių į jį iškėlimo, ne vėliau kaip kitą darbo dieną apie tai praneša viešo registro tvarkytojui, kuriame įregistruotas daiktas ar daiktinės teisės į jį. Teisėjas, priėmęs pareiškimą dėl bankroto ar restruktūrizavimo bylos iškėlimo, ne vėliau kaip kitą darbo dieną apie tai praneša Vyriausybės įgaliotai institucijai.
Reikalavimų patenkinimo eilė
754 straipsnis. Reikalavimų patenkinimo eilė
- Hipotekos kreditoriaus ir įkaito turėtojo reikalavimai iš įkeisto turto patenkinami be eilės.
- Pirmąja - išieškoti išlaikymą ir reikalavimai atlyginti žalą, padarytą suluošinimu ar kitokiu sveikatos sužalojimu, taip pat atsiradusią dėl maitintojo netekimo.
- Antrąja - darbuotojų reikalavimai, atsirandantys iš darbo teisinių santykių.
- Trečiąja - visi kiti reikalavimai.
- Jeigu išieškotos sumos neužtenka visiems vienos eilės - patenkinami proporcingai.
755 straipsnis. Teismo nuosprendžio, nutarties ar nutarimo dėl turto KONFISKAVIMO vykdymo eilė
- skolininko turtas perduodamas realizuoti po to, kai yra patenkinti iki teismo nuosprendžio priėmimo dienos pareikšti nuteistojo kreditorių turtiniai reikalavimai ir padengtos su tuo susijusios vykdymo išlaidos.
- Jeigu daiktai konfiskuoti, nuteistojo kreditorių turtiniai reikalavimai turi būti tenkinami išieškant iš kito turto, o iš konfiskuotų daiktų išieškoma tik tada, kai nėra kito turto, iš kurio gali būti išieškoma, arba kai jo neužtenka.
756 straipsnis. Antstolio patvarkymas išieškotoms sumoms paskirstyti
Iš skolininko išieškotas pinigų sumas antstolis paskirsto išieškotų lėšų paskirstymo patvarkymu.
Jeigu kelių išieškotojų naudai, patvarkymo patvirtintos kopijos siunčiamos vykdymo proceso šalims.
757 straipsnis. Iš areštuoto nekiln daikto gaunamų pajamų paskirstymo tvarka
- Iš areštuoto nekiln turto gaunamos pajamos paskirstomos tokia tvarka:
1) saugotojo išlaidoms;
2) pastato eksploatavimo išlaidoms;
3) mokesčiams už nekiln turtą;
4) nekiln daikto draudimo įmokoms. - Likusios pajamos skiriamos skolininko įsiskolinimui padengti CPK 753, 754 ir 755 straipsniuose nustatyta tvarka.
758 straipsnis. Išieškotų sumų išmokėjimas išieškotojams
- Sprendimų vykdymo instrukcijoje nustatyta tvarka.
- Sumos, kurios turi būti įskaitytos į valstybės pajamas, gali būti tiesiogiai sumokamos į atitinkamą valstybės biudžeto sąskaitą banko įstaigose.
759 straipsnis. Prisijungimas prie išieškojimo
- Išieškotojo prašymu ar antstolio iniciatyva prisijungimą prie išieškojimo, vykdomo skirtingų antstolių iš to paties skolininko turto ir lėšų, antstolis vykdo Sprendimų vykdymo instrukcijoje nustatyta tvarka ir terminais.
- Prisijungęs prie išieškojimo, išieškotojas gali dalyvauti anksčiau pradėtoje byloje po prisijungimo atliekant vykdymo veiksmus.
356 straipsnis. Bylos nagrinėjimas kasacinio teismo posėdyje
- Kas byla nagrinėjama pasibaigus kasacinio skundo padavimo terminui.
Rašytinio proceso tvarka.
Teismo posėdis susideda iš pranešimo apie bylą, kasacinį skundą, atsiliepimą į kasacinį skundą, teisėjų nuomonių išreiškimo, balsavimo ir nutarties (nutarimo) priėmimo. - Nusprendusi, kad tai yra būtina, teisėjų kolegija paskiria žodinį bylos nagrinėjimą.
Žodinio proceso atvejais
- kolegijos pirmininkas pradeda teismo posėdį,
- paskelbia kolegijos sudėtį,
- praneša, kokia byla, pagal kieno kasacinį skundą ir dėl kurio teismo sprendimo, nutarties nagrinėjama,
- patikrina, kurie asmenys yra atvykę,
- nustato atvykusiųjų asmens tapatybę,
- taip pat patikrina atstovų įgaliojimus.
Teismas paklausia, ar turi pareiškimų ar prašymų.
Dėl pateiktų pareiškimų ir prašymų teismas priima nutartį.
Bylos nagrinėjimas pradedamas pranešėjo pranešimu apie bylą, kasacinį skundą, atsiliepimą į kasacinį skundą.
Po to išklausomi turintys teisę kalbėti asmenys.
Pirmas kalba kasatorius arba jo atstovas.
Kitų asmenų kalbų tvarką nustato teismas.
Kolegijos pirmininkas gali nustatyti kalbų trukmę.
Teismas įspėja asmenis, jeigu jų kalbų turinys neatitinka pateiktų procesinių dokumentų turinio.
Teismas turi teisę užduoti klausimų.
Byloje kalbėję asmenys turi replikos teisę. - Bylos nagrinėjimas kasaciniame teisme baigiamas priimant nutartį (nutarimą) šiame skyriuje nustatyta tvarka.
bylą išsprendžia nutartimi, o
CB skyriaus ar teismo plenarinė sesija – nutarimu. - Žodinio proceso atvejais teismo posėdžio eiga yra fiksuojama.
- Teisėjų kolegija arba skyriaus ar teismo plenarinė sesija, jeigu yra CPK nustatyti pagrindai, kasacine tvarka nagrinėjamą bylą atideda arba sustabdo.
Byla iš naujo kasacine tvarka nagrinėjama išnykus aplinkybėms, dėl kurių ji buvo atidėta arba sustabdyta. - Bylos nagrinėjimo kasaciniame teisme metu nustačius, kad yra CPK 350 str 2 d (išskyrus 3 punktą) nustatyti pagrindai atsisakyti priimti kasacinį skundą, kasacinis procesas nutraukiamas.
357 straipsnis. Bylos nagrinėjimas išplėstinėje teisėjų kolegijoje, skyriaus ar teismo plenarinėje sesijoje ir mišrioje teisėjų kolegijoje
- LAT pirmininkas, CB skyriaus pirmininkas ar teisėjų kolegija nutartimi bylą gali perduoti nagrinėti išplėstinei 7 teisėjų kolegijai arba CB skyriaus plenarinei sesijai,
jeigu kasacinėje byloje yra iškilęs sudėtingas teisės aiškinimo ar taikymo klausimas. - LAT pirmininkas, CB skyriaus pirmininkas nutartimi sudaro išplėstinę 7 teisėjų kolegiją, paskiria jos pirmininką ir pranešėją bei nustato teismo posėdžio datą.
Jei bylą išplėstinei 7 teisėjų kolegijai perdavė 3 teisėjų kolegija,
tai į išplėstinės teisėjų kolegijos sudėtį paprastai įtraukiami šią bylą kasacine tvarka pradėję nagrinėti teisėjai. - Perdavus bylą nagrinėti CB skyriaus plenarinei sesijai, LAT pirmininkas arba CB skyriaus pirmininkas paskiria pranešėją bei nustato teismo posėdžio datą.
- Atrankos kolegijos arba bylą nagrinėjančio teismo siūlymu LAT pirmininkas bylai nagrinėti kasacine tvarka gali sudaryti mišrią CB skyriaus ir BB skyriaus 3 ar išplėstinę 7 teisėjų kolegiją, taip pat gali perduoti bylą nagrinėti teismo plenarinei sesijai.
Teisėjų kolegija sudaroma ir bylas ji nagrinėja pagal CPK nustatytas kasacinio teismo kolegijų sudarymo ir bylų nagrinėjimo kasacine tvarka taisykles.
185 straipsnis. Įrodymų įvertinimas
- Teismas įvertina byloje esančius įrodymus pagal vidinį savo įsitikinimą, pagrįstą visapusišku ir objektyviu aplinkybių, kurios buvo įrodinėjamos proceso metu, išnagrinėjimu, vadovaudamasis įstatymais.
- Jokie įrodymai teismui neturi iš anksto nustatytos galios, išskyrus CPK numatytas išimtis.
176 straipsnis. Įrodinėjimas
- Įrodinėjimo tikslas – teismo įsitikinimas, pagrįstas byloje esančių įrodymų tyrimu ir įvertinimu, kad tam tikros aplinkybės, susijusios su ginčo dalyku, egzistuoja arba neegzistuoja.
- Įrodinėjimo procesas vyksta CPK nustatyta tvarka.
T. y. faktą galima pripažinti įrodytu, jeigu
- byloje esančių įrodymų, kuriuos visapusiškai įvertino teismas, pagrindu susiformuoja teismo įsitikinimas, kad faktas buvo;
- reikia įvertinti kiekvieną įrodymą ir įrodymų visetą;
- išvados dėl įrodinėjimo dalyko įrodytinumo turi būti logiškai pagrįstos byloje surinktais duomenimis;
- teismas gali konstatuoti tam tikros aplinkybės buvimą ar nebuvimą, kai tokiai išvadai padaryti pakanka byloje esančių įrodymų;
- įrodymų pakankamumas byloje reiškia, kad jie tarpusavyje neprieštarauja vieni kitiems ir jų visuma leidžia padaryti pagrįstą išvadą apie įrodinėjamų faktinių aplinkybių buvimą;
- įrodinėjimo ir įrodymų vertinimo taisyklės pagal įstatymą nereikalauja, kad visi prieštaravimai būtų pašalinti.
Įrodymų skirstymas į tiesioginius ir netiesioginius turi didelę reikšmę sprendžiant įrodymų pakankamumo klausimą. Tiesioginiai įrodymai yra susiję su įrodinėjamais faktais taip, kad leidžia daryti vienareikšmę išvadą apie tai, egzistuoja įrodinėjamas faktas ar ne. Netiesioginiai įrodymai tokios vienareikšmės išvados padaryti neleidžia. Jie turi silpnesnę įrodomąją galią. Tai svarbu darant išvadą, ar pateiktų netiesioginių įrodymų pakanka tam tikrai aplinkybei patvirtinti arba ją paneigti.
Bylose, kuriose įrodinėjama netiesioginiais įrodymais, prielaidų darymas yra neišvengiamas. Dėl to svarbu, kad viena ar kita prielaida būtų motyvuota, t. y. kad ji būtų patvirtinta byloje esančiais įrodymais ir atitinkamai būtų pagrįsta, jog priešingos prielaidos tikimybė yra mažesnė.