BT Flashcards
Nusikalstamos veikos samprata ir rūšys
Nusikalstama veika – tai priešingas teisei, pavojingas, sąmoningas ir valingas žmogaus elgesys išoriniame pasaulyje (veikimas arba neveikimas). Nusikalstamos veikos pavojingumas yra tas, kad ja daroma žala baudžiamojo įstatymo saugomiems gėriams; ji visada yra objektyviai pavojinga. Yra priešinga teisei, nes uždrausta įstatymų. Taip pat ji pasireiškia išoriniame pasaulyje, nes negalima bausti už mintis, įsitikinimus, pažiūras.
Nusikalstama veika turi būti sąmoninga ir valinga; todėl asmuo, kuris veikė dėl nenugalimos jėgos ar fizinės prievartos, negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn.
NV apima:
- nusikaltimą ir
- baudžiamąjį nusižengimą.
Nusikaltimo sąvoka, požymiai, klasifikacija ir jo baudžiamoji teisinė reikšmė
BPK 11.
- Nusikaltimas yra pavojinga ir BK uždrausta veika (veikimas ar neveikimas), už kurią numatyta laisvės atėmimo bausmė.
- Nusikaltimai yra tyčiniai ir neatsargūs. Tyčiniai nusikaltimai skirstomi į nesunkius, apysunkius, sunkius ir labai sunkius.
- Nesunkus nusikaltimas yra tyčinis nusikaltimas, už kurį baudžiamajame įstatyme numatyta didžiausia bausmė neviršija trejų metų laisvės atėmimo.
- Apysunkis nusikaltimas yra tyčinis nusikaltimas, už kurį baudžiamajame įstatyme numatyta didžiausia bausmė viršija trejus metus laisvės atėmimo, bet neviršija šešerių metų laisvės atėmimo.
- Sunkus nusikaltimas yra tyčinis nusikaltimas, už kurį baudžiamajame įstatyme numatyta didžiausia bausmė viršija šešerius metus laisvės atėmimo, bet neviršija dešimties metų laisvės atėmimo.
- Labai sunkus nusikaltimas yra tyčinis nusikaltimas, už kurį baudžiamajame įstatyme numatyta didžiausia bausmė viršija dešimt metų laisvės atėmimo.
Klasifikavimo kriterijus – laisvės atėmimo dydis sankcijoje.
Nusikaltimu laikoma baudžiamajame įstatyme numatyta veika (veikimas arba neveikimas), kuriuo kėsinamasi į LR visuomeninę santvarką, politinę, ekonominę sistemą, nuosavybę ir t.t. BT teorijoje išskiriami 2 požiūriai į nusikaltimą:
- materialusis ( nusikaltimas aiškinamas per jo pavojingumą),
- formalusis (aiškinamas per jo priešingumą teisei).
Pavojingumas - vienas esminių nusikaltimo požymių.
Teisės pažeidimo pavojingumą apsprendžia:
a) pavojingumo pobūdis – rodo, į kokį gėrį yra nukreipta veika (kas yra nusikaltimo objektas).
b) pavojingumo laipsnis – kokia žala yra padaroma arba kokia žala gresia. BT veikia ne tik kai žala yra realiai atsiradusi, bet ir tuo atveju, kai yra reali grėsmė tokiai žalai atsirasti.
Tiek pavojingumo pobūdis, tiek pavojingumo laipsnis turi aplinkybes:
c) kaltė (ar tyčia, ar neatsargumas),
d) veikos padarymo motyvas ar tikslas,
e) kai kuriuos objektyvios aplinkybės (veikos padarymo vieta, laikas, būdas, tam tikrais atvejais ir
priemonės)
Pavojingumas yra objektyvus – įstatymų leidėjas negali sumastyti, kad viena ar kita veika pavojinga ir įrašyti ją į BK. Jis turi išsiaiškinti, kad veikos pavojingumas toks, kad ji gali būti priskiriama prie baudžiamųjų įstatymų.
Požymio svarba:
1) juo remiantis sprendžiama, ar veika pripažįstama nusikaltimu, ar ne.
2) jei veika pripažįstama pavojinga, ji turi būti įrašyta į BK; priklausomai nuo jos pavojingumo pobūdžio ir laipsnio turi būti
konstruojamos bausmės ir numatytos sankcijos. BT apima tik pačias pavojingiausias veikas. Jų ratą filosofiškai apibrėžti lengva, o praktiškai – sunku. Filosofiškai – BK – tik tokios veikos, kurios tiesiogiai kenkia visuomenės funkcionavimui ir gyvenimui. { kriterijai – 1. objektas – į ką veika nukreipta (pvz. prostitucija – žmonių sveikatą) 2. žalos prasme (ta pati prostitucija – venerinių ligų šaltinis) 3. reiškinio paplitimas (reiškinys neturi būti labai plačiai paplitęs, o iš kitos pusės tai turi būti reiškinys, o ne pavieniai atvejai) 4. kokios bus pasekmės, kai tikslas bus pasiektas, t.y. kai ta veika bus kriminalizuota}
Pavojingumas teisei -kitas nusikalstamumo požymis: Nusikaltimu gali būti laikoma tik tokia veika, kuri yra numatyta baudžiamajame įstatyme.
Nusikaltimu gali būti laikoma tik ta veika, kuri atitinka visus tris požymius: veika, pavojinga, prieštaraujanti teisei.
PLIUS. Į bendrą nusikaltimo sampratą įtraukti aspektai, siejami su: kalte; nusikaltimo subjektu, amžiumi, pakaltinamumu.
Materialusis nusikaltimo sąvokos momentas išreiškia socialinę nusikaltimo esmę. Nusikaltimu laikoma ne bet kokia, o pavojinga veika. Veikos pavojingumas pasireiškia tuo, kad kėsinamasi į konkrečius valstybės saugomus teisinius gėrius.
Formalus nusikaltimo sąvokos momentas išreiškia teisinį nusikaltimo požymį – priešiškumą teisei. Šis momentas pašalina analogijos instituto taikymo galimybę BT, daro pažeidėjus lygius prieš baudžiamąjį įstatymą.
Nusikaltimo požymiai:
1) Amoralumas. Priešingumas baudžiamajai teisei rodo, kad ši veika ne tik pavojinga, bet ir sukelia įvairius pagrindus, taip pat ir moralinius.
2) Kaltė. Kalbėdami apie priešingumą teisei turime galvoje, kad nusikaltimas yra tik tai, kas apibūdinta baudžiamajame įstatyme.
3) Baudžiamumas. Šiuolaikinėje BT tai ne vien bausmės, baudimas, bet ir daug galimybių atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės. Baudžiamoji atsakomybė yra neišvengiamas momentas kalbant apie nusikalstamą veiką. Baudžiamumas nebėra toks požymis be
kurio šiuolaikinėje teisėje nebūtų galima suprasti nusikaltimo.
Nusikalstamų veikų klasifikavimo kriterijai:
1) Subjekto požymiai, leidžiantys išskirti nusikaltimus krašto apsaugai ir t. t.
2) Objektas. Pagal tai grupuojama specialioji BK dalis.
3) Būdas.
4) Smurtiniai nusikaltimai (pagal pasekmes).
BK pateikia išsamią nusikalstamų veikų klasifikaciją. Visų pirma išskiriami nusikaltimai ir nusižengimai. BK 11 str. Pateikia ir nusikaltimų klasifikaciją (tyčiniai ir neatsargūs). Įstatymų leidėjas grupuodamas nusikaltimus naudojasi tokiais kriterijais:
1) Įvertina nusikalstamos veikos pobūdį.
2) Įvertina kaltės formą.
3) Įvertinamas bausmės dydis (lemia kuriai kategorijai: sunkių, apysunkių, nesunkių priskiriama bausmė).
Nusikaltimo priskyrimo kategorijai pasekmės. Ribotai pakaltinamas asmuo padaręs nesunkų ar apysunkį nusikaltimą gali būti atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės, tačiau jei toks asmuo padaro sunkų nusikaltimą bausmė gali būti tik švelninama. Nusikalstamų veikų sunkumas (rengimasis padaryti sunkų ar labai sunkų nusikaltimą). Tiesioginė nusikalstamos veikos klasifikacijos reikšmė. Jei padarytas sunkus ar labai sunkus nusikaltimas asmuo negali būti atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės. BK 75 str. Nurodyta, kad negali būti taikomos nuostatos dėl bausmės vykdymo atidėjimo jei padarytas sunkus ar labai sunkus nusikaltimas. Visai kitokia situacija, kai padaromi sunkūs ir labai sunkūs nusikaltimai sprendžiant amnestijos klausimus. Amnestija taikoma plačiai. Tokia yra nusikalstamų veikų klasifikavimo teisinė reikšmė.
Baudžiamojo nusižengimo sąvoka, požymiai
BPK 12.
Baudžiamasis nusižengimas yra pavojinga ir BK uždrausta veika (veikimas ar neveikimas), už kurią numatyta bausmė, nesusijusi su laisvės atėmimu, išskyrus areštą.
Baudžiamasis nusižengimas – baudžiamajame įstatyme uždrausta, pavojinga, sulaukusio baudžiamajame įstatyme nustatytą amžių ir pakaltinamo arba robotai pakaltinamo asmens kaltai padaryta nusikalstama veika (veikimas arba neveikimas), už kurią įstatymas nenumato laisvės atėmimo bausmės.}
Nusikaltimo ir baudžiamojo nusižengimo atribojimo kriterijai
Atsakomybė
NV sudėties aprašymas bus paprastas.
Nusikalstamos veikos atribojimas nuo kitų teisės pažeidimų (civilinio delikto, administracinio teisės pažeidimo, drausminio nusižengimo)
Nusikaltimų atribojimas nuo kitų teisės pažeidimų (nusižengimų – AT ir deliktų – CT):
1. dažniausiai įstatymo leidėjas numato konkrečius požymius, leidžiančius administracinį teisės pažeidimą atriboti nuo nusikaltimo, tačiau kai kuriais atvejais įstatymų leidėjas šito nepadaro.
2. Nusikaltimų bei kitų teisės pažeidimų atskyrimas turėtų remtis tokiais kriterijais:
i) pavojingumo laipsniu ir pobūdžiu:
(1) Nusikaltimas pavojinga veika, o administracinis, drausminis nusižengimai, civiliniai pažeidimai yra mažiau pavojingi nei nusikaltimai.
(2) Nusikaltimo pasekmės paprastai yra sunkesnės nei nusižengimų ar pažeidimų
(3) nusikaltimu kėsinamasi į labiausiai visuomenėje saugomus gėrius: žmogaus gyvybę, lytinę neliečiamybę ir kt.
ii) priešingumu teisei:
(1) Nusikaltimai visada už drausti baudžiamojo įstatymo, kitus – reglamentuoja kiti teisės aktai. iii) sukeliamomis teisinėmis pasekmėmis:
(1) padariusiam nusikaltimą yra skiriama pati griežčiausia valstybės prievartos priemonė – kriminalinė bausmė, už kitus teisės pažeidimus – ne tokios griežtos prievartos priemonės. kriminalinė bausmė kaltininkui visada užtraukia teistumą.
(2) Skiriasi atsakomybės pagrindai ir sąlygos – už nusikaltimą atsako tik tas asmuo, kuris pats padarė nusikalstamą veiką, o už administracinį nusižengimą gali būti atsakomybėn traukiami asmenys, kurie patys to nusižengimo nedarė. Lyginant su civiline atsakomybe – ji yra kompensacinio pobūdžio, o baudžiamoji atsakomybė – tikrainesiejama su konkretaus asmens teisių atstatymu. Baudžiamoji atsakomybė ne tik plėtoja pozityvią santykių raidą,
bet ir siekia užkirsti kelią negatyviems reiškiniams.
3. Nusikaltimu yra laikoma tokia veika, kuri yra padaroma kaltai, o civilinis pažeidimas t.t. atvejais gali būti padaromas ir be
kaltės.
Nusikaltimo atskyrimas nuo amoralių poelgių:
Amoralus elgesys – visuomenės moralės normų pažeidimas
1) 1.nusikaltimas- amoralus poelgis, kuriuo kėsinamasi ne tik į visuomenės moralės normas, bet ir į baudžiamųjų įstatymų saugomus teisinius gėrius. bet ne visi amoralus poelgiai pripažįstami nusikaltimais.
2) 2.nusikaltimu pripažįstama tik asmens veika, o amoraliais gali būti laikomi ir kito asmens įsitikinimai, mintys, emocijos
3) 3.nusikaltimas sukelia valstybės prievartos priemonių taikymą, o amoralus poelgis – tik
4) pasmerkimą.
Nusikalstamos veikos sudėties samprata ir požymiai. Jų santykis.
Nusikalstamos veikos sudėtis yra visuma objektyvių ir subjektyvių požymių, kurie įstatymų leidėjo apibūdinami kaip įvairių rūšių teisinės veikos. Tai teisinių nusikaltimų ir nusižengimų aprašymas BT. Nusikalstama veikos sudėtis – tai atrinkta tokia požymių visuma, kuri išreiškia nusikalstamos veikos esmę, atskleidžia pobūdį tų veikų, kurios įstatymo leidėjo pripažįstamos nusikalstamomis. Tai požymiai, kurie būdingi visoms tos rūšies nusikalstamoms veikoms. Kalbant apie nusikalstamos veikos sudėties požymius galime išskirti, kad tai yra esminiai nusikalstamos veikos požymiai. Kalbant apie nusikalstamos veikos sudėtis minėdami požymius sakome, kad jie yra būtini ir tuo pačiu pakankami. Nusikalstamos veikos sudėtį sudaro atitinkamos veikos požymių visuma, kurios pakanka baudžiamajai atsakomybei pagrįsti. Turi būti nustatomi, konstatuojami visi požymiai numatyti BĮ. Negali būti nepagrįstai plečiamos ir nepagrįstai siaurinamos nusikaltimų požymių ribos. Nusikalstamos veikos sudėtyje yra abstrahuojamasi nuo tų požymių, kurie yra esminiai.
Principas nullum crimen sine lege - veika, kuri pagal padarymo metu galiojančius įstatymus yra neuž drausta, nelaikoma nusikalstama. Šiuo teisės principu yra draudžiama po veikos padarymo išleisti įstatymą, kuriuo būtų nustatytas veikos baudžiamumas, t. y. kuriuo veika po jos adarymo (o ne prieš jį) būtų įvardijama kaip nusikaltimas.
Negalima tapatinti nusikaltimo ir nusikaltimo sudėties sąvokų.
Nusikaltimas – realaus gyvenimo reiškinys, konkretaus asmens poelgis. Jis visada pasireiškia pavojinga veika, kuria kėsinamasi į valstybės saugomus teisinius gėrius. Tam kad ši pavojinga veika būtų pripažinta nusikaltimu, ji turi būti uždrausta baudžiamuoju įstatymu. Tačiau įstatymai uždraudžia ne konkrečią` veiką, o tam tikro pavojingumo veikos rūšį (atsiribodamas nuo individualių konkrečios veikos požymių).
Nusikaltimo sudėtis, lyginant su nusikaltimu yra abstraktus asmens elgesio aprašymas įstatyme, išskiriant būdingiausius tokio elgesio požymius. Nusikaltimo sudėtis yra įstatymo abstrakcija, nusikaltimo įstatyminis modelis. Nusikaltimo sudėtis tik atspindi nusikaltimo pavojingumą (pati šios savybės neturi). Nusikaltimo pavojingumo išraiška baudžiamajame įstatyme yra priešingumas teisei.
Pavojinga veika yra pripažįstama nusikaltimu todėl, kad jos požymiai atitinka aprašytus nusikaltimo sudėties požymius. Nusikaltimo sudėtis tik parodo nusikaltimo priešingumą teisei.
Nusikalstamos veikos sudėties požymiai
Nusikaltimo sudėties požymiai – tai atitinkamos savybės, apibūdinančios, individualizuojančios sudėties elementus. Nusikaltimo sudėties požymiai padeda išskirti nusikaltimo sudėčių specifines savybes, atskirti vienas nusikaltimo sudėtis nuo kitų nusikaltimo sudėčių.
Kiekvienas nusikaltimas yra objektyvaus ir subjektyvaus, t.y. veikos ir veiką darančio asmens vienybė. Nusikaltimo sudėties požymiai apibūdina išorinę ir vidinę nusikaltimo pusę. Tarp nusikaltimo sudėties požymių galima išskirti atskiras požymių grupes, apibūdinančias ir vidinę, ir išorinę nusikaltimo padarymo puses. Šias požymių grupes galima būtų pavadinti nusikaltimo sudėties elementais. (Nusikaltimo sudėties elementai yra tam tikro lygio abstrakcija. Jie įrodinėjami ne tiesiogiai, o per nusikaltimo sudėties požymius, kurie įstatymų leidėjo naudojami nusikaltimo sudėčiai aprašyti. Nusikaltimo sudėties požymiai būtinai priskiriami kuriam nors nusikaltimo sudėties elementui. Nustačius juos, įrodomas tas nusikaltimo sudėties elementas, kuriam priskiriamas apibūdinamas požymis. Požymiai, apibūdinantys nusikaltimo objektą, objektyviąją pusę, vadinami objektyviaisiais nusikaltimo sudėties požymiais, o požymiai, apibūdinantys subjektą, subjektyviąją pusę – subjektyviaisiais nusikaltimo sudėties požymiais.)
Nusikaltimo sudėties elementai – tai būtinos, sudedamosios jo vieningos struktūros dalys, apibūdinamos tam tikrais požymiais.
Nusikaltimo sudėties požymiai – tai atitinkamos savybės, apibūdinančios, individualizuojančios sudėties elementus. Nusikaltimo sudėties požymiai padeda išskirti nusikaltimo sudėčių specifines savybes, atskirti vienas nusikaltimo sudėtis nuo kitų nusikaltimo sudėčių. Nusikalstamos veikos struktūrą sudaro 4 elementai. Du išjų yra objektyvūs, du – subjektyvūs:
1. Objektyvūs:
a. Objektas. Objektas visada prie savęs dar gali turėti dalyką;
b. Objektyvioji pusė. Objektyvioji pusė jungia savyje bene daugiausiai struktūrinių dalių:
veika,padariniai (pasekmės), priežastinis ryšys tarp padarinių ir veikos, veikos padarymo laikas,
vieta, priemonės, įrankiai, būdas ir aplinkybės.
2. Subjektyvūs:
a. Subjektas. Jį sudaro du aspektai – amžius ir pakaltinamumas;
b. Subjektyvioji pusė. Sudaro trys elementai: kaltė, motyvas, tikslas.
Nors vieno požymio trūkumas neleidžia daryti išvados, jog yra padarytas nusikaltimas arba baudžiamasis nusižengimas. Teorijoje elementų požymiai klasifikuojami į 2 grupes:
1. Privalomi. Objekte – dalykas. Objektyviojoj pusėj – veika, padariniai ir ryšys. Subjektyviojoj pusėj – kaltėj.
2. Fakultatyviniai. Subjektas. Šie požymiai neturi įtakos veikos vertinimui. Jie leidžia tik individualizuot konkrečią nusikalstamą veiką.
Nusikalstamų veikų sudėčių rūšys:
1) Bendroji; 2) Rūšinė; 3) Konkreti.
Privilegijuotos, kvalifikuotos sudėtys – nusikaltimai. Pavojingumas turi įtakos nustatant sudėtį.
1) Pagrindinė sudėtis – nurodomi požymiai pasireiškiantys kiekvieną kartą darant nusikalstamas veikas. Gali būti atvejai kai nusikaltimai aprašomi tik pagrindinėmis sudėtimis.
2) Kvalifikuota, privilegijuota sudėtis. Lemia pavojingumo laipsnis. Pirmiausia tai nužudymas. Atskiros aplinkybės gali būti ir sunkinančiomis aplinkybėmis, jei ši aplinkybė konkrečios veikos sudėtyje – tai kvalifikuota aplinkybė.
3) Itin kvalifikuota sudėtis – aplinkybės ypač sunkinančios nusižengimo laipsnį.
4) Privilegijuota sudėtis – nurodomos aplinkybės, kurios lengvina kaltininko padėtį, nes rodo, kad veikos pavojingumo laipsnis yra
mažesnis.
Tai galimybė diferencijuoti nusikaltimų sudėtis ir BA. Įstatymo leidėjas diferencijuodamas atsakomybę sudaro prielaidas teisingai įvertinti veikos pavojingumą ir paskirti teisingą bausmę. Tiek kvalifikuotos, tiek privilegijuotos sudėtys yra neatskiriamos nuo pagrindinių sudėčių. Privilegijuotos apibūdinamos atskirais straipsniais, kvalifikuotos sudėtys būna neatskiriamos dažniausiai nuo straipsnio.
Atskiras kategorijas sudėčių lemia ir aprašymo būdas. Būna:
1) paprastosios – nusikalstamos veikos požymiai išreiškiami vieną kartą. Kai kada jas galima skirstyti į blanketines ir nukreipiančias. Čia painiojama su normos dalimis. Visi požymiai yra įtvirtinti BĮ. Negali būti blanketinių sudėčių.
2) sudėtingos sudėtys. – nusikalstamų veikų sudėtys su dviem ar daugiau alternatyvių veikų, įvairovė nusikalstamų veikos padarinių, alternatyvūs veiksmai, būdai.
3) Sudėtinės sudėtys – plėšimo 180, riaušės 283. Esmė – galima išskirti skirtingas veikas (plėšimas: kėsinamasi į du objektus – sveikatą ir turtą). Sujungiamos kelios sudėtys skirtingų nusikalstamų veikų. Įstatymų leidėjas kartais pilnai aprašo objektyviuosius požymius (materialioji sudėtis), kitais atvejais padariniai nėra vardinami. Tai nusikaltimai aprašyti formaliomis sudėtimis. Grupavimas santykinis.
4) Nukirstinės sudėtys – kai jau rengimosi pirmieji veiksmai yra tokie pavojingi, kad įstatymų leidėjas mano, kad to užtenka BA.
5) Bendrosios sudėtys – kurios iš esmės apima visus galimus nusikalstamos veikos variantus tam tikro subjekto tam tikroje sferoje.
6) Specialios sudėtys: konkretizacija atskirų variantų nusikalstamų veikų.
Objektyvieji ir subjektyvieji nusikalstamos veikos sudėties požymiai
Nusikaltimo sudėties požymiai – tai atitinkamos savybės, apibūdinančios, individualizuojančios sudėties elementus. Nusikaltimo sudėties požymiai padeda išskirti nusikaltimo sudėčių specifines savybes, atskirti vienas nusikaltimo sudėtis nuo kitų nusikaltimo sudėčių. Nusikalstamos veikos struktūrą sudaro 4 elementai. Du išjų yra objektyvūs, du – subjektyvūs:
1.
2.
Objektyvūs:
a. Objektas. Objektas visada prie savęs dar gali turėti dalyką;
b. Objektyvioji pusė. Objektyvioji pusė jungia savyje bene daugiausiai struktūrinių dalių:
veika,padariniai (pasekmės), priežastinis ryšys tarp padarinių ir veikos, veikos padarymo laikas,
vieta, priemonės, įrankiai, būdas ir aplinkybės.
Subjektyvūs:
a. Subjektas. Jį sudaro du aspektai – amžius ir pakaltinamumas;
b. Subjektyvioji pusė. Sudaro trys elementai: kaltė, motyvas, tikslas.
Nors vieno požymio trūkumas neleidžia daryti išvados, jog yra padarytas nusikaltimas arba baudžiamasis nusižengimas. Teorijoje elementų požymiai klasifikuojami į 2 grupes:
1. Privalomi. Objekte – dalykas. Objektyviojoj pusėj – veika, padariniai ir ryšys. Subjektyviojoj pusėj – kaltėj.
2. Fakultatyviniai. Subjektas. Šie požymiai neturi įtakos veikos vertinimui. Jie leidžia tik individualizuot konkrečią nusikalstamą veiką.
Pagrindiniai ir fakultatyvūs nusikalstamos veikos sudėties požymiai, jų reikšmė įrodinėjimo ir nusikalstamos veikos kvalifikavimo procesui
Nusikaltimo sudėties požymiai, apibūdinantys nusikaltimo objektą ir objektyviąją pusę, vadinami objektyviaisiais nusikaltimo sudėties požymiais, o požymiai, apibūdinantys nusikaltimo subjektą ir subjektyviąją pusę – subjektyviaisiais nusikaltimo sudėties požymiais. Nusikaltimo sudėties požymius galima suskirstyti į pagrindinius ir papildomus (fakultatyvius). Ši klasifikacija yra labai svarbi įrodinėjant nusikaltimą. Prie pagrindinių nusikaltimo sudėties požymių priskiriami tie nusikaltimo sudėties požymiai, kurie įstatymų leidėjo yra naudojami aprašant kiekvienos nusikaltimo sudėties požymius, taigi, jie įeina į kiekvieno nusikaltimo sudėtį ir privalo būti įrodinėjami tiriant kiekvieną nusikaltimą, tai nusikaltimo objektą apibūdinantis požymis, pavojinga veika, pasekmės, priežastinis ryšys tarp veikos ir pasekmių (objektyvioji pusė), subjekto amžius ir pakaltinamumas (subjektas), kaltė (subjektyvioji pusė). Papildomiems nusikaltimo sudėties požymiams priklauso požymiai, kuriuos įstatymų leidėjas naudoja konstruodamas ne kiekvieną, o tik kaip kurias nusikaltimų sudėtis. Šie požymiai įeina ne į visas nusikaltimų sudėtis, todėl įrodinėjami tiriant ne visas bylas. Reikia atkreipti dėmesį, kad nusikaltimo sudėties požymiai į pagrindinius ir papildomus skirstomi tik bendrojoje nusikaltimų sudėtyje. Konkrečiose nusikaltimų sudėtyse visi į konkretaus nusikaltimo sudėtį įeinantys požymiai yra pagrindiniai, t.y. įrodinėtini. Dar baudžiamosios teisės teorijoje išskiriami deskriptyvūs ( aprašomieji) ir norminiai (vertinamieji), pozityvūs ir negatyvūs, pastovūs ir kintami nusikaltimo sudėties požymiai. Nusikaltimų sudėtys gali būti skirstomos vertikalus (skirtingais lygmenimis) ir horizontalus (vienu lygmeniu) principais.
Nusikalstamos veikos sudėties objektyviųjų požymių samprata
NV objektyvieji požymiai (objektyvioji pusė - veika, padariniai, priežastinis ryšys, vieta, laikas). NV objektyvioji pusė – tai tas, kuo pasireiškia NV išorėje. Kiekviena NV sukelia atitinkamus padarinius. Paprastai nusikaltimas – vienybė tiek vidinių tiek ir išorinių procesų. Nusikaltimas įstatymų leidėjui – kai pradedama veika. Išskyrimas pusių norint geriau suprasti reiškinį.
Kiekvienas nusižengimas išorėje pasireiškia labai įvairiai. Įstatymų leidėjui ne visi išorėje pasireškiantys NV momentai yra svarbūs. Jis iš visų egzistuojančių aplinkybių atrenka tai kas yra svarbiausia. Galima kalbėti apie NV objektyviąją pusę bei apie NV sudėties objektyviąją pusę (požymiai, kurie pasireiškia išorėje, kurie įstatymo leidėjo nuomone yra svarbūs). Šių pusių santykis yra skirtingas: NV objektyvioji pusė yra daug platesnis ir turtingesnis reiškinys, tai visa tai kas pasireiškia išorėje. Įstatymas aprašo tik dalį objektyviųjų požymių – tiek kiek reikia pagrįsti NV.
Atskiri objektyvieji požymiai gali būti laikomi pagrindiniais (visada būtinas – veika) ir fakultatyviais (kiti požymiai, nusikalstamos veikos sudėties institute, ne visada padariniai nurodomi kaip NV požymis). Kai požymiai yra nurodomi įstatymo leidėjo – jie yra būtini. NV objektyviais požymiais laikytini priešingumas, pavojingumas teisei.
Objektyvioji NV pusė (požymių visuma) – pagrindas BA. Objektyvioji pusė aprašyta BĮ, ši pusė yra pilniausiai apibūdinama įstatyme. Taip sudaromos prielaidos ir garantijos, kad nebus tie, kurie neatliko jokių veiksmų ar tos veikos kuri nėra uždrausta įstatyme.
1. Objektyvioji pusė turi viena iš pagrindinių kriterijų atribojant NV nuo ne ar panašias NV reikšmę.
2. Objektyvioji pusė yra svarbi, lemianti pažįstant subjektyviąją pusę.
3. NV objektyvioji pusė ją pilnai atskleidžiant ir apibūdinant turi įtakos prevenciniam poveikiui.
OBJEKTYVIŲ NUSIKALTIMO SUDĖTIES POŽYMIŲ KLASIFIKAVIMAS
Konkretūs požymiai sudarantys NV:
1. NV samprata – veikimas arba neveikimas (konkretus elgesio variantas NV ar baudžiamajame nusižengime). Įstatymų leidėjas nurodo kokia forma gali būti padaroma NV (aktyvūs ar pasyvūs veiksmai). Nusikalstama veika – baudžiamas žmogaus elgesio variantas. Elgesio reikšmė BT – pirmiausia žmogaus veika kuri yra sąmoninga ir valinga.
2. Instinktyvūs, refleksiniai subjekto veiksmai negali būti laikomi pagrindu BA. Negalima laikyti ir tokius veiksmu, kurie yra sergantys. NV gali būti nulemta prievartos arba force majore. Tokiais atvejais asmuo praranda galimybę realizuoti savo supratimą ar suvokimą tos veikos ir yra priverstas elgtis tam tikru būdu. Tada konstatuojama, kad tokia veika nėra svarbi BT ir nesudaro pagrindo BA.
3. NV dažniausiai padaroma žmogaus judesiai (ne liguisti ar refleksiniai). NV gali būti padaroma ir vienu judesiu, gali būti ir sisteminis veikiamas. Gali būti, kad NV pasireiškia žmonėms valdant tam tikrus procesus, tai sudėtingas reiškinys nes tai ne vien judesių visuma, bet ir panaudojami tam tirki veiksniai kurie tampa NV padarymo mechanizmu. Daugiausia tai apie aktyvią NV.
4. NV gali būti ir pasyvi – asmuo neatlieka tam tikrų veiksmų. Pripažįstant neveikimą objektyviuoju požymių yra sąlygos: asmuo privalėjo elgtis tam tikru būdu bei galimybė tuos veiksmus atlikti. Nors tai pasyvus NV variantas, tačiau padariniai dažnai būna nepalyginamai sunkesni nei padarius NV aktyvia forma. Kiekvienu atveju turi būti vertinama situacija ar asmuo galėjo pasielgti pagal reikiamą modelį.
Nusikalstamos veikos objektas. Nusikalstama veika kaip planuota visada yra nukreipta į tam tikras vertybes ir visada palieka pokyčius. Nusikalstama veika visada sudaro realų pavojų pasikeitimams tikrovėje, kurie yra stipraus pavojingumo laipsnio. Į ką nukreipta nusikalstam veika laikoma nusikalstamos veikos subjektu.
Nusikalstamos veikos objektas: vadovėlyje tvirtinama, kad tai teisiniai gėriai. Priimtinesnė pozicija: nusikalstamos veikos objektas yra visuomeniniai santykiai. Toks požiūris padeda lengviau paaiškinti kas yra NV objektas, dalykas. Svarbu, kad visuomeniniai santykiai (vertybės) visada yra naudingi, būtini individui, visuomenei, valstybei. Neutralūs santykiai BT reikšmės neturi. BK specialiosios dalies struktūra nurodo objektus, į kuriuos kėsinasi NV. Kai kuriais atvejais teisiniai santykiai saugomi BT yra kintantys. Yra vertybių kurios yra amžinos, visada ginamos, tačiau istoriškai BT objektas kinta. Šių santykių apsauga yra ne vien BT dalykas, šiuos santykius saugo ir AT,CT. BT įsijungia kai pažeidimai šių santykių pasiekia aukštą lygį, BT paskutinė priemonė, kurių griebiasi valstybė siekdama apsaugoti tam tikrus santykius.
1. Nusikalstamos veikos objektas padeda apriboti kas yra nusikalstama ir nenusikalstama.
2. Objektas padeda atskleisti nusikalstamos veikos esmę, jis padeda apibūdinti nusikalstamos veikos materialųjį požymį.
3. Objektas padeda apriboti nusikalstamas veikas vienas nuo kitų.
4. Objektu gali būti laikomas baudžiamasis įstatymas. Terminijos tai netikslumas. BT norma nėra pažeidžiama. Padarius
nusikalstamą veiką BT norma yra taikoma, ne pažeidžiama.
5. Objekto NV negalima painioti su BT dalyku – baudžiamaisiais teisiniais santykiais. NV objektas – teisiniai santykiais saugomi
teisinės sistemos (ypač BT).
NV objektų rūšys, naudojama trinarė sistema:
1. Bendrasis objektas: visuma teisinių santykių saugomų BT ir į kurią yra kėsinamasi NV. Bet kuris nusikaltimas visada sukelia neigiamus padarinius teisiniams santykiams. Apibūdina BK 1.1 kur nurodoma į kėsinamasi NV.
2. Rūšinis – visuma pateikiamas BK specialiojoje dalyje. Konkretizuoja bendrąjį objektą. Apjungiami tarpusavyje susiję visuomeniniai santykiai, vienarūšiai. Sąsajos gali pasireikšti įvairiais aspektais; politiniais, socialiniais ir t.t. Teisinė reikšmė: specialiosios dalies klasifikacija, sistematizacijos pagrindas. Rūšinis NV objektas padeda suprasti atskirų rūšių NV esmę, pavojingumo pobūdį. Jis padėdamas apjungti BT normas į atskirus skyrius, padeda nustatyti tų skyrių vietą specialiojoje dalyje. Šio objekto supratimas padeda spręsti NV klasifikavimo klausimus, nes norint suprasti NV esmę ir pateikti jos teisinį įvertinimą reikia išsiaiškinti rūšinį objektą.
3. Tiesioginis objektas – tai santykis, į kurį kėsinasi nusikalstama veika. Tai dalis rūšinio objekto. Dauguma NV nurodo atskirus tiesioginius objektus. Tačiau yra daug NV, kurios turi tą patį objektą. Tai konkretus teisinis santykis į kurį kėsinamasi konkrečia nusikalstama veika, tačiau yra veikų, kuriomis kėsinamasi į kelis tiesioginius objektus. Tokiose veikose yra išskiriamas pagrindinis tiesioginis objektas. Tačiau abu objektai būtini, kad veika galima būtų klasifikuoti pagal straipsnį. Kartais tiesioginis objektas lemią ir normos vietą tam tikrame BK specialiosios dalies skyriuje. Kartais tiesioginiai objektai turi fakultatyvinę reikšmę (nėra būtini nusikalstamos veikos požymiai, bet yra pažeidžiami darant kitą NV).
BT normos sudėtys konstruojamos taip, kad apsaugoti tiesioginį objektą, o jo supratimas padeda kvalifikuoti nusikalstamą veiką. Kartais tiesioginis objektas lemia BT normos vietą konkrečiame BT specialiosios dalies skyriuje.
4. Specialusis;
5. Išvestinis momentas – integralus (apjungiami keli rūšiniai objektai) – pvz.: plėšimo objektas, kėsinamais į nuosavybę ir
asmenybę.
Pavojinga veika
Pavojingumas dar vadinamas ir materialiu nusikalstamos veikos požymiu. Parodo socialinį nusikalstamos veikos momentą. Parodo, kad tik pavojingos veikos gali būti baudžiamos. Kalbame apie materialųjį nusikalstamos veikos supratimą. Įstatymų leidėjas aiškiai pasako, kad gali būti baudžiama tik už veikimą ar neveikimą. Mintys negali būti pagrindu baudžiamajai atsakomybei, nes šie reiškiniai baudžiamojoje sampratoje neatsispindi. Įstatymų leidėjas kitose BK normose atskleidžia, konkretizuoja pavojingumą kalbėdamas, reikalaudamas nustatyti pavojingumo pobūdį, pavojingumo laipsnį. Pavojingumo pobūdis yra kokybinė charakteristika. Atskleidžia
. Jis lemia BK spec. dalies struktūrą. Pobūdis yra pagrindas grupuoti BK normas į atskirus skyrius.
Nusikalstamos veikos
. Nusižengimo pobūdis didžiausią reikšmę įstatymų leidėjui turi kuriant įstatymą ir diferencijuojant atsakomybę. Įstatymų leidėjas numato vienokią ar kitokią reakciją baudžiamosios veikos padaryme. Pavojingumo pobūdis yra objektyvi veiklos charakteristika, egzistuoja nepriklausomai nuo vertinimo. Šis momentas iš esmės paaiškina kodėl yra baudžiama (valstybės teisė numatyti baudžiamojo poveikio priemones už veikų padarymą).
Įstatymų leidėjas nurodo ir pavojingumo laipsnį. Pavojingumo pobūdis turi reikšmę ir taikant įstatymą, o pavojingumo laipsnis jau yra kiekybinė tos pačios rūšies nusikalstamų veikų charakteristika. Pavojingumo laipsnis kalba apie tos pačios rūšies nusikalstamas veikas (vagystes, sveikatos sutrukdymas). Tačiau nusikalstama veika yra individuali. Pavojingumo laipsnis yra lyginamoji charakteristika. Įstatymų leidėjas kategoriškai įpareigoja teismus visada išsiaiškinti padarytos nusikalstamos veikos pavojingumo laipsnį.
Pavojingumo laipsnis yra vienas iš pagrindų, kurį būtina išsiaiškinti teisminėje byloje. Įstatymų leidėjas sukuria sudėtis numatydamas sankcijose skirtingas bausmes. Pavojingumo laipsnį lemia pats subjektas (pvz. recidyvistas), įstatymų leidėjas gali tai numatyti kaip sudėties požymį. Didelė žala yra momentas apibūdinantis pavojingumo laipsnį. Bendrininkavimas – didesnio pavojingumo veika. Apibūdinant,
vertinant nusikalstamos veikos pavojingumą tiek pobūdis, tiek laipsnis turi būti vertinami kartu.
Pavojingumas. Tai yra materialusis nusikalstamos veikos požymis, kuris parodo, kokią žalą daro arba gali padaryti tam tikra veika asmeniu, valstybei arba visuomenei. Pavojingumą apsprendžia objekto vertingumas, daromos realios arba galimos ž alos dydis bei pobūdis. Šis požymis matuojamas kiekybiniu (kėsinimosi kiekis) ir kokybiniu (pobūdis – į kokį teisinį gėrį kėsinamasi tam tikra veika, šitie gėriai išgraduoti, tai yra, kuo gėris arčiau bendrosios dalies, tuo objekto vertė didžiausia) matu. Nė vienoje Vakarų Europos valstybėje vien tik pavojingumas nėra nurodytas kaip nusikalstamas požymis; Nusikaltimo pavojingumas yra apibūdinamas dviem rodikliais: pavojingumo pobūdžiu ir pavojingumo laipsniu.
Pavojingumo pobūdis - kokybinė nusikaltimo charakteristika. Pavojingumo pobūdis daugiausia priklauso nuo nusikaltimo objekto, t. y. nuo teisinių gėrių, į kuriuos kėsinamasi, vertingumo. Pavojingumo pobūdžiui turi įtakos ir padaryta žala, kadangi ji betarpiškai susijusi su objektu. Padaryta ž ala sukelia atitinkamus pakitimus objekte. Pavojingumo pobūdis priklauso nuo kaltės formos. Esant kitoms vienodoms sąlygoms tyčiniai nusikaltimai pavojingumo pobūdžiu visada skirsis nuo neatsargių. Pavojingumo laipsnis išreiškia kiekybinę nusikaltimo charakteristiką. Jei pavojingumo pobūdis rodo, koks yra pavojingumas, t. y. jo turinys, tai pavojingumo laipsnis parodo, kokio dydžio yra šis pavojingumas.
Nusikaltimų klasifikavimas pagal pavojingumo laipsnį ir pobūdį.
Tai nusikaltimų skirstymas į atskiras grupes pagal įvairius kriterijus. BK nėra atskiro straipsnio, kuris reglamentuotų nusikaltimų klasifikavimą bei kriterijus. Minimos tik nesunkaus bei sunkaus nusikaltimo sąvokos. Įstatymų leidėjas išskiria 2 požymius, pagal kuriuos atitinkamos veikos yra priskiriamos prie sunkių nusikaltimų (BK 8 str.):
1) 1 požymis apibūdina kaltės formą – tik tyčinės veikos,
2) 2 požymis apibūdina veikos pavojingumą – veikos sukeliančios didesnį (padidintą) pavojų. Pateikiamas baigtinis tokių
nusikaltimų sąrašas. BT reikšmingiausias yra skirstymas pagal pavojingumo laipsnį ir pobūdį:
a) nusikaltimai, nesudarantys didelio pavojaus
b) nesunkūs nusikaltimai
c) apysunkiai nusikaltimai
d) sunkūs nusikaltimai.
Priešingumas teisei yra teisinė pavojingumo išraiška baudžiamajame įstatyme. Bet veika negali būti laikoma nusikaltimu vien dėl to, kad ji atitinka baudžiamajame įstatyme numatytus nusikaltimo sudėties požymius. Ji gali būti nepripažįstama nusikaltimu jei yra mažareikšmė.
Pavojingas veikimas, jo formos
?
Atsakomybės už pavojingą neveikimą sąlygos
Neveikimas. Tai pasyvus žmogaus elgesys, sukeliantis ar galintis sukelti išoriniame pasaulyje tam tikrus pakitimus. Jam yra būdingas pavojingumas ir priešingumas teisei. pavojingumas jo pasireiškia tuo, kad susilaikant nuo tam tikrų veiksmų atlikimo atsiranda žala teisiniams gėriams ar keliama tokios žalos grėsmė. Neveikimu tokiu būdu taip pat yra kėsinamasi į baudžiamojo įstatymo saugomus teisinius gėrius. Neveikimas nuo veikimo skiriasi fizine prasme. Asmuo neatlieka tokių kūno judesių, kuriuos galėjo ir privalėjo atlikti. Gali būti paprastas (sudaro 1 epizodas), gali būti ir sudėtinis (susideda iš daugelio epizodų). Jis turi būti sąmoningas ir valingas asmens poelgis. Asmuo turi suvokti, kad jis privalo veikti atitinkamu būdu, jei nesuvokė ar negalėjo suvokti – baudžiamoji atsakomybė jam neatsiranda. taip pat neatsiranda baudžiamoji atsakomybė, jei asmuo suvokė, kad jis turi veikti atitinkamu būdu, bet dėl objektyvių, nuo jo nepriklausančių priežasčių negalėjo to padaryti. Norint asmenį patraukti baudžiamojon atsakomybėn už neveikimą, pirmiausia reikia nustatyti ar jis privalėjo veikti atitinkamu būdu. Pareigą veikti atitinkamu būdu gali lemti:
1) asmens profesija ar tarnybinės pareigos,
2) giminystės ryšiai,
3) pilietinės pareigos,
4) ankstesnis to paties asmens elgesys.
Fizinės ir psichinės prievartos įtaka baudžiamajai atsakomybei
Nusikalstama veika turi būti sąmoninga ir valinga; todėl asmuo, kuris veikė dėl nenugalimos jėgos ar fizinės prievartos, negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn.
Nenugalima jėga - tai nenumatytas, neišvengiamas išorinis įvykis, kurio asmuo, padaręs veiką negalėjo kontroliuoti.
Fizinė prievarta - tai veiksmai, nukreipti kito asmens valiai suvaržyti ar ją palenkti nusikaltėlio norima linkme.
Dėl psichinės prievartos įtakos reikia atsižvelgti į jos turinį, pavojingumą bei veikos, padarytos esant psichinei prievartai, pasekmes (ji gali būti traktuojama tik kaip atsakomybę švelninanti aplinkybė).
Veikimas -tai aktyvus žmogaus elgesys (judesys, judesių visuma); tai sąmoninga veika, kai žmogus valdo tam tikras priemones ir panaudoja jas nusikaltimui. Tačiau nusikaltėlis gali veikti ir žodžiu, pavyzdžiui, šmeižimo, karo kurstymo atveju ir pan. žodžiu dažniausiai veikia nusikaltimo bendrininkai: kurstytojas, organizatorius. Veikimas žodžiu irgi yra tam tikras kūno judesio pasireiškimas.
Neveikimas -žmogus neatlieka tam tikrų pareigų , veiksmų, kuriuos buvo būtina atlikti ir jis subjektyviai galėjo elgtis taip, kad nekiltų pavojaus žmonėms. Veikimas nuo neveikimo skiriasi fizine prasme - pirmu atveju daro tam tikrus judesius , o neveikimo - nuo jų susilaiko, nors privalėjo juos atlikti.
Pavojingi padariniai ir jų reikšmė nusikalstamų veikų kvalifikavimui
Padariniais baudžiamojoj teisėje laikomi pasikeitimai objektyvioje tikrovėje, kuriuos nulemia kaltininko veika. Jais pripažįstami tik tokie pasikeitimai, kuriuos galima pamatyti, pačiupinėti.
Pavojingi padariniai svarbūs materialiosios sudėties NV.
Kai kuriais atvejais parodo pavojingumo laipsnį.
Kintami požymiai yra iš visos visumos sudarančios nusikalstamos veikos sudėties specialieji subjekto požymiai, motyvas ir tikslas yra ne visos nusikalstamos veikos sudėtyje, ne visada nurodomi padariniai kaip sudėties požymiai (formalios sudėtys), nėra būtinas požymis vieta, laikas, priemonės, įrankiai, būdas, taip pat nebūtinas priežastinis ryšys. Pagal įstatymą tai nėra būtina kiekvienai nusikalstamai veikai. Aprašomieji ir vertinamieji nusikalstamos veikos sudėties požymiai (vertybinės charakteristikos kaip didelė žala, sunkūs padariniai).
Pavojingų padarinių rūšys
Visi padariniai klasifikuojami pagal kelis kriterijus į kelias grupes:
1. Padarinių pobūdis:
i) Fiziniai padariniai (pvz., sveikatos sutrikdymai, gyvybės atėmimas);
ii) Materialūs padariniai, dar skirstomi:
(1) Gali būti įvertinti pinigais (pvz., pavogus automobilį);
(2) Neįkainuojami pinigine išraiška:
(3) Siejami su gamta (ž ala gamtai);
(4) Įvairios kultūros, mokslo ar pan. vertybės.
2. Padarinių realumas:
i) Realiai atsiradę;
ii) Tikėtini padariniai. Pagal LRBK kai kurių nusikalstamų veikų atveju nustatyta atsakomybė,
kai tam tikrai veikai būdinga ne tik realiai atsiradę padariniai, bet ir tuo atveju, kai veika sukelia realią grėsmę tam tikrų padarinių atsiradimui. Turi būti nustatyta, kad konkreti veika realiai galėjo sukelti tam tikrus padarinius. Pavyzdys: gelež inkelio transporto taisyklių pažeidimas, galėjęs sukelti avariją ar pan. pasekmes.
3. Dar viena klasifikacija:
i) Formalūs padariniai;
ii) Padariniai, apibrėžti vertinamuoju požymiu.
Priežastinis ryšys tarp pavojingos veikos ir pavojingų padarinių, jo nustatymo problemos
Priežastinis ryšys – paprastai tai realiai egzistuojantis ryšys tarp NV ir tos veikos sukeltų padarinių. Veika tampa nusikalstama, kad ji pradėjo, vystė priežastingumą, kurias pasibaigė NV padariniais. Pakankamai dažnai veika laiko, erdvės atžvilgiu būna atitrūkusi nuo padarinių. Nekonstatavus priežastinio ryšio kaltinant asmenį padarius NV ir sukėlus padarinius iškrenta vienas iš būtinų objektyviųjų momentų. Įstatymo leidėjas ne visus nusikaltimus aprašo nurodant pilnai objektyviąją pusę, bet priežastinio ryšio nustatymas kiekvienoje byloje yra būtinas. Nėra NV be padarinių. NV sudėties kontekste priežastinis ryšys yra fakultatyvinis požymis, bet atsakomybės individualizavimo momentu jis būtinas.
Galimos situacijos kai tam tikri padariniai gali būti nulemti kelių asmenų veikos. Tarp kiekvieno subjekto ir padarinių turi būti konstatuotas priežastinis ryšys. Tie patys padariniai sukelti kelių asmenų veikomis gali būti kvalifikuojami skirtingai. Tam tikros specifikos neveikimu sukeltiems padariniams. Neveikimas iš esmės lygus veikimui, bet situacija skirtinga, nes neveikdamas asmuo (esant galimybei) neatlieka savo pareigos. Jei tai nulemia nusikalstamų padarinių atsiradimas. Turi būti tada konstatuojama ir subjekto pareiga ir kaltė (galėjo elgtis kitaip bet nesielgė).
Svarbi bendroji BA samprata (objektyvių ir subjektyvių požymių visuma). Konstatavus priežastinį ryšį, turi būti konstatuota tuo pačiu ir kaltė.
Nusikalstamos veikos subjektas
Sąvoka daugiau siejama su subjektu, tad pagal subjektą ir subjektyvioji pusė – subjektyvieji požymiai.
Asmenybė turi reikšmės tik individualizuojant bausmę, o nusikaltimo subjektas kvalifikuojant NV.
NV subjektas – dabartiniu metu yra pripažįstamas asmuo. Greta fizinio asmens įtvirtintas ir JA asmens subjekto institutas. Nusikaltimo subjekto sąvokos BĮ praktiškai nevartoja. Sąvoka išreiškia tokiu asmenis kaip kaltinamasis, įtariamasis. NV subjektas (fizinis asmuo) – BT kuriama pirmiausia FA, kurie pažeidžia BĮ nustatytus draudimus. NV subjektas yra įtariamasis, kaltininkas, nuteistasis. Visų pirma BT skirta FA, todėl skirta valingai asmenybei.
NV subjektas ir nusikaltėlio asmenybė – nusikaltėlio asmenybė – plati sąvoka. NV subjektas – visuma tų specialiųjų požymių. Asmenybė apibūdinama visais požymiais, kurie apibūdina asmenybės socialinę padėtį. Turit tik požymių visumą galima konstatuoti kokia yra nusikaltėlio asmenybė. Asmenybė gali būti daugelio teisinių ir neteisinių mokslų dalykas. nusikaltėlio asmenybė – teisinė kategorija, įstatymų leidėjas reikalauja detalios nusikaltėlio asmenybės tyrimo bei būsenos apibūdinimo. Nusikaltėlio asmenybė padeda atskleisti NV priežastis, sąlygas. Be NA neįmanomas BA individualizavimas. NA, atskiri jos bruožai yra nurodomos aplinkybių sąraše (lengvinančios, sunkinančios). NA yra ypatingai svarbi sprendžiant atleidimo nuo BA klausimus. NA supratimas turi reikšmės ir sprendžiant nuo bausmės klausimus. NA apima ir NV subjekto požymius. Charakteristika NA yra nepalyginamai platesnė, tai ir informacija apie elgesį šeimoje, darbe, visuomenėje ir t.t. neturi būti nukrypimai į kraštutinumus, kaip vien tik NA lemia bausmę. LAT laikosi pozicijos, kad darant smurtinius, sunkius nusikaltimus, asmenybė negali neutralizuoti NV padarymo požymius ir padarinius. Ypatingo dėmesio reikalauja nepilnamečių nusikaltėlių asmenybės analizė. Lygybės prieš įstatymą principas realizuojamas per NV subjekto bendruosius požymius. Kartais yra nurodomi tam tikroms veiklos subjekto specialiuosius požymius. Reikalavimas individualizuoti bausmę atsižvelgiant ir į NA požymius realizuoja humaniškumo principą.
Baudžiamasis kodeksas numato 2 požymius:
- Formalus – subjekto amžius;
- Materialus – subjekto pakaltinamumas.
JA BA reikalinga tam, kad FA neprisidengtų JA siekdamas išvengti BA. Be to, JA iš esmės pradėjo įtakoti asmens, jų grupės, visuomenės gyvenimą (prekių, paslaugų teikimas, oro tarša). JA – iš esmės įtakingas socialinio gyvenimo dalyvis. FA daromai NV galima pasipriešinti, o JA NV – negalima, nes tos NV dažniausiai nėra jaučiamos. JA BA tapo aktuali ir todėl, nes FA gali prisidengti JA.
JA socialinė atsakomybė – tai JA asmeninė iniciatyva daryti taip, kad būtų laikomasi moralinių, etinių, politinių ir teisinių taisyklių. Jei veikla pelninga, tai sankcijos už JA NV nėra efektyvios. Baudos tapo pastoviais kaštais JA veikloje.
Visu tuo yra grindžiamas JA BA reikalingumas ir tikslingumas.
Nusikalstamos veikos sudėties objektyvieji fakultatyvūs požymiai ir jų reikšmė nusikalstamų veikų kvalifikavimui
?Objektyviosios pusės fakultatyvieji požymiai – kiekvienas nusikaltimas daromas konkrečiu metu, konkrečioje vietoje, veikos pavojingumui turi situacija, kada daroma NV. Šie požymiai labiau susiję su NV padarymo mechanizmu, dalyvauja tame procese kai veikiamas NV dalykas.
NV rūšis – visuma būdų, kaip padaroma NV. Tie būdai, kurie dažniausiai pasikartojantys ar ypatingai keičia NV laipsnį, gali atskirais atvejais būti nurodyti kaip kvalifikuojantys. Neretai NV padarymo būdas padeda atriboti NV. Būdas – atskirų NV sudėties būtinas požymis ( kaip plėšimo), kitai atvejais apie būdą kalbama kaip apie kvalifikuojančią aplinkybę. 187.2 . Kitais atvejai NV padarymo būdas fiksuojamas kaip sunkinanti aplinkybė. Dažniausiai tai ne būtinas NV požymis, bet sunkinanti aplinkybė.
Nusikalstamos veikos dalykas, jo samprata
Teorijoje nėra vieningos nuomonės dėl nusikaltimo objekto:
- Daiktai, dėl kurių padaromi nusikaltimai ar nusižengimai;
- Tai kas tiesiogiai veikiami darant NV;
- Materiali teisinio gėrio išraiška realiame pasaulyje.
Dominuoja nuomonė, kad tai materialūs dalykai. Tačiau taip suprantant NV dalyką sunku paaiškinti, kodėl NV galima padaryti žalą sveikatai, garbei, orumui. NV sukeliami tokie padariniai, kurių apibūdinti kaip materialių pasekmių nėra galimybių. NV dalyko supratimas yra platesnis.
1. Subjektai;
2. Reiškiniai, dėl kurių kyla teisiniai santykiai;
3. Teisinių santykių visuma, jų veikla.
Taip suprantant NV dalyką (kaip bet kuris visuomeninių santykių elementą) galima paaiškinti ir visą įvairovę padarinių kylančių darant NV. NV dalykas reiškia, kad nėra nusikalstamų veikų be dalyko. Gali būti, kad įstatyme padariniai nenurodyti, bet tai nereiškia, kad padariniai nekyla. Nėra NV kuri neturėtų savo dalyko – reiškinio į kurį kėsinamasi NV ir sukeliami tam tikri padariniai.
Reikšmė – atskirais atvejais NV dalykas įstatymo leidėjo nurodomas kaip būtinas NV sudėties požymis. Kartais atvejais NV dalykas laikomas kvalifikuojančiu požymiu. NV dalykas negali būti painiojamas su NV padarymo įrankiais, priemonėmis. NV priemonėmis yra tiesiogiai kėsinamasi arba jie panaudojami NV procese, jais veikimas NV dalykas. Dalykas paprastai yra pasyvus, į jį yra nukreipiama NV veikla. Priemonės nėra susiję su NV objektu. Priemonės naudoti NV metu paprastai yra konfiskuojami. NV dalykas skirtingai nuo priemonių nepraranda savo savininko, jis išlieka savininko nuosavybėje.
Atskirais atvejais NV dalykas skirtingai nuo objekto darant NV žalos nepatiria. NV dalykas padeda atriboti NV nuo nenusikalstamos veikos. Dalykas turi reikšmės atribojant panašias NV. Dalykas padeda atriboti paprastas sudėtis nuo kvalifikuotų.
Greta objekto išskiriamas nusikalstamos veikos dalykas. Į jį yra 2 požiūriai. Vienas teigia, kad tai materiali objekto išraiška, kitas – dalyku gali būti ir nematerialūs aspektai (pvz., tvarka, garbė, orumas). Šiuo metu linkstama prie to, kad pirmoji pozicija tikslesnė, nes antrosios pozicijos atveju dažniausiai sunku atskirti objektą nuo dalyko. Taigi: objektu laikomi tam tikri teisiniai santykiai, kurių neįmanoma pačiupinėti, o dalykas– materialią išraišką turintis daiktas, kurio pagrindu susiklosto objektą sudarantys teisiniai santykiai. Pavyzdys: automobilio vagystės atveju objektu yra nuosavybės teisiniai santykiai, kurie yra pažeidžiami (savininkas nebegali faktiškai valdyti ir disponuoti pavogtu automobiliu), o dalykas yra pats automobilis. Objektas visuomet turi būti pažeidžiami, o dalykas gali būti ne tik nepažeidžiamas, bet netgi pagerinamas (pvz., pavogtas automobilis – suremontuojamas). Dalyku gali būti ir žmogus, bet jis yra įvardijamas nukentėjusiuoju.
1. Objektas leidžia priskirti konkrečią nusikalstamą veiką tam tikrai veikų rūšiai;
2. Objektas leidžia atriboti vienas veikas nuo kitų;
3. Dalykas neretai leidžia rasti tinkamą vietą baudžiamajame įstatyme (pvz., narkotinių priemonių vagystės atveju – visos
nusikalstamos veikos susijusios su neteisėta narkotinių medžiagų apyvarta yra nusikaltimų susijusių su narkotinių medžiagų
apyvarta skyriuje);
4. Dalykas leidžia atskirti vieną nuo kitos vienarūšes veikas. Pavyzdžiui, nužudymo atveju kvalifikuotą nužudymą galima atskirti
taip: nėščios moters nužudymas yra pavojingesnis už paprastą nužudymą;
5. Kartais dalykas leidžia atskirti nusikalstamų veikų rūšis (nusikaltimą ir nusižengimą). Pavyzdžiui: vagystės atveju nuo 1 iki 3
MGL vagystė – tik nusižengimas;
6. Dalykas leidžia atskirti nusikalstamą veiką nuo nenusikalstamos veikos. Pavyzdžiui: vagystė dalyko, neviršijančio 1 MGL, sudaro
tik administracinio teisė pažeidimo sudėtį.
Nusikalstamos veikos padarymo vieta, laikas, būdas, priemonės, įrankiai ir aplinkybės, jų samprata
NV padarymo priemonės – NV mechanizme panaudojama darant poveikį NV dalykui bei objektui. Tai patys įvairiausi reiškiniai, kaip daiktai, technologiniai procesai. Įrankiais gali būti ir žmonės (mažamečio panaudojimas…). Baigtinio sąrašo neįmanoma sudaryti. Priemonės sudaro sąlygas, prielaidas NV padarymui, priemonės tiesiogiai NV dalyko neveikia. NV priemonės yra glaudžiai susiję su NV padarymo būdu. NV padarymo priemonės, įrankiai gali būti būtinais NV sudėties požymiais. Kitas momentas – priemonės ir įrankiai gali būti kvalifikuojantys požymiai. Kitais atvejais jie gali būti sunkinančios aplinkybės.
NV padarymo vieta bei laikas. Tai paprastai reiškiniai kurie apibūdina bendrąsias NV padarymo sąlygas. Retais atvejais NV sudėties padarymo požymiu nurodoma vieta. Vieta – kaip būtinas požymis. Vieta turi reikšmės numatant atsakomybę kėsinantis į mirusio ramybę ar kažkaip panašiai, tai specifiniai nusikaltimai. Laikas (ne paros laikas, bet periodas, kuris gali būti apibūdinamas visuomeniniais, politiniais aspektais) – dažnai krašto apsaugai, aplinkai. Laikas – kaip kvalifikuojantis požymis (vado įsakymo nevykdymas karo padėties metu).
NV padarymo situacija – palyginus retas požymis, kuris įtvirtintas BĮ. Atskirais atvejais vieta (vieša) gali lemti BA taikymą. Kitais atvejais nusikalstamos veikos kvalifikuojantis požymis (nukentėjusiajam esant tam tikroje situacijos, kėsinimasis į jį užtraukia didesnę BA). Kitais atvejais NV padarymo situacija gali būti tiek lengvinanti, tiek sunkinanti aplinkybė. Atskirais atvejais įtvirtinama situacija, kai NV padaroma dėl didelio susijaudinimo dėl paties nukentėjusiojo veikos. Tai lengvinanti BA atsakomybė.
Specialieji nusikalstamos veikos subjekto požymiai ir jų reikšmė įrodinėjimo procesui
Specialusis nusikaltimo subjektas – tai asmuo, kuris be pagrindinių požymių (amžiaus ir pakaltinamumo), turi papildomus, būtinus konkrečiai nusikaltimo sudėčiai požymius, numatytus BK Specialiosios dalies straipsnių dispozicijoje.
Yra dvi rūšinės subjektų grupės – valstybės pareigūnai ir tarnautojai bei kariškiai.
Baudžiamosios teisės teorijoje specialiojo nusikaltimo subjekto požymiai yra klasifikuojami į:
a) požymius, kurie apibūdina subjekto socialinį vaidmenį – pareigybė (pareigūnas, teisėjas ir pan.), profesija ar veiklos pobūdis (gydytojas, vairuotojas ir pan.);
b) požymius, kurie apibūdina subjekto teisinę padėtį – pilietybė, teistumas (anksčiau teistas, itin pavojingas recidyvistas);
c) požymius, kurie apibūdina subjekto fizines savybes – lytis, amžius;
d) požymius, kurie apibūdina subjekto santykius su nukentėjusiuoju – giminystės ryšiai (tėvai, vaikai), kiti santykiai (tarnybinė ir materialinė priklausomybė ir pan.).
specialiojo nusikaltimo subjekto požymiu turi pasižymėti tik nusikaltimo vykdytojas. Pavyzdžiui, išžaginimo vykdytoju gali būti tik vyras. Tačiau bendrininku gali būti ir moteris.
Taigi, specialiojo nusikaltimo subjekto teisinė reikšmė yra dvejopa: 1) jei nėra specialiojo subjekto požymių – nebus ir nusikaltimo sudėties. Pavyzdžiui, priimti kyšį gali tik valstybės tarnautojas (BK 225 str.). 2) Jei nėra specialiojo subjekto požymių, baudžiamoji atsakomybė gali iškilti pagal kitus BK straipsnius.
Nusikalstamos veikos subjektyviųjų požymių samprata
Subjektyvioji NV pusė – dalis NV, kurią apibūdina kaltė, motyvas tikslas, retais atvejais – emocijos. Tai vidinė žmogaus poelgio pusė. Jei veikia asmuo, kuris nesupranta ką daro – BT tai neįdomu, konstatuojamas nepakaltinamumas. NV visada vienybė, vienybė vidinio elgesio ir elgesio pasireiškianti išorėje.
Vidinė NV pusė turi būti išreikšta BĮ. Juridinė technika visada formalizuoja, ji įtvirtina tik tai, kas yra svarbiausia, kas išreiškia aprašomo reiškinio esmę. Žiūrint NV sudėties kontekste, išreiškus subjektyviąją NV pusę, įstatymuose bando įtvirtinti momentus tuos, kurie pasireiškia visuose nusikalstamuose veikose. Kalbant apie NV kaip vienybę objektyvių ir subjektyvių požymių, kalbant apie pastaruosius, įstatymų leidėjui svarbūs tie psichiniai požymiai, kurie pasireiškia NV metu.
Subjektyviosios nusikaltimo pusės nustatymas yra sudėtingas, nes susiduriama su psichiniais procesais, kurie vyksta žmogaus sąmonėje. Šių procesų eigą galima išaiškinti tik esant objektyviems duomenims. Prie jų priskirtinos aplinkybės, apibūdinančios veikos pobūdį (veikos padarymo priemonės, įrankiai, būdai), veikimo pobūdį (veiksmų vienkartiškumas ar daugkartiškumas, intensyvumas, apimtis), kaltininko elgesį prieš ir po nusikaltimo padarymo (priemonių ar įrankių suradimas arba slėpimas, grasinimai), konkrečią nusikaltimo padarymo situaciją, kaltininko asmenybę. Šių aplinkybių visuma leidžia tiksliai parodyti subjektyviąją padaryto nusikaltimo pusę. Nusikaltimo subjektyviąją pusę, kuri parodo asmens psichinį santykį su daroma veika, apibūdina: kaltė, tikslas, motyvas.
Motyvas, tikslas ne visada yra būtinieji požymiai. Svarbiausias požymis – kaltė (psichinis santykis su NV ir jos padariniais). Šis požymis turi būti kiekvienoje NV sudėtyje. Jei tikslai ir motyvai yra neobjektyvizuojami – negali būti pagrindas BA. Nėra objektyviųjų požymių. Tas užkerta kelią drausti už mintis, motyvus, tikslus (nuoga tyčia). Tik atskirais atvejais tai pagrindas BA, kaip grasinamas.
Psichinis žmogaus mechanizmas apibūdinamas tokiais momentais:
1) Nesuvokti poreikiai. Kai poreikiai yra suvokiami, tada formuojasi motyvai.
2) Supratus ko norima, suformulavus motyvus, pradeda ieškoti būdų kaip tuo motyvus patenkinti – formuojamas tikslas. Tai yra tai
ko reikia siekti, kad būtų patenkinti motyvai.
3) Suformulavus motyvus ir išsiaiškinus tikslus – priimamas sprendimas veikti tam tikrais elgesio variantais, apibrėžiamas būdas,
kaip turima veikti, kad pasiekti tikslą.
4) Priėmus sprendimą veikti, ieškoma priemonių, kurios padėtų efektyviai realizuoti užsibrėžtą tikslą.
5) Pradėjus veikti pradedamas vertinti kiekvienas elgesio pasireiškimas – psichinis santykis su daroma veika ir tos veikos
padariniais. Ta psichinė veikla apibūdinamas ir kaip santykis su tos veiklos padariniais. Tai jau teisinę reikšmę turintis psichinis santykis su veika, kuris turi reikšmę teisiniams padariniams. Visus procesus visada lydi ir emociniai jausmai (veiksniai). Emociniai momentai yra būdingi kiekvienai NV.
Pakaltinamumas kaip fizinio asmens baudžiamosios atsakomybės sąlyga
BA pagrindimui, reikia konstatuoti, kad asmuo buvo pakaltinamas. Asmuo pajėgė suvokti tai, ką jis daro tikrovėje – faktinė, socialinė, teisinė poelgio reikšmė. Tik kaltai padaryta veika (kaltas gali būti tik pakaltinamas asmuo) gali būti baudžiama. Asmuo taip pat turi turėti valios laisvę.
NV subjektyvioji pusė kiekvienoje konkrečioje veikoje yra labai konkreti. NV sudėties turinį lemia konkrečios NV sudėties turinys. Asmenį galima kaltinti padarius veiką nustatytą BK, jei konstatuojama, kad per kaltininko sampratą praėjo tiek objektyvieji, tiek subjektyvieji požymiai. Visi objektyvieji, subjekto požymiai turi atsispindėti kaltininko sąmonėje. Kalbant apie sudėtį kur yra ir veika bei padariniai – turi būti ir priežastinis ryšys.
Amžius gali būti nulemtas įvairių aplinkybių, tačiau dažnai įstatymų leidėjai nustatydami ribą atsižvelgia į kitų mokslų išvadas, vertinimus. Amžius – kad asmuo jau sugeba vertinti ir suvokti savo daromų veikų pobūdį, pavojingumą ir pasekmes. Minimalus amžius pagal Lietuvos BK – 14 m. bendra riba 16 m. yra nusikaltimų, kurių asmenys iki 18 m. praktiškai negali (kaip ir subjektai apibūdinami atskirais požymiais, kaip nusikaltimas krašto apsaugoje). Pakaltinamumas – FA sugebėjimas suvokti savo veiksmų esmę ir juos valdyti. T. y. vienas iš būtinų NV subjekto, FA požymių. Tik iš pakaltinamo asmens BĮ gali bei turi reikalauti daryti tam tikrus veiksmus arba susilaikyti nuo jų ir už šio reikalavimo nevykdymą grasinti jam kriminaline bausme. Pakaltinamumas preziumuojamas.
Specialusis NV subjektas – atskirais atvejais be bendrųjų požymių yra nurodomi ir specialieji (atsispindi dispozicijose). Tos veikos turi specifiškumą, kad jas negali padaryti bet kuris subjektas, kaip nusikaltimas valstybės tarnybai. Specialusis požymis – kaip vykdytojas gali būti tik tas asmuo, kuris be bendrųjų požymių turi ir specialiuosius. Bendrininkais tų nusikaltimų gali būti bet kas, kas atitinka bendruosius požymius. Kalbant apie specialiuosius požymius kalbama apie NV vykdytoją. Klasifikacijų požymių daug, pagrindiniai kriterijai:
1) Subjekto valstybinė teisinė padėtis (valstybę išduoti gali tik pilietis);
2) Demografiniai momentai (vyras, moteris, artimi giminaičiai, amžius, giminystės ryšiai);
3) Pareiginė, tarnybinė padėtis, profesinė pareiga (medikas visur yra medikas);
4) Požymiai, kuriuos lemia užimamos pareigos (laivo kapitonas), atliekamo darbo pobūdis (rinkimų komisijos narys);
5) Ypatinga padėtis asmens padaryto nusikaltimo atžvilgiu (anksčiau teisti asmenys);
6) Požymiai nulemti subjekto santykio su nukentėjusiuoju (tarnybinė priklausomybė, giminystė).
Nepakaltinamumo sąvoka ir požymiai
Pakaltinamumas (būtinas NV subjekto požymis) – reikalingas tam ,kad pagrįsti BA ir etine, filosofine prasme, pakaltinamumas reikalingas ir tam, kad poveikio priemonės pasiekia asmenį, kuriam jos yra skiriamos. Tik sąmoningas asmuo gali įvertinti ir faktinę bei socialinę veikos sąvoka. Pakaltinamumas – psichologinė charakteristika, kuri parodo NV subjekto intelekto lygį, atskleidžia charakterio valią, emocinę pusę. Pakaltinamumas neatsiejamas pirmiausia nuo kaltės. Apibūdinant pakaltinamumą ir kaltę kalbama apie intelektą bei valią. Tik veikiant sąmonei, galima kalbėti apie kaltės formas. BĮ pakaltinamumo sąvokos nepateikia, bet įtvirtinta nepakaltinamumo sąvoka, preziumuoja, kad BĮ gali būti taikomas tik pakaltinamiems asmenims. Psichinė būklė – medicininis kriterijus. Šis kriterijus rodo, kad asmuo privalo būti sveikos psichikos. Vien psichinio susirgimo konstatavimas nėra pagrindas pripažinti asmenį nepakaltinamu, turi būti ir juridinis kriterijus – negalėjo suvokti pavojingumo ar vadyti savo veiksmų. Medicininis kriterijus – pagrindas juridiniam kriterijui. Juridinis kriterijus gali būti konstatuotas jei:
1) Psichinė liga veikia sąmonę, intelektą.
2) Nesuprantama faktinė reikšmė;
3) Nesuprantama socialinė reikšmė.
4) Veikia valią.
Kai kada turi būti konstatuojamas ir emocinis kriterijus, bet medikai aiškina, kad tai psichikos sutrikimo požymis, nepakaltinamumas nėra nuolatinė būsena. Nepakaltinamumas yra konstatuojamas konkrečių veikų atžvilgiu. Nepakaltinamam asmeniui nekyla BA – „Asmuo, teismo pripažintas nepakaltinamumu neatsako pagal šį kodeksą už padarytą pavojingą veiką. Jam teismas gali taikyti šio Kodekso 98str. numatytas priverčiamąsias medicinines priemones.“ (BK 17 str.)
Nepakaltinamumo įrodinėjimas, pripažinimo nepakaltinamu teisiniai padariniai, įtaka žmogaus baudžiamajai atsakomybei
Pakaltinamumas – tai asmens sugebėjimas suprasti savo veiksmus ir juos valdyti. Pakaltinamumas yra vienas iš būtinų nusikaltimo subjekto požymių, be kurio neįmanoma baudžiamoji atsakomybė. Pakaltinamumas yra kaltės ir atsakomybės prielaida. Tik toks asmuo, kuris suvokia tikrovę ir jos vystymosi dėsningumus, gali veikti laisvai, t.y. pasirinkti tikslą bei jo siekiantį elgesio variantą. Ir jei jis sąmoningai pasirenka pavojingus veiksmus, tai jis už šiuos veiksmus privalo atsakyti.
Nepakaltinamumas BK 17 straipsnyje apibrėžiamas taip: Asmuo yra nepakaltinamas, jeigu darydamas šio kodekso uždraustą veiką jis dėl psichikos sutrikimo negalėjo suvokti jos pavojingumo arba valdyti savo veiksmų.
Nepakaltinamas asmuo, padaręs pavojingą veiką, negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn ir baudžiamas, nes, nesuprasdamas savo veiksmų esmės ar negalėdamas jų valdyti, veikia be kaltės. Taip pat toks asmuo negalėtų suprasti ir jam paskirtos bausmės esmės, kuri šiuo atveju būtų beprasmiška.
Nepakaltinamumas yra pripažįstamas tik tuo atveju, kai asmuo dėl rimtų psichinės veikos sutrikimų negali suprasti savo veiksmų esmės arba jų valdyti. Tačiau jeigu psichinės veikos sutrikimai nepakerta asmens sugebėjimo suprasti savo veiksmus ir jjuos valdyti, tai toks asmuo pripažįstamas pakaltinamu.
Asmenys, pripažinti nepakaltinamais, neatsako pagal baudžiamuosius įstatymus, tačiau teismas jiems gali priskirti Lietuvos Respublikos BK 98 straipsnyje numatytas priverčiamąsias medicininio pobūdžio priemones:
„1) ambulatorinį stebėjimą pirminės psichikos sveikatos priežiūros sąlygomis;
2) stacionarinį stebėjimą bendro stebėjimo sąlygomis psichikos sveikatos priežiūros įstaigose;
3) stacionarinį stebėjimą sustiprinto stebėjimo sąlygomis specializuotose psichikos sveikatos priežiūros įstaigose;
4) stacionarinį stebėjimą griežto stebėjimo sąlygomis specializuotose psichikos sveikatos priežiūros įstaigose.“
Ribotas pakaltinamumas
Ribotas pakaltinamumas – tai tokia asmens būsena, kuri nusikalstamos veikos darymo metu neleido asmeniui visapusiškai suprasti savo veiksmų pobūdžio ar juos valdyti dėl psichikos nukrypimų, kurie nebuvo pakankamas pagrindas pripažinti jį nepakaltinamu.
„1. Asmenį teismas pripažįsta ribotai pakaltinamu, jeigu darydamas BK uždraustą veiką tas asmuo dėl psichikos sutrikimo, kuris nėra pakankamas pagrindas pripažinti jį nepakaltinamu, negalėjo visiškai suvokti pavojingo NV pobūdžio ar valdyti savo veiksmų.
- Asmuo, padaręs baudžiamąjį nusižengimą, neatsargų arba nesunkų ar apysunkį tyčinį nusikaltimą ir teismo pripažintas ribotai pakaltinamu, atsako pagal baudžiamąjį įstatymą, tačiau bausmė jam gali būti švelninama remiantis BK 59 straipsniu, arba jis gali būti atleistas nuo BA ir jam taikomos BK 67 straipsnyje numatytos baudžiamojo poveikio priemonės arba BK 98 straipsnyje numatytos priverčiamosios medicinos priemonės.
- Asmuo, padaręs sunkų arba labai sunkų nusikaltimą ir teismo ppripažintas ribotai pakaltinamu, atsako pagal baudžiamąjį įstatymą, tačiau bausmė jam gali būti švelninama remiantis BK 59 straipsniu.“ (BK 18 str. ).
Pagal riboto pakaltinamumo reikšmę visas valstybes galima klasifikuoti į tris grupes. Į pirmąją grupę įeina Švedija, Olandija, Danija, kur ribotas pakaltinamumas yra atleidimo nuo bausmės pagrindas. Antrąją grupę sudaro Vokietija, Japonija, Šveicarija, kur ribotas pakaltinamumas yra bausmės švelninimo pagrindas. Trečioji grupė – tai buvusios VDR ir TSRS valstybės, kuriose ribotas pakaltinamumas buvo atsakomybę lengvinanti aplinkybė.
Kaltės samprata, formos, turinys
Kaltė – tai asmens psichinis santykis su daroma pavojinga veika ir pasekmėmis. (platesnį kaltės apibūdinimą žr. 13 temoje)
BK 2 str. 3 d. numato, kad „asmuo atsako pagal baudžiamąjį įstatymą tik tuo atveju, jeigu jis yra kaltas padaręs nusikalstamą veiką ir tik jeigu veikos padarymo metu iš jo galima buvo reikalauti įstatymus atitinkančio elgesio.“
BK 15 ir 16 str. apibrėžia konkrečias kaltės formas – tyčią ir neatsargumą.
Kaltė jungia dvi – intelekto ir valios – kategorijas. Tarp šių kategorijų egzistuoja glaudus ryšys. Bet kuris valingas žmogaus veiksmas neįmanomas be asmens intelektualaus įvertinimo bei būdų, kuriais gali būti pasiektas norimas rezultatas. Taip pat intelektualus procesas nnegali duoti rezultatų be valios išraiškos. Kaltės prielaida yra nusikaltimo subjekto pakaltinamumas. Būti kaltas, t.y. padaryti nusikalstamą veiką tyčia arba dėl neatsargumo, gali tik pakaltinamas asmuo.
Intelektualaus ir valinio momentų derinys padarant nusikalstamą veiką leidžia išskirti dvi kaltės formas – tyčią ir neatsargumą. Įstatymų leidėjas nusikaltimų sudėtyse gali nurodyti kaltės formą. Pavyzdžiui, neatsargus gyvybės atėmimas (BK 132 str.). tačiau kaltės forma nurodoma ne visur. Ji nenurodoma, jei pats veikos pobūdis nurodo, kad konkretus nusikaltimas gali būti padarytas tik tyčia.
Kaltės formos nustatymas, ypač tais atvejais, kai nusikaltimai panašūs objektyviosios pusės požymiais, turi ypatingą reikšmę teisingai kvalifikuojant nusikaltimus. Be to, nuo kaltės formos priklauso ir atsakomybės už konkretaus nusikaltimo padarymą dydis.
Kaltumas. Baudžiamoji teisė dar vadinama kaltės teise, nes visi aspektai susiję su nusikalstama veika yra siejami su tą veiką padariusio asmens kalte. Tik kaltai padaryta veika yra nusikalstama. Iš baudžiamosios teisės turi būti eliminuojamas objektyvus pakaltinimas (atsakomybė be kaltės)
Kaltės įrodinėjimas
Kaltė yra vienas iš įrodinėjimo dalykų. Apkaltinamasis teismo nuosprendis bus teisingas tik tuomet, kai iš jo bus matyti objektyviai egzistuojanti asmens, padariusio pavojingą veiką kaltė.
Tyčinė kaltės forma
Tyčia – tai tokia kaltės forma, kuomet asmuo suvokia savo veikos pavojingumą, numato šios veikos pavojingas pasekmes ir šių pasekmių siekia arba sąmoningai leidžia joms kilti.
Tyčiai būdingi trys požymiai:
1) Pavojingos veikos suvokimas. Tai suvokimas tų aplinkybių, kurios sudaro nusikaltimo dalyką ir objektyviąją pusę.
2) Pavojingų pasekmių numatymas. Tai pasekmių, kurias turi sukelti veika, neišvengiamumo ar galimumo suvokimas.
3) Šių pasekmių siekimas arba sąmoningas leidimas joms kilti. Tai valios pastangos pasiekti tikslą.
Pirmieji du tyčios požymiai sudaro intelektualųjį jos elementą, o trečiasis – valinį.
Yra dvi tyčios rūšys:
1) Tiesioginė. Tai tokia tyčios rrūšis, kai asmuo suvokia savo veikos pavojingumą, numato pavojingas pasekmes ir jų siekia.
2) Netiesioginė. Tai tokia tyčios rūšis, kai asmuo suvokia savo veikos pavojingumą, numato pavojingas pasekmes, ir nors jų nenori, tačiau sąmoningai leidžia joms kilti.
Pagal atsiradimo momentą tyčia skirstoma:
1) Iš anksto apgalvota tyčia – kai nuo nusikaltimo ketinimo iki realizavimo praeina pakankamai ilgas laiko tarpas, per kurį apgalvojama, kaip bus daromas nusikaltimas. Ji santykinai pavojingesnė nei staigioji
2) Staiga atsiradusi tyčia – kai tarp ketinimo ir realizavimo yra laiko tarpas nedidelis
arba nusikaltimo ketinimas realizuojamas tuoj pat. Ji mažiau pavojinga, nes ją nulemia t.t. situacija, o ne pasirengimas. Staiga atsiradusi tyčia turi porūšį:
• Afektinė tyčia – staigiai kilęs ketinimas iš karto realizuojamas. Čia skirtumas tas, kad būtini du jos šaltiniai: arba neteisėtas nukentėjusiojo smurtas, arba sunkus įžeidimas. Afektinė tyčia laikoma baudžiamąją atsakomybę lengvinančia aplinkybe (BK 59 str. 6 d.).arba privilegijuotosios nusikaltimo sudėties požymiu, kaip nužudymas labai susijaudinus (BK 130 str.).
Bendroji tyčia – tai situacija, kai kaltininkas siekdamas tam tikrų tikslų, juos pasiekia ne tais veiksmais, kuriais galvojo, o kitais. Pvz., asmuo, norėdamas nužudyti, smogia kirviu per galvą ir, manydamas, kad nužudė, užkasa, bet vėliau nustatoma, kad asmuo neužmuštas, o užduso. Rezultatas nepasiektas, nes lavono užkasimas pats savaime nėra pavojingas. Jei kaltininkas turi aiškų tikslą, bet pasiekia jį kitais būdais, tai pasekmės inkriminuojamos kaip tyčinės.
Tiesioginė tyčia ir jos sudėtinės dalys
Tai tokia tyčios rrūšis, kai asmuo suvokia savo veikos pavojingumą, numato pavojingas pasekmes ir jų siekia.
Pagrindinis skirtumas tarp tiesioginės ir netiesioginės tyčios glūdi valiniame elemente. Jei asmuo nori pavojingų pasekmių, tai jis veikia tiesiogine tyčia.
Tyčios apibrėžimas formalioje bei materialioje nusikalstamos veikos sudėtyje
Pasekmių norėjimas, kaip tiesioginės tyčios elementas, yra akivaizdus materialiosiose nusikaltimų sudėtyse, pavyzdžiui, nužudymo, vagystės. Tačiau formaliosiose nusikaltimų sudėtyse pasekmės nėra būtinasis požymis, todėl jų norėjimas neturi reikšmės.
Veikimas netiesiogine tyčia pasireiškia tuo, kad asmuo, darydamas nusikalstamą veiką, nenori numatytų pasekmių, tačiau sąmoningai leidžia joms atsirasti, tai reiškia, kad asmuo numato jų atsiradimo galimybę, tačiau nesiima priemonių joms išvengti, sutinka su tokia galimybe arba yra abejingas joms. Netiesioginė tyčia galima tik materialiose nusikaltimų sudėtyse. Formaliose nusikaltimų sudėtyse ji negalima, nes asmens psichinis santykis su pavojingomis pasekmėmis nebūtinas. Esant netiesioginei tyčiai negalima parengtinė nusikalstama veikla: rengimasis ir pasikėsinimas padaryti nusikaltimą (BK 21 ir 22 str.).
Netiesioginė tyčia ir jos struktūra
Tai tokia tyčios rūšis, kai asmuo suvokia savo veikos pavojingumą, numato pavojingas pasekmes, ir nors jų nenori, tačiau sąmoningai leidžia joms kilti.
Apibrėžta ir neapibrėžta tyčia
Pagal apibrėžtumą arba konkretumą tyčia skirstoma:
1) Konkretizuota
- Paprasta apibrėžta tyčia – kai tikslas aiškus iir vienas (pvz., nukentėjusiojo mirtis).
- Alternatyviai apibrėžta tyčia – kai kaltininkas numato du ar daugiau konkrečiai apibrėžtų tikslų (eina vogti automobilio arba radijo).
2) Nekonkretizuota – kaltininkas suvokia savo nusikalstamos veikos pobūdį, numato pasekmes, tačiau jų neindividualizuoja.
Klasifikavimas pagal apibrėžtumą turi praktinę reikšmę, nuo kurios priklauso veikos kvalifikavimo teisingumas. Apibrėžtos tyčios atveju veika kvalifikuojama pagal jos kryptingumą:
1) Kaltininkas nepasiekė rezultatų. Tai yra nebaigtas nusikaltimas, todėl veika bus kvalifikuojama kaip pasikėsinimas padaryti nusikaltimą, kurio siekė (pvz., asmuo eina plėšti banko ir tikisi 1 mln. Lt, bet rranda tik 200 tūkst.. Vadinasi tikslo nepasiekė.)
2) Kaltininkas pasiekė rezultatus, kurių siekė. Tokiu atveju veika bus kvalifikuojama kaip baigtas nusikaltimas.
3) Kaltininkas viršijo rezultatus. Pvz., asmuo norėjo pavogti 1 mln. Lt, o rado ir paėmė 5mln. Teisės teorijoje taikoma taisyklė, pagal kurią apibrėžta ttyčia perauga į neapibrėžtą ir veika kvalifikuojama pagal faktiškai atsiradusias pasekmes (kvalifikavimas pagal 5 mln. grobimą).
Neatsargi kaltės forma, rūšys
Neatsargumas pagal BK 16 str. – tai tokia kaltės forma, kai asmuo numatė, kad jo veika gali sukelti pavojingas pasekmes, bet lengvabūdiškai tikėjosi jų išvengti. Taip pat neatsargumas bus ir tuomet, kai asmuo nenumatė galimų pasekmių, nors galėjo iir turėjo jas numatyti.
BK 16 str. išskiria dvi neatsargumo rūšis – nusikalstamą pasitikėjimą ir nusikalstamą nerūpestingumą.
Nusikalstamo pasitikėjimo esmė:
Nusikalstamą pasitikėjimą apibūdina intelektualusis ir valinis momentai. Intelektualųjį momentą sudaro pavojingų pasekmių dėl savo veikos numatymas, o valinį – lengvabūdiškas tikėjimas, kad šių pasekmių bus išvengta. Nusikalstamo pasitikėjimo intelektualusis momentas siejamas tik su pasekmėmis, nes vien tik veika be pasekmių neturi baudžiamosios teisinės reikšmės. Šiuo atveju veika negali sudaryti nei rengimosi, nei pasikėsinimo padaryti nusikaltimą. Tai nereiškia, kad asmuo visiškai nevertina savo vveikos, tačiau šis vertinimas yra abstraktaus pobūdžio. Asmuo pasekmes numato ne kaip neišvengiamą, o tik kaip galimą dalyką.
Nusikalstamo pasitikėjimo valinį momentą sudaro tikėjimas išvengti pavojingų pasekmių. Nusikalstamo pasitikėjimo atveju asmuo nėra abejingas pasekmėms, nes jo valia nukreipta į tai, kad šių pasekmių būtų išvengta. Šis tikėjimas remiasi konkrečiomis, realiomis aplinkybėmis: kaltininko savybės (jėga, patirtis, meistriškumas), kitų asmenų veiksmai, mechanizmų veikimas, gamtos jėgos ar sąlygos ir pan. Šios aplinkybės iš tikrųjų galėtų užkirsti kelią pavojingoms pasekmėms, jei asmuo nebūtų jų lengvabūdiškai pervertinęs.
Tikėjimas, pagrįstas neapibrėžtomis aplinkybėmis (sėkme, dievu) arba tokiomis aplinkybėmis, kurios objektyviai negali padėti išvengti pasekmių (burtai, amuletas), nesudaro nusikalstamo pasitikėjimo esmės ir gali būti pagrindu pripažinti, kad asmuo veikė netiesiogine tyčia.
Nusikalstamo nerūpestingumo esmė:
Nusikalstamas nerūpestingumas atsiranda tada, kai kaltininkas nenumato, kad gali kilti pasekmės, bet galėjo ir privalėjo tai padaryti. Čia nieko nekalbama apie veiką. Tai reiškia, kad veiksmai gali būti nepavojingi ir net teisėti.
Nusikalstamo nerūpestingumo atveju asmuo nenumato pavojingų pasekmių, tačiau tai nereiškia, kad nėra intelektualiojo kaltės momento. Jis pasireiškia tuo, kad asmuo, nenumatydamas pavojingų pasekmių, ignoruoja visuomenės interesus, nepakankamai apdairiai vykdo tarnybines ar profesines pareigas, nesilaiko įstatymo ar kitų norminių aktų reikalavimų.
Valinį nusikalstamo nerūpestingumo momentą sudaro tai, kad asmuo, turėdamas realią galimybę numatyti pavojingas savo veikos pasekmes, nnesistengia įtempti psichinių jėgų ir užkirsti kelią šioms pasekmėms. Kaltininkas neįterpia proto ir nesiima visų atsargumo priemonių. Jo veiksmai (elgesys) sukelia baudžiamajame įstatyme numatytas pasekmes, kurių kaltininkas nenumatė, o esminis valinis momentas, kad jis galėjo ir privalėjo jas numatyti.
Esminiai terminai – gali, privalo. Jie liudija to konkretaus kaltininko abi psichologines puses: objektyviąją – privalėjo, subjektyviąją – galėjo.
Privalomąją objektyviąją pusę nustatome per tam tikrą kaltininko pareigų prizmę. Jos gali išplaukti iš įstatymo, pareiginių instrukcijų, visuomenėje priimtinų atsargumo taisyklių (nebūtinai rašytinių).
Subjektyvioji pusė liudija tai, ar konkrečioje situacijoje asmuo su savo žiniomis, išsilavinimu galėjo pasekmes numatyti. Šis veiksnys vertinamojo pobūdžio.
Subjektyviosios, individualios asmens savybės turi lemiamą reikšmę. Jei žmogus neprivalėjo ir negalėjo numatyti pavojingų pasekmių, tai ir nusikaltimo tokiu atveju nebus.
Taip pat, jei tai atsitikimo atvejis, tai pavojingos pasekmės sukeliamos nekaltai, ir todėl neatsiranda nusikaltimo sudėties požymių. O be jų nebus ir nusikaltimo.
Nerūpestingumo pavyzdys: numetama cigaretė, kyla gaisras, padaroma žala. Būtinai turi būti pasekmės.
Dviguba (mišri) kaltės forma
Mišri kaltė – tai skirtingas kaltininko psichinis santykis su veika ir pasekmėmis. Veikla – tyčia, pasekmės – dėl neatsargumo.
Baudžiamosios teisės teorijoje nėra vieningos nuomonės dėl mišrios kaltės egzistavimo. Vieni autoriai pripažįsta jos egzistavimą, remdamiesi tuo, kad baudžiamieji įstatymai numato nusikaltimų sudėčių, kuriuose kaltininko veiksmai yra tyčiniai, o ppasekmės – neatsargios. Pavyzdžiui, “Eismo taisyklių pažeidimas, sukėlęs sunkias pasekmes”. Tačiau BK Bendroji dalis nenumato mišriosios kaltės formos.
Būtinos mišrios kaltės sąlygos:
1) būtina viena veika;
2) ji turi sukelti dvi savarankiškas pasekmes;
3) kaltės aspektai, veika turi būti tyčinė, o pasekmių atžvilgiu: vienų – tyčia, kitų – neatsargumas;
4) du priežastiniai ryšiai iš vienos veikos į abidvi.
Pasekmes turi sukelti skirtingi priežastiniai ryšiai. Jei mirtį sukėlė kūno sužalojimas, mišrios kaltės nebus – bus nužudymas. Pvz., kai kaltininkas nori išdurti akį ir padaro tai nešvariu pirštu, o nukentėjusysis dėl kraujo užkrėtimo miršta. Tai bus mišri kaltė. Jei išdūrus akį, asmuo miršta nuo nukraujavimo, atsiranda vienas priežastinis ryšys, todėl turėsime nužudymą – idealioji sutaptis.
Kaltės klausimas esant juridinio asmens baudžiamajai atsakomybei
Juridinis asmuo atsako už fizinio asmens padarytus nusikaltimus tuo atveju, kai nusikaltimą juridinio asmens naudai arba interesais padarė fizinis asmuo, veikęs individualiai ar jjuridinio asmens vardu, jeigu jis, eidamas vadovaujančias pareigas juridiniame asmenyje, turėjo teisę atstovauti juridiniam asmeniui arba priimti sprendimus juridinio asmens vardu, arba kontroliuoti juridinio asmens veiklą. Taip pat juridinis asmuo gali atsakyti už nusikaltimus ir tuo atveju, jeigu juos juridinio asmens naudai padarė juridinio asmens darbuotojas ar įgaliotas atstovas. Tačiau juridinio asmens baudžiamoji atsakomybė nepašalina fizinio asmens, kuris padarė, organizavo, kurstė arba padėjo padaryti nusikaltimą, baudžiamosios atsakomybės.
BK 20 straipsnis. Juridinio asmens baudžiamoji atsakomybė
- Juridinis asmuo atsako tik už nusikalstamas veikas, už kurių padarymą šio kodekso specialiojoje dalyje numatyta juridinio asmens atsakomybė.
- Juridinis asmuo atsako už fizinio asmens padarytas nusikalstamas veikas tik tuo atveju, jeigu nusikalstamą veiką juridinio asmens naudai arba interesais padarė fizinis asmuo, veikęs individualiai ar juridinio asmens vardu, jeigu jis, eidamas vadovaujančias pareigas juridiniame asmenyje, turėjo teisę:
1) atstovauti juridiniam asmeniui arba
2) priimti sprendimus juridinio asmens vardu, arba
3) kontroliuoti juridinio asmens veiklą. - Juridinis asmuo gali atsakyti už nusikalstamas veikas ir tuo atveju, jeigu jas juridinio asmens naudai padarė juridinio asmens darbuotojas ar įgaliotas atstovas šio straipsnio 2 dalyje nurodyto asmens nurodymu ar leidimu arba dėl nepakankamos priežiūros arba kontrolės.
- Juridinis asmuo gali atsakyti už kontroliuojamo arba jam atstovaujančio kito juridinio asmens šio straipsnio 2 ar 3 dalyje nurodytomis sąlygomis padarytas nusikalstamas veikas, jeigu jos padarytos pirmiau nurodyto juridinio asmens naudai jame vadovaujančias pareigas einančio ar jo įgalioto asmens nurodymu ar leidimu arba dėl nepakankamos priežiūros ar kontrolės.
- Juridinio asmens baudžiamoji atsakomybė nepašalina fizinio asmens, kuris padarė, organizavo, kurstė arba padėjo padaryti nusikalstamą veiką, baudžiamosios atsakomybės. Juridinio asmens baudžiamosios atsakomybės už jo naudai arba jo interesais fizinio asmens padarytą, organizuotą, kurstytą ar padėtą padaryti nusikalstamą veiką nepašalina fizinio asmens baudžiamoji atsakomybė, taip pat tai, kad fizinis asmuo už šią veiką atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės arba jis nėra traukiamas atsakomybėn dėl kitų priežasčių.
- Pagal šį kodeksą neatsako valstybė, savivaldybė, valstybės ir savivaldybės institucija ir įstaiga bei tarptautinė viešoji organizacija. Valstybės ir savivaldybės institucijomis ir įstaigomis nelaikomos ir pagal šį kodeksą atsako valstybės ir savivaldybės įmonės, taip pat viešosios įstaigos, kurių savininkė ar dalininkė yra valstybė ar savivaldybė, ir akcinės bendrovės bei uždarosios akcinės bendrovės, kurių visos akcijos ar jų dalis nuosavybės teise priklauso valstybei ar savivaldybei.
Klaida
Klaida – tai asmens neteisingas padarytos veikos ar jos pasekmių teisinis arba faktinis vertinimas.
Baudžiamosios teisės teorija išskiria teisinę ir faktinę klaidą.
Teisinė klaida bus tada, kai asmuo neteisingai vertina veikos ddraudžiamumą, veikos kvalifikavimą bei bausmės rūšį ir dydį.
Faktinė klaida bus tada, kai asmuo neteisingai vertina faktines aplinkybes, kurios sudaro objektyviuosius nusikaltimo požymius
Juridinė klaida
Teisinė klaida bus tada, kai asmuo neteisingai vertina veikos ddraudžiamumą, veikos kvalifikavimą bei bausmės rūšį ir dydį. Neteisingas veikos draudžiamumo vertinimas pasireiškia kaip:
- Tariamas nusikaltimas. Asmuo mano, kad jo veika yra draudžiama, bet įstatymas jos nepriskiria prie nusikalstamų. Tuomet baudžiamosios atsakomybės nėra.
- Asmuo mano, kad jo veika nėra draudžiama, bet įstatymas jją traktuoja kaip nusikalstamą. Tuomet klaida nepašalina baudžiamosios atsakomybės.
Neteisingas veikos kvalifikavimo bei bausmės rūšies ir dydžio vertinimas neturi jokios reikšmės baudžiamajai atsakomybei ir kaltės formai, nes i tyčią įtrauktas tik veikos pavojingumo suvokimas, o ne teisingo veikos kvalifikavimo ar galimos bausmės suvokimas.
Faktinė klaida
Faktinė klaida bus tada, kai asmuo neteisingai vertina faktines aplinkybes, kurios sudaro objektyviuosius nusikaltimo požymius. Prie faktinės klaidos priskiriamos:
1) Klaida dėl nusikaltimo objekto ir dalyko. Dėl objekto ji gali pasireikšti keliais būdais:
- Kai kaltininkas nori pasikėsinti į mažesnį objektą, o pasikėsina į didesnį. Tuomet atsakomybė iškyla už faktines pasekmes. Pvz., jei vietoj pasikėsinimo į žmogaus sveikatą buvo pasikėsinta į jo gyvybę, tai atsakomybė iškils už nužudymą.
- Kai kaltininkas nori pasikėsinti į didesnį objektą, o pasikėsina į mažesnį. Tokiu atveju atsakomybė priklausys nuo ttyčios apibrėžtumo. Konkretizuotos tyčios atveju veika bus kvalifikuojama kaip pasikėsinimas į didesnį objektą, o nekonkretizuotos tyčios atveju – kaip baigtas nusikaltimas remiantis faktinėmis pasekmėmis.
- Kai kaltininkas nori pasikėsinti į vieną objektą, o pasikėsina į kelis. Šiuo atveju kaltininkas už pasikėsinimą į antrąjį objektą atsakys kaip už nusikaltimą, padarytą dėl neatsargumo.
- Kai kaltininkas nori pasikėsinti į kelis objektus, o pasikėsina į vieną šiuo atveju kaltininkas atsakys kaip į pasikėsinimą padaryti ir antrąjį nusikaltimą.
Klaida dėl dalyko gali pasireikšti taip pat keliais būdais:
- Kai kaltininkas nori kkėsintis į vieną dalyką, o pasikėsina į kitą. Šiuo atveju nėra įtakos atsakomybei.
- Kai kaltininkas nori kėsintis į didesnį dalyką, o pasikėsina į mažesnį. Konkretizuotos tyčios atveju čia veika bus kvalifikuojama kaip pasikėsinimas į didesnį dalyką, o nekonkretizuotos tyčios atveju – kaip baigtas nusikaltimas pagal faktines pasekmes.
- Kaltininkas nori kėsintis į mažesnį, o pasikėsina į didesnį dalyką. Čia atsakomybė iškils už baigtą nusikaltimą remiantis faktinėmis pasekmėmis.
2) Klaida dėl veikos pobūdžio. Ji gali pasireikšti neteisingai vertinant veikos faktinių aplinkybių, sudarančių objektyviąją nusikaltimo sudėties pusę, buvimą ar nebuvimą. Pvz., asmuo, manydamas, kad pinigai tikri, parduoda padirbtus pinigus arba atvirkščiai, manydamas, kad pinigai netikri, parduoda tikrus pinigus. Pirmu atveju jis bus baudžiamas už neatsargų nusikaltimą, o antru – kaip už pasikėsinimą realizuoti netikrus pinigus.
3) Klaida dėl priemonių. Ji pasireiškia, kai panaudojamos kitos, nei buvo planuojama priemonės, ir yra galima keliais atvejais:
- Kai vietoj vienos priemonės panaudojama kita lygiavertė priemonė, tai klaida neturi reikšmės atsakomybei.
- Kai panaudojama žymiai galingesnė priemonė, nei kaltininkas ją vertino, tai atsakomybė gali iškilti kaip už neatsargų nusikaltimą.
- Kai pasirinkta priemonė konkrečiu atveju negalėjo sukelti siekiamų pasekmių. Pvz., neveikiančio ginklo panaudojimas. Čia kaltininkas atsakys už pasikėsinimą padaryti nusikaltimą, kurio jis siekė.
- Kai kaltininkas panaudoja objektyviai netinkamas priemones, pvz., burtai ir pan. Tokiu atveju atsakomybės klausimas neiškyla.
4) Klaida dėl priežastinio rryšio. Ji pasireiškia tuo, kad asmuo neteisingai suvokia priežastinio ryšio tarp veikos ir pasekmių plėtojimosi eigą.
5) Klaida dėl vietos, laiko ar kvalifikuotų nusikaltimo sudėties požymių. Ši klaida savo esme ir sprendimo taisyklėmis atitinka klaidą dėl veikos pobūdžio.
Klaidų įtaka asmens baudžiamajai atsakomybei
?
Apsvaigimo nuo narkotinių, psichotropinių ir kitų psichiką veikiančių medžiagų samprata ir įtaka baudžiamajai atsakomybei
BK 19 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad „asmuo, kuris NV padarė apsvaigęs nuo alkoholio, narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų, nuo BA neatleidžiamas.“ Kalbant apie atsakomybę girto ar apsvaigusio asmens, kuris padarė pavojingą veiką, būtina išskirti savanorišką ir priverstinį girtumą ar apsvaigimą, taip pat fiziologinį ir patologinį girtumą ar apsvaigimą.
Bet koks patologinis girtumas ar apsvaigimas sukelia ūminę trumpalaikę psichozę, kuri yra medicininis nepakaltinamumo kriterijus. Patologinis girtumas ar apsvaigimas prasideda staiga, žmogų gali apimti pyktis, baimė, haliucinacijos. Patologinio girtumo ar apsvaigimo būsenos metu asmuo iškreiptai suvokia tikrovę, todėl negali teisingai suvokti savo veiksmų esmės ir juos valdyti. Asmuo, kuris padaro NV tokioje būsenoje, paprastai ppripažįstamas nepakaltinamu ir BA netraukiamas.
Savanoriško fiziologinio girtumo ar apsvaigimo metu iš esmės nenutrūksta normalus psichinis kaltininko ryšys su išoriniu pasauliu. Tokie asmenys yra pakaltinami ir todėl traukiami BA.
BK 19 str. 2 d. nustatyta, kad „asmuo, kuris baudžiamąjį nusižengimą, neatsargų arba nesunkų ar apysunkį tyčinį nusikaltimą padarė būdamas prieš jo valią nugirdytas ar apsvaigintas ir dėl to ne visiškai sugebėdamas suvokti pavojingo NV pobūdžio arba valdyti savo veiksmų, atleidžiamas nuo BA.“
Pirmiausia asmuo turi būti nugirdytas ar apsvaigintas prieš savo valią.
Antra, asmuo, būdamas girtas ar apsvaigęs, turi nevisiškai suvokti savo daromą veiką.
Trečia, tokioje būsenoje padarytas nusikaltimas turi būti neatsargus arba nesunkus ar apysunkis tyčinis.
Bet jei padarytas nusikaltimas sunkus arba labai sunkus, tai nusikaltęs asmuo privalo atsakyti pagal baudžiamąjį įstatymą.
BK 19 str. 3 d. nustatyta, kad „asmuo, kuris šio straipsnio 2 dalyje nurodytomis sąlygomis padarė sunkų arba labai sunkų nusikaltimą, atsako pagal baudžiamąjį įstatymą, tačiau bausmė jam gali būti švelninama remiantis BK 59 straipsniu.“
Subjektyvieji nusikalstamos veikos sudėties fakultatyvūs požymiai ir jų reikšmė nusikalstamų veikų kvalifikavimui bei įrodinėjimui
Subjektyvius požymius galima suskirstyti į pagrindinius ir fakultatyvinius.
1) Pagrindiniai: pakaltinamumas, amžius, kaltė.
2) Fakultatyviniai: motyvas ir tikslas.
Psichiniai momentai kaip jausmai, emocijos retai turi reikšmę nustatant BA, bet ją individualizuojant, nustatant kaltininko asmenybę. Tačiau laikoma, kad jausmai, emocijos neatskleidžia psichinio NV suvokimo. Tam tikrais atvejais emocinė būsena gali tapti būtinu NV sudėties požymiu. Dažniausiai tai lengvinanti aplinkybė (gali būti ir sunkinanti).
1) Subjektyvieji požymiai yra NV sudėties dalis, BA subjektyvusis pagrindas, nekonstatavus psichinio santykio su daroma veika ir padariniai negalima kalbėti apie BA. Tas lemia, kad BT dominuoja subjektyvaus pakaltinimo principas.
2) Subjektyvioji pusė padeda kvalifikuoti NV.
3) Padeda diferencijuoti BA. Kiekybinė charakteristika. Kaltės forma lemia BA sudėtingumą ir dydį.
4) Atskiri subjektyvieji požymiai padeda individualizuoti BA. Įstatymas reikalauja, kad būtų išsiaiškintas motyvas ir tikslas.
Motyvas, jo samprata ir rūšys
Motyvas, tikslas – subjektyvieji požymiai, ne kiekvienoje sudėtyje jie yra, todėl jie laikomi fakultatyviaisiais požymiais. Tačiau nurodyti NV sudėtyje motyvas ir tikslas tampa būtinaisiais požymiais. Tačiau bet koki atveju jie yra privalomi kiekvienoje byloje, jie turi būti nustatyti, kad būtų galima individualizuoti bausmę. Jeigu negalima išaiškinti motyvo ar tikslo, tai požymis, kad asmuo nepakaltinamas, visada turi būti tikslas ir motyvas priešingu atveju.
Motyvas – kiekvieno elgesio psichinis šaltinis, suvokti poreikiai ir interesai, kurie lemia, konkretų kaltininko elgesį – veikimą ir neveikimą.
Tikslas – tai subjekto suvokta riba, padarinių modelis, kurį pasiekus kaltininkas pabaigia savo pradėtą veiką.
Motyvas ir tikslas iš esmės yra ta psichinė medžiaga, kuri padeda formuotis kaltei.
Motyvai ir tikslai, kalbant apie tyčinius ir neatsargius veiksmus skiriasi tuo, kad tyčiniuose motyvas ir tikslas susijęs su visa nusikalstama veika ir padariniais. Tyčiniais nusikaltimais siekiama arba sąmoningai leidžiama kilti padariniams nurodytiems BK.
Kalbant apie neatsargias NV galime kalbėti apie nusikalstamo elgesio tikslą ir motyvą. Neatsargiuose nusikaltimuose padariniai nėra tas tikslas, kurio siekia asmuo, jis veikia todėl, kad padariniai nekils ir padariniai būna netikėti. Neatsargaus nusikaltimo tikslas, motyvas, nėra tikslus. Kalbama apie nusikalstamo elgesio motyvą ir tikslą, o ne apie nusikalstamo nusikaltimo motyvą ir tikslą.
Motyvai pagal visuomeninį vertingumą gali būti klasifikuojami į:
1) pozityvius (noras padėti, siekimas palengvinti kančias ir pan.);
2) neutralius (meilė, draugystė ir pan.);
3) negatyvius (savanaudiškumas, pavydas, chuliganiškos ar kt. paskatos ir pan.).
Pažymėtina, kad nusikaltimas gali būti padarytas dėl kelių, net priešingai vertinamų, motyvų.
1) Motyvas ir tikslas – būtinas NV sudėties požymis tyčinėje NV.
2) Motyvas ir tikslas atskirais atvejais gali būti ne tik būtinu, bet ir kvalifikuojančiu požymiu.
3) Motyvas ir tikslas gali tapti lengvinančia arba sunkinančia aplinkybe.
4) Tikslas ir motyvas turi reikšmės bausmės individualizavimui.
5) Motyvas ir tikslas padeda nustatyti kaltės forma, kaltės rūšį, nes tyčiniuose nusikaltimuose motyvas apima ir veiksmą ir
padarinius.
6) Motyvas ir tikslas parodo NV priežastis.
7) Tikslas neturi būti painiojamas su padariniais. Tikslas visada yra subjektyvusis požymis, o padariniai objektyvusis.
8) Jei motyvas ir tikslas nepasireiškia konkrečioje veikoje, tai jie negali būti prielaidomis BA.
Tikslas, jo samprata
Tikslai skiriasi savo turiniu (antivalstybiniai, savanaudiški ir kt.). Tikslo pavojingumas nulemia ir nusikaltimo pavojingumo laipsnį.
Motyvas, tikslas – subjektyvieji požymiai, ne kiekvienoje sudėtyje jie yra, todėl jie laikomi fakultatyviaisiais požymiais. Tačiau nurodyti NV sudėtyje motyvas ir tikslas tampa būtinaisiais požymiais. Tačiau bet koki atveju jie yra privalomi kiekvienoje byloje, jie turi būti nustatyti, kad būtų galima individualizuoti bausmę. Jeigu negalima išaiškinti motyvo ar tikslo, tai požymis, kad asmuo nepakaltinamas, visada turi būti tikslas ir motyvas priešingu atveju. Motyvas – kiekvieno elgesio psichinis šaltinis, suvokti poreikiai ir interesai, kurie lemia, konkretų kaltininko elgesį – veikimą ir neveikimą. Tikslas – tai subjekto suvokta riba, padarinių modelis, kurį pasiekus kaltininkas pabaigia savo pradėtą veiką. Motyvas ir tikslas iš esmės yra ta psichinė medžiaga, kuri padeda formuotis kaltei. Motyvai ir tikslai, kalbant apie tyčinius ir neatsargius veiksmus skiriasi tuo, kad tyčiniuose motyvas ir tikslas susijęs su visa nusikalstama veika ir padariniais. Tyčiniais nusikaltimais siekiama arba sąmoningai leidžiama kilti padariniams nurodytiems BK. Kalbant apie neatsargias NV galime kalbėti apie nusikalstamo elgesio tikslą ir motyvą. Neatsargiuose nusikaltimuose padariniai nėra tas tikslas, kurio siekia asmuo, jis veikia todėl, kad padariniai nekils ir padariniai būna netikėti. Neatsargaus nusikaltimo tikslas, motyvas, nėra tikslus. Kalbama apie nusikalstamo elgesio motyvą ir tikslą, o ne apie nusikalstamo nusikaltimo motyvą ir tikslą.
1) Motyvas ir tikslas – būtinas NV sudėties požymis tyčinėje NV.
2) Motyvas ir tikslas atskirais atvejais gali būti ne tik būtinu, bet ir kvalifikuojančiu požymiu.
3) Motyvas ir tikslas gali tapti lengvinančia arba sunkinančia aplinkybe.
4) Tikslas ir motyvas turi reikšmės bausmės individualizavimui.
5) Motyvas ir tikslas padeda nustatyti kaltės forma, kaltės rūšį, nes tyčiniuose nusikaltimuose motyvas apima ir veiksmą ir
padarinius.
6) Motyvas ir tikslas parodo NV priežastis.
7) Tikslas neturi būti painiojamas su padariniais. Tikslas visada yra subjektyvusis požymis, o padariniai objektyvusis.
8) Jei motyvas ir tikslas nepasireiškia konkrečioje veikoje, tai jie negali būti prielaidomis BA.