Advokatura - Etika Flashcards
Advokatūros vieta Lietuvos teisinėje sistemoje
Lietuvos advokatai yra nepriklausoma Lietuvos teisinės sistemos dalis.
Advokatų skaičius LR neribojamas. Lietuvoje asmenys gali veikti kaip advokatai tik tokiu atveju, jeigu jie yra Lietuvos advokatūros, t. y. institucijos atliekančios advokatų savivaldos funkcijas, nariai. Asmuo tampa advokatūros nariu kai jis pripažįstamas advokatu, duoda advokato priesaiką ir įrašomas į Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašą bei sumoka 500 EUR stojamąjį mokestį.
LIETUVOS ADVOKATŪRA yra viešasis juridinis asmuo, kurios teisinė forma – asociacija. Lietuvos advokatūros veiklos laikas neribotas.
Lietuvos advokatūra turi antspaudą su savo pavadinimu, emblemą, vėliavą ir kitą simboliką. Lietuvos advokatūros veiklą reglamentuoja Asociacijų įstatymas, kiek Advokatūros įstatymas bei Lietuvos advokatūros įstatai nenustato kitaip.
Lietuvos advokatūros veikla finansuojama iš advokatų mokamų įmokų ir kitų šaltinių.
Advokatūros tikslas – vienyti visus advokatus, koordinuoti jų veiklą teikiant teisines paslaugas fiziniams ir juridiniams asmenims, ginti ir atstovauti advokatų interesus santykiuose su viešosios valdžios institucijomis, taip pat tenkinti kitus viešuosius interesus.
Lietuvos advokatūros veikla grindžiama viešumo, teisėtumo ir savivaldos principais.
Savivaldą Advokatūra įgyvendina per savo valdymo organus – visuotinį susirinkimą, advokatų tarybą, Garbės teismą, revizijos komisiją.
Taigi advokatūra yra apibendrinamoji sąvoka, apibūdinanti advokatų visumą, jų savivaldą ir institucijas. Advokatūros vaidmuo teisinėje sistemoje pasireiškia tuo, kad ji turi užtikrinti vieną svarbiausių advokatų veiklos principų – advokato veiklos laisvę ir nepriklausomumą. Advokatų veiklos laisvės ir nepriklausomumo principas reikalauja, kad advokatų profesinė veikla nebūtų saistoma viešosios valdžios institucijų ar pareigūnų, neįeinančiu į advokatūros sistemą, veiksmų, sprendimų ar nuomonės.
Ši fundamentali nuostata atskleidžia Lietuvos advokatūros esmę ir jos santykį su valstybe, t. y. kad advokatas, teikdamas kvalifikuotas teisines paslaugas viena vertus padeda įgyvendinti vieną iš valstybės viešųjų funkcijų – teisinės pagalbos teikimą asmenims, kita vertus advokatas turi būti nepriklausomas nuo viešosios valdžios institucijų ar jų pareigūnų ir tą nepriklausomumą užtikrina Lietuvos advokatūra kaip savivaldos institucija.
Savivaldą šiuo atveju reikia suprasti kaip savireguliaciją, kuri padeda įgyvendinti minėtus advokatūros tikslus – pirma, vienyti visus advokatus ir atstovauti jiems santykiuose viešosios valdžios (valstybės ir savivaldybių) institucijomis bei tarptautiniu lygiu; antra, Lietuvos advokatūra veikia kaip organizacija, užtikrinanti, kad į advokatūrą patektų ir advokato veikla užsiimtų tik tinkamą kvalifikaciją turintys ir griežtus elgesio bei profesinės etikos standartus atitinkantys asmenys. Valstybei nesikišant į advokatų veiklą, būtent advokatūra kaip savivaldos institucija nustato visiems advokatams vienodus elgesio ir profesinės etikos standartus, vykdo jų laikymosi kontrolę, įspėjant netinkamai besielgiančius advokatus, taip pat organizuoja ir vykdo advokatų profesinės kvalifikacijos tobulinimą, vykdo kitokią įstatymais reikalaujamą veiklos kontrolę. Lietuvos advokatūra kaip savivaldos institucija veikia ir uždavinius įgyvendina per savo organus: 1) visuotinį advokatų susirinkimą; 2) Advokatų tarybą; 3) Advokatų garbės teismą; 4) Revizijos komisiją.
Advokatų profesinės veiklos reguliavimas
Advok įst ir Lietuvos advokatų etikos kodekse (LAEK) yra įtvirtinta, kad advokatai yra nepriklausoma Lietuvos teisinės sistemos dalis, kurie dalyvauja įgyvendinant teisingumą ir teisinės tvarkos palaikymą valstybėje, t. y. advokatų profesinė veikla yra glaudžiai susijusi su viešu ir visai visuomenei svarbiu interesu.
Advokatai atstovauja ir gina teisėtus savo klientų interesus teisme, valstybės ir savivaldybių institucijose ir kitose organizacijose.
Adv, vykdydamas savarankišką profesinę veiklą bei teikdamas teisinę pagalbą asmeniui, kurio teisės ir teisėti interesai yra pažeidžiami, padeda įgyvendinti konstitucinę asmens teisę į teisminę gynybą.
Asmens teisė turėti advokatą yra viena iš asmens teisės į teisminę gynybą veiksmingo įgyvendinimo sąlygų.
Sąvoka „nepriklausomumas“ nereiškia, kad ADV turi absoliučią veiklos laisvę ar tai kad jiems nėra taikoma profesinės veiklos kontrolė.
Priešingai, kadangi ADV dalyvauja teisingumo įgyvendinimo procese, egzistuoja ir tam tikri valstybės interesai advokatams keliamų reikalavimų ir jų profesinės veiklos reguliavimo srityse.
Kalbant apie ADV veiklos reguliavimą, visų pirma paminėtina teisinė kontrolė, kurią valstybė realizuoja įstatymo lygmeniu nustatydama reikalavimus asmenims siekiantiems tapti ADV (teisinis išsilavinimas, nepriekaištinga reputacija, teisinio darbo stažas, egzamino išlaikymas ir kt.), o taip pat nustatydama ADV veiklos sąlygas bei tvarką.
Ši kontrolė būtina, kadangi kaip minėta ADV dalyvauja įgyvendinant teisingumą, todėl valstybė privalo įsitikinti, kad teisę verstis ADV profesine veikla įgyja tinkamai pasirengę ir būtinais gebėjimais pasižymintys asmenys.
Papildomai paminėta, jog valstybės įgaliotas asmuo (teisingumo ministras) yra viešai paskelbęs Lietuvos advokatūros statutą – ir tai reiškia, kad valstybė yra patikrinusi ir aprobavusi šio statuto teisėtumą ir patvirtinusi, kad ADV susikurtos taisyklės dera su valstybės požiūriu.
Valstybės kontrolė nesibaigia asmeniui tapus ADV, kadangi ADV privalo laikytis įstatymo lygmeniu įtvirtintų ADV pareigų (atsakomybės draudimas, profesinės kvalifikacijos tobulinimas, sąžininga veikla ir kt.).
Valstybė pasilieka sau galimybę vykdyti ADV veiklos stebėseną ir teisėtumo kontrolę – teisingumo ministras gali iškelti drausmės bylą ADV pažeidusiam ADV veiklos principus ar profesinę etiką. Nors ADV profesinės etikos kodeksą ir drausmės bylą nagrinėjimo tvarką priima ir tvirtina ADVOC savivaldos organai, juos viešai skelbia teisingumo ministras, kuriam suteikta teisė atsisakyti juos skelbti jeigu jie prieštarauja teisės aktų reikalavimams.
Apžvelgta valstybės politika ADV profesinės veiklos reguliavimo srityje, teigti, kad didžiąją dalį kontrolės dalį valstybė yra perdavusi patiems ADV, t. y. advokatų savivaldą įgyvendinančiam profesiniam susivienijimui – Lietuvos advokatūrai.
Savivaldą šiuo atveju reikia suprasti kaip savireguliaciją, kuri padeda įgyvendinti minėtus advokatūros tikslus – pirma, vienyti visus advokatus ir atstovauti jiems santykiuose viešosios valdžios (valstybės ir savivaldybių) institucijomis bei tarptautiniu lygiu; antra, ADVOC veikia kaip organizacija, užtikrinanti, kad į advokatūrą patektų ir ADV veikla užsiimtų tik tinkamą kvalifikaciją turintys ir griežtus elgesio bei profesinės etikos standartus atitinkantys asmenys. Valstybei nesikišant į ADV veiklą, būtent ADVOC kaip savivaldos institucija nustato visiems ADV vienodus elgesio ir profesinės etikos standartus, vykdo jų laikymosi kontrolę, įspėjant netinkamai besielgiančius ADV, taip pat organizuoja ir vykdo ADV profesinės kvalifikacijos tobulinimą, vykdo kitokią įstatymais reikalaujamą veiklos kontrolę. ADVOC kaip savivaldos institucija veikia ir uždavinius įgyvendina per savo organus: 1) visuotinį advokatų susirinkimą; 2) Advokatų tarybą; 3) Advokatų garbės teismą; 4) Revizijos komisiją.
Prie advokatų veiklą reguliuojančių teisės aktų galima paminėti:
- Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymas nustato valstybės garantuojamos teisinės pagalbos teikimą asmenims, kad šie galėtų tinkamai ginti pažeistas ar ginčijamas savo teises ir įstatymų saugomus interesus.
- CK, kadangi ADV turi teisę veikti CK ir Advokatūros įstatymo nustatyta tvarka įsisteigti privatųjį JA, kurio teisinė forma yra advokatų profesinė bendrija (t.p. yra reguliuojami ir kiti teisiniai santykiai, apie kuriuos pasisakyta žemiau).
- Rekomendacijos dėl civilinės bylose priteistino užmokesčio už advokato ar advokato padėjėjo teikiamą teisinę pagalbą (paslaugas) maksimalaus dydžio, patvirtintos Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2004 m. balandžio 2 d. įsakymu Nr. 1R-85;
- Advokatų kvalifikacinio egzamino programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2008 m. gruodžio 1 d. įsakymu Nr. 1R-458 (pakeista Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2014 m. balandžio 28 d. įsakymu Nr. 1R-147 „Dėl teisingumo ministro 2008 m. gruodžio 1 d. įsakymo Nr. 1R-458 „Dėl advokatų kvalifikacinio egzamino programos patvirtinimo” pakeitimo”, nuoroda: http://www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska.showdoc_l?p_id=470063&p_tr2=2);
- Pareiškėjų, advokatų ir advokatų padėjėjų sveikatos būklės reikalavimai ir sveikatos būklės tikrinimo taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2004 m. liepos 16 d. įsakymu Nr. V-556/1R-181;
Advokato samprata
LAEK įtvirtinta, kad Lietuvos ADV yra nepriklausoma Lietuvos teisinės sistemos dalis, kurie dalyvauja įgyvendinant teisingumą ir teisinės tvarkos palaikymą valstybėje, t. y. advokatų profesinė veikla yra glaudžiai susijusi su viešu ir visai visuomenei svarbiu interesu.
ADV atstovauja ir gina teisėtus savo klientų interesus teisme, valstybės ir savivaldybių institucijose ir kitose organizacijose.
ADV vykdydamas savarankišką profesinę veiklą bei teikdamas teisinę pagalbą asmeniui, kurio teisės ir teisėti interesai yra pažeidžiami, padeda įgyvendinti konstitucinę asmens teisę į teisminę gynybą.
Asmens teisė turėti ADV yra viena iš asmens teisės į teisminę gynybą veiksmingo įgyvendinimo sąlygų.
Kadangi advokato profesinė veikla priskiriama prie veiklos sričių, turinčių ypatingą svarbą visai visuomenei, jiems keliami specialūs griežtesni elgesio standartai. Advokato veiklai taikomi ne tik bendražmogiški elgesio standartai, bet ir specialūs reikalavimai nustatyti tiek nacionaliniuose teisės aktuose, tiek ir profesinės etikos taisyklėse.
Profesinės etikos taisyklėse nustatyti reikalavimai advokato elgesiui ir profesinei etikai yra objektyviai būtini, kadangi tik nepriekaištingo profesinio elgesio žmogui gali būti patikėta dalyvauti teisingumo įgyvendinimo procese.
Leidimas šiame procese dalyvauti bet kam, neatsižvelgiant į jo elgesį, diskredituotų teisingumo įgyvendinimo idėją kaip tokią, todėl ADV būdamas teisinės sistemos dalis, savo profesinėje veikloje ne tik turi laikytis įst, bet ir pats ginti įst dvasią, teisingumo ir teisėtumo idealus.
Valstybė sukuria ir išlaiko BB tiriančias ir valstybės vardu teismuose kaltinimus pateikiančias institucijas. Tačiau kartu valstybė privalo garantuoti, kad asmuo, kuris kaltinamas nusikaltimo padarymu, suvoks jam pareikštus kaltinimus ir sugebės gintis teisinėmis priemonėmis – todėl ji įsipareigoja garantuoti, kad kiekvienas žmogus, kuriam yra pateikti įtarimai ar kaltinimai nusikaltimo padarymu, išgyvenantis turtinį nepriteklių ar dėl kitų aplinkybių turintis teisę gauti valstybės garantuojamą teisinę pagalbą, galės nemokamai pasinaudoti kvalifikuoto ADV pagalba, už kurio paslaugas moka pati valstybė.
ADV vaidmuo visuomenėje, pagrįstoje pagarba teisinei valstybei, yra ypatingas.
ADV turi tarnauti teisingumo ir teisėtumo interesams bei tiems, kurių teises ir laisves jam patikėta įgyvendinti ir ginti.
Taigi galima teigti, kad pagrindinė ADV funkcija – padėti ir patarti asmenims įvairiais teisės klausimais ir taip garantuoti kvalifikuotą teisinę pagalbą, teisingumo įgyvendinimo procese.
Pagrindinė ADV dalyvavimo procese sąlyga yra ADV nepriklausomumas bei santykiai su klientu konfidencialumas.
Konfidencialumas reiškia, kad ADV neprivalo niekam atsiskaityti apie teikiamos teisinės pagalbos formas ir būdus, apie tai, kokius turi duomenis ir kaip rengiasi juos panaudoti.
Advokato veikla
Teisę verstis ADV veikla turi ir ADV teises ir pareigas įgyja:
- į Lietuvos praktikuojančių ADV sąrašą įrašyti ADV ir
- kuriems ADVOC yra išdavusi ADV pažymėjimą.
Pažymėjimo išdavimo diena laikoma ADV teisės verstis ADV veikla suteikimo diena.
ADV veikla yra teisinių paslaugų teikimas.
ADV veikla nėra komercinė ūkinė.
ADV teisę teikti teisines paslaugas gali riboti tik įstatymai.
Kiekvienas asmuo įstatymų nustatyta tvarka turi teisę pasirinkti ADV, kuris patartų, jam atstovautų ar gintų jo interesus.
ADV teikiamos teisinės paslaugos – tai teisės konsultacijos (patarimai teisės klausimais), teisinę reikšmę turinčių dokumentų rengimas, atstovavimas teisės klausimais, gynyba bei atstovavimas bylų procese, kai šie veiksmai atliekami už atlyginimą.
ADV turi teisę teikti teisines paslaugas nemokamai, t. y. teikti teisinę pagalbą.
ADV paslaugas gali teikti ADV (advokato padėjėjai (ADVPAD) ar advokatų profesinė bendrija (APB). Kai paslaugas teikia ar veikia APB, jai mutatis mutandis kaip ir advokatui taikomos ADVOC ĮST nuostatos.
Užsienio valstybių advokatai verstis advokato veikla Lietuvoje gali tik pagal:
- LR tarptautines sutartis dėl teisinės pagalbos,
- ES valstybių narių, Europos ekonominės erdvės valstybių ar Šveicarijos Konfederacijos piliečius teisininkus, kurie paslaugas teikia Advokatūros įstatymo dvyliktojo ir tryliktojo skirsnių nustatyta tvarka.
ADV taip pat turi teisę už atlyginimą teisės aktų nustatyta tvarka teikti:
- bankroto,
- restruktūrizavimo,
- turto ir palikimo administratoriaus,
- lobisto,
- likvidatoriaus,
- kuratoriaus,
- testamento vykdytojo,
- turto patikėtinio,
- vertėjo, kiek tai susiję su advokato teikiamomis teisinėmis paslaugomis,
- patentinio patikėtinio paslaugas,
- dirbti visų lygių rinkimų ir referendumo komisijose,
- būti savivaldybės tarybos nariu,
- Lietuvos Respublikos Seimo nutarimu, Respublikos Prezidento dekretu ar Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu būti paskirtas komisijos nariu,
- taip pat dirbti darbo grupėse (komisijose) teisės aktų projektams rengti ir teikti teisės akto projektui parengti reikalingo tyrimo paslaugas,
- būti arbitru, tarpininku (mediatoriumi), taikintoju ar teisės ekspertu, kai sprendžiami ginčai.
ADV gali būti JA kolegialaus valdymo ar priežiūros organo nariu.
Teisę teikti šioje dalyje nurodytas paslaugas ADV įgyja ir šių paslaugų teikimas kontroliuojamas teisės aktų, reglamentuojančių šių paslaugų teikimą, nustatyta tvarka.
Advokatų profesinės veiklos principai
ADV veiklos pagrindiniai principai:
1) ADV veiklos laisvė ir nepriklausomumas;
2) ADV tarpusavio santykių demokratiškumas, kolegiškumas ir sąžininga konkurencija;
3) ADV veiklos teisėtumas;
4) kliento paslapties neatskleidimas;
5) lojalumas klientui ir interesų konflikto vengimas;
6) nepriekaištingas elgesys.
Pagal advokato M. Kukaičio prezentaciją „Advokato elgesiui keliami etikos reikalavimai. Interesų konfliktai advokato veikloje“:
Pagrindiniai advokatų veiklos ir elgesio principai (kartu tai ir advokatui keliami reikalavimai):
1. Tradicijų ir papročių taikymas:
Kai ADV veiksmų ar poelgių nereglamentuoja ADVOC įstatymas, etikos kodeksas, ADVOC įstatai, ir kiti teisės aktai, arba kai ADV nėra tikras dėl profesinės etikos reikalavimų, ADV privalo laikytis ADV praktikoje susiformavusių tradicijų ir papročių, kurių turinys atitinka profesinės etikos ir dorovės principus.
2. Veiklos laisvė ir nepriklausomumas.
3. Sąžiningumas ir nepriekaištingas elgesys
4. Veiklos teisėtumas
5. Kliento paslapties neatskleidimas
6. Kompetencija ir pareigingumas.
7. Lojalumas klientui
8. Interesų konflikto vengimas
9. Advokatų tarpusavio santykių demokratiškumas, kolegiškumas ir sąžininga konkurencija
10. Advokatų ir Lietuvos advokatūros organų santykių geranoriškumas
11. Pagarba valstybei ir visuomenei
Advokato nepriekaištinga reputacija
ADV profesinė veikla priskiriama prie veiklos sričių, turinčių ypatingą svarbą visuomenei, jiems keliami specialūs griežtesni elgesio standartai.
ADV saisto ne tik įpareigojimas teikti tiesiog kokybiškas teisines ir kitokias paslaugas, bet ir didesni padorumo ir elgesio reikalavimai.
Vienas iš tokių reikalavimų yra nepriekaištinga reputacija, kuri yra būtina norint būti pripažintu ADV. Reikalavimas, kad ADV reputacija būtų nepriekaištinga ir kad savo veikloje jis laikytųsi profesinės etikos reikalavimų, turi užtikrinti, kad teisingumo įgyvendinimo procese veiks asmuo, kuriam keliamas „švarių rankų“ reikalavimas.
ADV etikos kodeksas numato, kad ADV ne tik turi būti nepriekaištingos reputacijos, tačiau ir ją saugoti.
Asmuo nelaikomas esąs nepriekaištingos reputacijos ir negali būti pripažintas ADV, jeigu jis:
1) yra teistas už sunkų ar labai sunkų nusikaltimą, – kol teistumas neišnykęs arba nepanaikintas ir ne mažiau kaip 4 metus nuo bausmės atlikimo ar atleidimo nuo bausmės atlikimo dienos;
2) yra teistas už kitą, negu nurodyta šio straipsnio 1 punkte, tyčinį nusikaltimą, – kol teistumas neišnykęs arba nepanaikintas ir ne mažiau kaip 3 metus nuo bausmės atlikimo, bausmės vykdymo atidėjimo ar atleidimo nuo bausmės atlikimo dienos;
3) yra pripažintas kaltu dėl tyčinio nusikaltimo padarymo, bet nuo BA atleistas, ir nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos nepraėjo 2 metai;
4) yra atleistas iš darbo, pareigų ar netekęs teisės verstis tam tikra veikla dėl to, kad neatitinka įstatymuose keliamo nepriekaištingos reputacijos reikalavimo, arba yra atleistas iš teisėjo, prokuroro, advokato, advokato padėjėjo, notaro, kandidato į notarus (asesoriaus), notaro atstovo, antstolio, antstolio atstovo, antstolio padėjėjo pareigų už profesinės ar tarnybinės veiklos pažeidimus, arba yra atleistas iš valstybės tarnautojo pareigų už šiurkštų tarnybinį nusižengimą, arba yra pripažintas padaręs tarnybinį nusižengimą, už kurį turėtų būti skirta tarnybinė nuobauda – atleidimas iš pareigų, arba yra atleistas iš darbo už šiurkštų darbo pareigų pažeidimą ir nuo atleidimo iš darbo, pareigų ar teisės verstis tam tikra veikla netekimo arba pripažinimo padarius tarnybinį nusižengimą, už kurį turėtų būti skirta tarnybinė nuobauda – atleidimas iš pareigų, nepraėjo 2 metai;
5) piktnaudžiauja alkoholiu, psichotropinėmis, narkotinėmis ar kitomis psichiką veikiančiomis medžiagomis;
6) neatitinka asmeniui, kuris verčiasi advokato veikla, taikomų elgesio ir veiklos reikalavimų, nustatytų Lietuvos advokatų etikos kodekse.
Pripažinimo advokatu tvarka ir reikalavimai
ADVOCĮST 7 str.
FA (toliau – pareiškėjas) pripažįstamas ADV, jeigu jis:
1) yra LR arba ES valstybės narės pilietis;
2) turi aukštąjį universitetinį teisinį išsilavinimą – teisės bakalauro ir teisės magistro kvalifikacinius laipsnius arba teisininko profesinį kvalifikacinį laipsnį (vienpakopį universitetinį teisinį išsilavinimą);
3) turi ne mažesnį kaip 5 metų teisinio darbo stažą arba atliko ne trumpesnę kaip 2 metų ADVPAD praktiką.
Teisiniu darbu laikomas darbas, nurodytas Vyriausybės patvirtintame teisinių pareigybių sąraše.
Teisinio darbo stažas skaičiuojamas nuo to laiko, kai asmuo įgijo teisės bakalauro arba teisės magistro, arba teisininko profesinį kvalifikacinį laipsnį (vienpakopį universitetinį teisinį išsilavinimą) ir pradėjo dirbti teisinį darbą;
4) yra nepriekaištingos reputacijos;
5) moka valstybinę kalbą;
6) išlaikė advokatų kvalifikacinį egzaminą, o asmuo, kuris turi nepertraukiamą ne mažesnį kaip penkerių metų advokato veiklos stažą ir dėl kurio pripažinimo advokatu sprendimas buvo panaikintas ADVOCĮST 13 straipsnio 1 dalies 2 ir 4 punktuose numatytais pagrindais, taip pat kuris turi nepertraukiamą ne mažesnį kaip penkerių metų teisėjo darbo stažą, nepertraukiamą ne mažesnį kaip septynerių metų prokuroro darbo stažą, yra teisės krypties socialinių mokslų daktaras, išskyrus asmenis, teistus už sunkų ar labai sunkų nusikaltimą arba kitą tyčinį nusikaltimą (ADVOCĮST 8 straipsnio 1 ir 2 punktai), – jeigu išlaikė advokatų veiklos organizavimo egzaminą;
7) neturi sveikatos sutrikimų, dėl kurių negalėtų atlikti advokato pareigų. Pareiškėjų ir ADV sveikatos reikalavimus bei sveikatos tikrinimo tvarką nustato SAM ir TM.
9 straipsnis. Dokumentų dėl asmens pripažinimo advokatu pateikimas
Asmuo, siekiantis būti pripažintas ADV, turi pateikti Lietuvos advokatūrai:
1) prašymą pripažinti ADV. Prašyme turi būti nurodyti pareiškėjo asmens duomenys (vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamoji vieta, pilietybė), taip pat atsakyta į klausimą, ar nėra šiame Įstatyme nurodytų pagrindų, dėl kurių jis negalėtų būti pripažintas ADV;
2) sveikatos pažymėjimą ir kitus dokumentus, įrodančius, kad asmuo atitinka šio Įstatymo 7 straipsnyje nustatytus reikalavimus, išskyrus atvejį, kai šie dokumentai buvo pateikti pagal šio Įstatymo 16 straipsnį ir nuo pateikimo nepasikeitė juose nurodyti duomenys.
10 straipsnis. Pripažinimo advokatu tvarka
- Prašymas pripažinti ADV nagrinėjamas dalyvaujant pareiškėjui.
- ADVOC ne vėliau kaip per 45 dienas nuo šio Įstatymo 9 straipsnyje nurodytų dokumentų gavimo dienos priima sprendimą dėl pareiškėjo pripažinimo ADV ir jį įrašo į asmenų, pripažintų ADV, sąrašą. Šis sprendimas pareiškėjui pateikiamas ne vėliau kaip per 10 d.d. nuo sprendimo priėmimo dienos.
- Sprendimas atsisakyti pripažinti pareiškėją ADV turi būti motyvuotas. Pareiškėjas turi teisę per 30 dienų nuo sprendimo atsisakyti pripažinti pareiškėją ADV įteikimo dienos šį sprendimą apskųsti Vilniaus apygardos teismui.
- Jeigu Lietuvos advokatūra per šio straipsnio 2 dalyje nurodytą terminą nepriima sprendimo, pareiškėjas gali per 30 dienų kreiptis į VAT su prašymu įpareigoti ADVOC pripažinti pareiškėją ADV.
- Pareiškėjas yra laikomas ADV nuo sprendimo pripažinti jį ADV priėmimo dienos.
11 straipsnis. Pripažinimo advokatu procedūros sustabdymas
- Pareiškėjo pripažinimo advokatu procedūra gali būti sustabdyta, jeigu pareiškėjas yra įtariamas ar kaltinamas NV padarymu.
- Šio straipsnio 1 dalyje nurodytais atvejais pripažinimo ADV procedūra sustabdoma, kol išnyks aplinkybės, dėl kurių buvo sustabdyta pareiškėjo pripažinimo ADV procedūra.
12 straipsnis. Advokato asmens byla
- Ne vėliau kaip per 7 dienas nuo sprendimo asmenį pripažinti advokatu priėmimo dienos Lietuvos advokatūra sudaro advokato asmens bylą. Joje yra saugomi visi su advokato veikla susiję dokumentai.
- ADV turi teisę susipažinti su jo asmens byloje esančiais duomenimis.
Sprendimo pripažinti asmenį advokatu panaikinimas
13 straipsnis. Sprendimo pripažinti asmenį advokatu panaikinimas
- Sprendimas pripažinti asmenį advokatu panaikinamas:
1) jeigu po sprendimo priėmimo paaiškėja anksčiau buvę faktai, dėl kurių asmuo nebūtų pripažintas advokatu;
2) jeigu po sprendimo priėmimo išnyksta bent viena iš šio Įstatymo 7 straipsnyje nurodytų sąlygų;
3) jeigu po sprendimo priėmimo atsiranda bent viena iš šio Įstatymo 8 straipsnyje nurodytų sąlygų;
4) advokato prašymu;
5) pritaikius drausminę nuobaudą – panaikinti sprendimą pripažinti asmenį advokatu;
7) jeigu Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo nustatyta tvarka Lietuvos advokatūra pritaiko Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo 36 straipsnio 1 dalies 6 punkte numatytą poveikio priemonę – leidimo vykdyti veiklą panaikinimą. - Teisę panaikinti sprendimą pripažinti asmenį advokatu šiame straipsnyje nurodytais pagrindais turi Lietuvos advokatūra.
Dėl sprendimo pripažinti asmenį advokatu panaikinimo į Lietuvos advokatūrą turi teisę kreiptis LR teisingumo ministras (toliau – teisingumo ministras). Jeigu ADVOC atsisako patenkinti teisingumo ministro prašymą panaikinti sprendimą pripažinti asmenį advokatu arba per keturiasdešimt penkias dienas nuo šio prašymo gavimo dienos nepriėmė sprendimo, teisingumo ministras per trisdešimt dienų turi teisę kreiptis į Vilniaus apygardos teismą su prašymu įpareigoti Lietuvos advokatūrą panaikinti sprendimą pripažinti asmenį advokatu. - ADV netenka ADV vardo ir yra išbraukiamas iš asmenų, pripažintų advokatais, sąrašo nuo sprendimo panaikinti sprendimą pripažinti asmenį advokatu priėmimo dienos.
- Sprendimas panaikinti sprendimą pripažinti asmenį advokatu gali būti apskųstas Vilniaus apygardos teismui per trisdešimt dienų nuo jo įteikimo dienos.
Teisė verstis advokato praktika
17 straipsnis. Teisė verstis advokato veikla
1. Teisę verstis advokato veikla turi ir advokatų teises ir pareigas įgyja į advokatų, turinčių teisę verstis advokato veikla, sąrašą (toliau – Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašas) įrašyti advokatai, kurie turi šio straipsnio 3 dalyje nurodytą advokato pažymėjimą. Advokato pažymėjimo išdavimo diena laikoma advokato teisės verstis advokato veikla suteikimo diena.
- Advokatas įrašomas į Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašą, jeigu:
1) jis prisiekė šio Įstatymo nustatyta tvarka;
2) yra apdrausta advokato ar advokatų profesinės bendrijos profesinė civilinė atsakomybė;
3) jis yra pasirengęs verstis advokato veikla viena iš jos formų, nurodytų šio Įstatymo 21 straipsnyje; - Lietuvos advokatūra ne vėliau kaip per dešimt darbo dienų nuo sprendimo įrašyti advokatą į Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašą priėmimo dienos advokatui išduoda advokato pažymėjimą. Jeigu Lietuvos advokatūra nesilaiko šioje dalyje nustatyto termino, advokatas turi teisę per trisdešimt dienų kreiptis į Vilniaus apygardos teismą su prašymu įpareigoti Lietuvos advokatūrą išduoti advokato pažymėjimą.
- Užsienio valstybių advokatai verstis advokato veikla Lietuvoje gali tik pagal Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis, išskyrus šio Įstatymo dvyliktajame ir tryliktajame skirsniuose nurodytus atvejus.
Įrašymas į praktikuojančių advokatų sąrašą
18 straipsnis. Įrašymas į Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašą
- Į Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašą įrašoma Lietuvos advokatūros sprendimu. Advokatas Lietuvos advokatūrai pateikia:
1) prašymą įrašyti į Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašą. Prašyme turi būti nurodyta, ar nepasikeitė duomenys, pateikti prašyme pripažinti jį advokatu; jeigu pasikeitė, – nurodyti pasikeitę duomenys;
2) dokumentus, įrodančius, kad advokatas atitinka šio Įstatymo reikalavimus, taikomus įrašant į Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašą. - Lietuvos advokatūra priima sprendimą įrašyti advokatą į Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašą ne vėliau kaip per trisdešimt dienų nuo šio straipsnio 1 dalyje nurodytų dokumentų gavimo dienos, jeigu advokatas įvykdė šio Įstatymo 17 straipsnio reikalavimus.
- Advokatas, kuris per šio straipsnio 2 dalyje nustatytą terminą neįrašomas į Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašą, per trisdešimt dienų nuo įrašymo termino pabaigos dienos turi teisę kreiptis į Vilniaus apygardos teismą su prašymu įpareigoti Lietuvos advokatūrą įrašyti jį į Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašą.
Asmens prašyme įrašyti jį į Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašą turi būti nurodyta vertimosi advokato veikla pradžios data. Ši data turi būti vėlesnė nei advokatų tarybos posėdžio, kuriame prašymas bus svarstomas, diena. Šis reikalavimas yra imperatyvus, todėl asmeniui prašyme nenurodžius vertimosi advokato veikla pradžios datos šis prašymas nėra svarstomas.
Advokatų tarybai priėmus sprendimą tenkinti asmens prašymą įrašyti jį į Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašą, toks asmuo privalo užtikrinti, kad nuo tarybos sprendime nurodytos vertimosi advokato veikla pradžios datos jis laikysis LR advokatūros įstatymo 43 straipsnio 1 dalyje numatytų apribojimų.
Išbraukimas iš Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašo
23 straipsnis. Išbraukimas iš Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašo
- Lietuvos advokatūros sprendimu advokatas išbraukiamas iš Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašo, jeigu:
1) jis raštu prašo būti išbrauktas;
2) panaikinamas sprendimas pripažinti asmenį advokatu;
3) paaiškėja, kad įrašant jį į Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašą buvo pateikti tikrovės neatitinkantys duomenys;
4) advokatas pradėjo dirbti ar eiti kitas mokamas pareigas, išskyrus šio Įstatymo 43 straipsnio 1 dalyje nurodytus atvejus;
5) advokatas neatitinka sąlygų, suteikiančių teisę verstis advokato veikla. - Advokatas Lietuvos advokatūros sprendimu gali būti laikinai išbrauktas iš Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašo, jei jis yra įtariamas ar kaltinamas nusikalstamos veikos padarymu, taip pat pritaikius Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo 36 straipsnio 1 dalies 6 punkte numatytą poveikio priemonę. Šiais atvejais advokatas yra išbraukiamas iš Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašo, kol išnyks šio išbraukimo pagrindą sudariusios aplinkybės. Šis sprendimas gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos teismui per trisdešimt dienų nuo sprendimo įteikimo advokatui dienos.
- Advokatų garbės teismas, nustatęs, kad yra objektyvių duomenų apie advokato padarytą šio Įstatymo ir Lietuvos advokatų etikos kodekso ar advokato veiklos pažeidimą, už kurį gali būti skiriama šio Įstatymo 53 straipsnio 4 punkte nurodyta drausminė nuobauda, pateikia Lietuvos advokatūrai siūlymą laikinai išbraukti šį advokatą iš Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašo.
Teikdamas šį siūlymą, Advokatų garbės teismas turi įvertinti advokato padaryto pažeidimo pobūdį, pažeidimo padarymo aplinkybes, pažeidimo padarinius ir kitas reikšmingas aplinkybes.
Advokatas šioje dalyje nurodytu pagrindu Lietuvos advokatūros sprendimu gali būti laikinai išbrauktas iš Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašo, kol išnyks šio išbraukimo pagrindą sudariusios aplinkybės arba kol įsiteisės Advokatų garbės teismo sprendimas šio advokato drausmės byloje. Šis sprendimas per trisdešimt dienų nuo sprendimo įteikimo advokatui dienos gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos teismui. - Lietuvos advokatūra ne vėliau kaip kitą darbo dieną po šio straipsnio 2 ir 3 dalyse nurodyto sprendimo laikinai išbraukti advokatą iš Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašo priėmimo savo interneto svetainėje paskelbia apie šį sprendimą, nurodydama šio advokato vardą, pavardę, darbo vietą ir jos adresą. Šioje dalyje nurodyta informacija skelbiama, kol išnyks advokato laikino išbraukimo pagrindą sudariusios aplinkybės arba kol įsiteisės Advokatų garbės teismo sprendimas advokato drausmės byloje.
Skundo dėl Lietuvos advokatūros sprendimo laikinai išbraukti advokatą iš Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašo pateikimas nesustabdo šio straipsnio 2 ir 3 dalyse nurodyto sprendimo vykdymo, jeigu teismas nenustato kitaip.
Veiklos laisvė ir nepriklausomumas. Jo santykis su profesine bendrija ir VGTP.
- ADV yra nepriklausoma Lietuvos teisinės sistemos dalis (Advokatūros įstatymo 3 str.);
- ADV veiklos laisvės ir nepriklausomumo principas yra būtinoji sąlyga kitų ADV veiklos principų įgyvendinimui;
- ADV nepriklausomumas yra ne privilegija, bet viena iš svarbiausių jo teisių ir pareigų, užtikrinančių tinkamą jo
atstovaujamų asmenų gynybą; - Valstybė teisėkūros procese privalo įtvirtinti ADV veiklos garantijas;
- Šios taisyklės turi būti paisoma ir tada, kai teikiama VGTP (teisininko įsipareigojimui savo klientui negali daryti įtakos faktas, kad atlyginimą jam visiškai ar iš dalies moka valstybė);
- EŽTT: valstybė negali kontroliuoti ir reguliuoti ADV veiksmų, nes tai nesuderinama su nepriklausomumu, be to, tai pažeistų bylos šalių lygybės principą (A. Sanchez v. Spain);
- APB funkcionavimas ir pati profesinė veikla negali būti saistomi institucijų ar pareigūnų, neįeinančių į advokatūros sistemą, sprendimų;
- ADV nepriklausomumo esmė: jo santykiai su klientu, grindžiami konfidencialumu, t.y. visišku pasitikėjimu;
- Atlikdamas profesines pareigas ADV turi būti visiškai nepriklausomas nuo jokios įtakos, ypač tos, kuri gali kilti dėl asmeninių interesų ar išorinio poveikio (Advokatų etikos kodekso 4 str.);
- ADV nepriklausomumas nėra tolygus teisėjo nepriklausomumui, kuris kartu reiškia ir nešališkumą;
- Veikdamas kliento vardu ADV nėra visiškai nepriklausomas, nes turi paisyti kliento valios;
- ADV garantuojama, kad jam nebus taikomos baudžiamosios, administracinės arba kitokios sankcijos už veiksmus, kurių jis ėmėsi kliento įsipareigojimams įvykdyti, nepažeisdamas įstatymų ar profesinės etikos reikalavimų;
- Nepriklausomumas nuo valstybės: tai pareigos atsiskaityti bet kokiems valstybės valdžios organams ar institucijoms nebuvimas;
- Nepriklausomumas nuo bylos šalių: ADV yra savarankiškas proceso subjektas. Teisėjui, prokurorui, kitiems bylos dalyviams negalima duoti ADV įstatymuose nenustatytų privalomų nurodymų;
- Nepriklausomumas nuo visuomenės: visuomenės ir jos grupių požiūris į klientą negali daryti įtakos jų tarpusavio santykiams;
- Nepriklausomumas apima: aiškias tapimo ADV procedūras; aiškias išbraukimo iš advokatų procedūras; ekonominis nepriklausomumas; veiklos nesuderinamumo nustatymą;
- VGTP 18 str. 3 d.: Sprendimas suteikti antrinę teisinę pagalbą yra pavedimas ADV teikti antrinę teisine pagalbą.
Principai. Sąžiningumas ir nepriekaištingas elgesys
ADV profesinė garbė ir sąžiningumas yra tradicinės vertybės, kurių laikymasis yra ADV profesinė pareiga ir būtinoji sąlyga priklausyti ADV korporacijai.
ADV visada privalo:
- saugoti profesinę garbę ir orumą, nediskredituoti ADV vardo, duotos priesaikos ir teisingumo idėjos;
- būti nepriekaištingos reputacijos ir ją saugoti;
- elgtis sąžiningai, mandagiai ir garbingai;
- teismo posėdžių metu dėvėti mantiją (ši sąlyga netaikoma advokato padėjėjui);
- nevartoti alkoholio ir psichotropinių medžiagų, kai atlieka ADV profesines pareigas, taip pat nepiktnaudžiauti alkoholiu ir psichotropinėmis medžiagomis, nevartoti narkotinių ir toksinių medžiagų ne medicinos tikslais.
ADV neturi piktnaudžiauti savo profesiniu vardu.
ADV ženklas ir mantija turi būti naudojami išimtinai ADV profesinėje veikloje.
ADV draudžiami veiksmai ar elgesys, kurie nesuderinami su sąžiningumu, kitomis visuotinai priimtomis moralės ir dorovės normomis ir (ar) menkina visuomenės pasitikėjimą ADV, pažeidžia ADVOC reputaciją ar žemina ADV profesijos vardą.
Nepriekaištinga reputacija:
- nėra teistas už sunkų ar labai sunkų nusikaltimą, – kol teistumas neišnykęs arba nepanaikintas ir ne mažiau kaip 4 metus nuo bausmės atlikimo ar atleidimo nuo bausmės atlikimo dienos;
- nėra teistas už kitą, negu nurodyta šio straipsnio 1 punkte, tyčinį nusikaltimą, – kol teistumas neišnykęs arba nepanaikintas ir ne mažiau kaip 3 metus nuo bausmės atlikimo, bausmės vykdymo atidėjimo ar atleidimo nuo bausmės atlikimo dienos;
- nėra pripažintas kaltu dėl tyčinio nusikaltimo padarymo, bet nuo baudžiamosios atsakomybės atleistas, ir nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos nepraėjo dveji metai;
- nėra atleistas iš darbo, pareigų ar netekęs teisės verstis tam tikra veikla dėl to, kad neatitinka įstatymuose keliamo nepriekaištingos reputacijos reikalavimo, arba yra atleistas iš teisėjo, prokuroro, advokato, advokato padėjėjo, notaro, kandidato į notarus (asesoriaus), notaro atstovo, antstolio, antstolio atstovo, antstolio padėjėjo pareigų už profesinės ar tarnybinės veiklos pažeidimus (2 metus);
- nepiktnaudžiauja alkoholiu, psichotropinėmis, narkotinėmis ar kitomis psichiką veikiančiomis medžiagomis;
- atitinka asmeniui, kuris verčiasi advokato veikla, taikomų elgesio ir veiklos reikalavimų, nustatytų Lietuvos advokatų etikos kodekse.
Veiklos teisėtumas
- ADV veiklos teisėtumas yra vienas svarbiausių principų, lemiančių ADV vaidmenį valstybės teisės sistemoje ir profesinės veiklos garantijas, todėl ADV privalo siekti teisingumo ir teisėtumo idealų bei ginti savo klientų teises ir interesus tik teisėtais būdais ir priemonėmis, nepažeisdamas teisės aktuose nustatytų draudimų, neviršydamas jam suteiktų įgaliojimų bei gerbdamas kitų asmenų teises.
- ADV visada privalo gerbti teisę ir veikti taip, kad nebūtų pažeidžiami teisėtumo principai.
- ADV draudžiama ginti tokius kliento interesus, kurie verčia imtis neteisėtų gynybos priemonių ir būdų, tenkinti neteisėtus kliento prašymus ar talkinti teisei ir teisėtumui priešingoje veikoje.
- ADV draudžiama neteisėtai trukdyti ar apsunkinti kitam asmeniui įgyvendinti savo teises ar vykdyti pareigas.
- ADV privalo užtikrinti, kad jo darbo vieta ir profesinės veiklos sąlygos atitiktų ADVOC įstatymo ir Lietuvos ADVOC nustatytus reikalavimus.
- Praktikuojantis ADV, derindamas kitas veiklas su ADV profesine veikla, visuomet privalo laikytis ADVOC įstatyme nustatytų apribojimų.
- Teisėtumo principas apima ne tik teisės aktų, bet ir etikos kodekso laikymąsi.
- Praktikuojantis ADV, derindamas kitas veiklas su ADV profesine veikla, visuomet privalo laikytis ADVOC įstatyme nustatytų apribojimų.
Kliento paslapties neatskleidimas
- ES ir LT ADV etikos kodeksuose konfidecialumas įtvirtintas kaip pagr ir svarbiausia ADV teisė ir pareiga;
- EŽTT: Kliento konfidencialumo pažeidimas gali būti prilyginamas teisminės gynybos prieinamumo pažeidimui (Daud v. Portugal; M. Pereira v. Portugal);
- ADV nepriklausomumo esmė: jo santykiai su klientu, grindžiami konfidencialumu, t.y. visišku pasitikėjimu;
- Konfidencialumas reiškia, kad ADV neprivalo niekam atsiskaityti apie teikiamos teisinės pagalbos formas ir būdus, apie tai, kokius turi duomenis ir kaip rengiasi juos panaudoti;
- JT GA 1990-12-14 rezoliucija dėl Advokatų vaidmens pagrindinių principų: vyriausybės privalo pripažinti ir paisyti konfidencialumo bet kokiuose profesiniuose ADV ir kliento santykiuose;
- Konfidencialumas įtvirtinamas ADV priesaikoje;
- ADV profesinę paslaptį sudaro kreipimosi į ADV faktas, sutarties su klientu sąlygos, kliento suteikta informacija ir
pateikti duomenys, konsultacijos pobūdis ir kliento pavedimu ADV surinkti duomenys. Klientas gali leisti ADV atskleisti tam tikrą informaciją. Konfidencialumo įsipareigojimams senatis netaikoma; - ADV iš savo kolegų, ADV padėjėjų, kitų savo ar ADV profesinės bendrijos darbuotojų, kitų asmenų, kuriuos
pasitelkia teikdamas teisines paslaugas, turi reikalauti laikytis tokių pačių konfidencialumo įsipareigojimų ir už tai atsako; - ADV profesinę paslaptį sudarančios informacijos pateikimas Lietuvos ADV ar jos organams nelaikomas kliento paslapties atskleidimu ir konfidencialumo pažeidimu;
- ADV privalo imtis priemonių, kad be kliento sutikimo ADV profesinę paslaptį sudaranti informacija nebūtų
panaudota prieš klientą, paviešinta ar kitaip atskleista, išskyrus teisės aktų ir žemiau nurodytus atvejus arba kai tai būtina kliento pavedimui tinkamai atlikti; - ADV draudžiama panaudoti ADV profesinę paslaptį sudarančią informaciją savo ar kito asmens interesais neteisėtu būdu. ADV turi teisę be kliento sutikimo atskleisti ADV profesinę paslaptį sudarančią informaciją, kai tai neišvengiamai būtina:
- žmogaus gyvybei išsaugoti;
- kliento, jo įpėdinio ar teisių perėmėjo teisėms ir teisėtiems interesams apsaugoti;
- apginti ADV teises ginče su klientu, tačiau tik ta apimtimi, kuri būtina ginčui teisingai išspręsti.
- ADV galioja BK straipsnis, numatantis atsakomybę už nepranešimą teisėsaugai apie daromą ar padarytą labai sunkų nusikaltimą.
- ADV galioja pinigų plovimo ir terorizmo prevencijos reikalavimai.
Kompetencija ir pareigingumas
Kompetencija - tai gebėjimas atlikti tam tikrą konkretų darbą. Kompetencija apima patirtį, įgūdžius ir žinias, dažnai ir tam tikras asmenines savybes. Kalbant apie ADV kompetenciją ir pareigingumą, taikomi tokie reikalavimai:
- ADV profesinės žinios ir rūpestingas pareigų atlikimas yra būtinos tinkamo ADV funkcijų vykdymo prielaidos, todėl ADV privalo nuolat tobulinti profesinę kvalifikaciją ir siekti užtikrinti tinkamą klientui teikiamų paslaugų kokybę.
- ADV visada privalo veikti profesionaliai, pareigingai ir dalykiškai, profesines pareigas vykdyti nepriekaištingai, laiku, kvalifikuotai, stropiai ir protingai.
- ADVOC įstatymo ir Lietuvos ADVOC nustatyti reikalavimai tapti ADV ir verstis ADV veikla yra kiekvienam ADV būtinoji sąlyga, todėl ADV privalo visuomet laiku, sąžiningai ir rūpestingai vykdyti visus tokius reikalavimus ir pareigas, kol yra įrašytas į asmenų, pripažintų ADV, sąrašą.
- ADV privalo laiku, sąžiningai ir rūpestingai vykdyti ir kitus jam, kaip ADV, privalomus reikalavimus ir pareigas.
Lojalumas klientui
- ADV lojalumas klientui yra profesionalaus ADV ir kliento bendradarbiavimo ir tinkamo ADV funkcijų vykdymo būtinoji sąlyga, taip pat sąlygojanti ADV pareigą paslaugas klientui teikti taip, kad tai labiausiai atitiktų kliento interesus;
- Lojalumo klientui principas įpareigoja ADV užtikrinti ADV ir kliento tarpusavio santykių sąžiningumą, teisėtumą bei etiškumą. ADV ir kliento santykiai turi būti grindžiami abipuse pagarba, tolerancija ir pasitikėjimu.;
- Asmens teisė teisės aktų nustatyta tvarka pasirinkti ADV neriboja ADV teisės atsisakyti priimti pavedimą nurodant svarbias priežastis.
- ADV privalo nepriimti pavedimo kai tai būtina vykdant teisės aktų ar etikos kodekso reikalavimus (interesų konfliktas, konfidencialumo ar advokato nepriklausomumo pažeidimas, kitaip prieštarauja profesinei etikai); taip pat kai pavedimo priėmimas prieštarauja advokato sutartiniams įsipareigojimams kitam advokatui arba juridiniam asmeniui, įsteigtam advokatų veiklai vykdyti.
- ADV neturi priimti pavedimo, kai žino, jog negali reikiamu laiku ir (ar) tinkamai jį atlikti dėl profesinės kompetencijos stokos, užimtumo ar kitų priežasčių.Jei pavedimui atlikti kliudančios priežastys paaiškėjo priėmus pavedimą, advokatas privalo nedelsdamas apie tai informuoti klientą.
- ADV susitaria su klientu dėl pavedimo apimties, atlyginimo ir kitų esminių ADV paslaugų sąlygų bei sudaro sutartį ADVOC įstatyme nustatyta tvarka. ADV gali su klientu susitarti dėl atlyginimo, išreikšto pinigine išraiška, kuris priklauso nuo pasiekto byloje rezultato (pactum de quota litis), laikydamasis ADVOC įstatyme įtvirtintų reikalavimų. Iki sutarties su klientu pasirašymo ADV privalo atskleisti klientui visas sutarties sąlygas ir informuoti klientą apie atlyginimo už teikiamas teisines paslaugas dydį, jo apskaičiavimo ir mokėjimo tvarką, galimas kitas atlygintinas ADV teikiamų teisinių paslaugų išlaidas.
- Įgyvendindamas teisę arba pareigą atsisakyti kliento, priimto pavedimo ar kitaip vienašališkai nutraukti ADV ir kliento santykius, ADV privalo veikti taip, kad klientas galėtų laiku susirasti kitą ADV ir nebūtų trikdomas bylos procesas.
- ADV gali vertinti pavedimo įvykdymo sėkmės tikimybę, tačiau neturi garantuoti klientui ar jo užtikrinti dėl konkretaus pavedimo rezultato.
- ADV draudžiama skatinti nepagrįstus teisminius ginčus. ADV turi skatinti klientą siekti ginčą išspręsti taikiai,
nurodyti alternatyvius ginčo sprendimo būdus. - ADV privalo klientui prašant, informuoti klientą apie pavedimo vykdymo eigą, derinti savo veiksmus su klientu ir atsižvelgti į kliento samprotavimus bei argumentus, nedelsdamas informuoti klientą apie esminius pavedimo vykdymo įvykius, kad klientas galėtų laiku priimti atitinkamą sprendimą.
- Kai kliento reikalavimai arba atsikirtimai yra aiškiai nepagrįsti, ADV privalo apie tai informuoti klientą ir patarti jam tokių reikalavimų ar atsikirtimų nereikšti. Esant šioje dalyje nurodytoms situacijoms, advokatas gali atsisakyti teikti teisines paslaugas, įspėjęs klientą prieš protingą terminą.
- Kai klientas pripažįsta kaltę ir ADV, įvertinęs visus įrodymus, su tuo sutinka, ADV privalo atlikdamas savo
profesines pareigas išanalizuoti visas kliento atsakomybę galinčias palengvinti aplinkybes. - Kai klientas pripažįsta kaltę, o ADV, įvertinęs visus įrodymus, mano, kad kliento kaltė neįrodyta arba kelia abejonių, ADV privalo laikytis savarankiškos, nuo kliento nepriklausomos, pozicijos.
- Kai klientas pripažįsta kaltę, o ADV, įvertinęs visus įrodymus, pagrįstai mano, kad kliento veiksmuose yra lengvesnio nusikaltimo sudėtis, ADV privalo tai paaiškinti ginamajam. Jeigu klientas nesutinka su ADV pozicija ir argumentais, ADV privalo išaiškinti klientui jo teisę atsisakyti ADV paslaugų.
- Kai klientas neigia savo kaltę, o ADV, įvertinęs visus byloje esančius įrodymus, mano, kad kliento kaltumui pagrįsti pakanka įrodymų, ADV privalo tai paaiškinti klientui, tačiau negali įtikinėti kliento, kad šis prisipažintų esąs kaltas. Jeigu klientas su ADV pasirinkta pozicija nesutinka, ADV privalo išaiškinti klientui jo teisę atsisakyti ADV paslaugų.
- ADV, kuris yra ar buvo byloje vienos šalies atstovas arba gynėjas, negali būti šioje byloje kitos šalies atstovu ar gynėju. Teisiniame santykyje, kuris nesusijęs su byla, kurioje ADV yra ar buvo byloje vienos šalies atstovas arba gynėjas, ADV gali konsultuoti, atstovauti ar veikti prieš buvusį savo klientą, kuriam ADV teikė klientui teisines paslaugas, kai yra tenkinamos abi šios sąlygos:
- visi tokie klientai, būdami tinkamai informuoti, aiškiai sutinka dėl tokio teisinių paslaugų teikimo (įskaitant iš anksto gaunamą sutikimą);
- nebus pažeistas nei vieno tokio kliento informacijos konfidencialumas.
ADV draudžiama konsultuoti, atstovauti, ginti ar veikti prieš buvusį savo klientą kitu, nei aptarta šio straipsnio 21 dalyje, klausimu, kitoje byloje ar kitame teisiniame santykyje 1 metus nuo advokato ir kliento profesinių tarpusavio santykių pabaigos arba paskutinio kliento pavedimo įvykdymo, jei ši sąlyga atsirado pirmiau. Šis draudimas netaikomas:
- ADV ginant savo teises ginče su buvusiu klientu;
- kliento – JA atžvilgiu, kai nebus pažeistas nei vieno tokio kliento informacijos konfidencialumas;
- kliento – FA atžvilgiu, kai visi tokie klientai, būdami tinkamai informuoti, aiškiai sutinka dėl tokio teisinių paslaugų teikimo (įskaitant iš anksto gaunamą sutikimą) ir nebus pažeistas nei vieno tokio kliento informacijos konfidencialumas.
Interesų konflikto vengimas
- Interesų konflikto vengimo principo tinkamas įgyvendinimas sąlygoja ypatingai svarbią ADV pareigą santykiuose su klientu ir kitais asmenimis veikti taip, kad būtų išvengta ADV klientų arba kliento ir ADV interesų priešpriešos;
- ADV negali konsultuoti, atstovauti, ginti ar veikti dviejų ar daugiau klientų vardu tuo pačiu klausimu ar tame pačiame teisiniame santykyje, jeigu tų klientų interesai yra priešingi. Šis draudimas netaikomas, išskyrus atstovavimą ar gynybą toje pačioje byloje, kai tenkinamos visos šios sąlygos:
- protingai įmanoma suderinti visus priešingus interesus ir tinkamai suteikti teisines paslaugas kiekvienam tokiam klientui;
- visi tokie klientai, būdami tinkamai informuoti, aiškiai sutinka dėl tokio teisinių paslaugų teikimo (įskaitant iš anksto gaunamą sutikimą);
- nebus pažeistas nei vieno tokio kliento informacijos konfidencialumas. - ADV draudžiama konsultuoti, atstovauti, ginti ar veikti dviejų ar daugiau klientų vardu ir (ar) interesais kitu, nei aptarta aukščiau, klausimu, byloje ar teisiniame santykyje, jeigu tų klientų interesai yra priešingi arba yra reali tikimybė, kad interesų konfliktas kils ateityje, arba veikti prieš esamą klientą savo ar kito asmens vardu ir (ar) interesais.
Šis draudimas netaikomas:
- ADV ginant savo teises ginče su klientu;
- kliento – JA atžvilgiu, kai nebus pažeistas nei vieno tokio kliento informacijos konfidencialumas;
- kliento – FA atžvilgiu, kai protingai įmanoma suderinti visus priešingus interesus ir tinkamai suteikti teisines paslaugas kiekvienam tokiam klientui ir nebus pažeistas nei vieno tokio kliento informacijos konfidencialumas. - Privataus JA, įsteigto ADV veiklai vykdyti, ADV arba partnerystės pagrindais veikiantys ADV gali konsultuoti, atstovauti, ginti ar veikti skirtingų klientų vardu ir (ar) interesais tuo pačiu klausimu ar toje pačioje byloje, ar teisiniame santykyje, kai tų klientų interesai yra priešingi arba yra reali tikimybė, kad interesų konfliktas kils ateityje, jeigu dėl tokio teisinių paslaugų teikimo nebus pažeistas tokių klientų informacijos konfidencialumas ir tenkinamos abi sąlygos:
- visi tokie klientai, būdami tinkamai informuoti, aiškiai sutinka dėl tokio teisinių paslaugų teikimo (įskaitant iš anksto gaunamą sutikimą);
- užtikrinamos ADV tarybos nustatomos klientų interesų apsaugos (etinių barjerų) procedūros. - ADV draudžiama konsultuoti, atstovauti, ginti ar veikti kliento vardu ar interesais klausimu ar byloje, kuriuo ar kurioje ADV, ADV tėvai, sutuoktinis, vaikai, broliai ir seserys turi priešingą klientui finansinį, komercinį ar asmeninį suinteresuotumą;
- ADV draudžiama, kol tęsiasi ADV ir kliento tarpusavio profesiniai santykiai, tiesiogiai, per šeimos narius ar artimus giminaičius sudaryti su klientu, jo šeimos nariais ar artimais giminaičiais sandorius (įskaitant sandorius dėl turto, teisių ar reikalavimų, dėl kurių iškeltoje byloje ADV teikia klientui teisines paslaugas), dėl kurių kyla ADV, jo šeimos narių ar artimų giminaičių ir kliento interesų konfliktas arba akivaizdu, jog interesų konfliktas kils ateityje
- Jei atstovaujant klientams kyla interesų konfliktas ar pavojus, kad bus pažeistas konfidencialumas ar ADV nepriklausomumas, ADV turi nustoti veikti tų klientų vardu.
Advokatų tarpusavio santykių demokratiškumas, kolegiškumas ir sąžininga konkurencija
- ADV, kaip vieningos ir garbios profesinės korporacijos narių, tarpusavio santykiai turi būti grindžiami demokratiškumo, kolegiškumo ir sąžiningos konkurencijos principais.
- ADV tarpusavio santykių demokratiškumo įgyvendinimo būtina prielaida yra ADV aktyvus dalyvavimas ADVOC ir jos organų veikloje bei privalomas dalyvavimas visuotiniuose ADV susirinkimuose sprendžiant svarbiausius Lietuvos advokatūros gyvavimo, veiklos ir valdymo klausimus.
- ADV, saugodamas savo profesijos vertybes, turi puoselėti ADV tarpusavio pasitikėjimą ir bendradarbiavimą, su kolega visuomet bendrauti sąžiningai, dalykiškai, draugiškai, taktiškai ir mandagiai.
- ADV privalo padėti ir patarti kolegai, kai tai nekenkia kliento interesams, taip pat visuomet atkreipti kolegos dėmesį į galimą teisės ar ADV profesinės etikos pažeidimą.
- ADV padėjėjo praktikos vadovas privalo realiai ir veiksmingai vadovauti padėjėjo praktikai. ADV negali imti iš ADV padėjėjo atlyginimo už vadovavimą praktikai, o padėjėjas negali už tai mokėti.
- Negalėdamas atvykti į teismo posėdį arba ketindamas prašyti teismą pakeisti ar nustatyti kitą teismo posėdžio laiką, ADV , esant galimybei, privalo nedelsdamas informuoti byloje dalyvaujantį kolegą.
- Kai ADV priima pavedimą ir sužino, jog analogišką pavedimą vykdo kitas ADV , jis privalo apie tai pranešti kolegai, išskyrus, kai dėl kolegos veiksmų ar neveikimo nepavyksta to padaryti per protingą laiką arba kai klientas prašo to nedaryti. ADV tokiu atveju privalo kolegiškai bendradarbiauti siekiant tinkamai atstovauti kliento interesus.
- Kai ADV priima pavedimą atstovauti klientui prieš kolegą dėl jo profesinės veiklos, ADV privalo apie tai nedelsdamas pranešti Lietuvos advokatūrai, kolegai ir, kai tai nekenkia kliento interesams, pasiūlyti kolegai ginčą baigti taikos sutartimi. ADV draudžiama savo interesais pradėti formalias procedūras prieš kolegą dėl jo profesinės veiklos, prieš tai nepranešus Lietuvos advokatūrai.
- Tarpusavio ginčą ADV privalo pirmiausiai stengtis išspręsti abipusiu sutarimu. ADV privalo vengti nereikalingo tarpusavio bylinėjimosi ir kitokių nekolegiškų, visuomenės pasitikėjimą ADV menkinančių, ADVOC reputaciją pažeidžiančių ar ADV gerą vardą žeminančių tarpusavio santykių ir ginčų.
- ADV tarpusavio susitarimais nustatomi teisės teikti teisines paslaugas ribojimai privalo būti pagrįsti ir protingos apimties.
- ADV draudžiama nesąžiningai ar viešai skatinti kolegos klientą pakeisti ADV , reikšti kritiką dėl kolegos darbo, niekinti kitą ADV ar menkinti jo kompetenciją ar veiklą.
- ADV visuomet privalo laikytis ADV taikomų reikalavimų dėl reklamos ir informacijos apie ADV ir jo veiklą.
5. 2.1. Jeigu advokatas, į kurį kreipėsi kolega iš kitos valstybės narės, nėra kompetentingas tinkamai įvykdyti duodamą pavedimą, jis privalo atsisakyti priimti tokį pavedimą. Tokiu atveju jis turi būti pasirengęs padėti savo kolegai gauti informaciją, kuri būtina, kad šis galėtų duoti nurodymus advokatui, galinčiam suteikti prašomas paslaugas.
5.2.2. Bendradarbiaujančių valstybės narės advokato ir kitos valstybės narės advokato bendra pareiga yra atsižvelgti į galimus jų teisinių sistemų ir profesinių organizacijų bei valstybių narių advokatų kompetencijos ir pareigų skirtumus.
Advokatas negali niekam mokėti honoraro, komisinio atlyginimo ar kitokios kompensacijos kaip atlygio už kliento nukreipimą jam.
5.9.1. Advokatas, manantis, kad kolega iš kitos valstybės narės pažeidė profesinės etikos taisykles, turi atkreipti į tai kolegos dėmesį.
5.9.2. Bet kurį profesinio pobūdžio asmeninį tarpusavio ginčą skirtingų valstybių narių advokatai privalo, jeigu įmanoma, iš pradžių mėginti spręsti draugiškai.
5.9.3. Advokatas negali pradėti jokių procesinių veiksmų prieš kolegą iš kitos valstybės narės 5.9.1 ar 5.9.2 punkte minėtais atvejais, prieš tai neinformavęs advokatūrų ar teisininkų draugijų, kurioms jie abu priklauso, kad advokatūros ar teisininkų draugijos turėtų galimybę padėti jį išspręsti.
Advokatų ir Lietuvos advokatūros organų santykių geranoriškumas
- ADV ir ADVOC organų santykiai grindžiami abipuse pagarba ir geranoriška pagalba;
- ADV, išrinktas į bet kuriuos ADVOC organus, privalo dalyvauti jų darbe, posėdžiuose, konferencijose,
susirinkimuose ar kitokiuose renginiuose. Apie tai, kad dėl svarbių priežasčių negali dalyvauti, ADV privalo laiku
informuoti ADVOC organą; - ADV privalo vykdyti ADVOC organų sprendimus ar nutarimus, kviečiamas laiku atvykti ir bendradarbiauti. Apie tai, kad negali įvykdyti ADVOC organų sprendimų ar nutarimų arba atvykti, ADV privalo nedelsdamas informuoti ir paaiškinti nevykdymo ar neatvykimo priežastis;
- Jeigu ADVOC organas (jo vadovas) kreipiasi į ADV kokiu nors klausimu ar prašo paaiškinti aplinkybes, susijusias su ADV profesine veikla, ADV privalo per rašte nurodytą terminą pateikti paaiškinimą;
- ADV apie pavedimą atstovauti kliento interesams byloje prieš kitą ADV privalo pranešti Advokatų tarybai;
- ADV negalima pradėti jokių procesinių veiksmų ar kitų formalių procedūrų prieš savo kolegą iš anksto nepranešus ADVOC siekiant suteikti galimybę padėti ADV susitarti.
Pagarba valstybei ir visuomenei
1 Bendraudamas su valstybės ir visuomenės institucijomis, įstaigomis ir asmenimis ar atlikdamas profesines pareigas teisme, kitose institucijose ir įstaigose ADV privalo veikti pagarbiai, korektiškai ir dalykiškai, laikydamasis nustatytų elgesio standartų ir reikalavimų bei gerbdamas kitų asmenų teises.
2 ADV, sužinojęs, kad paskirtu laiku negalės dalyvauti posėdyje arba atlikti kitą profesinę pareigą teisme, kitoje institucijoje ar įstaigoje arba su kitu asmeniu, privalo nedelsdamas apie tai informuoti teismą, instituciją, įstaigą ar suinteresuotą asmenį, o teisės aktuose nurodytais atvejais – pranešti apie neatvykimo priežastis.
3 ADV, atstovaujantis klientui (ginantis klientą) teisme, privalo nedelsdamas pranešti teismui apie atstovavimo (gynybos) santykių pabaigą ar pasikeitimą.
4 ADV, atstovaudamas teisme ar kitoje institucijoje klientui ar gindamas teisiamąjį, negali remtis aplinkybėmis, kurių nepatvirtina byloje esantys duomenys. Vertindamas bet kuriuos faktinius byloje esančius duomenis, ADV gali suklysti, tačiau negali jų sąmoningai aiškinti taip, kad būtų iškreipiama objektyvioji tiesa.
Advokatų veiklos formos, skirtumai, formos keitimas
- individuali veikla; partnerystė neįsteigiant JA; advokatų profesinė bendrija;
- ADV turi teisę pasirinkti tik vieną nurodytų veiklos formų.
- ADV turi teisę keisti veiklos formą. Pakeitęs savo veiklos formą, ADV apie tai turi pranešti Lietuvos advokatūrai.
- ADV veiklos forma ir/ar darbo vieta gali būti keičiama ir nauja darbo vieta gali būti registruojama tik po to, kai ADV yra išregistruotas iš APB dalyvių sąrašo arba APB, kurios dalyviu yra ADV, yra išregistruota iš JAR.
Laikoma, kad ADV nebėra APB dalyvis nuo pakeisto steigimo dokumento įregistravimo JAR.
- ADV siekiant įregistruoti/pakeisti darbo vietą ar veiklos formą, Lietuvos advokatūrai pateikiama:
- 1.1. Prašymas/pranešimas, kuriame nurodoma įregistruoti ar pakeisti darbo vietą, nurodant veiklos formą bei darbo vietos pavadinimą, kuris bus naudojamas jo veikloje ir ADV veiklos dokumentuose.
- 1.2. Darbo vietos steigimo aktas (sutartis). Steigiantys darbo vietą keli ADV, surašo darbo vietos steigimo sutartį, jei steigėjas vienas – surašomas darbo vietos steigimo aktas. Šiame dokumente nurodoma: darbo vietos pavadinimas, adresas, telefono, fakso numeris, elektroninis paštas, steigėjai, taip pat turi būti nurodyti duomenys išvardinti Advokatūros įstatymo 22 straipsnyje.
- 1.3. Patalpų, kuriose įrengiama ADV darbo vieta, valdymo pagrindą patvirtinantis dokumentas arba patvirtinta kopija. Šiame dokumente turi būti patvirtinta, kad jis turi teisę šiose patalpos įkurti darbo vietą, taip pat konkrečiai nurodytas perduodamų valdyti patalpų skaičius, taip pat patalpų savininko įsipareigojimas leisti ADV matomoje vietoje pakabinti iškabą, aptartos kitos Advokatūros įstatymo 22 straipsnyje išvardintų reikalavimų įgyvendinimo sąlygos.
- 1.4. Nekilnojamojo turto registro išrašas arba kitas dokumentas , kuriame nurodyti duomenys apie patalpų, statinio, kurio patalpose įkuriama ADV darbo vieta paskirtį bei savininkus.
- 1.5. Patalpų planas arba patvirtinta kopija su paaiškinimu, nurodant šių patalpų identifikuojančius duomenis ir išsidėstymą plane. Tuo atveju, kai iš pateiktų duomenų nėra aišku, ar patalpos, kuriose kuriama ADV darbo vieta, atitinka nustatytus reikalavimus, ADVOC gali pareikalauti pateikti papildomus dokumentus arba, suderinusi su prašymą pateikusiu ADV, atlikti patalpų atitikimo nustatytiems reikalavimams patikrinimą.
- Steigiant JA - APB ADV kartu su dokumentais nurodytais 2.1.1.-2.1.5. p. privalo pateikti JAR išrašą, t.y. dokumentą patvirtinantį JA įregistravimą.
- ADV sudarę asociacijos sutartį arba sutartį dėl paslaugų teikimo išimtinai kitam ADV (APB), prie prašymo/pranešimo įregistruoti duomenis apie darbo vietą, pateikia minėtą sutartį ar jos išrašą.
- ADV, kai darbo vietos pavadinime yra įrašyta jo pavardė, nutraukiant partnerystės (ar kitą) sutartį ir keičiant darbo vietą, privalo pateikti prašymą dėl darbo vietos pavadinimo pakeitimo.
- ADV, kuris vadovauja ADVPAD praktikai, pateikdamas Lietuvos advokatūrai prašymą dėl darbo vietos pakeitimo, kartu turi pateikti ADVPAD prašymą ir patikslintą sutartį dėl ADVPAD darbo vietos. ADV nepateikus nurodytų dokumentų, nauja darbo vieta neregistruojama.
- Lietuvos advokatūrai prie prašymo/pranešimo įregistruoti/ pakeisti darbo vietą pateikiami dokumentų originalai arba notariškai patvirtinti dokumentų nuorašai. Dokumentų nuorašą gali partvirtinti ir jį išdavusi institucija arba praktikuojantis ADV.
- Apie ADV darbo vietos pasikeitimą ADV privalo, per 5 d.d. raštu informuoti ADVOC pateikti darbo vietos atitikimą keliamiems reikalavimams patvirtinančius dokumentus.
- ADV darbo vietą ar jos pasikeitimus Lietuvos advokatūra įregistruoja per 45 d. nuo visų reikalingų dokumentų, atitinkančių šios Tvarkos reikalavimus gavimo dienos.
- Advokatas (-ai), įsteigęs (-ę) APB, kartu su prašymu dėl veiklos formos ir/ar darbo vietos pakeitimo ir/ar dėl naujos darbo vietos įregistravimo Lietuvos advokatūrai pateikia šiuos dokumentus:
- 1.APB steigimo aktą arba sutartį. APB steigimo aktas arba sutartis yra APB steigimo dokumentas, kurio sudarymo tvarką reglamentuoja Advokatūros įstatymas;
- JA registro išplėstinį išrašą, kuriame nurodyti duomenys apie APB įregistravimą ir jos dalyvius;
- kitus ADV darbo vietos ir ADV veikloje naudojamų pavadinimų registravimo tvarkoje nurodytus dokumentus.
- APB steigimo dokumentas turi būti keičiamas, jei keičiami Advokatūros įstatymo 30 straipsnio 3 dalyje nurodyti steigimo dokumento duomenys, įskaitant, tačiau neapsiribojant APB dalyvių duomenys. Pakeistas APB steigimo dokumentas yra pagrindas JAR ir Lietuvos advokatūroje įregistruoti atitinkamų steigimo dokumente nurodytų duomenų pakeitimus.
- ADV veiklos forma ir/ar darbo vieta gali būti keičiama ir nauja darbo vieta gali būti registruojama tik po to, kai ADV yra išregistruotas iš APB dalyvių sąrašo arba APB, kurios dalyviu yra ADV, yra išregistruota iš JAR.
Laikoma, kad ADV nebėra APB dalyvis nuo pakeisto steigimo dokumento įregistravimo JAR. - ADV (-ai), siekiantis (-ys) išregistruoti APB iš ADV darbo vietų sąrašo, kartu su prašymu dėl veiklos formos ir/ar darbo vietos pakeitimo ir/ar darbo vietos įregistravimo bei ADV darbo vietos ir ADV veikloje naudojamų pavadinimų registravimo tvarkoje nurodytais dokumentais Lietuvos advokatūrai pateikia JAR išrašą, patvirtinantį, kad APB yra išregistruota iš JAR.
- ADV, išbrauktas iš APB dalyvių sąrašo, kartu su prašymu dėl veiklos formos ir/ar darbo vietos pakeitimo ir/ar naujos darbo vietos įregistravimo bei ADV darbo vietos ir ADV veikloje naudojamų pavadinimų registravimo tvarkoje nurodytais dokumentais Lietuvos advokatūrai pateikia šiuos dokumentus:
9.1.pakeistą APB steigimo dokumentą (pvz.: susitarimą dėl partnerystės sutarties nutraukimo);
9.2. JAR išrašą, patvirtinantį, kad jis yra išregistruotas iš APB dalyvių sąrašo - ADV, tapęs APB dalyviu, kartu su prašymu dėl veiklos formos ir/ar darbo vietos pakeitimo, Lietuvos advokatūrai pateikia APB, kurios dalyviu jis tapo, pakeistą steigimo dokumentą (pvz.: susitarimą dėl prisijungimo prie partnerystės sutarties), taip pat šio Aprašo 8 ar 9.1 ir 9.2 punktuose nurodytus dokumentus, jei prieš tai ADV buvo kitos APB dalyvis.
Individualios advokato veiklos sąlygos
26 straipsnis. Individualios advokato veiklos sąlygos
1. ADV veikia individualiai, įkūręs ADV darbo vietą.
2. Teisinių santykių subjektas yra pats ADV.
3. ADV savo veikloje ar ADV veiklos dokumentuose turi nurodyti savo vardą (vardo pirmąją raidę) ir pavardę ar tik pavardę, taip pat kad jis yra ADV.
Be to, ADV turi teisę nurodyti vardą (vardo pirmąją raidę) ir pavardę ar tik pavardę bei žodžius „advokato kontora“, bei darbo vietos vietovės pavadinimą.
Be šioje dalyje nustatytų reikalavimų, ADV papildomai turi teisę naudoti ir kitą pavadinimą, kuris registruojamas Lietuvos advokatūroje šios nustatyta tvarka.
4. ADV turi teisę samdytis darbuotojų. Darbo sutartį su samdomu darbuotoju sudaro pats ADV.
5. ADV, veikdamas individualiai, turi teisę ADV veiklos aptarnavimui užtikrinti sudaryti asociacijos sutartį su kitais ADV, kurie veikia individualiai ar partnerystės pagrindais, neįsteigę JA.
6. ADV laikomas veikiančiu individualiai, jei jis yra sudaręs sutartį dėl paslaugų teikimo išimtinai kitam ADV, APB, kito ADV ar APB klientams. Šiuo atveju laikoma, kad ADV veikia to ADV ar APB, su kuriais sudaryta sutartis dėl teisinių paslaugų teikimo, darbo vietoje. Tokioje sutartyje gali būti aptariamos naudojimosi darbo vieta sąlygos, advokato kontoros pavadinimo naudojimo, pajamų ir išlaidų pasiskirstymo tvarka bei kitos veiklos sąlygos, taip pat sutarties šalių tarpusavio lojalumo ir interesų konflikto vengimo sąlygos.
7. ADV, kuris veikia bendrai su užsienio ADV ar jų įsteigtais subjektais, turi teisę pavadinime nurodyti visą ar dalį užsienio ADV ar jų įsteigtų subjektų naudojamą pavadinimą.
Advokatų, veikiančių partnerystės pagrindais, neįsteigiant juridinio asmens, veiklos sąlygos
27 straipsnis. Advokatų, veikiančių partnerystės pagrindais, neįsteigiant JA, veiklos sąlygos
1. ADV partnerystės pagrindais, neįsteigę JA, veikia sudarę jungtinės veiklos (partnerystės) sutartį ir įkūrę advokatų darbo vietą.
2. ADV, veikdami partnerystės pagrindais, savo veikloje ar veiklos dokumentuose turi nurodyti ADV, veikiančių partnerystės pagrindais, vardus (vardo pirmąją raidę) ir pavardes ar tik pavardes, taip pat kad jie yra ADV.
Jei advokatų yra daug ir nurodžius visus juos pavadinimą būtų sudėtinga vartoti, turi būti nurodomas bent vieno advokato vardas (vardo pirmoji raidė) ir pavardė ar tik pavardė su žodžiais „ir partneriai“.
ADV taip pat turi teisę nurodyti žodžius „advokatų kontora“ bei darbo vietos vietovės pavadinimą. Be šioje dalyje nustatytų reikalavimų, advokatai papildomai turi teisę naudoti ir kitą pavadinimą, kuris registruojamas Lietuvos advokatūroje šios nustatyta tvarka.
3. ADV, veikdami partnerystės pagrindais, turi teisę susitarti dėl bendro paslaugų teikimo su individualiai veikiančiais ADV pagal šio Įstatymo 26 straipsnio 6 dalį.
4. Jungtinės veiklos (partnerystės) sutartyje ADV privalo nurodyti, kuris iš ADV (partnerių) atstovaus partneriams palaikant santykius su Lietuvos advokatūra.
5. ADV, veikdami partnerystės pagrindais, turi teisę samdytis darbuotojų.
6. ADV, veikiantiems partnerystės pagrindais, taikomos šio Įstatymo 26 straipsnio 2 ir 7 dalių nuostatos.
Advokatų veikla įsteigiant juridinį asmenį
28 straipsnis. Advokatų veikla įsteigiant JA
1. ADV turi teisę veikti CK ir šio Įstatymo nustatyta tvarka įsteigdami privatųjį JA, kurio teisinė forma yra advokatų profesinė bendrija. APB registruojama JAR registre.
2. APB dalyviu gali būti tik ADV. ADV gali būti tik vienos APB dalyviu.
3. APB pavadinime turi būti nurodyta JA teisinė forma. APB pavadinimui taikomos ir šio Įstatymo 26 straipsnio 7 dalies nuostatos.
4. APB buveinė turi būti LR. APB, filialo ar atstovybės buveinei taikomi šio Įstatymo 22 straipsnyje nustatyti reikalavimai.
5. Už APB prievoles, nesusijusias su sutartimis dėl teisinių paslaugų teikimo, kai neužtenka APB turto, bendrijos dalyviai savo turtu NEATSAKO. Už APB prievoles, atsiradusias pagal advokatų profesinės bendrijos vardu sudarytas sutartis dėl teisinių paslaugų teikimo, kai joms įvykdyti neužtenka APB turto, visu savo turtu atsako tas APB dalyvis, kuris teikė teisines paslaugas.
Jeigu nėra aišku, kuris iš ADV teikė teisines paslaugas, arba jeigu teisines paslaugas teikia ne APB dalyvis, už prievoles pagal sutartis dėl teisinių paslaugų teikimo, kai joms įvykdyti neužtenka APB turto, atsako visi jos dalyviai visu savo turtu proporcingai kiekvieno dalyvio reikalavimo teisės į profesinės bendrijos turto dalį dydžiui.
29 straipsnis. Advokatų profesinės bendrijos veiklos apribojimai
- APB negali verstis kita negu teisinių paslaugų teikimas veikla.
- APB vardu teisines paslaugas gali teikti ADV bei ADVPAD. Sutartyje dėl teisinių paslaugų teikimo paprastai turi būti nurodytas ADV, kuris vykdys šią sutartį.
30 straipsnis. Advokatų profesinės bendrijos steigimas ir steigimo dokumentas
1. APB steigiama ir veikia pagal steigimo aktą arba sutartį, kuriai taikomos CK nuostatos, reglamentuojančios jungtinės veiklos (partnerystės) sutartį, kiek tai neprieštarauja šiame Įstatyme numatytoms specialioms sąlygoms.
APB steigimo aktas arba sutartis yra APB steigimo dokumentas. Šio dokumento nuostatos, susijusios su profesinės bendrijos veikla, įsigalioja nuo APB įregistravimo JAR.
2. APB steigimo sutartis sudaroma, kai APB steigia du ar daugiau steigėjų. Kai APB steigia vienas steigėjas, sudaromas APB steigimo aktas.
3. APB steigimo dokumente, be CK 2.47 straipsnyje nurodytų reikalavimų, turi būti nurodyta:
1) APB dalyvių vardai, pavardės, asmens kodai, gyvenamosios vietos adresai;
2) APB dalyvių teisės ir pareigos;
3) APB pajamų ir išlaidų paskirstymo principai;
4) įnašų į APB priėmimo tvarka: įnašai, jų priėmimo tvarka ir terminai. Jei įnašas yra nepiniginis, turi būti nurodyta jo vertė pinigais. Ši vertė patvirtinama APB steigėjų (dalyvių) bendru sutarimu;
5) kiekvieno APB dalyvio reikalavimo teisė į profesinės bendrijos turto dalį, atitinkanti jo įnašo į bendriją vertę;
6) naujų ADV priėmimo į APB sąlygos ir tvarka;
7) šio Įstatymo 33 straipsnio 2 dalyje nurodytos kompensacijos mokėjimo terminai ir tvarka.
4. APB galima registruoti, jei yra sudarytas šio straipsnio 1 dalyje nurodytas APB steigimo dokumentas.
31 straipsnis. Advokatų profesinės bendrijos valdymas
- APB teises ir pareigas prisiima per savo dalyvius, jei steigimo dokumente nenumatoma turėti bendrijos valdymo organą.
- APB valdymo organo nariais gali būti tik ADV. Bendrijos valdymo organas privalo užtikrinti galimybę paslaugas teikiančiam ADV laikytis Lietuvos advokatų etikos kodekso reikalavimų.
32 straipsnis. Advokatų profesinės bendrijos pabaigos ypatumai
1. Jeigu šio Įstatymo 30 straipsnio 1 dalyje nurodytas APB steigimo dokumentas pasibaigia, APB jos dalyvių sprendimu likviduojama.
2. Jeigu visi APB dalyviai mirė, įpėdinis arba Lietuvos advokatūra, kai palikimas pereina valstybei, privalo kreiptis į palikimo atsiradimo vietos teismą prašydamas (-a) paskirti palikimo administratorių.
Palikimo administratorius priima sprendimą tokią APB likviduoti ir atlieka likvidatoriaus funkcijas.
33 straipsnis. Advokatų profesinės bendrijos paveldėjimas
1. Pirmenybės teisę paveldėti mirusio advokato – APB dalyvio – teises ir pareigas turi įpėdinis, jeigu jis yra ADV ir jeigu šio Įstatymo 30 straipsnio 1 dalyje nurodytame APB steigimo dokumente numatyta, kad mirusį dalyvį gali pakeisti jo teisių perėmėjas.
Kitiems įpėdiniams priklausančios turto dalies kompensacija išmokama pagal bendrą įpėdinių susitarimą. Kilus ginčui, teismas turi teisę kitiems įpėdiniams priklausančios turto dalies mokėjimą išdėstyti iki metų priimdamas sprendimą nustatyti priverstinę hipoteką visiems tokio įpėdinio nekilnojamiesiems daiktams.
2. Jeigu miršta vienas iš APB dalyvių ir
- jeigu šio Įstatymo 30 straipsnio 1 dalyje nurodytame APB steigimo dokumente nenumatyta, kad šis steigimo dokumentas lieka galioti likusiems APB dalyviams arba
- kad mirusį dalyvį gali pakeisti jo teisių perėmėjas, arba
- jeigu APB steigimo dokumente numatyta, kad mirusį dalyvį gali pakeisti jo teisių perėmėjas, tačiau nė vienas įpėdinis nėra ADV,
įpėdiniui, pateikusiam paveldėjimo teisės liudijimą, šio Įstatymo 30 straipsnio 1 dalyje nurodytame APB steigimo dokumente nustatytais terminais išmokama kompensacija, atitinkanti mirusiam APB dalyviui priklausančią dalį.
Jei miršta visi APB dalyviai, mirusio ADV (mirusių advokatų) įpėdiniai paveldi APB turtą, likusį atsiskaičius su likviduotos APB kreditoriais.
3. Šio straipsnio nuostatos mutatis mutandis taip pat taikomos paveldint APB teises ir pareigas, kai ADV veikia individualiai ar partnerystės pagrindais.
Advokato darbo vietai keliami reikalavimai
Advokatas, nuo įrašymo į Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašą, privalo turėti advokato darbo vietą (advokato kontorą) ir jos duomenis įregistruoti Lietuvos advokatūroje. Advokato darbo vieta (advokato kontora) nėra civilinių teisinių santykių, įskaitant ūkinę komercinę veiklą, subjektas.
Advokato darbo vieta turi būti įkurta laikantis Advokatūros įstatymo nustatytų reikalavimų ir atitikti sąlygas, tinkamas advokato veiklai vystyti.
22 straipsnis. Advokato darbo vieta
- ADV darbo vietoje turi būti:
- sudarytos tinkamos klientų priėmimo sąlygos,
- užtikrintas korespondencijos priėmimas darbo dienomis ir
- kitos ADV veiklai tinkamai atlikti reikalingos priemonės. Darbo vieta registruojama Lietuvos advokatūroje. - ADV darbo vieta tame pačiame pastate, kuriame yra policijos, prokuratūros, teismo įstaiga, gali būti tik Lietuvos advokatūros leidimu.
- Lietuvos advokatūra nustato detalius ADV darbo vietai taikomus reikalavimus pagal šio straipsnio 1 dalį ir ADV darbo vietų registravimo tvarką, tvarko ADV darbo vietų sąrašą. ADV darbo vietų sąraše įrašomas ADV darbo vietos adresas, ADV vardas ir pavardė, telefono bei fakso numeriai, elektroninio pašto adresas.
REIKALAVIMAI:
- ADV patalpose turi būti sudarytos sąlygos klientų aptarnavimui ir užtikrintos kliento konfidencialumo-priėmimo sąlygos.
- ADV darbo vieta negali būti steigiama: policijos, prokuratūros, teismo patalpose (reikalavimas netaikomas advokatams jau įregistravusiems darbo vietas tokiose patalpose), kito ADV darbo vietoje.
- Į ADV darbo vietos patalpas, negali būti įskaitomos bendro naudojimo patalpos ar bendrai naudojamos patalpos (susitikimų kambarys, priimamasis ir kt.), jeigu jos naudojamos su kitais JA ar FA, įskaitant ir kitus ADV, kurių darbo vieta yra kita.
- Prie įėjimo į pastatą, kuriame yra ADV darbo vieta, aiškiai matomoje vietoje turi būti pakabinta ADV darbo vietos iškaba.
- Jeigu ADV darbo vieta yra įsikūrusi pastate, kuriame yra ir daugiau JA, esant reikalui, turi būti ženklai, nurodantys ADV darbo vietos patalpas.
- Jeigu ADV darbo vietoje viename kabinete dirba keletas ADV ar ADVPAD ar ADV samdomi darbuotojai (personalas) – atskira patalpa klientų priėmimui (priimamasis). Jeigu ADV darbo vietoje viename kabinete dirba tik vienas ADV, laikoma, kad ADV darbo kabinetas kartu yra ir priimamasis. Jeigu ADV neturi priimamojo ir jį nuomojasi iš kitų JA ar FA pagal atskirą susitarimą, ADV prisiima pareigą užtikrinti pokalbio su klientu konfidencialumą.
- Gyv paskirties patalpose ADV darbo vietos gali būti steigiamos tik tuo atveju, jeigu šios patalpos naudojamos tik ADV profesinės veiklos vykdymui ir yra tinkamai izoliuotos nuo kitų gyv patalpų.
- ADV steigdamas darbo vietą daugiabučiame gyvenamajame name, jeigu nėra įrengtas atskiras įėjimas į ADV darbo vietą ir ADV naudojasi bendro naudojimo laiptine, galimas tik išimtinais atvejais, užtikrinus tokios darbo vietos tinkamumą ADV profesinės veiklos vykdymui bei klientų laisvą patekimą į darbo vietą.
Advokato darbo vietos registravimas
Advokatas, nuo įrašymo į Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašą, privalo turėti ADV darbo vietą (advokato kontorą) ir jos duomenis įregistruoti Lietuvos advokatūroje. ADV darbo vieta (advokato kontora) nėra civilinių teisinių santykių, įskaitant ūkinę komercinę veiklą, subjektas.
ADV darbo vieta turi būti įkurta laikantis Advokatūros įstatymo nustatytų reikalavimų ir atitikti sąlygas, tinkamas advokato veiklai vystyti, ADV klientams aptarnauti ir užtikrinti kliento konfidencialumo-priėmimo tvarką.
ADV siekiant įregistruoti/pakeisti darbo vietą ar veiklos formą, Lietuvos advokatūrai pateikiamas:
- prašymas,
- darbo vietos steigimo aktas (sutartis),
- patalpų, kuriose įrengiama advokato darbo vieta, valdymo pagrindą patvirtinantis dokumentas,
- Nekilnojamojo turto registro išrašas arba kitas dokumentas , kuriame nurodyti duomenys apie patalpų, statinio kurio patalpose įkuriama advokato darbo vieta paskirtį bei savininkus,
- Patalpų planas arba patvirtinta kopija su paaiškinimu, nurodant šių patalpų identifikuojančius duomenis ir išsidėstymą plane.
- JAR išrašas, kai steigiamas APB;
- asociacijos sutartį arba sutartį dėl paslaugų teikimo išimtinai kitam advokatui (advokatų profesiniai bendrijai), jei tokia sudaryta
Lietuvos advokatūrai prie prašymo/pranešimo įregistruoti/ pakeisti darbo vietą pateikiami dokumentų originalai arba notariškai patvirtinti dokumentų nuorašai. Dokumentų nuorašą gali partvirtinti ir jį išdavusi institucija arba praktikuojantis advokatas.
Apie ADV darbo vietos pasikeitimą advokatas privalo, per 5 darbo dienas raštu informuoti Lietuvos advokatūrą ir pateikti darbo vietos atitikimą keliamiems reikalavimams patvirtinančius dokumentus.
Advokato veikloje naudojamų pavadinimų registravimas
- Advokato darbo vietos pavadinimas įregistruojamas, įrašant jį greta advokato, įrašyto į praktikuojančių advokatų sąrašą, pavardės. Advokatų veikloje naudojamų pavadinimų registras yra sudėtinė praktikuojančių advokatų sąrašo dalis, kurią tvarko Lietuvos advokatūra.
- Advokato darbo vietos pavadinimas priklauso nuo pasirinktos advokato veiklos formos ir turi atitikti ADVOC įstatymo 26 straipsnio 3 dalyje, 27 straipsnio 2 dalyje ir 28 straipsnio 3 dalyje nurodytiems advokatų veikloje naudojamų pavadinimų reikalavimams.
- Lietuvos advokatūra, registruodama ADVOC darbo vietos pavadinimą, prie Advokatūros įstatymu reglamentuojamų pavadinimų, papildomai gali leisti naudoti tinkamai įregistruotą žodinį paslaugų ženklą, jei pavadinimą registruojantis ADV yra tokio ženklo savininkas ar kitaip teisėtai juo naudojasi ir pateikia tai patvirtinančius dokumentus.
Ar tokio paslaugų ženklo naudojimas yra suderinamas su ADV profesine veikla kiekvienu atveju sprendžia Advokatų taryba ir gali atsisakyti leisti naudoti advokato darbo vietos pavadinime tokį paslaugų ženklą jeigu: - tokio paslaugų ženklo naudojimas prieštarautų advokatų veiklos principams ir kitoms advokatų profesinę veiklą reglamentuojančių teisės aktų nuostatoms;
- toks ženklas yra naudojamas ir visuomenėje žinomas kitoms (t.y. ne advokatų) paslaugoms žymėti;
- tokio paslaugų ženklo naudojimas kitaip būtų nesuderinamas su advokato profesine veikla.
Advokato veikloje naudojami dokumentai
Advokatūros įstatymas neišskiria tikslios sąvokos kas konkrečiai yra „advokato veiklos dokumentai“, tačiau eilėje AĮ straipsnių yra vartojamas šis terminas. Advokato veikloje naudojamų dokumentų terminas naudojamas straipsniuose kalbančiuose apie advokato veiklos formas; straipsnyje apibrėžiant advokato pareigas, kurių viena yra Dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka saugoti advokato veiklos dokumentus. Taigi „advokato veiklos dokumentai“ apima tokius dokumentus:
- advokato veikloje naudojami advokato/advokatų kontoros/APB oficialūs blankai;
- atstovavimo sutartys;
- sutartys dėl teisinių paslaugų (sutarties išrašai);
- advokato orderius (pavedimus atstovauti);
- sąskaitos už teisines paslaugas ar PVM sąskaitas faktūras (jeigu advokatas yra PVM mokėtojas),
- grynųjų pinigų priėmimo/išmokėjimo kvitas;
- kasos pajamų/išlaidų orderis
- Advokatų ir advokatų padėjėjų, dirbančių advokatų kontoroje, registras;
- Ūkinių operacijų registrus (pvz. Gyventojų individualios veiklos pajamų-išlaidų apskaitos žurnalas);
- procesiniai dokumentai.
Advokato finansinė apskaita
LABAI DAUG, Viskas konspekte
Advokato padėjėjo praktikos atlikimo tvarka
34 straipsnis. Advokato padėjėjas
1. ADVPAD yra fizinis asmuo, kuris ADVOC įstatymo nustatyta tvarka yra įrašytas į Lietuvos advokatų padėjėjų sąrašą ir rengiasi advokato veiklai.
2. ADVPAD turi visas Įstatyme nustatytas advokato teises ir pareigas,
išskyrus narystę LA bei proceso įstatymuose nustatytus apribojimus.
ADVPAD turi teisę atstovauti kliento interesams teismuose tik tuo atveju, kai yra rašytinis ADV (praktikos vadovo) leidimas atstovauti konkrečioje byloje, o atstovauti kitose institucijose – rašytiniu ADV (praktikos vadovo) sutikimu. ADVPAD gali atstovauti tik I instancijos teismuose ir tik po to, kai LA patvirtina jo vienų metų praktikos atlikimo ataskaitą.
38 straipsnis. Advokato padėjėjo praktikos atlikimo tvarka
1. ADVPAD praktikos laikas yra ne trumpesnis negu dveji metai.
Į šį terminą neįskaitomas laikas (išskyrus įprastą poilsio laiką), kurį ADVPAD realiai neatliko praktikos arba kuriuo ADVPAD praktika yra sustabdyta. ADVPAD praktikos laiką patvirtina praktikos vadovas praktikos įvertinime.
- ADVPAD praktikos atlikimo tvarką, laiko skaičiavimą nustato LA, suderinusi su LR teisingumo ministerija. Neigiamą praktikos įvertinimą ADVPAD turi teisę per 30 dienų apskųsti LA, o šios sprendimą per 30 dienų nuo jo įteikimo – VAT.
- Pasibaigus šiame Įstatyme nustatytam ADVPAD praktikos laikui, ADVPAD turi teisę tęsti ADVPAD praktiką, kol LA priims sprendimą pripažinti jį advokatu.
LA S P R E N D I M A S 2003-07-10
Sprendimas įrašyti į advokatų padėjėjų sąrašą atšaukiamas, jeigu asmuo, dėl kurio priimtas sprendimas, per tris mėnesius nuo sprendimo įrašyti į advokatų padėjėjų sąrašą priėmimo dienos nepradėjo advokato padėjėjo praktikos, nes nenutraukė darbo sutarties ar dėl kitų priežasčių.
ADVOKATO PADĖJĖJO
PRAKTIKOS ATLIKIMO TVARKOS APRAŠAS
3. ADVPAD praktika yra ADVPAD profesinė veikla, kurią jis vykdo ruošdamasis savarankiškai ADV veiklai vadovaujant ir kontroliuojant Vadovui.
Praktikos atlikimo metu ADVPAD:
- susipažįsta su advokato profesine veikla,
- Vadovui kontroliuojant rengia procesinius dokumentus,
- konsultuoja klientus,
- dalyvauja bylų nagrinėjime,
- susipažįsta su organizacine ADV veikla bei
- atlieka kitus veiksmus.
4. ADVPAD pradeda ADVPAD praktiką nuo įrašymo į Lietuvos advokatų padėjėjų sąrašą dienos. ADVPAD darbo vieta yra kartu su Vadovo darbo vieta, išskyrus atvejus, kai ADVPAD dirba LA ar teikia LA išimtines teisines paslaugas.
5. ADVPAD atlieka praktiką pagal su Vadovu suderintą praktikos atlikimo programą.
6. ADVPAD praktikos atlikimo laikas yra ne trumpesnis negu dveji metai. Šis laikas dalinamas į dvi dalis:
– pirmų metų ADVPAD praktikos laiką. Pirmų metų ADVPAD praktikos atlikimo laikas prasideda nuo įrašymo į Lietuvos advokatų padėjėjų sąrašą dienos ir baigiasi LA sprendimo patvirtinti ADVPAD vienų metų praktikos atlikimo ataskaitą priėmimo dieną. ir
- antrų metų advokato padėjėjo praktikos laiką. Antrų metų ADVPAD praktikos atlikimo laikas prasideda kitą dieną po LA sprendimo patvirtinti ADVPAD vienų metų praktikos atlikimo ataskaitą priėmimo dienos ir baigiasi LA sprendimo patvirtinti ADVPAD dviejų metų praktikos atlikimo ataskaitą priėmimo dieną.
LA patvirtinus ADVPAD dviejų metų praktikos atlikimo ataskaitą, ADVPAD turi teisę tęsti ADVPAD praktiką, kol LA priims sprendimą pripažinti jį ADV.
7. Į ADVPAD praktikos laiką neįskaitomas laikas, (išskyrus įprastą poilsio laiką), kurį ADVPAD realiai neatliko praktikos arba kuriuo ADVPAD praktika buvo sustabdyta.
8. ADVPAD praktikos pabaiga laikoma:
8.1. diena, nuo kurios LA advokatų tarybos (toliau – Advokatų taryba) sprendimu asmuo įrašomas į Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašą, arba
8.2. diena, nuo kurios Advokatų tarybos sprendimu asmuo išbraukiamas iš Lietuvos ADVPAD sąrašo.
36 straipsnis. Išbraukimas iš Lietuvos advokatų padėjėjų sąrašo
- Lietuvos advokatūra išbraukia asmenį iš Lietuvos advokatų padėjėjų sąrašo, jeigu:
1) jis padavė rašytinį prašymą nutraukti advokato padėjėjo praktiką;
2) priimtas Advokatų garbės teismo sprendimas, kad asmuo pažeidė šio Įstatymo arba Lietuvos advokatų etikos kodekso reikalavimus;
3) jis pradėjo dirbti ar eiti kitas mokamas pareigas, išskyrus šio Įstatymo 43 straipsnio 1 dalyje nurodytus atvejus;
4) paaiškėja, kad asmuo prieš įrašant jį į Lietuvos advokatų padėjėjų sąrašą pagal šio Įstatymo 35 straipsnio 1 ar 2 dalį pateikė neteisingus duomenis;
5) jis, mirus jo praktikos vadovui, atšaukus advokatą iš jo praktikos vadovo pareigų ar išbraukus (laikinai išbraukus) jo praktikos vadovą iš Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašo, pagal šio Įstatymo 38 straipsnio 2 dalyje nurodytos tvarkos nuostatas nepateikia Lietuvos advokatūrai dokumentų, būtinų kitam praktikos vadovui paskirti;
6) jis mirė;
7) jeigu Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo nustatyta tvarka jam pritaikyta Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo 36 straipsnio 1 dalies 6 punkte numatyta poveikio priemonė – leidimo vykdyti veiklą panaikinimas. - LA sprendimą išbraukti asmenį iš Lietuvos advokatų padėjėjų sąrašo, priimtą 1 dalies 2, 3, 4, 5 ir 7 punktuose nurodytais pagrindais, išbrauktasis asmuo turi teisę per 30 dienų nuo sprendimo priėmimo apskųsti VAT.
VI. ADVOKATO PADĖJĖJO PRAKTIKOS STABDYMAS
- ADVPAD praktikos eiga sustabdoma Advokatų tarybos sprendimu konkrečiam terminui.
- ADVPAD praktika gali būti stabdoma asmens prašymu, kai egzistuoja objektyvios praktikos sustabdymo reikalaujančios priežastys (pavyzdžiui, motinystės, tėvystės atostogos, ilgalaikė stažuotė užsienyje ir kt.).
ADVPAD, norintis sustabdyti ADVPAD praktiką, Advokatų tarybai privalo pateikti:
- argumentuotą prašymą stabdyti praktiką,
- dokumentą patvirtinantį, kad apie praktikos stabdymą yra informuotas Vadovas, bei
- dokumentus, patvirtinančius prašyme stabdyti praktiką nurodytus stabdymo pagrindus. - ADVPAD praktika gali būti stabdoma Advokatų tarybos sprendimu nesant asmens prašymo, kai egzistuoja objektyvios praktikos sustabdymo reikalaujančios priežastys (pavyzdžiui, mirė vadovas, jis atšauktas, išbrauktas iš ADV sąrašo, ir kt.).
- Advokatų tarybai priėmus sprendimą sustabdyti ADVPAD veiklą, ADVPAD praktikos stabdymo laikotarpiu negali vykdyti profesinės veiklos ir teikti teisinių paslaugų.
Advokato padėjėjo statuso ypatumai
34 straipsnis. Advokato padėjėjas
1. ADVPAD yra fizinis asmuo, kuris AĮ nustatyta tvarka yra įrašytas į Lietuvos advokatų padėjėjų sąrašą ir rengiasi advokato veiklai.
2. ADVPAD turi visas AĮ nustatytas ADV teises ir pareigas, išskyrus narystę LA bei proceso įst nustatytus apribojimus.
ADVPAD turi teisę atstovauti kliento interesams teismuose tik tuo atveju, kai yra rašytinis ADV (praktikos vadovo) leidimas atstovauti konkrečioje byloje, o atstovauti kitose institucijose – rašytiniu ADV (praktikos vadovo) sutikimu. ADVPAD gali atstovauti tik I instancijos teismuose ir tik po to, kai LA patvirtina jo 1 metų praktikos atlikimo ataskaitą.
- ADVPAD praktika yra ADVPAD profesinė veikla, kurią jis vykdo ruošdamasis savarankiškai ADV veiklai vadovaujant ir kontroliuojant Vadovui.
Praktikos atlikimo metu ADVPAD:
- susipažįsta su ADV profesine veikla,
- Vadovui kontroliuojant rengia procesinius dokumentus,
- konsultuoja klientus,
- dalyvauja bylų nagrinėjime,
- susipažįsta su organizacine ADV veikla bei atlieka kitus veiksmus.
V. ADVOKATO PADĖJĖJO TEISĖS IR PAREIGOS
- ADVPAD turi visas AĮ, LAEK ir šiame Apraše bei kituose teisės aktuose numatytas teises. ADVPAD turi teisę atstovauti kliento interesams teismuose tik tuo atveju, kai yra rašytinis ADV (praktikos vadovo) leidimas atstovauti konkrečioje byloje, o atstovauti kitose institucijose – rašytiniu advokato (praktikos vadovo) sutikimu.
ADVPAD gali atstovauti tik I instancijos teismuose ir tik po to, kai LA patvirtina jo vienų metų praktikos atlikimo ataskaitą. - ADVPAD privalo:
22.1. vykdyti teisėtus Vadovo pavedimus ir nurodymus;
22.2. AT nustatyta tvarka ir terminais pateikti LA tinkamas praktikos atlikimo ataskaitas;
22.3. LA organų priimtų sprendimų nustatyta tvarka ir terminais mokėti įmokas LA funkcijoms atlikti;
22.4. AT nustatyta tvarka nuolat kelti profesinę kvalifikaciją bei dalyvauti įvadiniame advokatų padėjėjų seminare;
22.5. 2 praktikos atlikimo metais dalyvauti (stebėti) ne mažiau nei trijuose teismo posėdžiuose;
22.6. vykdyti AĮ, LAEK ir šiame Apraše bei kituose teisės aktuose numatytas pareigas.
VII. ADVOKATO PADĖJĖJO PRAKTIKOS VERTINIMAS
- ADVPAD praktika vertinama vadovaujantis jo pateiktais praktikos atlikimo dokumentais.
Šie dokumentai gali būti pateikiami LA nustatyta tvarka. Jei tokia tvarka nėra nustatyta, praktikos atlikimo dokumentai pristatomi asmeniškai, paštu arba el. paštu. ADVPAD praktikos atlikimo dokumentų pristatymo būdas turi leisti nustatyti šių dokumentų tikrumą. - ADVPAD privalo LA pateikti šiuos dokumentus (toliau – praktikos atlikimo dokumentai):
28.1. AT nustatytos formos vienų / dvejų metų praktikos atlikimo ataskaitą;
28.2. Vadovo pateiktą AT nustatytos formos ADVPAD vienų / dvejų metų praktikos vertinimo išvadą. - Advokato padėjėjo vienų metų praktikos atlikimo ataskaitą ir dvejų metų praktikos atlikimo ataskaitą tvirtina LA.
- ADVPAD vienų metų praktikos atlikimo ataskaita ir vienų metų praktikos vertinimo išvada turi būti pateikta LA tvirtinti ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo tos dienos, kai sueina vienų metų terminas nuo ADVPAD praktikos atlikimo pradžios.
Tinkamos ADVPAD vienų metų praktikos atlikimo ataskaitos nepateikimas laiku gali būti pagrindas taikyti ADVPAD drausminę atsakomybę. ADVPAD vienų metų praktikos laikas baigiasi, kai LA patvirtina ADVPAD vienų metų praktikos atlikimo ataskaitą. - ADVPAD dvejų metų praktikos atlikimo ataskaita ir dvejų metų praktikos vertinimo išvada turi būti pateikta Lietuvos advokatūrai tvirtinti ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo tos dienos, kai sueina vienų metų terminas nuo antrų metų advokato padėjėjo praktikos atlikimo laiko pradžios.
Tinkamos ADVPAD dvejų metų praktikos atlikimo ataskaitos nepateikimas laiku gali būti pagrindas taikyti ADVPAD drausminę atsakomybę. Dviejų metų ADVPAD praktikos laikas baigiasi, kai LA patvirtina ADVPAD dviejų metų praktikos atlikimo ataskaitą. - ADVPAD vienų/dvejų metų praktikos atlikimo ataskaitą LA turi patvirtinti per 30 kalendorinių dienų nuo jos pateikimo LA. LA nustačius, jog ADVPAD pateikti praktikos atlikimo dokumentai turi trūkumų, ADVPAD apie tai informuojamas elektroniniu laišku.
LA ADVPAD pateiktų praktikos atlikimo dokumentų trūkumus nustato ir apie tai informuoja ADVPAD per 30 dienų nuo praktikos atlikimo dokumentų pateikimo dienos. LA turi teisę nurodyti minėtus trūkumus.
ADVPAD privalo pašalinti nurodytus jo praktikos atlikimo dokumentų trūkumus ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo elektroninio laiško išsiuntimo dienos.
Nepašalinus nurodytų praktikos atlikimo dokumentų trūkumų per nustatytą terminą, vienų/dvejų metų praktikos atlikimo ataskaita nepatvirtinama ir tai gali būti pagrindas taikyti ADVPAD drausminę atsakomybę. - Tais atvejais, kai ADVPAD praktika buvo sustabdyta, šio Aprašo 30 ir 31 punktuose nustatyti terminai skaičiuojami pagal faktinį praktikos atlikimo laiką.
- LA netvirtina ADVPAD pateiktos vienų ar dvejų metų praktikos atlikimo ataskaitos, jeigu:
34.1. ADVPAD pateikti praktikos atlikimo ataskaitos dokumentai turi trūkumų, kurių ADVPAD nepašalino per šio Aprašo 32 punkte nustatytą terminą;
34.2. Vadovas pateikė neigiamą praktikos įvertinimą, išskyrus atvejus, kai, išnagrinėjus ADVPAD skundą dėl neigiamo praktikos įvertinimo, neigiamas praktikos įvertinimas pripažįstamas nepagrįstu;
34.3. paaiškėja, jog ADVPAD praktikos atlikimo dokumentuose yra pateikti tikrovės neatitinkantys duomenys. - Tikrovės neatitinkančių duomenų pateikimas ADVPAD vienų / dvejų metų praktikos atlikimo ataskaitoje ar Vadovo pateiktoje praktikos vertinimo išvadoje, jei ADVPAD buvo žinoma, kad šioje išvadoje duomenys neteisingi, gali būti pagrindu panaikinti sprendimą pripažinti šį asmenį ADV.
- LA nepatvirtinus ADVPAD pateiktos vienų / dvejų metų praktikos atlikimo ataskaitos, ADVPAD atitinkamą praktikos dalį turi atlikti iš naujo ir už ją atsiskaityti šioje Aprašo dalyje nustatyta tvarka.
- Visi LA teikiami dokumentai turi būti parengti, vadovaujantis Lietuvos vyriausiojo archyvaro patvirtintomis Dokumentų rengimo ir apskaitos taisyklėmis.
VIII. ADVOKATO PADĖJĖJO ASMENS BYLA
- ADVPAD asmens byla sudaroma, tvarkoma ir saugoma LA.
- ADVPAD asmens byloje saugomi su ADVPAD veikla susiję dokumentai (prašymas įrašyti į Lietuvos advokatų padėjėjų sąrašą su jo priedais, dokumento apie įrašymą į Lietuvos advokatų padėjėjų sąrašą kopija, vienų/dviejų metų praktikos atlikimo ataskaita, Vadovo pateikta vienų/dviejų metų praktikos vertinimo išvada, kiti dokumentai, susiję su ADVPAD asmeniu).
- Visi LA sprendimai, susiję su ADVPAD, saugomi ADVPAD asmens byloje.
- ADVPAD praktikos atlikimo dokumentai saugomi dvejus metus nuo sprendimo patvirtinti ADVPAD dvejų metų praktikos atlikimo ataskaitą priėmimo dienos. Suėjus dviejų metų terminui, pateikti dokumentai išformuojami - dviejų metų praktikos atlikimo ataskaita ir Vadovo pateikta dviejų metų praktikos vertinimo išvada segamos į ADVPAD asmens bylą, likusieji praktikos atlikimo dokumentai sunaikinami.
IX. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
- ADVPAD gali būti taikoma drausminė atsakomybė už tikrovės neatitinkančių duomenų pateikimą vienų / dvejų metų praktikos atlikimo ataskaitoje ar Vadovo pateiktoje praktikos vertinimo išvadoje, jei ADVPAD buvo žinoma, kad šioje išvadoje pateikti duomenys neteisingi, taip pat už kitus AĮ ir LAEK reikalavimų pažeidimus.
Praktikos vadovo pareigos ir atsakomybė advokato padėjėjo praktikos laikotarpiu
37 straipsnis. Vadovavimas ADVPAD praktikai
1. ADVPAD praktika atliekama pas ADV, kuris yra:
- įrašytas į Lietuvos praktikuojančių ADV sąrašą,
- turi ne mažesnį kaip 5 metų praktikuojančio ADV veiklos stažą,
- neturi galiojančių drausminių nuobaudų ir
- raštu sutinka vadovauti ADVPAD praktikai bei
- turi galimybę užtikrinti ADVPAD darbo vietą.
ADVPAD praktikos vadovas skiriamas ir atleidžiamas šio Įstatymo 38 straipsnio 2 dalyje nurodyta tvarka.
2. ADV darbo vietos sąlygos turi užtikrinti tinkamą ADVPAD praktikos atlikimą.
3. Maksimalų ADVPAD, kuriems gali vadovauti vienas ADV, skaičių nustato LA.
III. VADOVO SKYRIMAS, ATŠAUKIMAS, PAKEITIMAS IR VADOVAVIMO ADVOKATO PADĖJĖJO PRAKTIKAI PABAIGA
- Vadovas skiriamas, atšaukiamas ir keičiamas AT sprendimu.
- Vadovu gali būti skiriamas ADV, kuris yra:
- įrašytas į Lietuvos praktikuojančių ADV sąrašą,
- turi ne mažesnį kaip 5 metų praktikuojančio ADV veiklos stažą,
- neturi galiojančių drausminių nuobaudų,
- nėra įtariamas ar kaltinamas nusikalstamų veikų padarymu,
- yra pateikęs LA galiojančio ADV ar APB profesinės CA draudimo poliso kopiją,
- galiojantį medicininį pažymėjimą,
- nėra skolingas įmokų LA funkcijoms atlikti,
- LA nustatyta tvarka kelia savo kvalifikaciją,
- raštu sutinka vadovauti ADVPAD praktikai bei
- turi galimybę užtikrinti ADVPAD darbo vietą. - Vienu metu ADV gali vadovauti ne daugiau nei 3 ADVPAD praktikai.
- Vadovavimas ADVPAD praktikai pasibaigia:
12.1. ADVPAD įrašius į Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašą;
12.2. Vadovui mirus;
12.3. AT priėmus sprendimą atšaukti advokatą iš Vadovo pareigų;
12.4. AT priėmus sprendimą išbraukti Vadovą iš Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašo, įskaitant laikiną išbraukimą iš Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašo. - Paaiškėjus, jog atsirado šio Aprašo 12.2 punkte nurodyta aplinkybė, ADVPAD apie jos atsiradimą privalo nedelsdamas raštu informuoti LA.
- Nuo šio Aprašo 12.2-12.4 punktuose nurodytų aplinkybių atsiradimo dienos ADVPAD nebegali teikti teisinių paslaugų klientams iki jam bus paskirtas naujas Vadovas.
- Šio Aprašo 12.2-12.4 punktuose numatytais atvejais AT turi teisę stabdyti ADVPAD praktiką iki tos dienos, kuomet kitas ADV ADVPAD prašymu bus paskirtas naujuoju Vadovu. ADVPAD nevykdant šio Aprašo 18 punkte nustatytų pareigų ilgiau nei 2 mėnesius, jis gali būti išbraukiamas iš ADVPAD sąrašo AT sprendimu.
- AT gali atšaukti ADV iš Vadovo pareigų:
- motyvuotu Vadovo prašymu arba
- ADVPAD prašymu.
Kartu su prašymu atšaukti iš Vadovo pareigų Vadovas ar ADVPAD LA pateikia ADVPAD praktikos vertinimo išvadą ir dokumentus, patvirtinančius, jog jis informavo ADVPAD ar Vadovą, kad atsisako vadovauti jo praktikai ar nutraukia praktiką pas Vadovą (pranešimą apie susitarimo dėl vadovavimo praktikai ir sutarties dėl darbo vietos suteikimo nutraukimą ar kitą dokumentą). - ADV gali būti atšauktas iš Vadovo pareigų AT sprendimu nesant Vadovo ar ADVPAD prašymo, jei egzistuoja objektyvios priežastys, dėl kurių ADV toliau nebegali tinkamai vadovauti ADVPAD praktikai. ADV, kuris šio punkto ar Aprašo 12.4 punkto pagrindu buvo atšauktas iš Vadovo pareigų, privalo pateikti LA ADVPAD praktikos vertinimo išvadą.
- Šio Aprašo 12.2-12.4 punktuose numatytais atvejais ADVPAD iki artimiausio AT posėdžio privalo pateikti LA prašymą paskirti kitą ADV Vadovu, susitarimą su kitu ADV dėl sutikimo būti Vadovu bei naują sutartį dėl darbo vietos suteikimo. Pasibaigus vadovavimui ADVPAD praktikai Aprašo 12.2-12.4 punktuose numatytais atvejais ir buvusiam Vadovui iki artimiausio AT posėdžio nepateikus ADVPAD praktikos vertinimo išvados, AT sprendimu ADVPAD praktiką už praėjusį laikotarpį įvertina naujas Vadovas.
IV. VADOVO TEISĖS IR PAREIGOS
- Vadovas turi teisę:
- po ADVPAD 1 metų praktikos atlikimo ataskaitos patvirtinimo, raštu leisti ADVPAD atstovauti kliento interesams I instancijos teismuose;
- raštu duoti sutikimą ADVPAD atstovauti kliento interesams kitose valstybės ir savivaldybių institucijose bei įmonėse ar įstaigose;
- duoti su profesine veikla susijusius nurodymus ADVPAD;
- kontroliuoti ADVPAD profesinę veiklą.
- Vadovas privalo:
- tinkamai vadovauti ADVPAD praktikai;
- teikti ADVPAD metodinę pagalbą;
- supažindinti ADVPAD su ADV veikla, tradicijomis ir profesine etika;
- pateikti LA nustatytos formos ADVPAD praktikos vertinimo išvadą bei patvirtinti, jog ADVPAD yra pasirengęs savarankiškai dirbti advokatu.
Lietuvos advokatų padėjėjų sąrašas
35 straipsnis. Lietuvos advokatų padėjėjų sąrašas
- Į Lietuvos advokatų padėjėjų sąrašą asmenys įrašomi LA sprendimu. Asmuo gali būti įrašytas į Lietuvos advokatų padėjėjų sąrašą, jeigu jis:
1) yra LR ar ES valstybės narės pilietis;
2) turi aukštąjį universitetinį teisinį išsilavinimą – teisės bakalauro ir teisės magistro kvalifikacinius laipsnius arba teisininko profesinį kvalifikacinį laipsnį (vienpakopį universitetinį teisinį išsilavinimą);
3) yra nepriekaištingos reputacijos pagal šio Įstatymo 8 straipsnį;
4) yra susitaręs su ADV, įrašytu į Lietuvos praktikuojančių advokatų sąrašą, atlikti ADVPAD praktiką;
5) neturi sveikatos sutrikimų, dėl kurių negalėtų atlikti ADVPAD pareigų. ADVPAD tikrinasi sveikatą, kaip nustatyta AĮ 7 straipsnio 7 punkte. - Norintis būti įrašytas į Lietuvos advokatų padėjėjų sąrašą asmuo LA pateikia:
1) prašymą įrašyti į Lietuvos advokatų padėjėjų sąrašą. Šiame prašyme turi būti nurodyti pareiškėjo asmens duomenys (vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamoji vieta, pilietybė), taip pat atsakyta į klausimą, ar nėra šiame Įstatyme nurodytų pagrindų, dėl kurių jis negalėtų būti įrašytas į Lietuvos advokatų padėjėjų sąrašą;
2) dokumentus, įrodančius, kad jis atitinka AĮ reikalavimus, taikomus įrašant į Lietuvos advokatų padėjėjų sąrašą;
3) susitarimą su ADV dėl šio sutikimo būti praktikos vadovu, dėl praktikos atlikimo sąlygų ir sutartį dėl darbo vietos. - Sprendimą dėl asmens įrašymo į Lietuvos advokatų padėjėjų sąrašą LA priima ne vėliau kaip per 45 dienas nuo šio straipsnio 2 dalyje nurodytų dokumentų gavimo dienos. Šis sprendimas pareiškėjui pateikiamas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo sprendimo priėmimo dienos.
- Jeigu LA priima sprendimą atsisakyti įrašyti asmenį į Lietuvos advokatų padėjėjų sąrašą, atsisakymo motyvai turi būti išdėstyti pačiame sprendime.
Šis sprendimas per 30 dienų nuo jo įteikimo dienos gali būti skundžiamas VAT. - Lietuvos advokatų padėjėjų sąrašą LA interneto svetainėje skelbia LA. Šiame sąraše nurodomai informacijai mutatis mutandis taikomos šio Įstatymo 24 straipsnio nuostatos.
Advokato atsakomybė
Advokato atsakomybė gali būti:
(1) drausminė atsakomybė ir (arba)
(2) materialinė (civilinė) atsakomybė.
Materialinė ADV atsakomybė (pagal R. Drakšo monografiją „Advokatas: veiklos pagrindai ir problemos“):
Materialinės ADV atsakomybės klausimai glaudžiai susiję su ADV veiklos forma.
AĮ įtvirtintos trys ADV veiklos formos:
(1) individualiai, t.y. kai advokatai dirba vieni, įkūrę advokato darbo vietą;
(2) partnerystės pagrindais, neįsteigę juridinio asmens, t.y. veikia kartu su kitais advokatais sudarę partnerystės sutartį;
(3) įsteigdami juridinį asmenį – advokatų profesinę bendriją, t. y. advokatai, veikiantys išimtinai kitam advokatui, advokatų profesinei bendrijai ar jų klientams.
Jeigu dėl nekokybiškos teisinės pagalbos KL patiria turtinę ar neturtinę žalą, ADV gali būti taikoma materialinė atsakomybė, vadovaujantis CA reglamentuojančiomis teisės normomis.
Reglamentuojant APB atsakomybės klausimus esminę reikšmę turi AĮ 28 straipsnio 5 dalies nuostata, įtvirtinanti šiuos specifinius APB atsakomybės aspektus:
• Už advokatų profesinės bendrijos prievoles, nesusijusias su sutartimis dėl teisinių paslaugų teikimo, kai neužtenka advokatų profesinės bendrijos turto, bendrijos dalyviai savo turtu neatsako.
• Už advokatų profesinės bendrijos prievoles, atsiradusias pagal advokatų profesinės bendrijos vardu sudarytas sutartis dėl teisinių paslaugų teikimo, kai joms įvykdyti neužtenka advokatų profesinės bendrijos turto, visu savo turtu atsako tas advokatų profesinės bendrijos dalyvis, kuris teikė teisines paslaugas.
• Jeigu nėra aišku, kuris iš advokatų teikė teisines paslaugas, arba jeigu teisines paslaugas teikia ne advokatų profesinės bendrijos dalyvis, už prievoles pagal sutartis dėl teisinių paslaugų teikimo, kai joms įvykdyti neužtenka advokatų profesinės bendrijos turto, atsako visi jos dalyviai visu savo turtu proporcingai kiekvieno dalyvio reikalavimo teisės į profesinės bendrijos turto dalį dydžiui.
- Civilinė atsakomybė atsiranda neįvykdžius įstatymuose ar sutartyje nustatytos pareigos (neteisėtas neveikimas) arba atlikus veiksmus, kuriuos įstatymai ar sutartis draudžia atlikti (neteisėtas veikimas), arba pažeidus bendro pobūdžio pareigą elgtis atidžiai ir rūpestingai. Klientas privalo įrodyti ne tik faktą, kad advokatas pažeidė savo profesinę pareigą, bet žalą bei priežastinį advokato veiksmų ir padarytos žalos ryšį.
- Advokatas turi pareigą drausti savo profesinę civilinę atsakomybę.
- Advokatūros įstatymo 20 straipsnyje numatyta imperatyvi pareiga advokatui drausti civilinę atsakomybę privalomuoju profesiniu draudimu už vykdant advokato veiklą fiziniams ar juridiniams asmenims padarytą žalą, viršijančią 290 EUR. Advokato profesinės civilinės atsakomybės privalomojo draudimo minimali draudimo suma yra 29 000 eurų vienam draudžiamajam įvykiui. Taip yra siekiama užtikrinti advokatų neteisėtais veiksmais padarytos klientui žalos atlyginimą.
- Advokato profesinės civilinės atsakomybės privalomojo draudimo objektas yra advokato civilinė atsakomybė už advokato, advokato padėjėjų ir kitų advokato ar advokatų profesinės bendrijos darbuotojų neteisėtais veiksmais vykdant advokato veiklą padarytą žalą.
- Taigi įstatymu leidėjas šiuo atveju pabrėžia, kad atsakomybė gali kilti tik už neteisėtus advokato veiksmus, kurie turi būti įrodyti įstatymų nustatyta tvarka.
- Taigi civilinė advokato atsakomybė gali būti taikoma tada, kai yra būtinasis priežastinis jo kaltai padarytų neteisėtų veiksmų ar neveikimo ir kliento žalos ar nuostolių ryšys. Jeigu advokato veiksmai padaryti be kaltės (pavyzdžiui, klientas pats suklaidino advokatą, buvo viešai paskelbta klaidinga informacija), jie negali būti prievolės dėl žalos atlyginimo atsiradimo pagrindas.
Asmuo visais atvejais, kai mano, kad jam padaryta žala, turi teisę paduoti ieškinį teismui ir teisme privalo įrodyti patį žalos atsiradimo faktą, žalos dydį, jo atžvilgiu atliktų veiksmų neteisėtumą ir priežastinį žalos ir neteisėtų veiksmų ryšį.
Apibendrinant advokato civilinę (materialinę) atsakomybę galima manyti, kad teisinis šios atsakomybės reglamentavimas įpareigoja advokatą klientų pavedimus vykdyti sąžiningai ir rūpestingai, paisyti teisėtumo ir nepriekaištingo elgesio principų. Imperatyvi pareiga advokatui drausti civilinę profesinę atsakomybę, apsaugo jį nuo finansinių nuostolių, kurie gali atsirasti klientui pareiškus pretenzijas dėl žalos atlyginimo.
Vertinant materialinę advokato atsakomybę jo veiklos laisvės ir nepriklausomumo principo požiūriu galima manyti, kad ši atsakomybė nepažeidžia minėtų principų. Advokatui ji atsiranda neįvykdžius įstatymuose ar sutartyse nustatytų pareigų arba atlikus veiksmus, kuriuos draudžia įstatymas ar sutartis, arba pažeidus bendro pobūdžio pareigą elgtis atidžiai ir rūpestingai.
Advokato drausminės atsakomybės specifika
Advokato drausmės bylos iškėlimas ir nagrinėjimas (Advokatūros įstatymo 52 straipsnis).
- ADV profesinė veikla yra glaudžiai susijusi su AĮ bei LARK įtvirtintais tam tikrais ADV teisiniais ir moraliniais įsipareigojimais valstybei ir visuomenei, klientui bei advokato profesijai visuma ir kurių laikymasis yra kiekvieno ADV profesinė pareiga.
- Todėl ADV drausminės atsakomybės specifika pasireiškia tuo, kad ADV už nurodytų teisinių ir moralinių įsipareigojimų nesilaikymą, gali būti iškelta drausmės byla ir taikomos drausminio poveikio priemonės nustatytos AĮ arba Advokatų drausmės bylų nagrinėjimo apraše.
- Sprendimą iškelti drausmės bylą turi teisę priimti AT arba TMin.
- Advokatų drausmės bylas nagrinėja Advokatų garbės teismas remiantis AĮ, LAEK ir Advokatų drausmės bylų nagrinėjimo tvarkos aprašu.
- Advokatų garbės teismas išnagrinėjęs advokato drausmės bylą gali priimti vieną iš šių sprendimų:
- nutraukti drausmės bylą, nesant drausminės atsakomybės pagrindo;
- apsiriboti drausmės bylos svarstymu, pažeidimo konstatavimu ir drausminės nuobaudos neskirti, arba
- paskirti vieną iš Lietuvos Respublikos advokatūros įstatymo numatytų drausminių nuobaudų:
1) pastabą;
2) papeikimą;
3) viešai paskelbiamą papeikimą;
4) siūlyti panaikinti Lietuvos advokatūros sprendimą pripažinti asmenį advokatu;
- paskirti vieną iš Lietuvos Respublikos advokatūros įstatymo numatytų drausminių nuobaudų:
- laikinai uždrausti ADV veiklą.
ADV taikytinas poveikio priemones galima priskirti prevencinio drausminamojo pobūdžio priemonėms, kurios skatina ADV laikytis tinkamo elgesio taisyklių bei tuo pačiu padeda išvengti ADV veiklai keliamų reikalavimų pažeidimų.
Kiekvienoje drausmės byloje AGT siekia ne tik sudrausminti (nubausti) advokatą, bet ir priminti, kad ADV elgsena turi būti suderinama su aukštais ADV profesijai taikomais etikos, dorovės ir moralės reikalavimais ne tik dalykinėje, bet ir kasdienėje veikloje. Manytina, kad AGT tikslai daugeliu atvejų yra pasiekiami, kadangi tik retais atvejais ADV keliama antra drausminė byla.
Tai rodo, kad drausminė ADV atsakomybė yra veiksminga ADV kvalifikuoto ir kokybiško darbo užtikrinimo priemonė.
Pabrėžtina, kad netgi pritaikius ADV griežčiausią drausminę nuobaudą – panaikinti sprendimą pripažinti asmenį ADV – tai dar nereiškia, kad jis visam gyvenimui praranda teisę į ADV profesiją.
Tačiau asmuo siekiantis susigrąžinti ADV teisinį statusą turi įrodyti, kad įvyko jo kaip ADV reabilitacija ir kad jis neprarado kompetencijos.
Reikia atkreipti dėmesį ir į tai, kad drausminės nuobaudos pritaikymas neatleidžia ADV nuo administracinės, civilinės ar baudžiamosios atsakomybės ir neužkerta kelio ADV taikyti kitas atsakomybės rūšis ar nustatyti kitokio pobūdžio įstatymu nustatytus suvaržymus. Iš esmės tai negali būti laikoma principo „Niekas negali būti baudžiamas už tą patį nusikaltimą antrą kartą“ pažeidimu, kadangi šis principas nurodo esminę patraukimo baudžiamojon atsakomybėn sąlygą, kad asmuo nebūtu buvęs anksčiau už tą pačią veiką patrauktas baudžiamojon atsakomybėn ir už ją nubaustas.
Apibendrinant galima teigti, kad ADV drausminė atsakomybė yra veiksminga ADV veiklos kontrolės priemonė ir įrodo, jog ADV bendruomenė netoleruoja ADV veiklos principų pažeidimų. Drausminė ADV atsakomybė iš esmės nepažeidžia ADV veiklos laisvės ir nepriklausomumo principo.
Advokato drausmės bylos nagrinėjimo tvarka, praktinės problemos
Už AĮ ir LAEK reikalavimų bei advokato veiklos pažeidimus gali būti taikoma drausminė atsakomybė, t. y. keliama drausmės byla ir taikomis drausminio poveikio priemonės.
Nagrinėja Advokatų garbės teismas.
Senatis – 1 metų terminas, kuriam suėjus advokatui negali būti skirta drausminė nuobauda.
Senaties termino pradžia – advokato veiklos ir (ar) profesinės etikos pažeidimo padarymo diena.
Jeigu yra tęstinis, senatis prasideda tą kiekvieną dieną.
SENATIES TERMINAS NUTRŪKSTA NUO TOS DIENOS, KURIĄ:
- priimamas Teisingumo ministro įsakymas iškelti drausmės bylą,
- LA gaunamas skundas dėl AD veiklos ir (ar) profesinės etikos pažeidimo,
- AT pirmininkas savo iniciatyva priima rezoliuciją:
- pradėti galimo pažeidimo aplinkybių nagrinėjimą
- kreiptis į AT dėl drausmės bylos iškėlimo be išankstinio nagrinėjimo.
DRAUSMĖS BYLOS IŠKĖLIMAS:
- Drausmės byla iškeliama:
- AT sprendimu arba
- teisingumo ministro įsakymu. Įsak pateikiamas LA ir drausmės byla pagal Aprašą. - Jeigu informacija dėl galimo pažeidimo buvo gauta AT, pirmininkas turi teisę:
- pradėti nagrinėjimą dėl drausmės bylos iškėlimo, arba
- teikti AT siūlymą svarstyti drausmės bylos iškėlimo klausimą be išankstinio pažeidimo aplinkybių nagrinėjimo.
- Advokatų taryba priima sprendimą iškelti drausmės bylą be išankstinio pažeidimo aplinkybių nagrinėjimo, jei pateiktų duomenų, pakanka drausmės bylos iškėlimui.
- Advokatų taryba, išnagrinėjusi tyrimo medžiagą, turi teisę:
- iškelti drausmės bylą;
- neiškelti drausmės bylos;
- skundo nagrinėjimą nutraukti ar sustabdyti;
- skundo nagrinėjimą atidėti.
- Sprendime iškelti drausmės bylą nurodoma:
- subjektas, iškėlęs drausmės bylą;
- drausmės bylos iškėlimo data;
- advokato, kuriam iškelta drausmės byla, vardas, pavardė, darbo vietos pavadinimas;
- pažeidimo padarymo ir (ar) paaiškėjimo data;
- pažeidimo aplinkybės ir jas patvirtinantys duomenys (faktinis pagrindas);
- teisės aktai, kuriuos advokatas savo veiksmais ar neveikimu pažeidė (teisinis pagrindas).
- Prie sprendimo iškelti advokatui drausmės bylą pridedami visi sprendžiant bylos iškėlimo klausimą surinkti dokumentai ar jų nuorašai (kopijos).
- AT sprendimas dėl ADV drausmės bylos iškėlimo ar neiškėlimo (be priedų) siunčiamas ADV. Pareiškėjui siunčiamas AT sprendimas arba pranešimas, kuriame nurodomi motyvai, kuriais remiantis ADV buvo iškelta arba nebuvo iškelta drausmės byla. Jei drausmės byla iškeliama ADVPAD, priimtas sprendimas ar teisingumo ministro įsakymas taip pat siunčiamas jo praktikos vadovui.
- Lietuvos advokatūra AT sprendimą ar teisingumo ministro įsakymą iškelti ADV drausmės bylą kartu su visa sprendžiant drausmės bylos iškėlimo klausimą surinkta medžiaga ir ADV asmens byla (kopija) perduoda AGT. Kartu su drausmės byla LA AGT pateikia duomenis apie pirmiau šiam ADV iškeltas drausmės bylas ir paskirtas drausmines nuobaudas, jei šių duomenų nėra asmens byloje.
- AT posėdis dėl iškėlimo yra uždaras, jame gali dalyvauti tik į posėdį pakviesti asmenys. Garso ar vaizdo įrašas gali būti daromas tik AT leidus.
AT sprendimo dėl iškėlimo priėmimo metu patalpoje gali dalyvauti tik AT nariai ir posėdžių sekretorius.
Info apie tai, kaip balsavo AT nariai yra konfidenciali ir nėra teikiama nei pareiškėjui, nei ADV.
19.AT gali priimti sprendimą NUTRAUKTI SKUNDO nagrinėjimą šiais atvejais:
19.1. kai ADV miršta arba yra išbraukiamas iš asmenų, pripažintų advokatais, sąrašo;
19.2. kai pareiškėjas pateikė atsisakymą nuo skundo,
pareiškėjas – FA – mirė arba
pareiškėjas – JA – likviduojamas ir
+ nėra pagrindo drausminei atsakomybei kilti;
19.3. senatis;
19.4. AT nustato kitą objektyvų pagrindą nutraukti nagrinėjimą.
- Advokatų taryba priima sprendimą SUSTABDYTI SKUNDO nagrinėjimą šiais atvejais:
- kai ADV išbraukiamas iš Lietuvos praktikuojančių advokatų, tačiau lieka asmenų, pripažintų advokatais, sąraše,
- kai ADVPAD, kurio atžvilgiu nagrinėjamas skundas, išbraukiamas iš Lietuvos advokatų padėjėjų sąrašo;
- kai skundo negalima nagrinėti kol bus baigtas ikiteisminis tyrimas ar išspręsta kita byla, nagrinėjama civiline, baudžiamąja ar administracine tvarka;
- kitais atvejais, kai AT pripažįsta, kad sustabdyti yra būtina.
- Sustabdytas nagrinėjimas atnaujinamas AT sprendimu išnykus aplinkybėms, dėl kurių jis buvo sustabdytas, nagrinėjime dalyvaujančių asmenų prašymu arba AT iniciatyva.
- LA AT sprendimą ar teisingumo ministro įsakymą iškelti advokatui drausmės bylą kartu su visa surinkta medžiaga ir advokato asmens byla perduoda AGT.
IV SKYRIUS
PASIRENGIMAS NAGRINĖTI DRAUSMĖS BYLĄ ADVOKATŲ GARBĖS TEISME
24. AGT paskiria jos nagrinėjimo laiką. teismo posėdžio datą, laiką ir vietą ne vėliau kaip prieš 14 d.d. pranešama: 1. ADV, 2. pareiškėjui, 3. Teisingumo ministerijai, 4. ADV ir praktikos vadovui.
V SKYRIUS
GARBĖS TEISMO POSĖDŽIO EIGOS FIKSAVIMAS
- rašomas protokolas arba daromas posėdžio garso įrašas. garso įrašas yra sudedamoji drausmės bylos dalis, kai protokolas nerašomas. Kiti neturi teisės daryti.
- posėdis yra uždaras.
VI SKYRIUS
DRAUSMĖS BYLOS NAGRINĖJIMO ATIDĖJIMAS, BYLOS SUSTABDYMAS IR NUTRAUKIMAS
- AGT ATIDEDA drausmės bylos nagrinėjimą, kai nustato, kad:
- drausmės bylai teisingai išnagrinėti reikia išsiaiškinti papildomas aplinkybes. ir pateikti jas patvirtinančius ar paneigiančius įrodymus, kurių surinkti per Advokatų garbės teismo posėdį nėra galimybių,
- kitais Apraše nurodytais atvejais,
- taip pat kitais atvejais, kai AGT pripažįsta, kad bylą atidėti yra būtina. - Atidėdamas gali atlikti būtinus bylos nagrinėjimo veiksmus.
- Atidėdamas paskiria kito posėdžio laiką ir apie tai pasirašytinai praneša atvykusiems asmenims. Neatvykusiems asmenims apie kito Advokatų garbės teismo posėdžio laiką pranešama šio Aprašo 72 punkte nustatyta tvarka.
- AGT NUTARIMU SUSTABDO DRAUSMĖS BYLĄ ŠIAIS ATVEJAIS:
- kai ADV išbraukiamas iš Lietuvos praktikuojančių advokatų, tačiau lieka asmenų, pripažintų ADV, sąraše;
- kai ADVPAD išbraukiamas iš Lietuvos advokatų padėjėjų sąrašo;
- kol bus baigtas ikiteisminis tyrimas ar išspręsta kita byla, nagrinėjama civiline, baudžiamąja ar administracine tvarka;
- kitais atvejais, kai AGT pripažįsta, kad bylą sustabdyti yra būtina.
- atnaujinama išnykus aplinkybėms AGT nutarimu pagal byloje dalyvaujančių asmenų pareiškimą ar AGT iniciatyva.
- ADVOKATŲ GARBĖS TEISMAS NUTARIMU GALI NUTRAUKTI DRAUSMĖS BYLĄ ŠIAIS ATVEJAIS:
- kai miršta ADV;
- kai panaikinamas sprendimas pripažinti asmenį advokatu ir jis išbraukiamas iš asmenų, pripažintų advokatais, sąrašo;
- kai pareiškėjas pateikė skundo atsisakymą, pareiškėjas – fizinis asmuo – mirė arba pareiškėjas – juridinis asmuo – likviduojamas ir nėra pagrindo advokato drausminei atsakomybei kilti;
- kitais atvejais, kai Advokatų garbės teismas objektyviai pagrindžia ir nustato, kad drausmės bylą nutraukti būtina.
- ADVOKATŲ GARBĖS TEISMAS SPRENDIMU NUTRAUKIA DRAUSMĖS BYLĄ, KAI NUSTATOMA, KAD:
- nėra advokato drausminės atsakomybės pagrindo;
- baigėsi drausminės atsakomybės taikymo senatis.
VII SKYRIUS
DRAUSMĖS BYLOS NAGRINĖJIMAS
- Kai dalyvauja ne mažiau kaip trys nariai.
- žodinio proceso tvarka.
AGT gali atskiras drausmės bylų kategorijas ar atskiras drausmės bylas nagrinėti rašytinio proceso tvarka, pranešus dalyvaujantiems byloje asmenims apie posėdžio laiką ir vietą Apraše nustatyta tvarka, tačiau nekviečiant jų į Advokatų garbės teismo posėdį.
Jei advokatas iki paskirto rašytinio nagrinėjimo pateikia AGT rašytinį prašymą drausmės bylą nagrinėti žodinio proceso tvarka, AGT gali paskirti šios bylos žodinį nagrinėjimą. - žodiniame posėdyje privalo dalyvauti ADV, ADVPAD ir jo praktikos vadovas.
Advokatui gali atstovauti advokatas.
Jei ADV negali dalyvauti dėl svarbių priežasčių ir pateikia šias priežastis patvirtinančius dokumentus bei prašymą posėdį atidėti, posėdis atidedamas.
Jei:
- AGT nepripažįsta priežasčių svarbiomis arba
- advokatas nepateikia neatvykimo priežastis patvirtinančių dokumentų, arba
- nepateikia prašymo posėdį atidėti,
drausmės byla gali būti nagrinėjama advokatui nedalyvaujant, išskyrus atvejus, kai AGT nusprendžia, kad drausmės byla negalės būti tinkamai išnagrinėta nedalyvaujant advokatui.
Jei AGT posėdį neatvyksta ADV ir tinkamai nepranešta, AGT posėdis atidedamas ir apie kito teismo posėdžio laiką pranešama šio Aprašo nustatyta tvarka.
Advokato atstovo ir advokato padėjėjo praktikos vadovo neatvykimas į Advokatų garbės teismo posėdį nėra kliūtis nagrinėti drausmės bylą, išskyrus, kai AGT nusprendžia, kad būtinas. - žodiniame posėdyje turi teisę dalyvauti pareiškėjas ir (ar) jam atstovaujantis ADV, TM atstovas.
Šių asmenų neatvykimas nėra kliūtis nagrinėti drausmės bylą, išskyrus, kai AGT nusprendžia, kad būtinas. - AGT nutarus, į posėdį gali būti kviečiami ir kiti asmenys, kurie gali pateikti paaiškinimus ar duomenis, reikalingus nagrinėjant drausmės bylą, taip pat liudytojai. Kitų asmenų ir liudytojų neatvykimas į Advokatų garbės teismo posėdį nėra kliūtis nagrinėti drausmės bylą, išskyrus atvejus, kai Advokatų garbės teismas nusprendžia, kad šių asmenų dalyvavimas yra būtinas.
- Jei nemoka valstybinės kalbos, jis turi teisę savo sąskaita naudotis pasirinkto vertėjo, mokančio valstybinę kalbą, paslaugomis.
- Visi nagrinėjant drausmės bylą dalyvaujantys asmenys gali kreiptis į Advokatų garbės teismą ir parodymus bei paaiškinimus duoti sėdėdami.
- Asmenys turi teisę:
- reikšti nušalinimus,
- prašymus,
- teikti įrodymus,
- pasisakyti visais nagrinėjamos drausmės bylos klausimais (pareiškėjas turi teisę pasisakyti tik su juo ir jo skundu susijusiais klausimais),
- duoti paaiškinimus žodžiu ir raštu,
- prašyti papildomai surinkti įrodymus,
- užduoti klausimus asmenims, dalyvaujantiems nagrinėjant drausmės bylą,
- prieštarauti šių asmenų prašymams ir paaiškinimams.
AGT gali pašalinti pareiškėją, jam atstovaujantį advokatą, pareiškėjo pasirinktą vertėją, kitus asmenis ir liudytojus iš posėdžio salės, kai posėdyje nagrinėjami klausimai, nesusiję su pareiškėju ir pareiškėjo skundo dalyku, kuriais paviešinus duomenis galimai bus pažeistas asmens privataus gyvenimo ar nuosavybės slaptumas, informacijos apie žmogaus sveikatą konfidencialumas, taip pat bus atskleista valstybės, tarnybos, profesinė, komercinė ar kita įstatymų saugoma paslaptis. - Nušalinimas gali būti pareikštas iki AGT uždaro pasitarimo pradžios.
- Jei procesas rašytinis, nušalinimas turi būti pareiškiamas raštu. Advokatų garbės teismo nario nušalinimo klausimas tokiu atveju sprendžiamas rašytinio proceso tvarka, išklausius nušalinamą Advokatų garbės teismo narį arba susipažinus su jo rašytiniais paaiškinimais, jeigu jie pateikti.
- Advokatų garbės teismas, spręsdamas dalyvaujančių asmenų prašymus, išklauso
1) advokato
2) advokato padėjėjo ir praktikos vadovo,
3) pareiškėjo ir jiems atstovaujančių advokatų,
4) Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos atstovo, kai jie dalyvauja Advokatų garbės teismo posėdyje, nuomonę. - Advokatų garbės teismo POSĖDIS PRADEDAMAS posėdžio pirmininko pranešimu, kokia drausmės byla bus nagrinėjama. Advokatų garbės teismo referentas patikrina ir tai nurodo protokole, kai jis rašomas, arba pagarsina, kas atvyko į Advokatų garbės teismo posėdį. Sprendžiama, ar galima nagrinėti drausmės bylą be neatvykusių asmenų. Iš posėdžių salės pašalinami iki apklausos atvykę liudytojai ir pašaliniai asmenys.
- Posėdžio pirmininkas posėdyje dalyvaujantiems asmenims pristato Advokatų garbės teismo sudėtį ir Advokatų garbės teismo referentą, išaiškina teisę pareikšti nušalinimus ir kitas teises, jeigu jos nebuvo išaiškintos anksčiau, pasiūlo pateikti papildomus dokumentus ar kitus įrodymus, susijusius su nagrinėjama drausmės byla.
- POSĖDŽIO PIRMININKAS ARBA PASKIRTAS PRANEŠĖJAS GLAUSTAI PAGARSINA SPRENDIMĄ (ĮSAKYMĄ) IŠKELTI ADVOKATUI DRAUSMĖS BYLĄ IR SURINKTUS ĮRODYMUS, PATVIRTINANČIUS AR PANEIGIANČIUS ADVOKATO KALTĘ DĖL JAM INKRIMINUOJAMO PAŽEIDIMO, IR SUTEIKIA TEISĘ PASISAKYTI DALYVAUJANTIEMS BYLOJE ASMENIMS.
- Pirmasis duoda paaiškinimus, pateikia prašymus ir juos pagrindžiančius argumentus advokatas, kurio drausmės byla nagrinėjama, ir (ar) jam atstovaujantis advokatas, vėliau – advokato padėjėjo, kurio drausmės byla nagrinėjama, praktikos vadovas, paskui – pareiškėjas ar jo advokatas bei Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos atstovas, taip pat kiti asmenys, jei jie dalyvauja nagrinėjant bylą. Drausmės byloje dalyvaujantys asmenys turi teisę užduoti vieni kitiems klausimus, papildyti paaiškinimus. Po to tiriami kiti įrodymai.
- Prieš baigiant posėdį, išsprendžiami nauji drausmės byloje dalyvaujančių asmenų prašymai.
- Advokatų garbės teismas baigęs posėdį iki sprendimo priėmimo pripažinęs, kad reikia nustatyti naujas aplinkybes, turinčias reikšmės drausmės bylai, arba ištirti naujus įrodymus, gali atnaujinti drausmės bylos nagrinėjimą iš esmės.
VIII SKYRIUS
ADVOKATŲ GARBĖS TEISMO NUTARIMAI IR SPRENDIMAI
- Advokatų garbės teismo nutarimai ir sprendimai posėdyje priimami dalyvaujančių teismo narių balsų dauguma. Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemia Advokatų garbės teismo pirmininko balsas.
- Advokatų garbės teismas tam tikrais klausimais, kuriais drausmės byla neišsprendžiama iš esmės, priima nutarimus. Posėdžio metu Advokatų garbės teismas turi teisę priimti rašytinius arba žodinius nutarimus. Žodinis nutarimas priimamas pasitarus vietoje arba uždarame pasitarime ir įrašomas į teismo posėdžio protokolą arba fiksuojamas garso įrašu. Rašytinis nutarimas priimamas uždarame pasitarime ir surašomas kaip atskiras dokumentas. Nutarimą pasirašo visi dėl nutarimo balsavę Advokatų garbės teismo nariai. Nutarimas įsiteisėja nuo jo paskelbimo.
- Advokatų garbės teismas drausmės bylą iš esmės išsprendžia priimdamas sprendimą. Advokatų garbės teismas nėra varžomas Advokatų tarybos sprendime ar teisingumo ministro įsakyme iškelti drausmės bylą nurodyto teisinio pagrindo. Priimdamas sprendimą, Advokatų garbės teismas įvertina advokato kaltės laipsnį, pažeidimo pobūdį ir jo padarymo aplinkybes, pažeidimo padarinius ir galiojančias advokatui paskirtas drausmines nuobaudas.
- SPRENDIMU ADVOKATŲ GARBĖS TEISMAS GALI:
- nutraukti drausmės bylą, nes nėra drausminės atsakomybės pagrindo arba baigėsi drausminės atsakomybės taikymo senatis, arba
- apsiriboti drausmės bylos svarstymu, pažeidimo konstatavimu ir drausminės nuobaudos neskirti, arba
- paskirti vieną iš Lietuvos Respublikos advokatūros įstatymo numatytų drausminių nuobaudų ir (ar)
- laikinai uždrausti advokato veiklą.
- Sprendimą sudaro įžanginė, aprašomoji, motyvuojamoji ir rezoliucinė dalys. Įžanginėje dalyje nurodoma: sprendimo priėmimo laikas ir vieta, Advokatų garbės teismo sudėtis, bylos pranešėjas, Advokatų garbės teismo referentas, advokato, kurio drausmės byla nagrinėjama, vardas ir pavardė, darbo vieta, duomenys apie ankstesnes drausmines nuobaudas, pareiškėjas, posėdyje dalyvavę asmenys. Aprašomojoje dalyje nurodomos drausmės byloje nustatytos ir ištirtos aplinkybės. Motyvuojamojoje dalyje nurodoma: advokato veiklos ir (ar) profesinės etikos pažeidimų teisinis kvalifikavimas, Advokatų garbės teismo motyvai, nuobaudos paskyrimo motyvai. Rezoliucinėje dalyje nurodoma galutinė Advokatų garbės teismo išvada ir sprendimo apskundimo tvarka.
- Sprendimas priimamas uždarame Advokatų garbės teismo pasitarime, dalyvaujant tik Advokatų garbės teismo nariams. Sprendimą pasirašo visi drausmės bylą NAGRINĖJĘ Advokatų garbės teismo nariai. Advokatų garbės teismo narys, nesutikęs su sprendimu, turi teisę raštu išdėstyti savo atskirąją nuomonę, kuri pridedama prie drausmės bylos.
- Advokatų garbės teismo sprendimas priimamas ir paskelbiamas tą pačią dieną, kai buvo išnagrinėta byla. Atsižvelgdamas į išnagrinėtos drausmės bylos sudėtingumą ir apimtį, Advokatų garbės teismas gali atidėti sprendimo priėmimą ir paskelbimą iki kito Advokatų garbės teismo posėdžio.
- Skelbiant sprendimą Advokatų garbės teismo posėdyje visų Advokatų garbės teismo narių dalyvavimas nebūtinas. Sprendimą gali paskelbti vienas Advokatų garbės teismo narys. Žodžiu paskelbiama rezoliucinė sprendimo dalis ir glaustai išdėstomi motyvai.
- Sprendimo kopija ne vėliau kaip per keturiolika dienų po sprendimo paskelbimo išsiunčiama:
- advokatui, kurio drausmės byla buvo išnagrinėta,
- ir Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijai, kai drausmės byla buvo iškelta teisingumo ministro įsakymu.
Pareiškėjui siunčiamas pranešimas, kuriame nurodomi su jo skundu susiję motyvai, kuriais remiantis advokatui buvo arba nebuvo skirta drausminė nuobauda.
Advokatų garbės teismui nusprendus, pareiškėjui gali būti siunčiama Advokatų garbės teismo sprendimo kopija.
- Advokatų garbės teismo sprendimą vykdo Advokatų taryba.
- Advokatų garbės teismo sprendimas skundžiamas Lietuvos Respublikos advokatūros įstatymo nustatyta tvarka. Advokatų garbės teismo sprendimas įsiteisėja pasibaigus jo apskundimo terminui, jeigu sprendimas nėra apskųstas. Tuo atveju, jei Advokatų garbės teismo sprendimas apskundžiamas bendrosios kompetencijos teismui, Advokatų garbės teismo sprendimas įsiteisėja nuo bendrosios kompetencijos teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos.
- Tuo atveju, jei Advokatų garbės teismo sprendimas yra apskundžiamas teismui, Advokatų garbės teismas informuojamas apie civilinės bylos pradžią persiunčiant Lietuvos advokatūroje gautą procesinio dokumento kopiją Advokatų garbės teismo referentui, kuris privalo nedelsdamas jį pateikti visiems Advokatų garbės teismo nariams. Advokatų garbės teismas privalo per septynias kalendorines dienas nuo procesinio dokumento kopijos gavimo dienos pateikti Lietuvos advokatūrai savo rašytinę nuomonę dėl ieškinio, kuriuo skundžiamas Advokatų garbės teismo sprendimas, pagrįstumo. Rašytinė Advokatų garbės teismo nuomonė dėl ieškinio pagrįstumo pateikiama Advokatų garbės teismo referentui, kuris nedelsdamas ją perduoda Lietuvos advokatūros atstovui civilinėje byloje.
- Teismui panaikinus Advokatų garbės teismo sprendimą, drausmės bylą Advokatų garbės teismas nagrinėja iš naujo.
- Advokatų garbės teismo paskirta drausminė nuobauda galioja vienus metus nuo Advokatų garbės teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos.
IX SKYRIUS
DRAUSMĖS BYLOS MEDŽIAGOS VIEŠINIMAS
- Viešą informaciją apie drausmės bylą turi teisę teikti Advokatų tarybos pirmininkas ar jo įgaliotas asmuo, Advokatų garbės teismo pirmininkas ir Advokatų garbės teismo pirmininko pavaduotojas.
- Advokatas turi teisę susipažinti su savo drausmės bylos medžiaga, daryti jos kopijas ir išrašus.
- Kiti drausmės byloje dalyvaujantys asmenys, norėdami susipažinti su drausmės bylos medžiaga, daryti jos kopijas ar išrašus, Advokatų tarybos pirmininkui arba Advokatų garbės teismo pirmininkui turi pateikti prašymą ir jame nurodyti savo arba įgalioto atstovo vardą, pavardę (atstovo įgalinimus įrodantį dokumentą), kontaktinę informaciją (pvz., el. pašto adresą, gyvenamąją vietą ar darbo vietą, tel. numerį) ir susipažinimo su drausmės bylos medžiaga tikslą. Advokatų tarybos pirmininkas arba Advokatų garbės teismo pirmininkas ar jų pavaduotojai gali leisti susipažinti su drausmės byla ar jos dalimi, kurią paviešinus nebus pažeistas asmens privataus gyvenimo ar nuosavybės slaptumas, informacijos apie žmogaus sveikatą konfidencialumas, taip pat nebus atskleista valstybės, tarnybos, profesinė, komercinė ar kita įstatymų saugoma paslaptis.
- Advokatų garbės teismo sprendimai gali būti skelbiami Advokatų garbės teismo ataskaitose ir (ar) drausmės bylų apibendrinimuose, jeigu teisės aktai nenumato kitaip.
Advokato ar advokatų profesinės bendrijos profesinės civilinės atsakomybės privalomasis draudimas
20 straipsnis. Advokato ar APB profesinės civilinės atsakomybės privalomasis draudimas
1. ADV ar APB profesinė civilinė atsakomybė už vykdant advokato veiklą FA ar JA padarytą žalą, viršijančią 290 eurų, draudžiama privalomuoju draudimu.
2. ADV profesinės CA privalomojo draudimo objektas yra ADV civilinė atsakomybė už advokato, advokato padėjėjų ir kitų advokato ar APB darbuotojų neteisėtais veiksmais vykdant advokato veiklą padarytą žalą.
3. Draudžiamuoju įvykiu laikomi draudimo sutarties galiojimo metu atlikti advokato, advokato padėjėjų ir kitų advokato ar APB darbuotojų neteisėti veiksmai (veikimas, neveikimas), kurie yra pagrindas žalai atsirasti.
4. Draudžiamas sudarant advokato profesinės civilinės atsakomybės draudimo sutartį.
Draudėjas yra advokatas arba advokatų profesinė bendrija.
Kai įsteigę APB, gali būti draudžiama APB civilinė atsakomybė. Šiuo atveju draudimo suma nustatoma pagal šios APB dalyvių skaičių, laikantis šiame straipsnyje nustatytų reikalavimų.
Vieno advokato minimali draudimo suma yra 29 000 eurų vienam draudžiamajam įvykiui.
5. Advokatas gali pats papildomai.
6. Draudikas, kuris teisės aktų nustatyta tvarka turi teisę vykdyti advokatų profesinės civilinės atsakomybės privalomąjį draudimą,
privalo
sudaryti draudimo sutartį su advokatu, pateikusiu prašymą ir visus šiai sutarčiai sudaryti būtinus dokumentus.
Draudimo taisykles tvirtina Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.
7. Praktikuojantis ADV privalo LA pateikti draudimo liudijimo (poliso) kopiją per 10 dienų nuo draudimo sutarties sudarymo dienos.
8. ADV privalo kliento reikalavimu pateikti draudimo liudijimą (polisą).
9. Advokato, advokato padėjėjų ir kitų advokato ar advokatų profesinės bendrijos darbuotojų neteisėtais veiksmais vykdant advokato veiklą padarytą žalą atlygina
draudikas
išmokėdamas draudimo sumos neviršijančią draudimo išmoką.
Jeigu draudimo išmokos nepakanka visai žalai atlyginti, žalą padaręs advokatas atlygina faktinės žalos dydžio ir draudimo išmokos skirtumą.
ADVOKATŲ PROFESINĖS CIVILINĖS ATSAKOMYBĖS PRIVALOMOJO DRAUDIMO
TAISYKLĖS
Advokato darbo vietoje turi būti saugomos draudimo liudijimo (poliso) ir kitų dokumentų, patvirtinančių draudimo sutarties sudarymą, kopijos.
II. DRAUDIMO OBJEKTAS
- Draudimo objektas yra draudėjo CA už padarytą nukentėjusiems tretiesiems asmenims žalą, kuri atsirado draudimo sutarties galiojimo metu ir šalių nustatytu laikotarpiu, ne trumpesniu kaip vieneri metai nuo draudimo sutarties pabaigos, dėl draudimo sutarties galiojimo metu padarytų neteisėtų advokato, advokato padėjėjo ir kitų advokato arba advokatų profesinės bendrijos darbuotojų neteisėtais veiksmais vykdant advokato veiklą.
- Draudimo objektas nėra draudėjo civilinė atsakomybė už žalą, padarytą advokato, advokato padėjėjo ir kitų advokato arba advokatų profesinės bendrijos darbuotojų neteisėtais veiksmais vykdant advokato veiklą jų pačių ir jų šeimos narių asmenų turtui. Draudimo objektas taip pat nėra draudėjo civilinė atsakomybė už bet kokią kitą jo veiklą, nesusijusią su advokato veikla.
III. DRAUDIMINIS ĮVYKIS
- Draudiminis įvykis yra draudimo sutarties galiojimo metu atlikti advokato, advokato padėjėjo ir kitų advokato arba advokatų profesinės bendrijos darbuotojų neteisėti veiksmai (veikimas, neveikimas), dėl kurių atsirado žala, jeigu reikalavimas atlyginti žalą atitinka visas šias sąlygas:
- pareikštas dėl nukentėjusiam trečiajam asmeniui padarytos žalos;
- pareikštas kaip rašytinė pretenzija (rašytinės pretenzijos pareiškimu laikomas ir ieškinio dėl žalos, padarytos advokato, advokato padėjėjo ir kitų advokato arba advokatų profesinės bendrijos darbuotojų neteisėtais veiksmais, atlyginimo pateikimas teismui);
- pareikštas draudimo sutarties galiojimo metu arba per šalių nustatytą ne trumpesnį kaip vienerių metų terminą po sutarties galiojimo pabaigos;
- pareikštas dėl žalos, kuri atsirado draudimo sutarties galiojimo metu arba per šalių nustatytą ne trumpesnį kaip vienerių metų terminą po sutarties galiojimo pabaigos dėl neteisėtų advokato, advokato padėjėjo ir kitų advokato arba advokatų profesinės bendrijos darbuotojų veiksmų vykdant advokato veiklą;
- pareikštas dėl Lietuvos Respublikos teritorijoje atliktų neteisėtų advokato, advokato padėjėjo ir kitų advokato arba advokatų profesinės bendrijos darbuotojų veiksmų vykdant advokato veiklą.
- Jeigu nukentėjusiam trečiajam asmeniui žala, kuri atsirado dėl neteisėtų advokato, advokato padėjėjo ir kitų advokato arba advokatų profesinės bendrijos darbuotojų veiksmų, PADIDĖJO po to, kai nukentėjęs tretysis asmuo pareiškė draudėjui šių Taisyklių 8 punkte numatytus kriterijus atitinkantį reikalavimą, vėlesnis reikalavimo atlyginti padidėjusią žalą pateikimas, net jeigu reikalavimas pareikštas pasibaigus terminui, kuris nustatytas šių Taisyklių 8.3 punkte, yra draudiminis įvykis.
IV. NEDRAUDIMINIS ĮVYKIS
- Nedraudiminis įvykis yra:
- neturtinė žala, jeigu draudimo sutartyje nenustatyta kitaip;
- tyčiniai veiksmai, kuriais padaryta žala, išskyrus tuos atvejus, kai tyčiniai veiksmai ar neveikimas yra socialiai vertingi (būtinoji gintis, pilietinės pareigos atlikimas ir kita);
- veikos, kuriomis padaryta žala, užtraukiančios baudžiamąją atsakomybę;
- veiksmai, kuriais siekiama neteisėtai gauti draudimo išmoką;
- bet kokios veikos, nesusijusios su advokato veikla;
- padaryti apsvaigus nuo alkoholio, narkotinių, toksinių ar psichotropinių medžiagų;
- žala, tiesiogiai ar netiesiogiai nulemta toliau nurodytų įvykių arba su jais susijusi, neatsižvelgiant į tai, kad žalos (nuostolių) atsiradimui ar jų dydžiui galėjo turėti įtakos kitos priežastys ir aplinkybės:
- 7.1. žala, padaryta karu, agresija, priešiškais užsienio jėgų veiksmais, karinio pobūdžio veiksmais (neatsižvelgiant į tai, ar buvo paskelbtas karas, ar ne), pilietiniu karu, maištu, revoliucija, sukilimu, vidaus neramumais, pasiekusiais sukilimo, karinės arba neteisėtos jėgos panaudojimo mastą);
- 7.2. žala, padaryta bet kokio pobūdžio teroristiniu aktu (pavojaus daugelio žmonių gyvybei ar sveikatai, turtui arba infrastruktūros objektams sukėlimu panaudojant arba grasinant panaudoti jėgą, pvz., sprogdinant, padegant, paskleidžiant radioaktyviąsias, biologines ar chemines kenksmingąsias medžiagas, preparatus ar mikroorganizmus ir panašiai, siekiant politinių, religinių, ideologinių ar etninių tikslų, taip pat paveikti ar įbauginti vyriausybę ir (ar) visuomenę ar jos dalį).
V. DRAUDIMO SUMA IR DRAUDIMO ĮMOKA
- Jeigu draudikas išmoka draudimo išmoką, lygią visai draudimo sumai ar jos daliai, draudiko prievolė lieka galioti iki draudimo sutarties ir draudiminės apsaugos termino pabaigos visai draudimo sumai, neišskaitant iš jos išmokėtų draudimo išmokų.
- Draudimo įmokos dydį nustato draudikas, atsižvelgdamas į draudimo rizikos laipsnį. Draudimo įmokos dydis nurodomas draudimo liudijime (polise).
- Šalių susitarimu draudimo įmoka gali būti vienkartinė arba mokama dalimis.
- Jeigu draudėjas laiku nesumoka draudimo įmokos dalies (išskyrus pirmąją draudimo įmokos dalį), nuo nesumokėtos sumos skaičiuojami įstatymų ar šalių susitarimu nustatyti delspinigiai ir (ar) palūkanos. Draudėjui nesumokėjus draudimo įmokos dalies draudimo sutartyje nustatytu laiku, draudikas apie tai privalo pranešti draudėjui raštu, nurodydamas, kad per 15 dienų nuo pranešimo gavimo draudėjui nesumokėjus draudimo įmokos ar jos dalies draudiko prievolės įvykus draudiminiam įvykiui mokėti draudimo išmoką vykdymas bus sustabdytas ir atnaujintas tik draudėjui sumokėjus draudimo įmoką.
Jeigu draudimo apsaugos sustabdymas dėl draudimo įmokos nesumokėjimo tęsiasi ilgiau negu 3 mėnesius, draudikas turi teisę vienašališkai nutraukti draudimo sutartį.
VI. DRAUDIMO SUTARTIES SUDARYMAS IR ĮSIGALIOJIMAS
- Sudaroma rašytinė draudimo sutartis. Draudimo sutarties sudarymą patvirtina draudimo liudijimas (polisas), kuriame privalo būti Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6. 991 straipsnyje nurodyti rekvizitai, taip pat įrašas: “Advokatų profesinės civilinės atsakomybės privalomojo draudimo liudijimas (polisas)” ir nuoroda į šias Taisykles (nurodomas šių Taisyklių pavadinimas, “Valstybės žinių” numeris ir publikacijos numeris).
- Sudarant draudimo sutartį, draudėjas privalo suteikti jam žinomą ir svarbią draudimo rizikai įvertinti ir draudimo sutarčiai sudaryti informaciją, kurią draudikas prašo nurodyti rašytiniame prašyme arba dėl kurios papildomai teiraujasi raštu, taip pat draudiko reikalavimu pateikti turimus dokumentus, svarbius draudimo rizikai įvertinti ir draudimo sutarčiai sudaryti.
- Draudikas neturi teisės atsisakyti sudaryti draudimo sutartį, išskyrus tuos atvejus, kai draudėjas neįvykdo šių Taisyklių 18 punkte nurodytos pareigos. Draudiko atsisakymas sudaryti draudimo sutartį gali būti skundžiamas teismui.
- Jeigu draudėjas neįvykdo šių Taisyklių 18 punkte nustatytos pareigos ir draudikas, žinodamas tai, vis tiek sudaro draudimo sutartį, draudikas negali remtis tuo, kad 18 punkte nurodyta pareiga neįvykdyta.
- Draudimo sutartis įsigalioja nuo šalių susitarimu nustatytos dienos, kuri turi būti nurodyta draudimo liudijime (polise), ir draudėjui sumokėjus draudimo įmoką ar pirmąją jos dalį, jeigu šalys susitaria, kad draudimo įmoka mokama dalimis.
- Draudimo liudijimas (polisas) draudėjui išduodamas tik tada, kai sudaroma draudimo sutartis.
VII. DRAUDIMO SUTARTIES TERMINAS
- 1 metams, jeigu šalių susitarimu nenustatyta kitaip.
- Šis ir terminas pareiškti reikalavimui (min 1 m.) nurodomi draudimo liudijime (polise).
VIII. DRAUDIMO RIZIKOS PADIDĖJIMAS
- Jeigu draudimo rizika padidėja po draudimo sutarties sudarymo, draudėjas privalo per 5 d raštu draudikui.
Galimus rizikos padidėjimo atvejus draudikas nurodyti draudėjui, kai sudaroma draudimo sutartis, o draudėjas privalo raštu patvirtinti, kad susipažino su jais. - Padidėjus draudimo rizikai, draudikas - pakeisti draudimo sutarties sąlygas arba padidinti draudimo įmoką.
Sudarant draudimo sutartį, draudikas tvarką, kurios laikantis bus apskaičiuojama padidinta draudimo įmoka, o draudėjas – raštu patvirtinti, kad su minėtąja tvarka susipažino.
IX. DRAUDIMO RIZIKOS SUMAŽĖJIMAS
- Jeigu draudimo sutarties galiojimo metu paaiškėja, kad draudimo rizika sumažėja, draudėjas turi teisę reikalauti pakeisti draudimo sutarties sąlygas arba sumažinti draudimo įmoką. Galimus draudimo rizikos sumažėjimo atvejus draudikas raštu privalo nurodyti draudėjui, kai sudaroma draudimo sutartis, o draudėjas – raštu patvirtinti, kad su jais susipažino.
X. DRAUDĖJO PAREIGA PRANEŠTI APIE GALIMĄ DRAUDIMINĮ ĮVYKĮ
- Draudėjas privalo nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 5 d.d. nuo reikalavimo atlyginti žalą gavimo, raštu pranešti draudikui apie kiekvieną reikalavimą atlyginti žalą, jeigu šis reikalavimas atitinka šių Taisyklių 8 punkte nurodytas sąlygas.
XI. DRAUDĖJO PAREIGOS ĮVYKUS DRAUDIMINIAM ĮVYKIUI
- Įvykus draudiminiam įvykiui draudėjas, gavęs reikalavimą atlyginti žalą, privalo laikytis draudiko rašytinių nurodymų ir veikti taip, kad žala būtų sumažinta arba jos išvengta.
- Be raštiško draudiko sutikimo draudėjas neturi teisės iš dalies ar visiškai pripažinti ar tenkinti reikalavimą atlyginti žalą.
- Įvykus draudiminiam įvykiui, draudėjas turi imtis jam prieinamų protingų priemonių galimai žalai sumažinti, laikydamasis draudiko nurodymų, jeigu tokie nurodymai draudėjui duoti. Draudikas atleidžiamas nuo draudimo išmokos mokėjimo, jeigu žala atsirado dėl to, kad draudėjas sąmoningai nesiėmė jam prieinamų protingų priemonių šiai žalai sumažinti ar išvengti.
- Draudikas privalo šių Taisyklių XVI skyriuje nustatyta tvarka atlyginti draudėjui būtinas išlaidas, patirtas vykdant pareigą, numatytą šių Taisyklių 29 punkte.
- Jeigu draudėjui pareiškiamas ieškinys dėl žalos atlyginimo teisme, jis apie tai privalo informuoti draudiką ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo pranešimo apie atsiliepimus į pareikštą ieškinį pateikimo teismui gavimo.
XII. BENDROSIOS ŽALOS DYDŽIO NUSTATYMO IR DRAUDIMO IŠMOKOS MOKĖJIMO NUOSTATOS
- Draudimo išmoka gali būti mokama tik nustačius draudiminio įvykio faktą ir žalos dydį. Teisę kreiptis dėl draudimo išmokos išmokėjimo turi draudėjas ir nukentėjęs tretysis asmuo.
- Draudimo išmokos dydį nustato draudikas, atsižvelgdamas į padarytos žalos dydį. Žalos dydis nustatomas atsižvelgiant į CK ir kitų teisės aktų nuostatas.
- Kai teismas yra priėmęs sprendimą ar nutartimi patvirtinęs taikos sutartį civilinėje byloje pagal nukentėjusio trečiojo asmens ieškinį draudėjui dėl žalos atlyginimo, žalos dydis nustatomas atsižvelgiant į įsiteisėjusį teismo sprendimą ar įsiteisėjusią teismo nutartį patvirtinti taikos sutartį.
- Draudimo sutarties šalys atskiru susitarimu gali nustatyti, kad padarytos žalos dydį nustatys draudimo sutarties šalių paskirti nepriklausomi ekspertai. Šiuo atveju šalių susitarimu būtina nustatyti nepriklausomų ekspertų skyrimo, jų darbo apmokėjimo, atliekamo tyrimo ir išvadų pateikimo tvarką.
- Jeigu žalos dydis neviršija Lietuvos Respublikos advokatūros įstatyme nurodytos sumos – 290 eurų arba lygus šiai sumai, žalą nukentėjusiam trečiajam asmeniui atlygina draudėjas. Jeigu žalos dydis viršija Lietuvos Respublikos advokatūros įstatyme nurodytą sumą – 290 eurų, draudikas privalo išmokėti draudimo išmoką, apskaičiuotą šių Taisyklių nustatyta tvarka.
- Draudimo išmoka negali viršyti draudimo sumos ir žalos dydžio, išskyrus atvejus, nurodytus Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6. 1013 straipsnyje. Jeigu draudimo sumos nepakanka draudimo išmokoms visiems reikalavimo teisę turintiems asmenims išmokėti, draudimo išmoka paskirstoma proporcingai, atsižvelgiant į šių asmenų skaičių ir žalos dydį. Jeigu draudimo išmokos nepakanka žalai visiškai atlyginti, žalą padaręs advokatas atlygina draudimo išmokos ir faktinės žalos dydžio skirtumą.
- Draudikas privalo nukentėjusiems tretiesiems asmenims išmokėti draudimo išmoką ir tais atvejais, kai draudėjas pažeidė draudimo sutartį. Draudikas, išmokėjęs draudimo išmoką, visą išmokėtą sumą ar jos dalį gali išsiieškoti iš draudėjo, pažeidusio draudimo sutartį.
XIII. DRAUDĖJO KREIPIMASIS Į DRAUDIKĄ DĖL DRAUDIMO IŠMOKOS IŠMOKĖJIMO NUKENTĖJUSIEMS TRETIESIEMS ASMENIMS
- Kad būtų išmokėta draudimo išmoka, draudėjas privalo pateikti draudikui šiuos dokumentus ar jų nuorašus:
- draudėjo užpildytą draudiko nustatytos formos prašymą išmokėti draudimo išmoką;
- dokumentus, įrodančius neteisėtus advokato, advokato padėjėjo ir kitų advokato arba advokatų profesinės bendrijos darbuotojų veiksmus vykdant advokato veiklą, dėl kurių atsirado žala, jų aplinkybes ir padarinius;
- nukentėjusio trečiojo asmens reikalavimą atlyginti žalą kartu su dokumentais, pateiktais draudėjui.
- Draudikas privalo išmokėti draudimo išmoką per terminą, nustatytą Lietuvos Respublikos draudimo įstatymo 82 straipsnio 2 dalyje.
- Draudikas, dėl savo kaltės praleidęs draudimo išmokos mokėjimo terminą, moka draudėjui ar nukentėjusiam trečiajam asmeniui įstatymų ar šalių susitarimu nustatytus delspinigius ir (ar) palūkanas.
- Jeigu praėjus šių Taisyklių 42 punkte nustatytam terminui draudimo išmoka neišmokama ar nepradedama mokėti, draudikas raštu privalo informuoti draudėją ir nukentėjusį trečiąjį asmenį ir nurodyti draudimo išmokos nemokėjimo priežastis. Tai draudiko neatleidžia nuo delspinigių ir (ar) palūkanų, nurodytų šių Taisyklių 43 punkte, mokėjimo.
- Draudėjo reikalavimu draudikas privalo raštu pateikti draudėjui išsamią informaciją apie draudiminio įvykio administravimo eigą ir leisti draudėjo ir (ar) trečiojo asmens paskirtam atstovui stebėtojo teisėmis dalyvauti nustatant žalos dydį.
XIV. NUKENTĖJUSIO TREČIOJO ASMENS TIESIOGINIO REIKALAVIMO TEISĖ
- Nukentėjęs tretysis asmuo turi tiesioginio reikalavimo teisę į draudiką dėl draudimo išmokos išmokėjimo. Kad būtų išmokėta draudimo išmoka, nukentėjęs tretysis asmuo privalo pateikti draudikui šiuos dokumentus ar jų nuorašus:
- nukentėjusio trečiojo asmens užpildytą draudiko nustatytos formos prašymą išmokėti draudimo išmoką;
- dokumentus apie neteisėtus advokato, advokato padėjėjo ir kitų advokato arba advokatų profesinės bendrijos darbuotojų veiksmus vykdant advokato profesinę veiklą, dėl kurių atsirado žala, jų aplinkybes ir padarinius.
- Būtinos sąlygos įgyvendinti tiesioginio reikalavimo teisę yra draudiminio įvykio fakto buvimas, žalos dydžio nustatymas ir ta aplinkybė, kad draudėjas nukentėjusiam trečiajam asmeniui nėra atlyginęs žalos arba yra atlyginęs tik jos dalį.
- Jeigu nukentėjęs tretysis asmuo pasinaudoja tiesioginio reikalavimo teise į draudiką, draudėjo ir draudiko teisės ir pareigos, numatytos šių Taisyklių XIII skyriuje, išlieka.
XV. DRAUDIMO IŠMOKOS MOKĖJIMAS DRAUDĖJUI
- Jeigu draudėjas yra atlyginęs žalą, draudimo išmoka mokama draudėjui tik tuo atveju, jeigu jis buvo gavęs draudiko sutikimą atlyginti žalą arba yra įrodęs, kad draudikas nepagrįstai tokio sutikimo nedavė.
- Jeigu draudėjas yra atlyginęs dalį žalos, draudimo išmoka mokama draudėjui tik tuo atveju, jeigu draudėjas buvo gavęs draudiko sutikimą atlyginti žalą arba yra įrodęs, kad draudikas nepagrįstai nedavė tokio sutikimo, ir draudikas trečiajam asmeniui yra išmokėjęs draudimo išmoką dėl neatlygintos žalos dalies.