B-celler (del2) Flashcards
Hur skapas antikropparnas stora repertoir av variabla regioner (antibody diversity)
i benmärgen
I benmärgen:
1. Många olika germ-line gener (VDJ) och slumpmässig kombination av dessa
2. Association olika tunga och lätta kedjor
3. Junctional diversity (inexakt hopfogning av V(D)J; P-nucleotide addition, exonuclease
trimming, N-nucleotide addition)
detta leder till stor diversitet
Sedan kommer somatisk hypermutation att ske i sekundära lymfoida organ. Den är den enda antibody diversity som inte sker i benmärg.
B- cellen men inte T-cellens receptorer kan?
B-cellens receptorer kan mutera med hög frekvens, man får ytterligare variation utanför benmärgen. Det kan inte T-cellen
Hur skapas antikropparnas stora repertoir av
variabla regioner (”antibody diversity”)?
- i sekundära lymfoida organ
I sekundära lymfoida organ:
4. Somatisk hypermutation (den enda som inte sker i benmärg; saknas hos T-celler)
Vad händer med B-celler i benmärgen?
- utvecklas till IgM positiva celler, B-cell som har en monomer på ytan.
- V(D)J-rekombination
- Eliminering av autoreaktiva B-celler
Vad händer med B-celler i sekundära lymfoida organ,
t.ex. mjälte och lymfkörtlar?
Diversiteten ökar
Minnes B-celler bilad som lever i flera decenier
- Differentiering till mogna IgM+IgD+ celler (mest i mjälten)
- Klass-switch, CSR (byte från IgM till IgG, IgA eller IgE)
- Somatisk hypermutation, SHM
- Utveckling av minnes-B-celler
- Utveckling av plasmaceller
klonal selektion
bara de bästa cellerna överlever, den klonen som är bäst väljs ut av lymfcellen och detta sker i sekundära lymfoida organ.
plasmaceller, vart finns de?
sitter i benmärgen, hittas i princip inte i perifert blod
Det är antikroppsfabriker med stort RER
en o samma cell kan göra två proteinkedjor utifrån en o samma långa RNA sträng. vad gör att man kan få till detta?
Mekanism på RNA nivå gör att man kan få till detta
samma RNA transkript kan ge upphov till en mRNA som ger IgM eller IgD. RNA som kodar en hel tung kedja kan splicas och antigen producera membran eller soluble former av antikropparna.
??? I dunno, kolla upp, slide 29-30
raft
delar utav ett cellmembran där det finns mycket signaleringsmolekyler
B-cell receptor =?
en membranbunden Ig och en Igalfa och en Igbeta
BCR = mIg + Igα/Igβ
antigen är?
nånting som immunsystemets celler reagerar på
T- beroende antigen kräver T-celler medan T-oberoende antigen är oberoende av T-celler/tymus
bakterie- hur känns den igen?
en cell med massor av molekyler på ytan. En antikropp är mycket liten, så det är omöjligt för en antigen att känna igen en bakterie utan den känner bara igen delar av bakterien.
Alla antigen består av massor olika epitoper
adiovans gör/är vad?
i vaccination har vi en substans som gör att immunförsvaret blir ännu mer aktiverat. Det aktiverar det medfödda immunsystemet, sedan finns även viruset i sprutan som man vill att B- celler ska känna igen.
polyklonal B-cells aktivering
kan aktivera via TLR
leder till proliferation av antigener
Tymus oberoende typ 1 antigen
slide 34
många epitoper av samma sorts
behöver inte ha hjälp av en t-cell om det är tillräckligt stor korsbildning- crosslink mlg
isotyp
klass o subklass
B-cells T-cells interaktion
Hur b-celler o t-celler interagerar
1.) nått antigen tränger in i kroppen och sen fångas det upp av dendritiska celler i lymfknutan. Dendritiska cellen har massor av grejer på ytan. Viktigast är att den har MHC-II och det är kroppens effektivaste antigenpresenterande cell. Den kan visa upp peptider för T-cellen.
Specifik B-cell binder till antigen via sin receptor (BCR). Binder sen till membran Ig (mIg) hamnar inne i cellen och presenteras
B-cell är inte lika bra antigenpresenterande, men den kan också göra det. Den fångar upp antigen med sin receptor och parallelt med detta så tas antigen upp av den dendritiska cellen och presenteras för CD4+-celler.
B-cell blev aktiverat genom att den band antigensreceptor och även T-cell blev aktiverad.
Aktiverad t-cell vandrar mot b-cell zonen och aktiverad b-cell vandrar mot t-cell ytan och då har de fått cell-cell kontakt och då kommer den föraktiverade T-cellen känna igen just den B-cellen som också är aktiverad med samma antigen.
När de träffar på varann kommer B-cellen aktiveras ännu mer.
B-cellen kan bli en extrafollikulär kortlivad cell som utsöndrar IgM och vissa kan bli minnes B-celler. Men det är ytters få som blir dessa, det är inte det primära som sker.
- kolla slide 39 for more.
i germinal centra sker magiska saker, vad sker där?
förklara också hur affiniteten är på de ingående/utgående antikroppar.
här sker den somatiska hypermutationen som gör att affinitet ökar. De kan bli minnes B-celler här och de kan bli långlivade plasmaceller
Allt detta kräver ytterligare kontakt med en CD4T hjälpar cell och Follikulära T-celler.
Dom B-celler som får signal att bli en germinal B-cell kommer gå in i dark zone där de prolifererar otroligt effektivt och muterar sina variabla regioner, sedan vidare till light zone där de uttrycker sina immunglobuliner och har antikroppar på ytan Massa B-celler med lätt modifierade punkt mutationer. Sedan selekteras de och kan binda antigen till en follikulär dendritisk cell Dom med högst affinitet vinner och binder in, resten går i apoptos. En B-cell som får affinitet och sliter åt sig antigen från den follikulära dendritiska cellen, den kommer gå vidare upp i light zone och genomgå class switching.
Här möter cellen en follikulär Th (Tfh) och sedan kommer den antigen bli en långlivad plasmacell eller en minnescell (mer sällan att den blir en minnescell).
Affiniteten på de utgående antikroppar är mycket mycket högre än på ingående antikroppar. Är de inte tillräckligt affinitethöga så går den tillbaka till dark zone.
AID behövs (enzym som hjälper med affinitetsmognad och klassbyte)
Follicular dendritic cells
- vad är de? vart görs de inte?
Follicular dendritic cells - är stromacell och inte dendritiska celler.
Dom görs inte i benmärgen.
De har inget MHC-II på ytan.
De presenterar inte antigen till T-celler.
Dom kan hålla upp antikroppar som har bundit till ett antigen.
Kroppens antigenbibliotek kan man säga
Class switch recombination (klassbyte), hur sker det?
beroende på vad kroppen behöver så får den här B-cellen signaler från Follikulära T-hjälpar celler och kan ge klass-switch. cellinjen kan byta klass mer än en gång, men alltid bara åt en riktning (de DNA-delar
som klippts bort i det cirkulära DNA:t kan
ju aldrig användas igen - de är borta).
Class switch recombination kräver DSB.
GC = germinala centra
slide 50
B1 celler
förnyar sig själva
finns ffa i kroppens hålrum, i peritoneum och i lungans pleura
oklart vad de gör
utsöndrar IgM
slide 53
där det står “mogen B-cell” i benmärg ska det stå omogen B-cell (tagen från gammal bok)
Hur skapas antikropparnas stora repertoir av variabla regioner (antibody diversity)
i sekundära lymfoida organ
Somatisk hypermutation (den enda som inte sker i benmärg, saknas hos T-celler)
Hur differentieras mogna B-celler? (IgM+IgD+)
Antigen beroende
klonal selektion
sker i sekundära lymfoida organ
mlg
Finns av alla klasser
är alltid monomert
BCR-co-receptor-komplex gör vad? och vad är en liknande princip?
BCR-co-receptor-komplex
(CD21/CD19/CD81) förstärker signalering via BCR.
samma princip har TCR som använder CD3 för att
förstärka signalering
Kroppens antigenbibliotek kan man kalla en FDC, varför? hur sker detta?
De kan fånga upp antigen.
Antigenet kan bilda immunkomplex med antikroppar och komplement. På Follikulära dendritiska cellen finns Fc receptorer och komplementreceptorer som fångar upp immunkomplex (och indirekt binder antigenet)
du kom till flashcard 22
slide 50