29. Od starożytności do renesansu Flashcards

1
Q
  1. Jakie były trzy podstawowe idee filozofów greckich.
A

Trzy podstawowe, proste idee w kulturze starożytnej Grecji:

Wszystko, co zajmuje miejsce, to materia.

Wszystko, co się rusza, jest żywe (do dzisiaj mówimy “żywy ogień”).

Wszystkie regularności ruchu świadczą o inteligencji.

Żadna z tych idei nie okazała się prawdziwa.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q
  1. Na czym polegał problem zmienności i stałości?
A

Problem zmienności i stałości jest bardziej ogólny niż dylemat stabilności i plastyczności.

Heraklit zwrócił uwagę na ciągłą zmienność świata, “panta rei”, wszystko płynie.

Kratylos sądził, że nawet znaczenie słów jest zmienne, dyskusja jest więc niemożliwa, bo zmienia się zarówno słuchacz jak i mówca.

Parmenides doszedł do wniosku, że ruch jest niemożliwy; “Byt jest, niebytu nie ma”. Trwała, niezmienna podstawa bytu, nie może mieć własności dopuszczających zmianę, ruch, a jedynie własność istnienia, a więc świat zmiennych zjawisk nie istnieje, jest niebytem. Byt we wszystkim niezmienny (bóg) ma zatem kształt kuli. Nic nie może powstać z tego, co jemu równe (bo jeśli równe, to nie było zmiany).

Zenon z Elei dowodził za pomocą paradoksów, że zmiana jest niemożliwa.

Jednak postrzeganie wymaga zmian, bo brak zmian, np. brak aktywności elektrycznej mózgu, oznacza brak wrażeń. Przykładowo pamięć jest możliwa tylko dzięki zmianom.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q
  1. Jak paradoks zmienności i stałości wyjaśniała epistemologia Platona?
A

Epistemologia Platona zakładała, że stałe są obiekty idealne, niezmienne kategorie ogólne. Natomiast obserwowane formy są jedynie niedoskonałym cieniami, migoczącymi w świetle, są ulotne.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q
  1. Paradoksy Zenona: dlaczego można jednak dogonić żółwia?
A

Zenon z Elei dowodził za pomocą paradoksów, że zmiana jest logicznie niemożliwa.

Achillesowi nigdy nie uda się dogonić żółwia, który wystartował wcześniej, bo musi najpierw przebyć połowę dzielącej go drogi, a potem połowę połowy i połowę połowę połowy, i tak w nieskończoność …

Jest to nieskończony proces, a mimo to Achilles żółwia dogoni, dlatego że każda połowa drogi zajmuje mu o połowę mniej czasu, a ciąg takich połów zbiega się do całości drogi: 1/2+1/4+1/8+… =1.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q
  1. Paradoksy Zenona: dlaczego strzała nie może się poruszać, a jednak się porusza?
A

Strzała nie może się poruszać tam, gdzie jest w danej chwili oraz w punkcie, w którym się znajduje, więc również nie może poruszać się tam, gdzie jej nie ma. Więc na logikę ruch jest niemożliwy.

Zmiany nie są więc możliwe ani w danym momencie, ani poza nim.

Zmiana jednak jest możliwa, bo nie można zatrzymać czasu, dlatego też położenie również się ciągle zmienia. Zatrzymanie czasu byłoby zatrzymaniem wszelkiego ruchu.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q
  1. Na czym polega i o czym świadczy opisany przez Putnama eksperyment z malowaniem kart?
A

Eksperyment ten polega na tym, że malujemy karty, najpierw biała farbą, a następnie dodajemy do pojemnika kroplę czerwonej, mieszamy i powtarzamy ten proces malowania do ostatniej karty. Skutkiem tego jest coraz bardziej czerwony odcień, a setna karta po pomalowaniu staje się już wyraźnie czerwona.

Ponieważ nie widzimy różnicy pomiędzy kolejnymi parami kart, to gdyby spostrzeganie pozwalało nam wnioskować o stanach mózgu musielibyśmy przyznać, że nie ma między nimi żadnej różnicy. Relacja podobieństwa jest przechodnia (A = B ^ B=C =>A=C). Nie widać różnicy między parą (K1,K2), (K2,K3) … K(99,K100), więc bazując na logice nie ma jej również pomiędzy skrajnymi kartami K1 i K100 (białą i czerwoną).

Putnam wyciągnął stąd wniosek, że podobieństwo stanów świadomie postrzeganych nie świadczy o podobieństwie stanów wewnętrznych mózgu.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q
  1. Co to jest zitterbewegung? Jak można rozumieć istnienie cząstek elementarnych?
A
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q
  1. Czy cząstki elementarne zawsze istnieją w ten sam sposób?
A

Nie, gdyż (zgodnie z elektrodynamiką kwantową) w każdej chwili cząstki giną i rodzą się identyczne cząstki. Nawet trwałe cząstki podlegają zmianom: zmienia się ich energia, własne pole elektromagnetyczne i inne pola, ich sposób istnienia zależy od oddziaływań z otoczeniem, np. elektrony w atomie przyjmują inne formy istnienia niż elektrony swobodne.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q
  1. Jaka była teoria Epikura.
A

Filozofia Epikura opierała się na teorii, że całe dobro i zło wynika z odczuwania przyjemności i bólu. Dobre jest to co przyjemne, złe jest to co bolesne. Dla Epikura przyjemność i ból były ostateczną podstawą moralnego rozróżnienia między dobrem a złem. Jeśli ból zostaje świadomie wybrany zamiast przyjemności, to tylko dlatego, że w niektórych przypadkach prowadzi do większej przyjemności. Jako wskazówki etyczne Epikur podkreślał istotę zminimalizowania bólu i maksymalizacji szczęścia swojego jak i innych.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q
  1. Co to jest hylemorfizm?
A

Hylemorfizm (Arystoteles)- stanowisko w teorii bytu i filozofii przyrody zakładające, że zmienne i stałe elementy współistnieją ze sobą. Cecha stała to materia (hyle), natomiast cecha zmienna to jej forma (morphe), stąd nazwa hylemorfizm. Przemiana dotyczy formy, a nie samej materii - dojrzewanie, odmiana, ruch, to przemiany formy.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q
  1. Co to jest teleologia?
A

Teleologia (Arystoteles) – teoria zakładająca, że porządek świata jest celowy. Celowości tą widać we wszystkich przemianach materii, każdy byt dąży do aktualizacji swojej formy. A sama przyczyna celowa jest nadrzędna względem przyczyny sprawczej. Przykładem mogą być nasiona, których celem jest stanie się drzewem.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q
  1. Co napisał Arystoteles o duszy?
A

Wyróżnił 3 formy duszy, odpowiadające różnym poziomom organizacji życia:

· dusza wegetatywna - odżywianie, wzrost, rozmnażanie

· dusza zmysłowa - postrzeganie zmysłowe (rozsądek), poruszanie się

· dusza rozumna - myślenie (dzieli się na bierną i czynną)

Dusza stanowi w systemie Arystotelesa formę życia organicznego. Dusza ludzka stała się najdoskonalszą z form, ponieważ jest jedyną, która posiadła zdolność rozumienia świata zewnętrznego oraz świadomości samego siebie. Jako najdoskonalsza jest również najbliższa połączenia się z Bogiem. Dusza jest jednak tylko formą materii, nierozerwalnie z nią związaną. Dusza i ciało człowieka tworzą więc swoistą całość, a nie dwa oddzielne byty.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q
  1. Jak epistemologia Platona rozwiązuje paradoks zmienności i stałości?
A

Epistemologia Platona próbowała wyjaśnić paradoks zmienności i stałości w taki sposób, że przedstawiała obiekty stałe jako idealne i niezmienne kategorie ogólne, a obserwowane formy były natomiast jedynie niedoskonałymi cieniami, które migotały w świetle, dlatego były ulotne.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q
  1. Jak relację pomiędzy aktualnym i potencjalnym można rozumieć w odniesieniu do pamięci?
A

Dla podmiotu poznającego istnienie aktualne to proces zachodzący w krótkotrwałej pamięci roboczej, coś w danej chwili przeżywanego.

Istnienie potencjalne to wszystkie możliwe konfiguracje pobudzeń mózgu, a szczególnie kolumn korowych skojarzeniowej pamięci długotrwałej.

W ciągu życia tylko niewielka ich część może stać się aktywna, a więc zaistnieć aktualnie, prowadząc do określonych stanów umysłu, przypominania i rozpoznania relacji, których wcześniej nie dostrzegaliśmy.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q
  1. Skoro według Platona dusza zawiera wszystkie idee, czemu ich nie pamiętamy?
A

Platon uważał, że zapominamy po drodze ze świata idei do ciała, doznając amnezji (anamnesis) w chwili narodzin. Jest oczywiście dokładnie odwrotnie, to świat ciała umożliwia tworzenie idei … Poznanie zmysłowe jest nieostre, niepewne, dotyczy świata cieni form idealnych. Poznanie rozumowe jest najwyższym rodzajem poznania, pozwala poznać prawdę. Alegoria jaskini: widzimy jedynie cienie, zamknięci w świecie poznania zmysłowego. To prawda! Widzimy jedynie cienie prawdziwego świata, nieskończoność przefiltrowaną przez zmysły i korę zmysłowa, produkującą materiał dla naszych wrażeń, postrzeganych wewnętrznie stanów mózgu. Jednak nic nie wskazuje na to by prawdziwy świat był idealny, matematyka pozwala jedynie na jego zgrubny opis.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q
  1. Jak w dzisiejszych czasach można rozumieć alegorię jaskini Platona?
A

Alegoria jaskini mówi o tym, że widzimy jedynie cienie, nieostre, rozmyte twory, zamknięci w świecie poznania zmysłowego.

Z tym stwierdzeniem nawet współcześnie można się zgodzić, ponieważ stale jesteśmy ograniczeni naszymi zdolnościami poznawczymi. Widzimy jedynie cienie prawdziwego świata, nieskończoność przefiltrowaną przez zmysły i korę zmysłową, produkującą materiał dla naszych wrażeń, postrzeganych wewnętrznie stanów mózgu.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
17
Q
  1. Jakie nauki zajmują się światem cieni a jakie rzeczywistym?
A

Światem cieni zajmuje się fizyka, natomiast matematyka bada świat rzeczywisty.

18
Q
  1. Czy platonizm i konstruktywizm w filozofii matematyki nie mają alternatywy?
A

Platonicy uważali, że istnieje świat idei, a matematyka jest odkrywana.

Konstruktywiści ( czyli empirycy) zupełnie inaczej, sądzili że, wszystko to konstrukcje umysłowe specyficzne dla naszego typu myślenia. Są kultury bez matematyki, nie znające pojęcia liczb.

19
Q
  1. Co głosili sofiści?
A

Sofistyka - prawda jest nie osiągalna, nie da się jej poznać, ponieważ myślenie prowadzi tylko do paradoksów. Istotna więc jest tylko zdolność przekonywania innych do swoich racji (sofistyka- „szkoła sukcesu”). Nie do końca jednak wiadomo co dokładnie głosili sofiści, głównie z powodu ich krytyków.

Protagoras: “Człowiek jest miarą wszystkich rzeczy”, prawda nie ma znaczenia.

Georgiasz: “Nic nie istnieje, a nawet gdyby istniało, to nikt nie mógłby o tym wiedzieć, a nawet jeśliby kto o tym wiedział, to nie mógłby tego nikomu przekazać.” (współczesna wersja Stanisława Lema: “Nikt nic nie czyta, a jeśli czyta, to nic nie rozumie, a jeśli nawet rozumie, to nic nie pamięta”).

20
Q

Renesans filozofii i wiek XX

1. Omówić główne poglądy Kartezjusza.

A

Kartezjusz szukał metody, dzięki której można znaleźć wiedzę pewną. Zauważył, że poprzednie teorie filozoficzne stoją ze sobą w sprzeczności, a zatem nie mogą być prawdziwe. Posłużył się sceptycyzmem metodycznym, uważając wiedzę zmysłową za niepewną. Własne wątpienie utożsamił z procesem myślenia, które świadczy o istnieniu jaźni, czyli samoświadomości formułując słynne stwierdzenie “cogito ergo sum”. Jaźń, czy też dusza, może istnieć niezależnie od ciała. Ta koncepcja stała w opozycji do starożytnych przekonań, które duszę opisywali jako materialną, a nie jako samą myśl, jak u Kartezjusza. Poglądy Kartezjusza reprezentują racjonalizm, gdyż prawdziwość poznania oparł na rozumie. Jednak filozofia racjonalna Kartezjusza z dzisiejszego punktu widzenia nie do końca jest w pełni racjonalna. Niestety Kartezjusz tworząc metodę zwątpienia ‘we wszystko” nie potrafił zwątpić w autorytet Biblii tak istotny w jego czasach. Uważał, że człowiek nie mógł sam stworzyć idei Boga, a zatem musi istnieć przyczyna, która zrodziła w nim tą idee. Bóg według niego jest bytem doskonałym, a człowiek posiada ideę doskonałości, tak jak idee substancji, świadomości. W ten sposób w pozornie racjonalny sposób wywiódł istnienie doskonałego Boga.

21
Q

Renesans filozofii i wiek XX

2. Omówić główne poglądy mistrzów tajemnicy - kto to taki?

A

Mistrzowie tajemnicy to współczesna szkoła filozofii umysłu. Ich główne poglądy dotyczyły tego, że substancja fizyczna jest całkiem odrębna od tej umysłowej, nie można zrozumieć świadomości. Problematyka „objętości” umysłu w stosunku do pojemności mózgu, jak jedno mieści się w drugim. Tak samo jak to możliwe, że cienki telefon przechowuje tak wiele funkcji i zdjęć. Według nich umysł można badać niezależnie od świata, a reprezentacje fizyczne determinują zachowanie.

22
Q

Renesans filozofii i wiek XX

3. Omówić główne poglądy Thomasa Hobbsa.

A

Najbardziej znane poglądy Hobbesa dotyczą jego wizji stanu naturalnego, który zgodnie z jego tezą oznaczałby pojawienie się człowieka dzikiego opanowanego przez strach i używającego przemocy. Wejście w stan kultury dało jednak możliwość realizowania dobra. Uważał, że ludzie są z natury egoistyczni, dlatego zdecydowali się na zawarcie umowy społecznej i zrzeknięcia się części własnej wolności na rzecz suwerena, aby mieć poczucie bezpieczeństwa i ochrony społecznej. Jeśli chodzi o poglądy na tematy związane dzisiaj z kognitywistyką w liście do Kartezjusza napisał: “Umysł to nic innego jak ruchy pewnych części ciała organicznego”. Tym samym wraz z Kartezjuszem można go uznać za prekursora kognitywistyki.

23
Q

Renesans filozofii i wiek XX

4. Omówić główne poglądy Johna Locke.

A

Doszedł do wniosku, że wszelka wiedza człowieka pochodzi z doświadczenia, a zatem człowiek rodzi się z pustą, niezapisaną kartą (tabula rasa), jest naczyniem do którego wlewają się idee. Idea substancji była dla niego jedynie wytworem umysłu, ponieważ nie można empirycznie potwierdzić jej istnienia.

24
Q

Renesans filozofii i wiek XX

5. Jak mają się nasze wyobrażenia do nieskończenie złożonej rzeczywistości?

A
25
Q

Renesans filozofii i wiek XX

6. Czy w lesie, w którym nikogo nie ma, padające drzewo wydaje dźwięk?

A

Stawiamy się tutaj od razu w sytuacji obserwatora, który słyszy dźwięk, ale w lesie w tym momencie nikogo nie ma. Wydzielanie cząsteczek chemicznych to nie zapach. Prąd w sieci telefonicznej, fale elektromagnetyczne w eterze ani wibracje powietrza też nie są to dźwiękiem.

26
Q

Renesans filozofii i wiek XX

7. Poglądy Georga Berkelely’a. 8. Sceptycyzm Davida Hume’a.

A

Uważał, że istnieją tylko wrażenia i umysły, które je postrzegają. Natomiast negował istnienie substancji i ciał materialnych. Według niego nie można udowodnić, że rzeczy istnieją niezależnie od naszego umysłu. Aby nie popaść w solipsyzm, wyjaśnienie zdroworozsądkowego przekonania, że jednak przedmioty istnieją mimo, że ich nie postrzegamy znalazł w akcie spostrzeżeń Boga, które odbijają się w ludzkich świadomościach. Po raz kolejny widać tu wyjaśnienie trudnych kwestii filozoficznych odwołując się do autorytetu Boga podobnie jak u Kartezjusza.

27
Q

Renesans filozofii i wiek XX

9. Co to jest asocjacjonizm?

A

Asocjacjonizm – dyscyplina zakładająca iż akty psychiczne (m.in. akt woli, uczucia, spostrzeganie, procesy uczenia się), realizowane są ze względu na asocjację (tzn. kojarzenie).

W psychologii: kojarzenie zdarzeń prowadzi do powstawania trwałych połączeń w mózgu. Związek pomiędzy zdarzeniami ma naturę psychologiczną. Poezja, muzyka, filozofia to kwestia smaku i upodobań. Nauka opiera się na założeniu o powtarzalności zjawisk przyrody, czego nie da się udowodnić, ale doświadczenie mówi nam, że jest to dobre założenie.

28
Q

Renesans filozofii i wiek XX

10. Co wniósł do kognitywistyki Baruch Spinoza?

A
29
Q

Renesans filozofii i wiek XX

11. Jak David Hartley rozumiał relacje mózg-umysł?

A

Umysł- jako funkcja mózgu. Przyczyną wrażeń umysłowych są wibracje nerwów, uczenie się jest asocjacją tych wibracji. Asocjacje wrażeń i idei wynikają z wibracji bardzo małych cząsteczek w mózgu uszkodzenia mózgu, zaburzenia neurologiczne zawsze związane są ze zmianami myślenia i percepcji.

30
Q

Renesans filozofii i wiek XX

12. Kto to był Thomas Reid i jakie miał poglądy?

A

Thomas Reid był XVIII wiecznym szkockim filozofem. Uważał, że podstawą wszelkich dociekań jest zdrowy rozsądek (rozumiany w filozoficznym sensie). Chciał by podobnie jak matematyka, filozofia przyjęła pewne aksjomaty oparte na zdrowym rozsądku. Jako jeden z niewielu ówczesnych mu filozofów postulował, że umysł istnieje w sposób fizykalny, a zmysły zapewniają bezpośredni kontakt ze światem. Zajmował się nie tylko analizą percepcji, ale również rolą języka. Dziś jego prace okazują się przydatne w filozofii umysłu i kognitywistyce.

31
Q

Renesans filozofii i wiek XX

13. Czy zapach jest w róży, czy zapach jest w umyśle?

A

Aby mówić o zapachu róży w umyśle trzeba rozróżnić dwie rzeczy: zapach jako fizyczną własność róży i jako wrażenie umysłowe z tym związane. Wrażenia są symbolami wskazującymi na realne własności rzeczy. Procesy w mózgu i całym organizmie to zinterpretowane spostrzeżenia i informacje pochodzące od zmysłów bezpośrednio doświadczających świata.

Gorąco i zimno, słodycz i gorycz, nie istnieją poza umysłem. Kolory i dźwięki istnieją też tylko w umyśle. Realność rzeczy postrzeganych polega właśnie na ich postrzeganiu.

32
Q

Renesans filozofii i wiek XX

14. Co istotnego dla psychologii odkrył Immanuel Kant?

A

Pokazał istotność roli zarówno percepcji zmysłowej jak i intelektu w procesie poznawczym: zmysły dostarczają sygnałów ze świata, a dzięki intelektowi i obecnym w nim pojęciom są odpowiednio interpretowane, Podsumowując jego myśl:

“Myśli bez treści naocznej są puste, dane naoczne bez pojęć – ślepe”.

33
Q

Renesans filozofii i wiek XX

15. Omówić główne poglądy Thomasa Huxley’a.

A

Thomas Huxley był propagatorem darwinizmu, uważał że mowa jest zdolnością do przypominania i opisywania doświadczeń, która odróżnia ludzi od zwierząt. Spowodowane jest to budową mózgu. Według Huxleya wolna wola nie istnieje. Jesteśmy świadomymi automatami, obdarzeni wolną wolą, według tego pojęcia możemy pod wieloma względami robić to co chcemy, ale pomimo tego jesteśmy częścią wielkiego szeregu przyczyn i skutków które, w nieprzerwanej ciągłości, składają się na to co jest, było i będzie.

34
Q

Renesans filozofii i wiek XX

16. Pragmatyzm Charlse’a Peirce’a.

A

W pracy “First Rule of Logic” (1899) napisał: pierwsza i w pewnym sensie jedyna reguła rozumu
jest taka: by się czegoś nauczyć, trzeba się chcieć uczyć, odrzucając pokusę zadowolenia i
przyjęcia za rozwiązanie tego, do czego mamy skłonności.
Jest to nadal niezwykle ważna uwaga. W dzisiejszych czasach mając dostęp do dowolnej
informacji wybieramy głównie te, które się już zgadzają z naszymi poglądami, ignorując
pozostałe.

35
Q

Renesans filozofii i wiek XX

17. Omówić główne poglądy Williama Jamesa.

A

Trzy składowe jaźni według Jamesa:

  • materialna, czyli część świata fizycznego wpływająca na kształtowanie się tożsamości człowieka, samooceny, postrzegana jako część ich istnienia (ubiór, fryzura, biżuteria, samochód, zabawki) - obecnie mówimy o rozszerzonym umyśle;
  • społeczna, wynikająca z kontaktów z innymi, wpływ ocen, opinii, oczekiwań społecznych, samej obecności innych ludzi na tożsamość i sposób bycia;
  • duchowa, czyli umysł z jego zdolnościami afektywno-poznawczymi, umożliwiający autorefleksję i samoświadomość.

Teorie są dobre jeśli są skuteczne; wiele teorii nie ma dla nas żadnego znaczenia. Wiedza nie musi być absolutnie pewna; wrodzone kategorie nie muszą odpowiadać prawdzie. Prawda zależy więc od ludzkiego doświadczenia. Prawda idei jest równoznaczna z ich skutecznością. Poglądy religijne też należy tak oceniać (po owocach ich poznacie).

36
Q

Renesans filozofii i wiek XX

18. Jakie są trzy składowe jaźni według Williama Jamesa.

A

Trzy składowe jaźni wg Jamesa:

Materialna- jest to część świata fizycznego, która wpływa na kształtowanie się tożsamości człowieka, jego samooceny. Postrzegana jest jako część ich istnienia (np. ubiór, fryzura, samochód) - obecnie mówimy o rozszerzonym umyśle;

Społeczna- wynika z kontaktów z innymi. Jest to m.in. wpływ oceny, opinii innych ludzi, a także oczekiwań społecznych, czy też samej obecności na tożsamość i sposób bycia;

Duchowa- jest to umysł z jego zdolnościami afektywno-poznawczymi, umożliwiający autorefleksję i samoświadomość.

37
Q

Renesans filozofii i wiek XX

19. Teoria deskrypcji i jej wady.

A

jest m.in. pewną teorią parafrazowania zdań zawierających deskrypcje określone – czyli takie nazwy, które mogą stać w podmiocie i orzeczniku zdania o postaci „A jest B” (zdania podmiotowo-orzecznikowego) – oraz w intencji mówiącego mają odnosić się do dokładnie jednego przedmiotu, np.:

„Obecny król Francji”

„Autor ‘Lalki’”

„Najwyższy szczyt świata”

Metoda
parafrazy przebiega następująco:

Traktujemy wyrażenie deskryptywne jak predykat – np. „x jest autorem ‘Lalki’’

Rozpisujemy zdanie, w którym występuje deskrypcja na zdanie złożone z co najmniej dwóch zdań – (1) zdania stwierdzającego istnienie denotatu deskrypcji (Warunek Istnienia) oraz (2) zdania stwierdzającego jedyność tego denotatu (Warunek Jedyności).

Dodajemy zdanie “wynikające” ze struktury analizowanego zdania języka naturalnego

38
Q

Renesans filozofii i wiek XX

20. Idee Wittgensteina.

A
39
Q

Renesans filozofii i wiek XX

21. Cele Koła Wiedeńskiego.

A

Cele koła wiedeńskiego, czyli nadzieje na nową erę w filozofii: ustalić naturalne granice filozofii, rozwiązać spory filozoficzne “w sposób absolutnie ostateczny i niepodważalny”. Naukowe wyobrażenie o świecie musi się opierać o pozytywistyczne, empiryczne fundamenty uzupełnione przez analizę logiczną. Unifikacja nauki powinna pozwolić na rozkład każdego stwierdzenia na pojęcia coraz niższego poziomu, które można zweryfikować doświadczalnie.

40
Q

Renesans filozofii i wiek XX

22. Zasada weryfikacji i sens zdań.

A

Logiczna filozofia pozytywistów dąży do naukowego wyjaśnienia języka. Zasada weryfikacji mówi, ze zdania analityczne, gdzie ich prawdziwość wynika z samego znaczenia, z logiki formalnej, są to zdania trywialne lub tautologie, np. “wszystkie olbrzymy są wielkie”; zdania syntetyczne, gdzie jeśli obserwacje, badania empiryczne mogą potwierdzić lub zaprzeczyć prawdziwości zdania. Zdanie sensowne to zdania analityczne albo syntetyczne. Weryfikacja hipotez polega na wyprowadzeniu z nich zdań syntetycznych, obserwacji wraz z warunkami ich przeprowadzenia.

41
Q

Renesans filozofii i wiek XX

23. Problemy logicznego empiryzmu.

A
42
Q

Renesans filozofii i wiek XX

24. Quine, Rorty i poszukiwania absolutnie prawdziwej teorii.

A