26. Filozofia umysłu Flashcards

1
Q
  1. Historyczne rozwiązania problemu psychofizycznego.
A

Przyjmuje się najczęściej, że problem psychofizyczny pojawił się w czasach Kartezjusza wraz z kartezjańskim „wynalezieniem umysłu”. Wcześniej umysł albo psychika najczęściej rozumiane były jako niezwykle subtelna materia.

Richard Rorty nazwał nawet kartezjański przełom jako „odkrycie umysłu”. Rorty’emu chodzi mię­dzy innymi o to, że od czasów Kartezjusza radykalnie zmienił się sposób myślenia o psychice, a tym samym o jej stosunku do materii. Tak samo zresztą uważa wielu autorów, argumentując, że otwierana przez Kartezjusza nowożytność jest pod wielo­ ma względami nową epoką myślenia.

Kłopot z „problemem psychofizycznym” polega jednak na tym, że nie wiemy lub raczej nie wypracowaliśmy jednolitego stanowiska w kwestii, czy panujący aktualnie sposób myślenia (w tym myślenia o psychice i świadomości) jest, czy też nie jest, kontynuacją myślenia nowożytnego? Ten aspekt problemu psychofizycznego może, moim zdaniem, być rozwiązany w intensywnych badaniach z zakresu historii idei, badaniach, których wyniki będą miały znaczenie dla uświadomienia sobie ukrytych założeń naszego współczesnego sposobu myślenia.

Chciałbym w tym miejscu dodać, że problem psychofizyczny należy, jak sądzę, rozumieć jako problem stosunku zjawisk dostępnych introspekcyjnie, czyli aktów świadomości, do zjawisk fizycznych. Nie możemy ustalać relacji pomiędzy zjawi­skami psychicznymi (zwanymi najczęściej zjawiskami „psychologicznymi”) a zjawiskami fizycznymi, ponieważ termin „zjawiska psychiczne” zmienia w psychologii swoje znaczenie w zależności od kontekstu i szkoły teoretycznej. Czasem jest to sy­nonim ludzkich reakcji lub sposobów zachowania się w określony sposób, innym ra­zem jest to inna nazwa procesów neurofizjologicznych, jeszcze innym razem termin ten denotuje zarówno świadome, jak i nieświadome (tradycyjnie rozumiane) procesy psychiczne. Nie trzeba dodawać, że w dwu pierwszych wypadkach nie ma mowy o jakimkolwiek problemie psychofizycznym.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q
  1. Co to jest solipsyzm?
A

Solipsyzm to filozoficzna idea głosząca, że istnieję tylko ja (jednostkowy podmiot poznający), a wszystko inne jest produktem mojej wyobraźni (zbiór subiektywnych wrażeń). Wiedza o wszystkim zewnętrznym, wszystkim poza własnym umysłem jest niepewna.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q
  1. Co to jest okazjonalizm?
A

Okazjonalizm (Arnold Geulincxa i Nicolas de Malebranche) to pogląd filozoficzny głoszący, że nie ma uzasadnienia dla przekonania o istnieniu świata fizycznego. Świat duchowy i świat materialny są całkowicie oddzielone i różne jakościowo, zdarzenia fizyczne to okazje do powstawania wrażeń, które im towarzyszą, ale wrażenia same w sobie nie mogą powstać na skutek materialnego kontaktu; czuwa nad tym materialno-fizyczny Bóg. Pogląd ten podejmuję próbę przezwyciężenia trudności wynikających z założeń Kartezjusza.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q
  1. Teoria monad Leibniza.
A

Teoria ta zakładała, że zdarzenia fizyczne oraz psychiczne przyczyniają się do stworzenia tak zwanej monady, będącej substancją prostą i nieoddziałującą, punktem. Leibniz zakładał, że aby zrozumieć człowieka konieczne jest rozpatrzenie całej jednostki, a nie jedynie substancji albo formy. Umysł nie jest bowiem terminem jednoznacznym z materią, a więc żadne systemy nie są w stanie wyjaśnić jego działania, czyli na przykład myślenia. Leibniz twierdził, że nie ma czegoś takiego jak przyczynowość wynikająca z tego, że różne substancje na siebie oddziałują.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q
  1. Paralelizm Spinozy.
A

Paralelizm (Baruch Spinoza) głosił, że istnieje tylko jedna pierwotna substancja, sama przez siebie, z której wszystko jest zbudowane (każda substancja jest Bogiem). Umysł i ciało są atrybutami tego samego racjonalnego bytu, a porządek logiczny odpowiada fizycznemu. Duch nie wpływa na materię ani materia na ducha, ale zmiany w jednym i drugim świecie zachodzą równolegle.

Tworzy to złudzenie wolnej woli, pomimo że wszystko tak naprawdę jest zdeterminowane przez wyższe prawa. A wolność to tak naprawdę zrozumienie konieczności działania.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q
  1. Poglądy Gilberta Ryle na naturę umysłu.
A
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q
  1. Poglądy Davida Bohma na naturę języka.
A
  • w książce “Całość i ukryty porządek” przedstawia rzeczywistość jako całościowy proces
  • struktura języka rozbija świat na niezależne fragmenty
  • wprowadził tryb używania języka nazywany rheomode - próba wyrażenia płynności zdarzeń za pomocą języka podkreślającego procesy, unikającą rzeczowników.

Zdanie „on się rusza” sugeruje, że jest jakiś „on” który jest przyczyną ruchu odrębnego „siebie”, ale w rzeczywistości mamy tylko działanie, ruch.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q
  1. Umysł jako emergentne zjawisko.
A

Mózg jest substratem, w którym zachodzą procesy konieczne do powstawania procesów mentalnych. Są to procesy emergentne, których nie można opisać badając tylko części składowe, bo ich interakcja tworzy nową jakość. Procesy zachodzące w mózgu są warunkiem koniecznym istnienia umysłu. Struktura mózgu odzwierciedla potrzeby organizmu i jego możliwości poznawcze. Świat moich wspomnień nie jest materialny, desygnaty tych wspomnień mogą nie istnieć w świecie zewnętrznym, ale istnieją w moim świecie wewnętrznym. Umysł nie jest więc materialny, chociaż potrzebuje materii by mógł istnieć. Moje przeżycia wewnętrzne realizowane są przez różne pobudzenia mózgu, ale ich specyfika jest rezultatem indywidualnej, zbiorowej i gatunkowej historii. Modele umysłu wymagają innego, psychologicznego poziomu opisu niż modele mózgu. Umysł to zbiór stanów mentalnych i relacji pomiędzy tymi stanami. Umysł jest więc niematerialny, nie jest rzeczą, substancją, tylko zbiorem stanów i ich relacji. Nie jest też pomyłką kategorialną, tylko emergentnym zjawiskiem. Mózg jest substratem pozwalającym na istnienie tych stanów, jego ogólna budowa i specyficzna struktura określa potencjalnie możliwe stany umysłu.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q
  1. Czy można porównać umysł do programu? Dla jakich zjawisk nie jest to dobre porównanie?
A

Umysł można porównać do programu dopóki nie wchodzi w grę przeprowadzanie dowdów, algorytmy nie są
przystosowane do wykazywania tez, jedynie przy z góry określonym kodzie, ale same takiego nie wymyślą.
Nie są w stanie też tworzyć nowych idei czy sztuki, bazują na tym co mają od ludzi i nie wykraczają poza te
granice. Do tego na umysł działają różne reakcje fizjologiczne, których program nie jest w stanie sam na
sobie powielać. Do tego umysł ludzki potrafi bardzo szybko zmienić zdanie, wprowadzić nową myśl -
musiałby istnieć algorytm, który tworzyłby sam spontaniczne rozwinięcia.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q
  1. Czy inteligencja i świadomy umysł musi być ze sobą powiązana?
A
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q
  1. Chiński pokój: Na czym polega? Jakie podano rozwiązania?
A

Chiński pokój to eksperyment myślowy, który udowodnić miał, że skuteczne stymulowanie rozumu przez komputer nie utożsamia się z z posiadaniem prawdziwego przez niego rozumu . Polega on na zamknięciu w pokoju osoby która nie zna języka chińskiego, lecz posiadającą szczegółową instrukcje z wyjaśnieniem reguł dotyczących używania danego języka. Otrzymujemy zapisane w języku chińskim pytania, na które musimy odpowiedzieć za pomocą wcześniej otrzymanej instrukcji. Chińczycy, którzy będą odczytywać nasze odpowiedzi, będą myśleć, że w pomieszczeniu znajduje się osoba posługująca się tym językiem.

Rozwiązania :

  • Nawet jeśli osoba będzie miała reguły i symbole w pamięci to i tak nie zrozumie sensu dialogu po chińsku.
  • Obserwator może zostać umieszczony w głowie robota, ale i tak nie będzie rozumiał jego dialogu.
  • Konieczna jest stymulacja mocy która jest przyczyną powstania stanów umysłowych.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q
  1. Jakie wnioski wyciąga John Searle z eksperymentu z chińskim pokojem?
A
  • Programy nie wystarczają do powstania umysłu.
  • Czynności mózgu ograniczone do realizowania programów komputerowych nie wystarczają do powstania umysłu.
  • Przyczyna powstania umysłu musi mieć porównywalną moc oddziaływania przyczynowego z możliwościami mózgu.
  • Robot i program komputerowy nie może mieć stanów umysłowych porównywalnych z ludzkimi. Stany umysłowe są zjawiskiem biologicznym.
  • Mózgi są przyczyną zachowania.

Człowiek w pokoju postępował jak komputer: przetwarzał informacje (bez ich zrozumienia) zdeterminowany otrzymanym programem. Według Searle’a eksperyment ten świadczy o tym, że semantyka nie redukuje się do syntaktyki. W oparciu o reguły syntaktyczne nie można uzyskać rozumienia. To, że ktoś zachowuje się jakby rozumiał, nie znaczy, że rozumie.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q
  1. Jak zmodyfikował ten eksperyment Hofstadter i Dennett?
A

Douglas Hofstadter i Daniel Dennett, opisali eksperyment z chińskim pokojem kontrolowany pokrętłami zmieniającymi różne parametry :

  1. substrat fizyczny: neurony i cząsteczki chemiczne, papier i symbole, struktury danych i procedury;
  2. poziom dokładności symulacji: od zdarzeń na poziomie atomowym, przez poziom komórkowy do reprezentacji procesów, koncepcji i symboli;
  3. zoom, czyli powiększenia procesów: od miniaturowego pokoju mieszczącego się w czaszce do powiększonych cząsteczek chemicznych makroskopowej wielkości;
  4. rozmiary demonów kontrolujących procesy;
  5. szybkość pracy demonów.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q
  1. Jakie są warunki powstania zrozumienia w systemach naturalnych i sztucznych?
A

Rezonans poznawczy, “zestrojenie mózgów”, empatia, pozwala współczuć i rozumieć. Zrozumienie stanów mentalnych mózgów o całkiem innej strukturze jest możliwe w sensie ogólnych intencji, ale im bardziej odmienne tym będzie trudniej. obserwator nie wystarczy, musiałby mieć podobny mózg, działać z odpowiednią szybkością i być zestrojony z obserwowanym mózgiem tak, by wywołać w nim podobne procesy co w obserwowanym systemie. Program jest warunkiem koniecznym, ale nie wystarcza do wywołania intencjonalności. Dopiero program i odpowiednia architektura całego systemu wystarcza.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q
  1. Czy eksperyment z chińskim pokojem stwarza jakieś ograniczenia dla możliwości sztucznej inteligencji? Uzasadnić.
A

Eksperyment z chińskim pokojem zawsze prowadzi do negatywnego wyniku, również dla mózgów! Searle chce, by obserwacja wewnętrznych mechanizmów przetwarzania informacji wywołała w obserwatorze poczucie rozumienia, które jest dla niego ważniejsze od testu. Taka obserwacja nie pozwala na ocenę, można jedynie sprawdzać czy system jako całość reaguje w odpowiedni sposób Chiński pokój dotyczy “rozumienia”, ale bez precyzowania co to pojęcie oznacza i jakie warunki należy spełnić by uznać, że system rozumie; oparty jest na złej intuicji “potrafię zaobserwować czym jest rozumienie”.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q
  1. Na czym polega nieobliczalność umysłu w/g Penrose’a.
A

Żaden program komputerowy, działający w oparciu o zbiór niesprzecznych wewnętrznie aksjomatów, nie może rozstrzygnąć pewnych pytań, z którymi człowiek sobie poradzi.

17
Q
  1. Jakie argumenty wysuwa Penrose za nieobliczalnością?
A

Penrose sądzi, że człowiek radzi sobie dzięki świadomości. Głównym argumentem jest to, że czasami możemy łatwo zobaczyć coś, co trudno udowodnić, ale to jedynie świadczy o przydatności reprezentacji wizualnych. Trudności w zrozumieniu świadomości prowadzą Penrose’a do poszukiwanie ezoterycznej fizyki procesów nieobliczalnych, koniecznej jakoby do zrozumienia umysłu. Maszyny nie mogą według niego rozwiązać zagadnień niealgorytmicznych, a ludzie mogą, dzięki “świadomemu myśleniu”.

18
Q
  1. Jakie są 4 możliwe relacje świadomości i systemów obliczeniowych wg. Penrose’a?
A

Myślenie = obliczanie; świadomość = wynik obliczeń

Świadomość = cecha fizyczna właściwości mózgu; obliczanie nie powoduje świadomości

Fizyczne działania mózgu wywołujące świadomość nie mogą być symulowane rachunkowo

Świadomości nie można wyjaśnić metodami naukowymi

19
Q
  1. Czy do myślenia konieczna jest świadomość? W jakim przypadku?
A

Tak się nam wydaje, ale psycholodzy są przeciwnego zdania.

Widać ciągły postęp w symulacjach działań inteligentnych oraz symulacjach funkcji mózgu. Brak jest konkretnych ograniczeń dotyczących możliwości komputerów.

Najważniejsze założenia teorii nieświadomego myślenia mówią, że:

  • istnieją dwa tryby myślenia: świadomy i nieświadomy, które ze względu na różne charakterystyki są użyteczne w różnych warunkach
  • świadome myślenie ma ograniczoną pojemność ilości przetwarzanych informacji w porównaniu do myślenia nieświadomego
  • świadome myślenie jest w dużej mierze warunkowane schematami natomiast nieświadome przetwarza informacje w sposób bardziej obiektywny
  • nieświadomość w sposób naturalny ocenia istotność wszystkich informacji natomiast świadomość przecenia lub nie docenia pewne informacje
  • świadome myślenie jest bardziej ścisłe i precyzyjne w porównaniu z nieświadomym, które daje przybliżone oceny
  • świadome myślenie ogranicza ilość rozwiązań, natomiast nieświadome rozszerza.
20
Q
  1. Co to jest zasada “niezmienniczości organizacyjnej”? Co z niej wynika na poziomie molekularnym?
A

Zasada “organizacyjnej niezmienniczości” - liczy się tylko specyficzna organizacja przetwarzania informacji, a nie sprzęt, który ją realizuje (w istocie jest to funkcjonalizm).

Chalmers proponuje eksperyment myślowy: podmieńmy neurony na identycznie funkcjonujące elektroniczne a wrażenia się nie zmienią.

Czy takie spekulacje mają jakieś uzasadnienie?

Identyczność funkcjonalna na poziomie molekularnym oznacza identyczność substratu, muszą być te same cząsteczki, elektronika nie zastąpi w pełni neuronów. Funkcje systemu nie ulegną zmianie jeśli tylko wzorce oddziaływań determinujące sposób przetwarzania informacji przez system nie ulegną zmianie. Jeśli elementy sztuczne odpowiednio oddziałują z biologicznymi to niczego nie zauważymy. Jednak identyczność funkcjonalna na poziomie molekuł to w istocie identyczność atomów. Białkowe receptory neuronów i neurotransmitery nie da zastąpić w idealny sposób krzemem zachowując te same relacje. Identyczność funkcji pociąga za sobą identyczność budowy fizycznej! Funkcjonalizm na poziomie molekularnym jest słuszny tylko w przybliżonym sensie, a nie w sensie absolutnym, możemy odtworzyć tylko funkcje podobne, ale nie identyczne.

21
Q
  1. Dlaczego lepiej oprzeć filozofię kognitywną na fizyce niż automatach Turinga?
A

Teoria obliczalności i rozważania o możliwościach komputerów opiera się tylko na fizyce klasycznej. Każdy system fizyczny to program obliczeniowy, a wynik eksperymentu to wynik obliczeń.

Przykłady: zasada minimalnego działania dla układów mechanicznych, obliczenia wykonywane za pomocą DNA.

Ewolucja w czasie układu fizycznego to proces obliczeniowy. Komputer kwantowy może symulować ewolucję prawdziwych systemów, komputer klasyczny tylko w przybliżeniu.

Klasyczne obliczenia pozwalają na dokładny opis zachowania się neuronów przejawiającego się w ich własnościach bioelektrycznych, generowanych impulsach i zmianach morfologicznych.

Zbieżność modeli neuronów w środowisku biochemicznym do właściwego zachowania jest wątpliwa. Nie dostrzegamy ruchu godzinnych wskazówek zegara, ale zmiany się kumulują.

Wymiana części mózgu na krzemową zmieni sposób odczuwania wrażeń. zasada minimalnego działania pokazuje, że na procesy mechaniczne, które przebiegają zgodnie z lokalnymi, deterministycznymi zasadami (o ruchu układu decydują siły w danym punkcie i w danym momencie) patrzeć można tak, jakby cała trajektoria minimalizowała wielkość zwaną działaniem.

22
Q
  1. Dlaczego behawioryzm zdominował psychologię?
A

Behawioryzm zrobił z psychologii naukę ścisłą, ale cena była wysoka. Umysł, świadomość, nieobserwowalne czynności poznawcze uznano za nienaukowe, bo nie można ich było badać metodami obiektywnymi. Za uniwersalne i obiektywne prawa nauki uznano natomiast relacje pomiędzy bodźcami i reakcjami.

23
Q
  1. Na czym polega neobehawioryzm?
A

Neobehawioryzm (“nowa” wersja behawioryzmu) - dopuścił nieobserwowalne zmienne wewnętrzne, podkreślając centralną rolę bodźca i reakcji, oraz niezależność procesów psychologicznych od uwarunkowań biologicznych i fizjologicznych. Procesy pośredniczące pomiędzy postrzeganiem a reakcjami są ukryte.

24
Q
  1. Co spowodowało narodziny kognitywizmu?
A

Ludzkość od wieków zastanawiała się nad istotą umysłu tworząc różne teorie i założenia, obalając je i tworząc nowe. Kognitywistyka narodziła się w XX wieku, wychodząc z założenia filozoficznego o umyśle podobnym do programu komputerowego. Punktem zwrotnym okazała się publikacja “Struktury Syntaktyczne” lingwistyka Noama Chomsky’iego w 1957 r., która ucięła filozofię behawioryzmu i zapoczątkowała kognitywizm.

Behawioryzm został zastąpiony przez kognitywną psychologię i neuronauki, rozwinęła się też stosowana analiza behawioralna oraz terapie poznawczo-behawioralne, które mają podstawy empiryczne.

25
Q
  1. Co to jest minimalistyczny funkcjonalizm?
A

Funkcje minimalistycznego funkcjonalizmu:

  • niższe i wyższe funkcje poznawcze
  • sterowanie organizmem

Jak sama nazwa wskazuje ograniczamy się do minimum, zatem szukamy odpowiedzi na pytanie co jest istotne dla zachowania funkcji a co można odrzucić w modelowaniu układu nerwowego, tak by zachować procesy istotne dla pracy mózgu?

Problem rodzi się w zdefiniowaniu pojęcia umysłu – jaki zestaw funkcji chcemy uwzględnić.

Można przyjąć, że umysł jest funkcją procesów fizycznych przetwarzających informacje. Umysł to algorytmiczny proces realizowany przez organiczny mózg lub równoważny mu funkcjonalnie system sztuczny.

26
Q
  1. Co to jest komputacjonizm?
A

Komputacjonizm to teza określana również jako “silne AI”(Silna sztuczna inteligencja). Jest to założenie, mówiące o ty, że niektóre formy sztucznej inteligencji, odpowiednio zaprogramowany komputery mogą posiadać możliwości dostępne i równoważne umysłowi, mieć stany poznawcze.

27
Q
  1. Skąd w systemach formalnych może pojawić się znaczenie symboli?
A

Komputer manipuluje symbolami w oparciu o pewne reguły, które określają znaczenie symboli w oparciu o ich wzajemne związki. Systemy przetwarzające informację kodują ją w postaci symboli, funkcjonalnie zorganizowanych i stojących względem siebie w określonych przez dane reguły relacjach. Stany umysłowe, takie jak myśli, przekonania, procesy percepcji można więc uznać za obliczeniowe (realizowane przez różne stany fizyczne) maszynerii przetwarzającej informację opisanej w sposób funkcjonalny.

28
Q
  1. Podaj argumenty Turinga i jego odpowiedzi.
A
  1. Zarzut teologiczny: (myślenie to funkcja nieśmiertelnej duszy oraz człowiek jest jedyną istotą myślącą, ponieważ tak pragnął Bóg)
    Odpowiedź Turinga: nie można tego zarzutu poważne traktować.
    Odpowiedź teologa: Bóg może wszystko, skąd my możemy wiedzieć, co maszyna mieć może?
  2. Lepiej schować głowę w piasek: inaczej strach przed tym co będą mogły zrobić maszyny przeciwko nam w przyszłości. Efekt takiego myślenia to po prostu strach ale też przekonanie o beznadziejności badań nad umysłem, nadzieja na to, że problem nigdy nie zostanie zrozumiany.
  3. Zarzut matematyczny: twierdzenia Godla, Churcha i Turinga o zadaniach nierozstrzygalnych. Ludzie potrafią rozwiązywać problemy nierozstrzygalne, to umysł nie działa w sposób, który można ująć w postaci algorytmu. Człowiek ma pewne ograniczenia takie jak pojemność pamięci roboczej, pamięci długotrwałej, szybkość działania i skończonego czasu życia są większe niż maszyny Turinga, lecz człowiek bardziej dostosowuje się, uczy się.
    Wniosek z matematycznych argumentów krytykujących możliwości maszyn: nie można stworzyć maszyny wszechwiedzącej
  4. Świadomość, emocje, uczucia to rzeczy niedostępne maszynom.

Roboty na początku nie miały emocji bo nikt się tym nie zajmował ale od końca 20 wieku to się zmieniło, i powstała dziedzina nazywana informatyką afektywną (zajmująca się metodami i narzędziami analizy i interpretacji emocji użytkowników komputerów).
Roboty nie są zdolne do zakochania, inicjatywy, humoru.

29
Q
  1. Jak zdefiniował umysł Newell z Simonem?
A

Umysł to system kontrolny określającym zachowanie organizmu w oddziaływaniach ze złożonym środowiskiem. Na umysł składa się zbiór funkcji określających odpowiedzi organizmu na sytuacje środowiska. Odpowiedzi różnią się zależne od stanu środowiska jak i indywidualnej historii danego umysłu. System kontrolny realizuje cele, a to wymaga wiedzy. Umysł jest więc system kontrolnym posiadającym cele i wykorzystującym wiedzę.

30
Q
  1. Dlaczego stwierdzenie “komputer liczy, a człowiek myśli” jest błędne?
A

Stwierdzenie to jest błędne, ponieważ zachowanie może być opisywane przez intencje, cele, wiedzę. Poziom intencjonalny to opis systemu działającego na podstawie wiedzy. Komputer pisze (zamienia głos na tekst), a neurony w mózgu tylko zliczają impulsy … Komputer reaguje natychmiast, a mózgi potrzebują sporo czasu na zliczanie impulsów.

31
Q
  1. Jak należy porównywać mózgi i umysły z sztucznymi systemami?
A
32
Q
  1. Co to są systemy oparte na wiedzy?
A

Systemy Oparte na Wiedzy (w skrócie SOW) są matematyczną abstrakcją.

Są to programy komputerowe wykorzystujące wnioskowanie oraz wiedzę w celu rozwiązywania problemów. Ich wiedza bazuje na obserwacjach co sprawia że w przeciwieństwie do systemów opartych na abstrakcyjnych założeniach matematycznych może popełniać błędy wynikające z błędnych lub niedostatecznych informacji. Podczas wnioskowania system wykorzystuje posiadaną wiedzę i stosuje różne zasady logiczne.

33
Q
  1. Co to jest fizyczny system symboliczny?
A

Fizyczny system symboliczny (system formalny) to zbiór fizycznych desygnatów symboli, które podlegają manipulacjom za pomocą wewnętrznych reguł. Reguły te są również ciągami fizycznych desygnatów symboli. Transformacje symboli zależne są jedynie od ich formy, a nie treści i transformacje są złożeniem kombinacji różnych reguł. Symbole mogą być proste (atomowe) lub złożone (molekularne), a reguły ich rozpoznawania i łączenia muszą być “semantycznie interpretowalne”.

34
Q
  1. Jakie były przyczyny wprowadzenia testów IQ?
A

Pierwsze testy tego typu używane były do ocenianie zdolności werbalnych w szkole. Miało to na celu identyfikację dzieci zapóźnionych w rozwoju. Osoby uznawane za inteligentne osiągają dobre wyniki w testach różnego rodzaju. Pod wpływem eugeniki w USA (początek XX wieku) nastąpił rozkwit testów IQ.

35
Q
  1. Od czego zależy kompetencja programów komputerowych prowadzących rozumowanie?
A

W sztucznej inteligencji: inteligencja to umiejętność rozwiązywania zadań efektywnie niealgorytmizowanych dzięki posiadanej wiedzy, czyli zdolność do wykorzystania wiedzy, stąd centralna rola procesów poszukiwania rozwiązań w przestrzeniach różnych możliwości i rola metod reprezentacji wiedzy.

Nieporozumieniem jest, że komputery przeszukują wszystkie możliwości, a ludzie dokonują świadomych wyborów i posługują się intuicją. Przecież komputer rozważa miliony wariantów, a człowiek jest w stanie tylko kilka. Dopiero szybkość i posiadana wiedza razem dają wysoką kompetencję. Różne ograniczenia konstrukcyjne mózgów i komputerów powodują, że różne metody są bardziej efektywne.

36
Q
  1. Wykreśl krzywe stałej kompetencji systemu grającego w szachy – co jest na osiach wykresu?
A
37
Q
  1. Na czym polega przewaga mózgów nad programami komputerowymi?
A
  • intuicja - mózgi potrafią działać niekonwencjonalnie I radzić sobie w wielu nieprzewidywalnych sytuacjach, a programy muszą być wcześniej zaprogramowane, ktoś musi napisać im instrukcje na wcześniej przewidziane problemy, natomiast gdy jakiś problem nie został przewidziany – wtedy program nie zadziała w “intuicyjny” sposób
  • zmysły - program komputerowy nie może posłuchać muzyki albo zjeść ciasta i czuć się przez to dobrze
  • program nie może wykształcić sobie “ja”, nie może mieć upodoba
  • program nie myśli o abstraktach (bo w ogóle nie myśli)
38
Q
  1. Na czym polega przewaga programów nad mózgami?
A
  • instrukcja - gdy programy otrzymają dobrze spisaną instrukcję, zrobią z niej wszystko (np. szybkie kalkulacje)
  • gdy program jest dobrze napisany, z reguły nie będzie popełniał błędów
  • mózg polega na bodźcach - program nie potrzebuje się skupiać, po prostu wykonuje zaprogramowane zadanie
  • program nie musi jeść ani spać, nie wymaga przerw w pracy - nie jest organizmem
  • mózg ma ograniczoną przestrzeń roboczą, natomiast komputer teoretycznie można by rozbudowywać w nieskończoność
39
Q
  1. Opisać warianty filozofii kognitywnych: psychofunkcjonalizm, teoria identyczności, metodologiczny solipsyzm, różne rodzaje monizmu.
A