18. Działanie mózgu Flashcards

1
Q
  1. Skąd wiemy, jak zbudowane są mózgi?
A

Jeśli chodzi o budowę stricte strukturalną, tutaj największą rolę odgrywają niewątpliwie sekcje zwłok pozwalające na oglądanie organu bezpośrednio, pod każdym kątem itp.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q
  1. Skąd wiemy, co dzieje się w mózgu?
A

Dzięki metodom badającym aktywność mózgu i pokazującym działanie jego poszczególnych obszarów w czasie rzeczywistym, z mniejszą lub większą rozdzielczością. Do tych metod należą między innymi EEG czy fMRI.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q
  1. Jakie są wady i zalety różnych metoda badania mózgu?
A

EEG

Zalety:

-łatwe i tanie

Wady:

-obrazuje tylko korę, trudno zinterpretować wyniki

MEG

Zalety:

-obejmuje też głębsze strukty

Wady:

  • trudność interpretacji wyników
  • słaba rozdzielczość przestrzenna

PET

Zalety:

-Umożliwia analizę funkcjonalną i obrazowanie medyczne

Wady:

-wymaga krótkożyciowego izotopu, obrazuje tylko

przepływ krwi

fMRI

Zalety:

-tak samo jak PET

Wady:

-też pokazuje tylko przepływ krwi, dużo hałasu

NIRS-OT

Zalety:

-Również umożliwia analizę funkcjonalną i ma dużą rozdzielczość czasową

Wady:

-pokazuje tylko przepływ krwi blisko powierzchni mózgu

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q
  1. Centralny układ nerwowy z perspektywy rozwojowej.
A

Składa się z trzech części:

  • > tyłomózgowia (móżdżek,most,rdzeń przedłuż.)
  • > śródmózgowia (wzgórki czworacze dolne i górne,konary mózgu, substancja czarna, pokrywa nakrywka)
  • > przodomózgowia (kresomózgowie i międzymózgowie).

Wszystkie te części wyłaniają się z powstającej w piątym tygodniu rozwoju płodu cewy nerwowej, która z kolei powstaje z neuroektodermy będącej częścią ektodermy w węźle zarodkowej.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q
  1. Jakie główne struktury centralnego układu nerwowego odpowiadają za istotne dla przeżycia funkcje?
A

Za najbardziej podstawowe funkcje jak oddychanie czy homeostaza odpowiada pień mózgu, czyli most, śródmózgowie i rdzeń przedłużony.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q
  1. Jakie są ewolucyjne przyczyny specyficznej budowy centralnego układ nerwowego?
A

Kolejne struktury mózgu powstawały stopniowo (kolejno nawarstwiając się na siebie), razem ze wzrostem skomplikowania przodków człowieka począwszy od najprymitywniejszego (najbardziej podstawowego) gadziego pnia mózgu przez charakterystyczny dla ssaków układ limbiczny po odpowiadającą za najbardziej subtelne funkcje kory nowej.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q
  1. Jakie struktury mózgu zaliczyć można do układu limbicznego?
A

Struktury zaliczane do układu limbiczne to: węchomózgowie, płat limbiczny, zakręt obręczy, zakręt hipokampa, pole podspoidłowe, hipokamp, nawleczka szara, zakręt tasiemeczkowy, zakręt zębaty, ciało migdałowate, prążek krańcowy, przegroda przezroczysta, zakręt przykrańcowy, jądro półleżące, sklepienie, wzgórze, jądra przednie wzgórza, jądro przyśrodkowe wzgórza, podwzgórze, ciało suteczkowate, śródmózgowie oraz jądro międzykonarowe.

Czasem zaliczane są również zakręty oczodołowe, brzuszną część prążkowia i gałki bladej, pole brzuszne nakrywki oraz istota szara.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q
  1. Rola podwzgórza; rola zwojów podstawy mózgu.
A

Podwzgórze-kontroluje przysadkę mózgową,jest związany z procesami homeostazy oraz współpracuje z autonomicznym układem nerwowym oraz kontroluje popęd seksualny czy rytm dobowy. Poza tym jest związany z pobudzaniem wydzielania dopaminy.

Jądra podstawy-inicjują ruch, utrzymują rytm mowy i pozwalają na pozaświadome działanie układu ruchowego. Również w nich produkowana jest dopamina (istota czarna) oraz integrowane są różne składowe zachowania (emocjonalne, poznawcze i ruchowe)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q
  1. Co to jest anhedonia i dlaczego jest ona możliwa?
A

Anhedonia to brak lub zanik zdolności do odczuwania przyjemności i radości. Jest ona zarówno zmysłowa, cielesna, jak i emocjonalna, intelektualna, duchowa. Przyczynia się do utraty radości m.in. ze spotkać z bliskimi czy wykonywania różnego rodzaju czynności, które do tej pory przynosiły ogólną radość i satysfakcję.

Wywołać ją może uszkodzenie jądra półleżącego, które jest częścią złożonego mechanizmu nagrody (poziom dopaminy w jądrze jest silnie związany z wszelkiego rodzaju uczuciem przyjemności).

Anhedonia jest również jednym z objawów niektórych zaburzeń psychicznych, w tym depresji (ciężka depresja eksperymentalnie leczona jest przez bezpośrednie pobudzanie jądra półleżącego).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q
  1. Ogólny schemat działania mózgu w 5 bloczkach.
A

Tylna część mózgu: informacje zmysłowe

Środkowy mózg: orientacja i percjepcja

Przyśrodkowy mózg: model ja i świata

Przedni mózg: zachowanie

Przedczołowy mózg: cele i motywacja

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q
  1. Wymień 6 rzeczy, których potrzebujemy do przeżycia; jakie struktury mózgu za to odpowiadają?
A

informacja o stanie wewnętrznym do regulacji stanu organizmu —> homeostaza, AUN, podwzgórze;

receptory i efektory, by postrzegać i działać —> OUN, zmysły, mięśnie;

centrala przekazująca przefiltrowane informacje do systemów decyzyjnych —> pień i wzgórze;

pamięć relacji przestrzennych —>hipokamp, kora;

pamięć dla bodźców wywołujących emocje, pobudzające do działania i system szybkiego reagowania na potencjalne zagrożenia —> układ limbiczny, ciało migdałowate;

wolniejszy szlak świadomego rozpoznania, analizy, określania wartości, planowania i komunikacji za pomocą symboli —> kora.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q
  1. Opisz urojeniowe zespoły błędnej identyfikacji: Capgras, Fregoli, intermetamorfoza, sobowtóra, Cotarda … objawy i możliwe przyczyny.
A

Zespół Capgrasa: przekonanie, że bliska osoba, członek rodziny (lub nawet sam pacjent) została zamieniona na kogoś obcego, przyczyną może być uraz głowy. Wygląda jak żona, mówi jak żona, ale czuję, że to nie ona … cała rodzina została podmieniona! Nawet mój pies! Uważa się że przyczyną wystąpienia zespołu Capgrasa jest zerwanie lub uszkodzenie połączenia pomiędzy korą mózgową a układem limbicznym.

Urojenie Fregoli: przekonanie, że różne spotykane przez nas osoby to ta sama osoba tylko inaczej przebrana. Często łączy się z paranoją i poczuciem śledzenia przez jakąś osobę. To urojenie prawdopodobnie wynika z błędnego rozpoznawania afektywnego wielu osób, pomimo braku rozpoznania kognitywnego. Nazwa schorzenia wywodzi się od nazwiska włoskiego aktora Leopoldo Fregoliego, słynącego z nadzwyczajnych umiejętności zmieniania wizerunku

Urojenie intermetamorfozy: przekonanie, że ludzie wymieniają się osobowościami chociaż zachowują swój wygląd. Często łączy się z innymi problemami psychicznymi, np. pacjent z chorobą Alzheimera mylił żonę najpierw ze swoją zmarła matką, a potem siostrą, twierdząc najpierw, że nigdy nie był żonaty, a potem że żona go porzuciła.

Urojenie sobowtóra: przekonanie, że mamy sobowtóra (lub kilku), który działa niezależnie od nas i żyje swoim życiem, ma inne cechy charakteru, czasami częściowo zabrał pacjentowi osobowość. Jest to związane z zaburzeniami orientacji w związku z udarem w prawej części płata ciemieniowego. Możliwa jest też depersonalizacja.

Zespół Cotarda: przekonanie, że się nie żyje, nie istnieje, jest się w stanie rozkładu, utraciło cała krew lub organy wewnętrzne, nie widzi się niektórych części ciała, może powstać po urazie mózgu, związane jest z ciężką depresją, schizofrenią, cyklofrenią, derealizacją, a nawet może być wynikiem migreny, opisano też objawy zespołu Cotarda w wyniku reakcji na acyklowir (lek antywirusowy).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q
  1. Jakie zmiany w mózgu mogą być przyczyną urojeń monotematycznych?
A

Są to prawdopodobnie zmiany części mózgu związanych z formowaniem się w mózgu przekonań. Mogą one powstać w wyniku udarów, wirusowych zapaleń mózgu i opon mózgowych lub uszkodzenia płatów skroniowych.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q
  1. Jakie znasz metody badania aktywności mózgu, jakich sygnałów używają i co nam mogą pomóc zrozumieć?
A
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q
  1. Jakie procesy można zaobserwować za pomocą techniki: EEG, ERP, MEG?
A

EEG – Mierzy aktywność elektryczną mózgu poprzez elektrody. Pozwala zauważyć wczesne oznaki głuchoty, padaczki czy innych skłonności neurologicznych.
ERP – Inwazyjna procedura polegająca na odczycie wytworzonego “echa” rozległych sieci neuronalnych. Używana głównie do badań zwierząt.
MEG – (magnetoencefalografia) bardzo dokładna i dogłębna analiza mózgu (aż do komórek piramidalnych), która kosztuje majątek i jest równie trudna do interpretacji co wyniki EEG

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q
  1. Co można obserwować za pomocą techniki: fMRI, Spect, PET, NIRS?
A

fMRI – (funkcjonalne MRI) Wykorzystywany do obserwacji neuronalnej (obserwacji przepływu krwi przez mózg) i diagnostyki np. choroby Alzheimera, stwardnienie rozsiane czy uszkodzeń mózgu.
Spect – (scyntygrafia) Umożliwia zauważenie różnych substancji w mózgu oraz diagnostykę uszkodzeń neurologicznych (np. Udary, wstrząsy, niektóre formy demencji). Jest to metoda tania, lecz mało dokładna.
PET - (Pozytonowa tomografia emisyjna) Umożliwia zbadanie pacjenta pod kontem padaczki, tętniaków, zmian nowotworowych czy określonych substancji chemicznych (np. dopamina).
NIRS – Przy użyciu lasera i światła podczerwonego pozwala zauważyć zmiany zachodzące w aktywności mózgu (topografii optycznej mózgu).

17
Q
  1. Wzgórze: po co je mamy i jak jest zbudowane?
A

Wzgórze to najważniejsza część międzymózgowia, która mieści się pod spoidłem wielkim (jego część zalicza się do układu limbicznego). Należy do niego również podwzgórze, a także okolice trzeciej komory mózgu.

Odpowiada za wstępną ocenę dochodzących do niego informacji o bodźcach zmysłowych (wszystkich oprócz węchu) i przesyłanie ich do kory mózgu (większość połączeń z korą mózgu, ale występują również połączenia z jądrami podstawowymi i podwzgórzem).

Wzgórze ma znaczący wpływ w procesach uwagi i kontrolowania dostępu do danych czuciowych, ze względu na rolę, jaką pełni w integracji informacji czuciowych i ruchowych.

Jego budowa to głównie istota szara, która tworzy jądra i do której wnikają pasma istoty białej (blaszki rdzenne). Można wyróżnić tutaj jądra takie jak:

Jądra przednie

Jądro przyśrodkowe

Jądro brzuszne (przednie, pośrednie, tylno-przyśrodkowe, tylno-boczne)

Jądra boczne (grzbietowe, tylne)

Jądra poduszki (dolne, przyśrodkowe, boczne, przednie, nadkolankowe, graniczne)

Jądro ciała kolankowatego (przyśrodkowe, boczne)

Jądra pośrodkowe

Jądra śródblaszkowe

Jądra siatkowate

18
Q
  1. Które jądra wzgórza współpracują z układem limbicznym?
A

· Przednia grupa jąder,

· Jądra przyśrodkowe wzgórza

· Jądra części grzbietowej wzgórza

19
Q
  1. Z jakimi obszarami kory łączą się różne grupy jąder wzgórza?
A
20
Q
  1. Opisać efekty lezji różnych dróg łączących wzgórze z korą.
A

Uszkodzenia tych dróg wywołują specyficzne efekty:

· połączenia z korą somatosensoryczną osłabiają czucie powierzchniowe i głębokie w przeciwległej stronie ciała; mogą być odczuwane jako bolesne;

· połączenia z korą wzrokową powodują zaburzenia postrzegania;

· połączenia z korą słuchową powodują afazje podkorowe

Afazje były traktowanie jako zaburzenia korowe, ale uszkodzenia wzgórza, jąder podstawy, oraz głębokiej istoty białej prowadzą do różnorodnych zaburzeń obejmujących mieszane objawy ruchowo-czuciowe. Podkorowa afazja ruchowa daje podobne objawy jak afazja Broki.

Uszkodzenia połączeń z korą limbiczną powodują zaburzenia afektywne, płacz lub śmiech; kora limbiczna niewłaściwie reaguje na zniekształcone bodźce.

Uszkodzenia połączeń z korą przedczołową powodują zaburzenia pamięci i emocji; prawdopodobnie kora przedczołowa nie rozumie co chce jej przekazać układ limbiczny.

Lezja to celowe uszkodzenie określonych struktur organizmu. Dzięki temu można ocenić dokładną czynność danego narządu czy jego elementu. Jest to istotne szczególnie dla medycyny doświadczalnej, ponieważ poznanie funkcji danych struktur umożliwia np. powiązanie występujących u pacjenta objawów z uszkodzeniem konkretnego miejsca ustroju. To z kolei przyczynia się do postępów w szukaniu leków na poszczególne choroby, czy też schorzenia, a także metod leczniczych w przypadku uszkodzeń tych struktur. Lezja umożliwia poznanie działania ustroju ludzkiego i współpracy jego poszczególnych elementów jako całość. Przyczynia się to do pogłębienia wiedzy nie tylko anatomicznej, ale przede wszystkim fizjologicznej.

Wykonano badanie dotyczące powiązania lezji określonej półkuli mózgowia ze zdolnościami rysowania. Wykazano, że pacjenci z uszkodzeniem zlokalizowanym w prawej półkuli skupia się na szczegółach i detalach obrazka, jednak ich mnogość wiąże się z brakiem czytelności tego rysunku. Z kolei uszkodzenie lewej półkuli skutkuje rysowaniem wyłącznie konturów obrazu. Pacjent nie dba ani o wypełnienie konturów, ani o detale swojego rysunku.

Inne badania wykazały, że uszkodzenie prawej półkuli mózgu wiąże się z:

trudnościami w identyfikacji przeżywanych przez pacjentów stanów emocjonalnych;

zaburzeniami percepcyjno-uwagowymi;

obniżeniem kreatywności i myślenia abstrakcyjnego;

upośledzeniem rozumienia metaforycznego, dzięki któremu dana osoba jest w stanie odczytywać znaczenie przenośni czy rozumieć żarty.

Z kolei lezjom lewostronnym towarzyszy:

deficyt w zdolności rozumienia mowy i wypowiadania się;

zaburzenie logicznego myślenia;

ograniczenie prawego pola widzenia;

obniżenie zdolności rozpoznawania przedmiotów za pomocą dotyku;

upośledzenie pisania i liczenia w pamięci.

Na podstawie licznych badań, zarówno pacjentów klinicznych, jak i doświadczalnych, wywnioskowano, że prawa półkula mózgu odpowiada za prawidłowy przebieg procesów emocjonalnych. Odgrywa także znaczącą rolę w regulacji emocji negatywnych. Lewa natomiast odpowiada za rozumienie i zdolność mowy. Podsumowując, prawa półkula mózgu odpowiada za zdolności artystyczne i wyrażanie emocji, z kolei lewa – za zdolności logiczne i analityczne.