1.poglavje Flashcards
Kaj uvrščamo med zdravila rastlinskega izvora ali fitofarmake?
Uvrščamo vse izdelke, ki vsebujejo
-dele rastlin,
-rastlinski material (sokovi, gumiji, maščobna olja, eterična olja)
-iz rastlinskih drog izdelane pripravke (ekstrakti, tinkture)
katerim predpisujemo zdravilni učinek (namenjeno zdravljenju ali preprečevanju bolezni)
+ vse izdelke, ki vsebujejo zdravilne rastline in so razvrščeni v kategorijo Z in ZR.
Na osnovi katerih lastnosti razvrščamo zdravilne rastline v kategorije H, Z in ZR v Odredbi o razvrstitvi zdravilnih rastlin?
Razvrstitev zdravilnih rastlin glede na njihove neželene učinke in akutno ali kronično toksičnost; H = hrana, Z = zdravljenje brez recepta, ZR = zdravljenje, potreben recept. Razvrstitev velja za peroralno uporabo.
opiši kategorijo H
razvrščene zdravilne rastline, ki jih uporabljamo kot hrano, ker nimajo takojšnjih niti dolgoročnih neželenih učinkov oziroma niso znani. Lahko da imajo dokazan zdravilni učinek, ki pa je blag. Regrat, česen, začimbe, poprova meta, šipek, kamilica, črni bezeg, številni čaji…
opiši kategorijo z
razvrščene zdravilne rastline, ki jih uporabljamo za zdravljenje, imajo bolj ali manj izražene neželene učinke zlasti pri dolgotrajnejši uporabi ali pa so celo toksične pri prekomernem odmerjanju – previdnost pri uporabi. Primeri: pravi pelin, navadna krhlika, zdravilna špajka, navadna arnika, glog… Izdaja brez recepta v lekarni ali specializirani prodajalni.
opiši kategorijo zr
razvrščene zdravilne rastline, ki jih uporabljamo za zdravljenje.
Pri uživanju priporočenih odmerkov so pogosti neželeni učinki, pri prekomernem odmerjanju pa so prisotni toksični učinki zato je potrebno uživanje strogo nadzorovati.
Primeri:
-rastline z alkaloidi (volčja češnja, navadni kristavec, vrste metlinke, efedra…),
-kardiotonični glikozidi (šmarnica, škrlatni naprstec, navadni oleander),
-rastline s toksimanogenim učinkom (indijska konoplja, mak).
Izdaja samo na recept v lekarnah.
Kaj je potrebno dokazati za pridobitev dovoljenja za promet in registracijo zdravila rastlinskega izvor?
Dokazati in zagotavljati je potrebno varnost, učinkovitost in kakovost.
Kako delujejo antioksidanti
Antioksidanti vežejo radikale in preprečijo ali upočasnijo oksidacijo drugih spojin. Radikali so atomi, molekule ali ioni z enim ali več samskimi elektroni. Fiziološko in patološko najpomembnejši so kisikovi radikali / kisikove reaktivne spojine.
kateri vitamini in minerali imajo antioksidativno delovanje
vitamina C in E ter selen
Zakaj je povečana količina radikalov lahko škodljiva za organizem?
V kolikor je hitrost nastanka radikalov večja od hitrosti odstranjevanja lahko pride zaradi povečane količine radikalov do okvar – najnevarnejše so okvare na genetskem materialu, na celičnih membranah, okvare makromolekul (lipidi, proteini…) kar lahko privede do celične smrti in nastanka različnih bolezni.
Kaj pomeni α-oblika ali β-oblika cikličnega monosaharida.
Glede na lego polacetalne hidroksilne skupine (nad ali pod ravnino obroča), ki nastane na C atomu, na katerem je bila pred ciklizacijo vezana aldehidna ali keto skupina) ločimo α-obliko (pod ravnino obroča) in β-obliko (nad ravnino obroča).
Na kakšni osnovi delimo vitamine v dve skupini? Naštej pripadajoče skupine vitaminov.
Vitamine delimo glede na njihovo topnost, v lipidotopne / maščobotopne vitamine (vitamini D, E, K in A) ter hidrofilne / vodotopne vitamine (vitamin C in vitamini B kompleksa).
A. Vitamine katere skupine (lipofilni ali hidrofilni) so bolj toksični in zakaj?
Bolj toksični so lipidotopni vitamini, ker se pri prekomernem uživanju lahko nalagajo v maščobnem tkivu in se težje in počasneje izločajo iz telesa in lahko pride do nastanka / pojava neželenih in celo toksičnih učinkov.
Naštej splošne morebitne vzroke pomanjkanja vitaminov in mineralov dandanes
Pomanjkanje ali hipovitaminoza je posledica nezadostne ali neustrezne prehrane .
Pojavi se lahko pri ljudeh na shujševalnih dietah, ljudeh z motnjami v prehranjevanju (anoreksija, bulimija), pri alkoholikih, odvisnikih od drog, brezdomcih in starejših ljudeh.
Pomanjkanje nastopi tudi kadar imamo stanja povečane potrebe po vitaminih in mineralih (nosečnost, dojenje, odraščanje, športniki, povečano psihične in/ali fizične obremenitve, obolenja in poškodbe).
Do pomanjkanja lahko pride tudi zaradi zmanjšane absorpcije (spremembe v prebavilih, bruhanje, driska, celiakija, odstranitev želodca ali tankega črevesja, bolezni jeter, zmanjšana tvorba žolčnih kislin, žolčni kamni).
Povečano izločanje privede do pomanjkanja vitaminov in mineralov (obolenje ledvic, nezdravljena sladkorna bolezen).
Določena zdravila vplivajo na koncentracijo vitaminov in mineralov (antibiotiki in uničenje črevesne flore).
Kakšni so splošni simptomi pomanjkanja vitaminov in mineralov
Slabost / slabo počutje, pomanjkanje energije, zmanjšana odpornost, izguba apetita, razdražljivost, utrujenost, težave s koncentracijo, sprememba razpoloženja.
Navedi kakšna je definicija ogljikovih hidratov in kako jih razdelimo.
Ogljikovi hidrati so večinoma spojine ogljika, vodika in kisika v množinskem razmerju C:H:O = 1:2:1.
Osnovni gradniki so monosaharidi (najmanjša enota ogljikovih hidratov), v povezovanjem dveh monosaharidov dobimo disaharide. Monosaharidi in disaharidi so sladkega okusa in imajo končnica -oza. V kolikor se poveže več kot 10 istih monosaharidov dobimo homopolisaharide, če je pa povezanih več kot 10 različnih monosaharidov, dobimo heteropolisaharide.