Zavodi Flashcards
Zavod
Zavod je pravna oseba, ki jo lahko ustanovi ena ali več fizičnih ali pravnih oseb za opravljanje dejavnosti vzgoje, izobraževanja, znanosti, kulture, športa, zdravstva, socialnega varstva, otroškega varstva, socialnega zavarovanja in drugih dejavnosti, če cilj opravljanja dejavnosti ni pridobivanje dobička (1/2. in 2. čl. ZZ). Temeljna značilnost zavoda je njegova neprofitnost. To pomeni, da se morebitni dobiček pri poslovanju ne more deliti med ustanovitelje kot pri gospodarskih subjektih, ne pomeni pa, da se zavod ne more ukvarjati s pridobitnimi dejavnostmi. Taki dohodki se morajo uporabiti za osnovne dejavnosti zavoda.
Za opravljanje javnih služb se ustanovijo javni zavodi, in sicer jih ustanovijo republika, občine, mesto in druge z zakonom pooblaščene javne pravne osebe (3. čl. ZZ).
Pravice, obveznosti in odgovornosti zavodov določata zakon o zavodih in akt o ustanovitvi (4/1. čl .ZZ). Javni zavod je pravna oseba, če ni z zakonom oz. odlokom občine ali mesta določeno drugače. (4/2. čl. ZZ).
Z vpisom akta o ustanovitvi v sodni register pridobi zavod pravno sposobnost (12. čl. ZZ).
ORGANI ZAVODA
Zavod ima direktorja, svet zavoda ter strokovni svet.
Direktor je poslovodni organ, ki vodi delo in poslovanje, predstavlja in zastopa zavod ter je odgovoren za zakonitost dela zavoda (31. čl. ZZ). Direktor mora biti imenovan v aktu oz. v pogodbi o ustanovitvi zavoda.
Svet zavoda je kolegijski organ, ki ga sestavljajo predstavniki ustanoviteljev, predstavniki sodelavcev ter predstavniki uporabnikov storitev zavoda oz. zainteresirane javnosti (29/2. čl. ZZ). Njegova naloga je upravljanje zavoda. Svet zavoda mora biti v aktu oz. pogodbi o ustanovitvi zavoda številčno opredeljen, ni pa potrebno poimensko navesti članov.
Strokovni svet je kolegijski organ, ki obravnava vprašanja s področja strokovnega dela zavoda. Svetu zavoda in direktorju daje nasvete glede vsebinskega dela zavoda in pogojev za razvoj dejavnosti ter odloča v okviru svojih pristojnosti, ki so določene v zakonu, pogodbi oz. aktu o ustanovitvi, statutu in ostalih aktih zavoda.
Pristojnosti organov zavoda se natančneje opredelijo v statutu zavoda skladno z zakonom in aktom oz. pogodbo o ustanovitvi.
AKTI ZAVODA
Osnovni akt je akt oz. pogodba o ustanovitvi, ki mora vsebovati najmanj določbe o imenu in sedežu zavoda, podatke o ustanoviteljih, dejavnosti zavoda v skladu s standardno klasifikacijo dejavnosti, določbe o organih zavoda, sredstvih, ki so zavodu zagotovljena za ustanovitev in začetek dela, način razpolaganja s presežkom prihodkov nad odhodki in način kritja primanjkljaja sredstev za delo zavoda, določbe o odgovornosti ustanovitelja za obveznosti zavoda, medsebojne pravice in obveznosti ustanovitelja in zavoda. (8. čl. ZZ)
Poleg akta oz. pogodbe o ustanovitvi zavoda mora imeti zavod tudi svoj statut ali pravila. V njem se podrobneje razčleni organizacija zavoda, organi in njihove pristojnosti ter ostala pomembna vprašanja. Sprejme ga svet zavoda s soglasjem ustanovitelja, mora pa biti skladen z zakonom in aktom o ustanovitvi.
Organi zavoda lahko sprejmejo tudi druge interne akte, ki natančneje urejajo posamezna področja dela zavoda. (45. čl. ZZ)