Zakon o prevzemih Flashcards
V katerih primerih se uporabljajo določbe ZPre-1?
- če je ciljna družba javna družba, s katere delnicami se trguje na organiziranem trgu;
- če je ciljna družba delniška družba, s katere delnicami se ne trguje na organiziranem trgu, če ima več kot 250 delničarjev ali vsaj 4 mio EUR celotnega kapitala.
Kaj je prevzem?
položaj, ko prevzemnik sam ali skupaj z osebami, ki delujejo usklajeno z njim, doseže prevzemni prag – 25% delež glasovalnih pravic v ciljni družbi.
Prevzemna ponudba
- prevzemna ponudba = javno objavljen predlog za sklenitev pogodbe, ki je naslovljen na vse imetnike VP in s sprejemom katerega je sklenjena pogodba o prodaji teh VP med prevzemnikom kot kupcem in akceptantom kot prodajalcem;
- konkurenčna ponudba = prevzemna ponudba, ki se nanaša na iste VP kot prva ponudba in je objavljena po objavi prve ponudbe in pred iztekom roka za njen sprejem; ATVP lahko zavrne dovoljenje zanjo, če je špekulativna in je njen edini namen sprememba cene VP, na katere se nanaša prva prevzemna ponudba.
Kdaj je prevzemna ponudba obvezna?
- ko prevzemnik preseže prevzemni prag (1/3 delež glasovalnih pravic) – ponudba pri prevzemu;
- če prevzemnik po končanem postopku uspešne prevzemne ponudbe pridobi 10% delež glasovalnih pravic (dokler ne doseže 75% deleža – končnega prevzemnega praga) – ponudba pri utrjevanju kontrole.
Kakšne so posledice, če prevzemnik ne da prevzemne ponudbe ali jo da prepozno?
- ne more uresničevati glasovalnih pravic, dokler ne da prevzemne ponudbe ali odtuji VP nad prevzemnim pragom;
- za VP lahko ponudi samo denarno plačilo, ne pa tudi vrednostnih papirjev, prav tako ne more dati kombinirane (del cene v denarju, del v VP) ali alternativne ponudbe (imetnik VP lahko izbira med plačilom v denarju ali VP);
- prevzemnik je vsakemu delničarju odgovoren za škodo, ki jo je utrpel, ker prevzemnik ni dal prevzemne ponudbe ali je bila ta neuspešna.
Kdaj oseba ni dolžna dati prevzemne ponudbe kljub doseženemu prevzemnemu pragu?
Prevzemne ponudbe ni dolžna dati oseba, ki:
- vrednostnih papirjev ni pridobila z namenom prevzema (npr. pravni posli med zakoncema ali med sorodniki, dedovanje) ali
- je dosegla prevzemni prag zaradi zmanjšanja osnovnega kapitala družbe z umikom delnic, izvedenega na podlagi sklepa skupščine, pri sprejetju katerega ni sodelovala, ali
- če je delež glasovalnih pravic drugega delničarja ali drugih delničarjev, ki skupaj tvorijo koncern po ZGD-1, v ciljni družbi višji od deleža te osebe ali
- je kot upnik zaradi izvedbe finančnega prestrukturiranja dosegla prevzemni prag oziroma dodatni prevzemni prag s pridobitvijo vrednostnih papirjev ciljne družbe, ki je v postopku zaradi insolventnosti (22. čl. ZPre-1)
Najnižja pravična cena
- najvišja cena, po kateri je v obdobju 12 mesecev pred objavo prevzemne ponudbe pridobil delnice ciljne družbe;
- če v enem letu po izteku roka za sprejem prevzemne ponudbe, ki je bila uspešna, pridobi VP po ceni, ki je višja od cene v ponudbi, mora akceptantom izplačati razliko v ceni v denarju.
Kaj je prag uspešnosti ponudbe?
• najnižji odstotek VP, ki jih mora prevzemnik pridobiti skupaj z VP, ki jih že ima, da bi ga prevzemna ponudba zavezovala; določi ga prevzemnik v prevzemni ponudbi.
Postopek v zvezi s prevzemno ponudbo
- obvestilo ATVP, poslovodstvu ciljne družbe in uradu, pristojnemu za varstvo konkurence, o prevzemni nameri;
- objava prevzemne namere;
- deponiranje potrebnega denarnega zneska oziroma nadomestnih VP za plačilo VP pri KDD;
- pridobitev dovoljenja ATVP za prevzemno ponudbo;
- objava prevzemne ponudbe skupaj s ponudbenim dokumentom (prospektom);
- objava mnenja poslovodstva ciljne družbe o prevzemni ponudbi;
- tek roka za sprejem prevzemne ponudbe – praviloma 60 dni od objave, lahko pa se podaljša, če je bila ponudba spremenjena ali če je bila dana konkurenčna ponudba;
- objava izida prevzemne ponudbe (prevzemnik v roku 3 dni po izteku roka za sprejem);
- odločba ATVP o ugotovitvi uspešnosti ali neuspešnosti prevzemne ponudbe;
- izpolnitev obveznosti iz uspešne prevzemne ponudbe – izpolnitev denarne obveznosti, prenos izdanih nadomestnih VP, izdaja novih nadomestnih VP in njihov vpis v dobro računov akceptantov.
Ali se prevzemna ponudba po objavi lahko spremeni ali prekliče?
- spremeni se lahko samo tako, da prevzemnik ponudi višjo ceno, ugodnejše menjalno razmerje ali določi nižji prag uspešnosti;
- prekliče se lahko, če je dana konkurenčna ponudba ali zaradi spremenjenih okoliščin – če nastopijo okoliščine, ki tako otežujejo izpolnitev obveznosti prevzemnika, da nakup VP ne ustreza več njegovemu pričakovanju in bi bilo po splošnem mnenju nepravično ohraniti pogodbe v veljavi.
Kakšne so možnosti akceptantov, ki so sprejeli ponudbo, če je kasneje dana konkurenčna ponudba?
• lahko odstopijo od pogodbe, ki je bila sklenjena s sprejemom prve ponudbe, in sprejmejo konkurenčno ponudbo.
Temeljni pojmi
Ciljna družba je d.d., katere vrednostni papirji so predmet prevzemne ponudbe. Za vrednostne papirje ciljne družbe se štejejo naslednji vrednostni papirji, katerih izdajatelj je ta ciljna družba, in sicer 1. delnice z glasovalno pravico in 2. vrednostni papirji, ki dajejo imetniku delniško nakupno opcijo (5. čl. ZPre-1). Delniška nakupna opcija je enostransko oblikovalno upravičenje, z uresničitvijo katerega je sklenjena prodajna ali menjalna pogodba ali drug pravni posel, na podlagi katerega imetnik te opcije pridobi delnice ciljne družbe z glasovalno pravico (3. čl. ZPre-1).
Prevzemnik je vsaka oseba, ki da, namerava dati ali bi morala dati prevzemno ponudbo pod pogoji in na način določen z zakonom o prevzemih (ZPre-1).
Terminska pogodba je prodajna pogodba, na podlagi katere stranka pridobi delnice ciljne družbe z glasovalno pravico z datumom izpolnitve na določen ali določljiv dan ali določene ali določljive dni v prihodnosti po vnaprej dogovorjeni ceni. Za določen ali določljiv dan v prihodnosti iz prejšnjega stavka se šteje dan, ki nastopi najmanj 3 dni po sklenitvi prodajne pogodbe. (3. čl. ZPre-1)
Javna družba je izdajatelj, katerega vrednostni papirji so uvrščeni v trgovanje na organiziranem trgu v RS ali drugi državi članici (99. čl. ZTFI).
PREVZEM IN PREVZEMNI PRAG
Prevzem je položaj, ko prevzemnik sam ali skupaj z osebami, ki delujejo usklajeno z njim, doseže prevzemni prag v ciljni družbi, ki je ⅓ delež glasovalnih pravic v tej družbi (12/1,2. čl. ZPre-1). Osebe, ki delujejo usklajeno, so osebe, ki na podlagi izrecnega ali tihega, ustno ali pisno sklenjenega sporazuma sodelujejo in katerih cilj je pridobiti ali utrditi kontrolo nad ciljno družbo ali onemogočiti prevzemniku uspešnost prevzemne ponudbe (13/1. čl. ZPre-1). Pri ugotavljanju, ali so osebe, ki delujejo usklajeno, dosegle prevzemni prag, se za vsako od njih ugotovi delež glasovalnih pravic, nato pa se njihovi deleži seštejejo (12/3. čl. ZPre-1).
Prostovoljna ponudba
Prevzemno ponudbo lahko da tudi prevzemnik, ki do objave namere za prevzemno ponudbo še ni dosegel prevzemnega praga (13. čl. ZPre-1).
Predmet prevzemne ponudbe
Predmet prevzemne ponudbe morajo biti vsi vrednostni papirji ciljne družbe, katerih imetnik ni prevzemnik (14/1. čl. ZPre-1).