Pravice delavcev v primeru insolventnosti Flashcards
ZFPPIPP
Po 21. členu, ki določa prednostne terjatve, se delavcem v celoti poplačajo plače in nadomestila za zadnje tri mesece pred začetkom postopka prisilne poravnave ali stečajnega postopka, odškodnine za poškodbe pri delu in poklicne bolezni, ter neizplačane odpravnine za prenehanje delovnega razmerja pred začetkom stečajnega postopka. Prav tako se poplačajo tudi plače in nadomestila delavcem, katerih delo je zaradi začetka stečajnega postopka postalo nepotrebno, odpravnine delavcem, ki jim je upravitelj odpovedal pogodbo o zaposlitvi, ker je njihovo delo postalo nepotrebno, ter davki in prispevki povezani z zgoraj naštetim.
ZDR-1
STEČAJ, PRISILNA LIKVIDACIJA
V stečajnem postopku ali postopku prisilne likvidacije lahko upravitelj s 15-dnevnim odpovednim rokom odpove pogodbe o zaposlitvi zaposlenim delavcem, katerih delo je zaradi začetka stečajnega postopka oziroma prisilne likvidacije pri delodajalcu postalo nepotrebno. Upravitelj mora pred odpovedjo pogodb o zaposlitvi večjemu številu delavcev obvestiti zavod za zaposlovanje in se z reprezentativnimi sindikati posvetovati o možnih načinih za preprečitev in omejitev števila odpovedi in o možnih ukrepih za preprečitev in omilitev škodljivih posledic. (104. čl. ZDR-1)
PRISILNA PORAVNAVA
V primeru s sklepom sodišča potrjene prisilne poravnave, lahko delodajalec s 30-dnevnim odpovednim rokom odpove pogodbe o zaposlitvi delavcem, če so odpovedi pogodb o zaposlitvi delavcev predvidene v načrtu finančnega prestrukturiranja kot eden od posebnih ukrepov finančnega prestrukturiranja. Delodajalec mora pred odpovedjo pogodb o zaposlitvi večjemu številu delavcev izpolniti vse obveznosti iz poglavja o odpovedi večjemu številu delavcev iz poslovnega razloga.
PRAVICA DO ODPRAVNINE
Delavci, ki jim je odpovedana pogodba o zaposlitvi v stečajnem postopku, postopku prisilne likvidacije ali v primeru potrjene prisilne poravnave, imajo pravico do odpravnine. (106. čl. ZDR-1)
- PRAVICE PO ZAKONU O JAMSTVENEM IN PREŽIVNINSKEM SKLADU
Pravico do izplačila iz jamstvenega sklada imajo delavci:
• Ki jim je prenehalo delovno razmerje zaradi insolventnosti delodajalca ali so izgubili delo zaradi izbrisa iz sodnega registra brez likvidacije po zakonu o finančnem poslovanju, postopkih insolventnosti in prisilnem prenehanju
• Kadar ima delodajalec sedež v eni od drugih držav članic Evropske unije ali Evropskega gospodarskega prostora, ima delavec pravice po ZJSRS v primeru, če je na podlagi pogodbe o zaposlitvi opravljal delo ali ga je običajno opravljal na ozemlju Republike Slovenije
Pravic iz naslova insolventnosti delodajalca nima delavec, ki je sam ali skupaj s svojimi družinskimi člani večinski lastnik podjetja ali dejavnosti delodajalca in ima prevladujoč vpliv na njegovo poslovanje.
Za družinske člane delavca se štejejo zakonec oziroma zunanzakonski partner, otroci, posvojenci in otroci zakonca ali zunajzakonskega partnerja ter starši oziroma posvojitelji, kot jih opredeljujejo predpisi o zakonski zvezi in družinskih razmerjih in partner, ki živi z delavcem v registrirani istospolni partnerski skupnosti.
Pogoj za pridobitev pravic je:
• da so v primeru stečaja delavci svoje pravice prijavili v rokih in na način določen v zakonu o finančnem poslovanju podjetij, postopkih insolventnosti in prisilnem prenehanju oziroma v primeru prisilne poravnave, da so zahtevali varstvo svojih pravic v rokih in na način določen v predpisih, ki urejajo delovno razmerja
Uveljavljanje pravic
Rok za vložitev zahteve je 90 dni od datuma prenehanja delovnega razmerja. Postopek za uveljavitev pravic se vedno začne na zahtevo upravičenca! Vlogo je potrebno vložiti na pristojno območno službo Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje (ZRSZ). Upravičenci lahko prejmejo na temelju pravnomočne in dokončne upravne odločbe denarna sredstva v višini največ 4,5 minimalnih plač.
Vrste pravic, ki jih izplačuje Sklad, so:
• neizplačane plače za zadnje tri mesece pred datumom prenehanja delovnega razmerja oziroma neizplačana nadomestila plač za plačane odsotnosti z dela za zadnje tri mesece pred datumom prenehanja delovnega razmerja (v višini največ 3 minimalnih plač);
• neizplačana nadomestila plače za čas neizrabljenega letnega dopusta, do katerega je delavec upravičen v tekočem koledarskem letu (v višini največ polovice minimalne plače) in
• odpravnina v višini in pod pogoji, kot jih za presežne delavce določajo predpisi, ki urejajo delovna razmerja (v višini največ 1 minimalne plače).
Pravice iz naslova insolventnosti delodajalca so neodtujljive osebne materialne pravice in jih ni dopustno prenesti na drugega in ne podedovati.