Zavarovalnice Flashcards
Zavarovalnica
zavarovalnica je pravna oseba s sedežem v RS, ki je pridobila dovoljenje Agencije za zavarovalni nadzor za opravljanje zavarovalnih poslov;
Zavarovalnica je pravna oseba, ki opravlja zavarovalne posle na podlagi dovoljenja nadzornega organa za opravljanje teh poslov. Pozavarovalnica je pravna oseba, ki opravlja le zavarovalne posle pozavarovanja na podlagi dovoljenja nadzornega organa za opravljanje teh poslov. Pri vpisu v sodni register in poslovni register firma ne sme vsebovati sestavine »zavarovalnica« oziroma »pozavarovalnica« in izpeljank iz teh besed, če pravna oseba ni pridobila dovoljenja nadzornega organa za opravljanje zavarovalnih poslov (8. čl. ZZavar).
Pravnoorganizacijska oblika
pravnoorganizacijska oblika: samo delniška družba ali družba za vzajemno zavarovanje; pozavarovalnica je lahko organizirana samo kot delniška družba;
• zavarovalna delniška družba delniška družba, ki pridobi dovoljenje Agencije za zavarovalni nadzor za opravljanje zavarovalnih poslov;
obvezno mora imeti nadzorni svet;
izključno imenske delnice, izdane v nematerializirani obliki;
delnice morajo biti v celoti vplačane v denarju in pred vpisom družbe v register;
za pridobitev delnic, s katerimi se doseže ali preseže meja 10% (kvalificiran delež), 20%, 33% in 50% deleža glasovalnih pravic ali deleža v kapitalu zavarovalnice, je potrebno dovoljenje Agencije za zavarovalni nadzor;
uporaba določb ZGD;
• družba za vzajemno zavarovanje pravna oseba, ki opravlja zavarovalne posle za svoje člane po načelu vzajemnosti in je za opravljanje teh poslov pridobila dovoljenje Agencije za zavarovalni nadzor;
članstvo je vezano na obstoj zavarovalne pogodbe z družbo;
člani ne odgovarjajo za obveznosti družbe;
dejavnost
samo zavarovalni posli;
pogodbe o premoženjskem zavarovanju nezgodno zavarovanje, zdravstveno zavarovanje, zavarovanje vozil in plovil, zavarovanje požara in elementarnih nesreč, zavarovanje odgovornosti, kreditno zavarovanje, zavarovanje finančnih izgub, zavarovanje stroškov postopka, zavarovanje pomoči ipd.
pogodbe o življenjskem zavarovanju življenjsko zavarovanje, zavarovanje za primer poroke ali rojstva, življenjsko zavarovanje, vezano na enote investicijskih skladov ipd.
pogodbe o pozavarovanju = zavarovanje presežka zavarovalne vsote, ki ga zavarovalnica sama ne bi mogla kriti (kadar je zavarovalna vsota tako visoka, da zavarovalnica sama ni dovolj močna, da bi jo krila oziroma plačala morebitno škodo, prenese del tveganja naprej, na pozavarovalnico, pri kateri sklene pozavarovanje za ustrezno pozavarovalno premijo); poznamo obligatorno in fakultativno pozavarovanje.
pravna oseba, ki ne izpolnjuje pogojev za opravljanje zavarovalnih poslov, se ne sme poimenovati z besedo zavarovalnica ali njenimi izpeljankami.
posebne določbe o obvladovanju tveganj in zagotavljanju kapitalske ustreznosti (določen minimalni kapital glede na vrsto zavarovalnih poslov, ki jih opravlja);
katere posle lahko sklepa
Zavarovalni posli so sklepanje in izvrševanje pogodb o:
- premoženjskem zavarovanju
- življenjskem zavarovanju
- pozavarovanju
Minimalni OK
Minimalni osnovni kapital znaša 2 mio. EUR. Če se Z. ukvarja s taksativno določenimi zavarovalnimi posli, znaša minimalni osnovni kapital vsaj 3 mio. EUR.
Kvalificiran delež
Oseba, ki želi pridobiti kvalificiran delež v zavarovalnici mora pridobiti za takšno pridobitev soglasje agencije. Agencija preverja, ali ima dovolj denarja, ali je kapitalsko ustrezen, ali je bila kupnina pridobljena s kaznivim dejanjem etc. (postopek presoje primernosti bodočega kvalificiranega imetnika). Zahtevo za soglasje mora pridobitelj dati v 1 mesecu od pridobitve kvalificiranega deleža. Sankcija za kršitev teh pravil je v mirovanju glasovalnih pravic in izdaji odredbe agencije za prodajo teh delnic.
Uprava
Uprava ima min. 2 člana.
Podobno kot pri bankah, mora tudi tukaj član uprave pridobiti soglasje agencije (pri bankah BS). Agencija odvzame dovoljenje, če ugotovi, da je navajal neresnične podatke, stori eno izmed kataloških KD (tudi huda telesna poškodba) ali če huje krši obveznosti člana uprave.
Družba za vzajemno zavarovanje
Družba za vzajemno zavarovanje je pravna oseba, ki opravlja pravne posle za svoje člane po načelu vzajemnosti.- tipičen primer je DZV Vzajemna. Za to mora pridobiti dovoljenje agencije za zavarovalni nadzor. Posle lahko opravlja tudi za druge osebe, če tako določa njen statut. Urejena je v ZZav, zanjo subsidiarno velja ZGD-1, v firmi ima oznako “d.v.z”.
Ustanovijo je ustanovitelji s sprejemom statuta in vplačilom ustanovnega kapitala, članstvo v družbi pa je vezano na obstoj zavarovalne pogodbe z družbo, člani ne odgovarjajo za obveznosti DVZ, organi smiselno po d.d., pol so posebna pravila glede skupščine (če ima več kot 1500 članov, se lahko izvede le prek zastopnikov članov (ki se volijo na posebnih volitvah), na podlagi sklepa skupščine se lahko preoblikuje v d.d..
Dovoljenja
Z. mora pred vpisom v sodni register pridobiti dovoljenje za opravljanje zavarovalnih poslov s strani agencije. Prav tako je potrebno pridobiti takšno dovoljenje v primeru materialnega statusnega preoblikovanja zavarovalnice. Dovoljenje se sicer izda na podlagi zahteve za izdajo dovoljenja.
pooblaščen aktuar
ZZav ureja tudi institut pooblaščenega aktuarja, ki je strokovnjak iz matematike za področje izračuna tveganj. Dovoljenje mu podeli agencija.
Z., ki je dobila dovoljenje agencije za opravljanje zavarovalnih poslov mora imeti pooblaščenega aktuarja. Njegova bistvena obveznost je, da preverja, ali se premije glede na verjetnost realizacije zavarovalnega primera dejansko zaračunavajo na način, ki omogoča izpolnitev vseh zapadlih obveznosti s strani zavarovalnice.
Pogodba o prenosu izločenih poslov
Pogodba o prenosu izločenih poslov je pogodba, s katero Z. pomemben del poslovanja na drugo Z. oz. drugo osebo. Agencija poda soglasje k takšnemu prenosu le v primeru, če bi glede na obseg teh poslov lahko bilo oteženo opravljanja nadzora nad temi posli.
Prenos zavarovalnih pogodb
Prenos zavarovalnih pogodb je institut, ki omogoča Z., da prenese brez soglasja zavarovancev zavarovalne pogodbe hkrati s prenosom kritnega premoženja v obliki rezervacij na drugo Z. Takšen prenos začne učinkovati z dnem, ko pridobi Z. soglasje agencije.
Splošni zavarovalni pogoji
Razmeroma podrobno so normirani tudi splošni zavarovalni pogoji ter vsebina zavarovalne pogodbe. Določbe zavarovalne pogodbe lahko odstopajo od splošnih pogojev zavarovanja le v dveh alternativno določenih primerih in sicer: (1) če so podani razlogi, ki so utemeljeni glede na predmet zavarovanja; (2) če je zavarovalec na takšno odstopanje izrecno pristal.
Zavarovalnice iz drugih držav članic EU
Zavarovalnice iz drugih držav članic EU lahko opravljajo zavarovalne storitve v SLO neposredno ali preko podružnic. Pri tem ni potrebno, da bi jim za to dala soglasje Agencija, ampak njihova matična agencija pošlje agenciji v RS izjavo, da izpolnjuje pogoje (ustrezen osnovni kapital itd.). Zanimivo je, da je za vstop na trg švicarske zavarovalnice določen poseben postopek.
obvladovanje tveganj
ZZav natančno ureja tudi obvladovanja tveganj. Z. mora namreč poskrbeti, da razpolaga z zadostnim kapitalom, ki ga potrebuje za obvladovanje tveganj. Podobno kot pri bankah, je tudi tu govora o »temeljnem kapitalu« ter »dodatnem kapitalu«. Kapital zavarovalnice mora po domače povedano ustrezati portfelju premij. Z. mora za obvladovanje tveganj v zvezi z vsemi zavarovalnimi posli, ki jih opravlja, oblikovati ustrezne zavarovalno-tehnične rezervacije, namenjene kritju bodočih obveznosti iz zavarovanj in morebitnih izgub, ki izvirajo iz zavarovalnih poslov, ki jih opravljajo. Z. mora imeti različne zavarovalno-tehnične rezervacije: (1) za prenosne premije, (2) za bonus in popuste, (3) škodne rezervacije itd. Kritno premoženje Z. je premoženje Z., ki je namenjeno kritju obveznosti iz zavarovalnih pogodb. Z. je omejena pri naložbah tega premoženja (omejuje se tveganje). Prav tako mora Z. del svojih obveznosti pozavarovati. Z. mora tako upravljati svoje premoženje, da ima vedno na voljo likvidna sredstva za izpolnitev obveznosti.