7-Az európai politikai rendszer sajátosságai Flashcards
Mit tudsz a demokrácia- és legitimációs deficit problémájának megjelenéséről az Európai Unióról szóló diskurzusokban?
Az Európai Unióról szóló vitákban a demokrácia- és legitimációs deficit problematikája akkor merül fel, amikor az uniós polgárok és döntéshozók közötti kapcsolat megkérdőjeleződik. Különböző okokból az EU intézményi felépítését gyakran tekintik távolinak és érinthetetlennek az átlagpolgárok számára.
Mit tudsz a Legitimitásdeficitről?
A legitimitásdeficitre akkor kerül sor, amikor az EU intézményei és döntéshozatali mechanizmusai nem rendelkeznek kellő polgári támogatással és elfogadottsággal. Ez az érzet különösen akkor erősödik, ha az EU intézkedései közvetlenül befolyásolják az egyes polgárok életét.
Mit tudsz a Közösségi jog /uniós jog elsőbbségéről?
Az uniós jog elsőbbsége azt jelenti, hogy abban az esetben, ha az EU jogszabályai ellentmondásba kerülnek a tagállami jogszabályokkal, az uniós jogok rendelkeznek elsőbbséggel. Ez az elv biztosítja az uniós jog egységes alkalmazását a tagállamokban.
Mit tudsz a Közösségi jog /uniós jog közvetlen hatályáról?
A közvetlen hatály az az elv, amely szerint bizonyos uniós jogszabályok közvetlenül alkalmazandóak a tagállamokban anélkül, hogy további nemzeti jogalkotási intézkedéseket igényelnének. Ez lehetővé teszi az uniós jogszabályok azonnali és egységes végrehajtását.
Mit tudsz A gazdasági hatékonyságról, mint legitimációs alap?
Bizonyos elméletek szerint az EU legitimációját az általa nyújtott gazdasági előnyök és a közös piac hatékonysága adja. Ez azt sugallja, hogy az EU képes növelni a tagállamok gazdasági jólétét.
Mit tudsz A közvetett legitimáció elméletéről?
Ez az elmélet arra utal, hogy az EU legitimációját részben a tagállamoktól kapja, mivel a tagállamok kormányai képviseltetik magukat az EU döntéshozatali folyamataiban.
Mit tudsz Alkotmányosság és joguralomról, mint legitimációs alap?
Az EU alapjogi chartája és az alkotmányos elvek, mint a joguralom, alapvető fontosságúak az uniós jogi rendszer legitimációjának növelésében.
Mi volt az ESZAK alapvető célja és melyek voltak a fő intézményei?
Az ESZAK (Európai Szén- és Acélközösség) célja a szén- és acélipar fölötti közös ellenőrzés megvalósítása volt, hogy megakadályozza a háborút Európában. Fő intézményei közé tartozott a Főhatóság (későbbi Európai Bizottság) és a Miniszterek Tanácsa.
Mit tudsz A közösségi szintű parlamentáris demokráciáról, mint legitimációs alap?
Az Európai Parlament, mint a polgárok által közvetlenül választott testület, kulcsfontosságú szerepet játszik az EU demokratikus legitimitásának biztosításában.
Mit tudsz a demokráciadeficitről?
A demokráciadeficit kifejezés az EU-n belüli percepciós és strukturális problémákra utal, amelyek befolyásolják az uniós polgárok képviseletét és részvételét a döntéshozatali folyamatokban.
Mit tudsz A demokráciadeficit problematikáját minimalizáló érvekről?
Bizonyos elemzések azt állítják, hogy a demokráciadeficit kevésbé súlyos, mint azt gyakran feltételezik, és hogy az EU intézményi struktúrája valójában tartalmaz olyan mechanizmusokat, amelyek lehetővé teszik a demokratikus részvételt és elszámoltathatóságot.
Mi a különbség a vámunió és a közös piac között?
A vámunió a tagállamok közötti vámok megszüntetését és harmadik országokkal szemben közös vámpolitikát jelent. A közös piac ezen felül a szolgáltatások, a munkaerő és a tőke szabad áramlását is magában foglalja.
Mikor alapították az EGK-t és mi volt a fő célja?
Az EGK-t 1957-ben alapították azzal a céllal, hogy megteremtse a vámuniót és a közös piacot a tagállamok között.
Melyek az Európai integráció legitimációjának fő forrásai?
Az Európai integráció legitimációjának fő forrásai közé tartozik a gazdasági hatékonyság, a közvetett legitimáció az államok képviseletén keresztül, az alkotmányosság, a joguralom, és a parlamentáris demokrácia.
Mi a demokrácia- és legitimációs deficit és hogyan jelenik meg az EU diskurzusokban?
A demokrácia- és legitimációs deficit az EU döntéshozatali folyamatának távoliságát és elszigeteltségét jelenti az átlagpolgárok szempontjából. Ez azt sugallja, hogy az EU intézményi felépítése nem nyújt elegendő demokratikus részvétel és ellenőrzés lehetőségét.