14-Jogforrások az EU-ban Flashcards
Mi a jogforrás az Európai Unióban?
A jogforrás az uniós jog szabályai, amelyek megmutatják, hogy a jogi szabályok milyen formában, milyen módon jelennek meg, illetve honnan ismerhetők meg a tartalmukkal együtt.
Melyek az Európai Unió elsődleges jogforrásai?
A primér vagy elsődleges jogforrások az Európai Unió tagállamai által kibocsátott jogforrások, mint az alapító szerződések, Alapjogi Charta, jegyzőkönyvek, nyilatkozatok, csatlakozási szerződések, megállapodások, költségvetési szerződések és az íratlan jogforrások.
Milyen jogalkotási aktusokat különböztetünk meg az Európai Unióban?
Az Európai Unióban a jogalkotási aktusok lehetnek rendes jogalkotási eljárás, különleges jogalkotási eljárás (költségvetés elfogadása, egyetértési eljárás, konzultációs eljárás), valamint jogalkotási, és nem jogalkotási, felhatalmazáson alapuló (kiegészítő-módosító), végrehajtási és egyéb, nem nevesített jogi aktusok.
Mi a különbség a rendelet és az irányelv között az Európai Unió jogrendjében?
A rendelet általános hatályú, minden elemében kötelező és közvetlenül alkalmazandó az EU összes tagállamában anélkül, hogy nemzeti jogszabályba kellene átültetni. Az irányelv csak a címzett tagállamokra kötelező, megadja az elérendő célt, de a tagállamok maguk dönthetnek a célok elérésének módjáról, tehát az irányelvet nemzeti jogszabályba kell átültetni.
Mi a kölcsönös elismerés elve az Európai Unióban?
A kölcsönös elismerés elve szerint az Európai Unión belül a tagállamoknak meg kell engedniük olyan termékek forgalmazását, amelyek más tagállamban jogszerűen forgalmazhatók, harmonizáció hiányában is. Ez az elv elősegíti a belső piac működését és a kereskedelmi akadályok csökkentését.
Mit jelentenek az íratlan jogforrások az EU jogrendszereiben?
Az íratlan jogforrások az általános jogelveket tartalmaznak, amelyeket a Bíróság által alkalmazott és elismert jogi normákként ismerhetünk meg.
Hogyan működik a tagság felfüggesztése és kilépés esete az Unióban?
A tagállamok tagságának felfüggesztésére nincs szerződéses rendelkezés, ilyenkor a nemzetközi jog szabályai érvényesek. A kilépésre az EU-Szerződés 50. cikke tesz lehetőséget, ahol egy tagállam kérvényezheti a szerződések felmondását, két év felmondási idővel rendelkezve.
Milyen lehetőségei vannak egy tagállamnak, ha el akar válással az Európai Uniótól?
A Lisszaboni Szerződés óta az EU-Szerződés 50. cikke teszi lehetővé a tagállam számára, hogy a szerződéseket felmondja, egy kétrés kihirdetési időszak mellett.
Mik az Európai Unió másodlagos jogforrásai?
Az Európai Unió másodlagos jogforrásai az Unió arra hatáskörrel rendelkező intézményei által alkotott jogszabályok, amelyek az alapító szerződésekben foglalt célok elérésére és az Unió működtetésére szolgálnak.
Hogyan léphet hatályba egy uniós jogi aktus?
Az uniós jogi aktusok a bennük megjelölt napon lépnek hatályba, ennek hiányában a kihirdetésüket követő 20. napon. Az uniós jogszabályok hivatalos közlönye az Európai Unió Hivatalos Lapja, amely az Unió hivatalos nyelvein jelenik meg.
Milyen formákban jelenhetnek meg az uniós jogi aktusok?
Az uniós jogi aktusok megszokott formái a rendeletek, irányelvek, határozatok, ajánlások és vélemények, amelyek az intézmények által elfogadottak.
Milyen eljárásokat használ az EU a nem jogalkotási aktusok, különösen a végrehajtási aktusok elfogadásához?
A végrehajtási aktusokat a Bizottság hozhatja létre, a komitológia elnevezésű eljárások alapján, amely lehetővé teszi az uniós jogszabályok gyakorlati végrehajtását. Kivételesen a Tanács is alkothat végrehajtási aktusokat, például a kül- és biztonságpolitika területén.
Melyek a csatlakozási szerződések jellemzői az EU jogforrásai között, és milyen eljárások vannak a csatlakozási folyamat során?
A csatlakozási szerződések akkor jönnek létre, amikor egy új tagállam csatlakozik az EU-hoz. A folyamat az EU-Szerződés 49. cikke alapján tartalmazza a kérelmet a Tanácshoz, a Bizottság véleményének kikérését, a tárgyalásokat, a Parlament támogatását és a Tanács egyhangú határozatát.
Milyen szerepet töltenek be a nemzetközi szerződések az EU jogforrási rendjében?
Az EU által kötött nemzetközi szerződések az uniós jogrend részét képezik és elsőbbséget élveznek a másodlagos jogforrásokkal szemben, kötelezők a tagállamokra és az uniós intézményekre. A tagállamok által kötött nemzetközi szerződések alapesetben nem kötelezik az Uniót, kivételt képeznek bizonyos csoportjaik, mint például az emberi jogi egyezmények.
Mik a fő szabályozási technikák az EU jogharmonizációja során?
Az EU jelentős szabályozási technikái közé tartozik a jogegységesítés, jogközelítés, kölcsönös elismerés, valamint a koordinációs- és kiegészítő szabályozás, amelyek célja a tagállamok jogszabályaiban az eltérések csökkentése és az egységes belső piac elősegítése.