17.tétel-mulasztási per Flashcards
Mi a mulasztási per célja az Európai Unió jogszabályai szerint?
A mulasztási per célja, hogy az uniós bíróság jogsértést állapítson meg, ha a nevesített uniós intézmények a szerződéseket megsértve elmulasztanak egy jogi aktus meghozatalát.
Kik fordulhatnak keresettel az Európai Unió Bíróságához mulasztás esetén?
Az Európai Parlament, az Európai Tanács, a Tanács, a Bizottság, az Európai Központi Bank vagy bármely tagállam és az Európai Unió többi intézménye fordulhat keresettel a Bírósághoz, ha előzetesen felkérték a mulasztó szervet vagy hivatalt egy jogi aktus meghozatalára, és az illető két hónapon belül nem foglal állást.
Milyen időkeret áll rendelkezésre a mulasztási per indítására?
A mulasztási pert két hónapon belül lehet indítani a felkérés állást foglalásának elmulasztása után.
Mely esetekben fordulhat közvetlenül panasszal az Bírósághoz valaki mulasztási perben?
Bármely természetes vagy jogi személy panasszal fordulhat a Bírósághoz, ha az Unió valamely szerve, hivatala vagy intézménye elmulasztja a neki címzett jogi aktus meghozatalát, ajánlás vagy vélemény megtételét kivéve.
Mi az elmulasztás definíciója az EUMSz szerint, és milyen jogi következményei lehetnek?
Az EUMSz szerint elmulasztás történik, amikor az uniós intézmények az EUMSz-t megsértve elmulasztják egy jogi aktus meghozatalát, ami lehetőséget biztosít a felperesnek arra, hogy érvényesítsen egy ilyen irányú igényt. Az elmulasztás jogi következménye egy közvetlen peres eljárás indítása lehet.
Mikor kell a felkérést megtenni az uniós intézmények felé, és mi történik, ha nem reagálnak időben?
A felkérést előzetesen kell megtenni az adott uniós intézmény felé, hogy járjon el. Ha az intézmény a felkéréstől számított két hónapon belül nem foglal állást, jogosulttá válik a felperes arra, hogy keresetet indítson.
Milyen kritériumoknak kell megfelelnie egy természetes vagy jogi személynek annak érdekében, hogy mulasztási peres panasszal fordulhasson az Európai Unió Bíróságához?
Egy természetes vagy jogi személy akkor fordulhat panasszal az EU Bíróságához mulasztási per keretében, ha az illetőnek szánt, de elmaradt jogi aktus közvetlenül érinti, és ez az aktus nem ajánlás vagy vélemény.
Mi jellemzi a mulasztást az uniós intézményeknél?
A mulasztás olyan helyzet, amikor az intézmény nem cselekszik, még akkor sem, ha kötelezettsége van rá, beleértve a felperes kérelmére történő állásfoglalás elmaradását.
Mikor indítható megsemmisítési per az uniós intézményekkel szemben?
Megsemmisítési pert minden olyan aktusra lehet indítani, amelyekkel szemben az intézmény mulasztott, és ezen aktusok per tárgyát képezhetik.
Hogyan határozható meg az érintett felperesek köre mulasztási esetén?
Az érintett felperesek köre azokra terjed ki, akiknek a mulasztásra vonatkozóan címzett döntés kellett volna, köszönhetően a közvetlen és személyes érintettségüknek.
Milyen úton orvosolható a mulasztás?
A mulasztás kizárólag mulasztási perben orvosolható, és meg kell különböztetni az érvénytelenségtől.
Milyen feltételek mellett kezdeményezhető a mulasztási per a Bizottság ellen?
Ha a Bizottság nem teljesít egy joghatással járó, kért intézkedést, amely magánfelekre címezhető vagy közvetlenül érinti őket, és emiatt nem ad megfelelően megindokolt választ a fél kezdeményezésére, beadványára vagy panaszára.
Mi a következménye, ha a Bizottság elutasító állásfoglalást hoz?
Az elutasító állásfoglalást nem lehet megsemmisítési perben támadni.
Milyen előfeltételei vannak annak, hogy a Bíróság mulasztási per során megállapíthassa a mulasztás megtörténtét?
A mulasztásnak konkrét kötelezettségen kell alapulnia és e kötelezettség mérlegelése a Bíróság feladata.
Hogyan lehet az intézkedés tartalmát a felperes számára megállapítani egy mulasztási perben?
A felperesnek le kell tudnia vezetni az intézkedés tartalmát a kötelezettségből, mivel az ily módon meghatározott intézkedés megsemmisítési perben támadhatóvá válik.