17. tétel-Az uniós bíráskodás és bírósági eljárások Flashcards
Mik az Európai Unió kiépített jogi keretei?
Európai Unió kiépített jogi keretek között működik, ahol a gazdasági és politikai döntések jogszabályok formájában jelennek meg és értelmezni kell őket. Egységes alkalmazásuk elengedhetetlen és szükség van egy állandó szervezetre a jogviták végleges lezárásához.
Mi tette szükségessé az integrációt az EU-n belül?
Az integrációt a közösségi szintű igazságszolgáltatási rendszer létrehozásának szükségessége tette indokolttá, amely a Európai Közösségek Bírósága létrejöttével és a bíráskodás kétszintűvé válásával kezdődött 1989-ben, majd a Nizzai Szerződés hatálybalépése nyomán 2005-ben háromszintűvé vált.
Hogyan bővült az uniós bírósági szervezet rendszere?
Az uniós bírósági szervezet őket a Nizzai Szerződés hatálybalépése nyomán 2005-ben háromszintűvé vált, kiegészülve a Közszolgálati Törvényszékkel.
Mi a Törvényszék reformja és mikor került elfogadásra?
A Törvényszék reformjáról szóló rendeletet a Tanács 2015. december 3-án fogadta el, amelynek nyomán fokozatosan emelkedni fog a Törvényszék bíráinak száma, valamint egyesülni fog a Közszolgálati Törvényszék és a Törvényszék. A reform 2016-ban kezdődött meg.
Milyen lehetősége van az Uniós bírósági szervezet bővítésére?
Az Uniós bírósági szervezet bővítésének lehetősége fennáll az EUMSz 257. Cikk alapján, ahol az Európai Parlament és a Tanács rendes jogalkotási eljárásban, a Törvényszékhez kapcsolódó különös hatáskörű törvényszékeket hozhatnak létre, amelyek egy-egy ügytípusra szakosodottak.
Hogyan történik a bírák és a főtanácsnokok kinevezése az EU Bíróságra és Törvényszékre?
A bírákat és a főtanácsnokokat a tagállami kormányok közösen nevezik ki, megbízatásuk 6 évre szól és megújítható. Mind a Bíróság, mind a Törvényszék bírái elnököt választanak maguk közül, aki 3 éven át irányítja a testületet, és ennek mandátuma megújítható.
Mik az Európai Unió Bíróságának alapvető feladatai?
Az Európai Unió Bíróságának alapvető feladatai közé tartozik az EU-Szerződés 19. cikke alapján a jog tiszteletben tartásának biztosítása a Szerződések értelmezése és alkalmazása során, az uniós jog hatékony és egységes érvényesülésének biztosítása a tagállamokban és az uniós szerveknél, valamint a magánfeleknek bírói jogvédelmet nyújtani az uniós jog tekintetében.
Mennyi bíró van az Európai Bíróságon és hogyan történik a kinevezésük?
Az Európai Bíróságon a bírák száma megegyezik a tagállamok számával, amely jelenleg 27. A bírók függetlenek, és megfelelnek az országukban a legmagasabb bírói tisztségekbe történő kinevezéshez szükséges feltételeknek, vagy elismert szakértelemmel rendelkező jogtudósok. A tagállamok kormányai közös megegyezéssel nevezik ki őket hat évre.
Mi a főtanácsnokok szerepe az Európai Bíróságon?
A főtanácsnokok nem ítélkező tagjai a Bíróságnak, feladatuk az ítélkező testület munkájának segítése, önálló, független véleményük kifejtésével, amely nem köti a Bíróságot. Azonban gyakran befolyásolja a Bíróság döntését. Ha az ügyben nem merül fel új jogkérdés, a Bíróság az indítvány nélkül is eljárhat.
Mikor jár el a Bíróság tizenöt tagú nagytanácsban?
A Bíróság tizenöt tagú nagytanácsban jár el, ha az ügy bonyolultsága, kivételes jelentősége vagy a különleges körülmények ezt megkívánják, illetve ha az eljárásban résztvevő tagállamok vagy uniós intézmények ezt kérik.
Milyen változásokat hozott a Törvényszék reformja?
A Törvényszék reformja nyomán a Törvényszék bíráinak száma fokozatosan emelkedik, és a Közszolgálati Törvényszék 2016. szeptember 1-én megszűnése után a funkciókat és a bírák egy részét a Törvényszék vette át.
Hogyan van szervezve a Törvényszék ítélkező szervezete?
A Törvényszék ítélkező szervezete lehet egyesbíró, három és öttagú tanács, nagytanács és teljes ülés, amelyekről az előkészítő üléseken döntenek az eljárás szabályzata és az ügy jellege alapján. Az ügyek nagy többségében a háromtagú tanácsban történik az ítélkezés.
Milyen tényezők befolyásolják az ítélkező testületek kialakítását az EU bíróságain?
Az ítélkező testületek kialakítását az ügy jellege, jelentősége, nehézsége, és az eljárás jellege befolyásolja. A választott formáció attól is függően változhat, hogy sürgős döntést igényel-e az ügy vagy sem, és gyakrabban öttagú tanácsban járnak el.
Miért hoztak létre különös hatáskörű törvényszékeket az EU-n belül?
A különös hatáskörű törvényszékeket azért hozták létre, hogy bizonyos területeken specializált bíróságok foglalkozzanak meghatározott ügytípusokkal elsőfokú eljárásokban, ezáltal segítve a joghatósági rendszer hatékonyságát és specializációját.
Mikor kerül eljáráshoz a Törvényszéki Elnök és az Elnökhelyettes?
A Törvényszék elnökét és elnökhelyettesét az intézmény bírái választják meg, és hasonló feladatokkal rendelkeznek, mint a Bíróság hasonló pozíciói. Az elnökhelyettes az elnök kérése vagy akadályoztatása esetén helyettesíti az elnököt.
Milyen eljárások típusait különböztetjük meg az EU-n belül?
Az EU-n belül az eljárásokat típusok szerint kötelezettségszegés megállapítása iránti per, előzetes döntéshozatali eljárás, megsemmisítés iránti per (megsemmisítési per), mulasztási per, kártérítési per, közszolgálati per és egyéb eljárások (pl. európai szellemi tulajdonjogot érintő jogviták, nemzetközi szerződésekkel kapcsolatos vélemények) alapján csoportosíthatjuk.
Hogyan segítik a referensek a bírák és főtanácsnokok munkáját az Európai Bíróságon?
A referensek olyan jogi szakértők, akik segítik a bírák és főtanácsnokok ítélkezési és véleményezési munkáját, valamint az ügy előkészítését és dokumentálását.
Mi a szerepe a különös hatáskörű törvényszékeknek az EU-ban?
A különös hatáskörű törvényszékek arra hivatottak, hogy egy adott területen kijelölt ügytípusokban az elsőfokú ítélkezést végezzék. Ezek a törvényszékek speciális hatáskörökkel rendelkeznek és azok határozatai ellen csak bizonyos esetekben lehet fellebbezni a Törvényszékhez.
Hogyan szerveződik a Törvényszék ítélkező testületei?
A Törvényszéki ítélkező testületek lehetnek egyesbírók, háromtagú vagy öttagú tanácsok, nagytanács és teljes ülés. Az, hogy melyik formációban jár el, az ügy jellegétől és komplexitásától függ. Döntés előkészítő üléseken születik meg.
Hogyan folyik az írásbeli szak az EU bíróságain?
Az írásbeli szak a keresetlevél benyújtásával kezdődik, amit a bíróság hivatala vesz nyilvántartásba. Az írásbeli eljárási lépések közé tartozik az ellenkérelmek és a válaszok benyújtása, a vélemények és intézkedések kialakítása, valamint az ügy előadó bírára való szignálása és a tárgyalás időpontjának kiírása.