17. tétel-kötelezettségi eljárás Flashcards
Mi a kötelezettségszegési eljárás tárgya az uniós jogban?
A kötelezettségszegési eljárás tárgya a tagállamok felelőssége az uniós jog megsértése miatt.
Kiket terhel elsősorban az uniós kötelezettségek teljesítése egy tagállamon belül?
A teljesítés elsősorban a tagállamok kormányát, a közigazgatást és a végrehajtó hatalmat terheli.
Kit terhelnek a kötelezettségek, ha egy tagállam kötelezettségszegést követ el?
Ilyenkor nem csak a kormányt és az alárendelt szerveket terhelik a kötelezettségek, hanem a tagállam minden szervét, függetlenül attól, hogy alkotmányosan függetlenek-e a végrehajtó hatalomtól.
Milyen elvet tükröz a tagállamok nem mentesülése a közösségi jog megsértéséért?
Az állami egység elvét tükrözi, amely szerint nem hivatkozhatnak a nemzeti jogrendszeren belüli hatáskör- és feladatmegosztásra.
Milyen típusú jogsértéseket ismer a kötelezettségszegési eljárás?
Az eljárás ismeri a jogszabály módosításának elmulasztását, az uniós joggal ellentétes jogszabály elfogadását, irányelv át nem ültetését, közigazgatási határozatot és intézkedést, bíróságok ellentétes ítélkezési gyakorlatát, valamint a jogsértő magatartás tűrését.
Milyen szerepet tölt be a Bizottság a kötelezettségszegési eljárás során?
A Bizottság feladata az uniós jog betartásának kikényszerítése, az eljárásért felelős, és bírósághoz fordulhat, ha egy tagállam nem tesz eleget az uniós kötelezettségeknek.
Mit tesz a Bizottság, ha egy tagállam nem teljesíti a Bíróság ítéletében foglaltakat?
Ha egy tagállam nem hajtja végre a Bíróság ítéletét, a Bizottság ismét bírósághoz fordulhat, és kérheti átalányösszeg vagy kényszerítő bírság kiszabását az államra.
Mit követelhet meg a Bíróság, ha megállapítja a kötelezettségszegést?
A Bíróság megállapítási ítéletet hoz, és elutasíthatja a keresetet vagy megállapíthatja a jogsértést, valamint kötelezheti a feleket a költségek viselésére.
Mi a kötelezettségszegési eljárás célja az EUMSZ 258. Cikk alapján?
Az EUMSZ 258. Cikk értelmében az eljárás célja, hogy amennyiben egy tagállam nem teljesíti a Szerződésekből eredő kötelezettségeit, a Bizottság lépéseket tehet a jogsértés megállapítása és a kötelezettségek teljesítésének biztosítása érdekében.
Mi a Bizottság eljárása, ha egy tagállam esetlegesen megsérti az EU jogot, az EUMSZ 259. Cikk alapján?
Ha egy tagállam megsérti az EU jogot, a Bizottságnak először indokolással ellátott véleményt kell kiadnia, miután az érintett államnak lehetőséget biztosított észrevételei megtételére. Amennyiben a tagállam nem tesz eleget a véleményben foglaltaknak, a Bizottság fordulhat az Európai Unió Bíróságához.
Mi a tagállamok általi kötelezettségszegés fő típusai, amelyeket az EUMSZ 260. Cikk ír le?
Az EUMSZ 260. Cikk leírja, hogy amennyiben az Európai Unió Bírósága kötelezettségszegést állapít meg, az adott tagállam köteles meghozni a szükséges intézkedéseket az ítélet teljesítéséhez. Ha a tagállam nem hajtja végre az ítéletben foglaltakat, a Bizottság ismételten fordulhat a Bírósághoz, és kérheti pénzbírság kiszabását.
Mik a következmények és a következő lépések, ha egy tagállam nem tesz eleget az Európai Unió Bírósága ítéletének?
Amennyiben egy tagállam nem hajt végre egy ítéletet, a Bizottság ellenőrizheti az intézkedések megtörténtét, és amennyiben szükséges, újabb eljárást indíthatnak a Bíróság előtt, amely kényszerítő bírság vagy átalányösszeg megfizetésére kötelezheti az államot.
Hogyan történik a kölcsönös kötelezettségszegésről szóló perindítás a tagállamok között?
Ha egy tagállam úgy véli, hogy egy másik tagállam nem teljesíti a Szerződésekből eredő kötelezettségeit, először a Bizottság elé kell terjesztenie a kérdést. A Bizottság kontradiktórius eljárás keretében adjon indokolással ellátott véleményt, mielőtt az ügy az Európai Unió Bíróságához kerülne.
Mi az a “kötelezettségszegési eljárás” az EU jogrendszere szerint?
A kötelezettségszegési eljárás egy jogi folyamat, amelyet az Európai Bizottság vagy egy másik tagállam kezdeményezhet, amennyiben úgy vélik, hogy egy tagállam nem teljesítette a Szerződésekből eredő kötelezettségeit.
Hogyan reagál az Európai Bizottság, ha egy tagállam esetleg nem tesz eleget az uniós jogi követelményeknek?
Az Európai Bizottság először egy indokolással ellátott véleményben fogalmazza meg a tagállam által elkövetett szerződésszegés részleteit, majd ha a tagállam nem reagál kellőképpen, az Európai Unió Bírósága elé vitteti az ügyet.
Milyen állami szinteken jelentkezhet a kötelezettségszegés az uniós jogban?
A kötelezettségszegés minden tagállami szinten jelentkezhet, beleértve a kormányokat, a közigazgatási szerveket, és akár az alkotmányosan független szerveket is.
Melyek a leggyakoribb típusai a tagállamok általi kötelezettségszegésnek?
Gyakori típusok közé tartozik a jogszabályok módosításának elmulasztása, uniós joggal ellentétes tartalmú jogszabályok elfogadása, irányelvek nem megfelelő végrehajtása, közigazgatási intézkedések és bírósági döntések, valamint a jogsértő magatartások tűrése.
Mit jelent az “állami egység elve” az EU jogában?
Az állami egység elve azt jelenti, hogy egy tagállam nem mentesülhet a kötelezettségszegési felelősség alól a belső jogi hatáskör- és feladatmegosztásra hivatkozva.
Mi történik, ha egy tagállam nem teljesíti a Bíróság ítéletét a kötelezettségszegési eljárás során?
Amennyiben a tagállam nem cselekszik az ítélet szerint, a Bizottság újra beperelheti az államot, és kényszerítő bírságok vagy átalányösszegek megfizetésére szólíthatja fel azt.
Mikor köteles egy kötelezettségszegést kezdeményező tagállam a Bizottsághoz fordulni az EUMSZ értelmében?
Egy tagállamnak akkor kell a Bizottsághoz fordulnia, ha egy másik tagállam ellen szeretne pert indítani a Szerződésekből eredő kötelezettségek megsértése miatt. A Bizottság véleménye után, amennyiben rendelkezésre áll, vagy három hónapig válasz nem érkezik, a tagállam a Bírósághoz fordulhat.