5B Formy A Způsoby Omezení LPS V ČR Flashcards
Rozdělení práv dle možnosti jejich omezení
1 NEKVALIFIKOVANÁ ‘nelze omezit, resp není to stanoveno (takže omezení jen jiným ZPaS)
2 KVALIFIKOVANÁ
- s podmíněno výhradou zákona(omezení z vymezených důvodů čl.12/2 “domovní prohlídka je přípustná jen pro účely Tř, a to na příkaz soudce)
- s prostou výhradu zákona(omezení zákonem bez vymezených důvodů čl. 13)
3 zákonem NEGATIVNě vymezitelná práva = vymezuje se. To co se do rozsahu práva nespadá čl. 9 “na co nevztahuje zákaz nucených prací”
X zákonem POZITIVNĚ vymezitelná práva = vymezují i obsah daného práva čl. 28-31
Typický příklad kolize střet svobody projevu a ochrany dobré pověsti ( příklad Rejžek VŠ. Vondráčková) - lze sice zakázat nepravdivé tvrzení, ne však hodnotové soudy a osoby veřejně činné musí akceptovat větší míru kritiky než jiní občané.
Jsou základní práva a svobody omezitelná ?
Ano
X vyjímky: zákaz mučení, nelidkého a ponižujícímu zacházení, zákaz otroctví, způsobilost k právům), ale:
- čl. 4/2: Meze ZPaS mohou být za podmínek stanovených listinou upraveny pouze zákonem
- čl. 4/4: při používání ustanovení o mezích ZPaS musí být šetření jejich podstaty a smyslu.
- čl.4/1: Povinnosti mohou být ukládány toliko na základě zákona a v jeho mezích a jen při zachování ZPaS= tj.zákona může někoho zmocnit x oproti tomu omezit ZPaS pouze zákonem, tj. Není tam prostor pro zmocnění!
Možné způsoby omezení:
- přímo v LZPS je uvedeno, jak lze omezit: právo na život = porušením není, jestliže byl někdo zbaven života za okolností vylučující protiprávnost čl. 6/4, vlastnické právo=jeho výkon nesmí poškozovat lidské zdraví, přírodu čl.11/3, pětidenní se nesmí vyzývat k porušování ZPaS zarušených listinou čl. 18/3
- zákonem za splnění podmínek LZPS: způsob provedení domovní prohlídky stanoví zákon čl.12/2, svobodu projevu lze omezit zákonem, jde-libo. Čl 17/4 v případě kolize s jiným základním právem = poměřování pomocí principu proporcionality
TEST PROPORCIONALITY
3 hlediska:
1) Kritérium vhodnosti = je omezení práva způsobilé dosáhnout legitimního cíle?
2) Kritérium potřebnosti = nejsou nějaké jiné cesty k dosažení tohoto cíle, které by méně zasahovaly do základního práva?
3) Kritérium přiměřenosti = poměřování, zda negativa omezení nepřeváží nad pozitivum ? Újma na ZP nesmí být nepřiměřená ve vztahu k zamýšlenému cíli.
—> Obecně platí, že pokud zasahovat do ZP, tak co v nejmenší možné míře.
TEST RACIONALITY
Test rozumnosti pro oblast hospodářských, sociálních a kulturních práv
4 kroky vedoucí k závěru o ústavnosti či neústavnosti zákona, jenž provádí ústavně garantovaná sociální práva:
- vymezení smyslu a podstaty sociálního práva = esenciální obsah ( jádro)
- zhodnocení, zda se zákon nedotýká samotné existence sociální práva
- posouzení, zda zákoná úprava sleduje legitimní cíl, tj. Jestli není svévolným zásadním snížením celkového standardu základní práva
- zvážení, zda je to racionální (rozumné), nikoliv nutně nejlepší, nejvhodnější, nejúčelnější
Nálezy
Nálezy ÚS ohledně zdravotních nadstandartů: pokud mají stejný terapeutických účinek, je to OK (př. Lehká sádra vs. Normální sádra). Ale přímo.v zákoně musí být uvedena informace o tom, které léčebné prostředky jsou těmi nadstandardními x nelze mít v zákoně jen základní pravidlo a konkrétní úpravu až ve vyhlášce.
Nálezy ÚS jezy na Labi: porušení dělby moci, ZM neurčuje, co konkrétně je veřejný zájem, to je na soudech či příslušném SO + nedodržení obecnosti právního předpisu
Jak jsou ústavně zakotvená práva a svobody omezitelné
1) Listinou
Právo na život - porušením není jednání, které není podle zákona tretsné (krajní nouze, oprávněné použití zbraně, nutná obrana + MS - obrana proti nezákonnému násilí
Omezení osobní svobody - stíhání/zatčení/zadržení/vazba(podezřelý, obviněný z tč - odůvodněný příkaz soudce)
vlastnictví - vlastnictví nezmíní být zneužití na újmu druhých
petice - nesmí vyzývat k porušování ZPa , zasahovat do nezávislosti soudů
2) Zákonem za podmínek listiny
čl 4/4 meze upraveny poté zákonem + čl. 4/4 musí být šetření jejich postavy a smyslu
Čl. 11 - výkon vlastnického prýva nesmí poškozovat lidské zdraví, přírodu žp nad míru stanovenou zákonem, vyvlastění a nucené omezení vlastnického práva jen ve veřejném zájmu na základě zákona a za náhradu.
Daně a poplatky lze ukládat jen základě zákona
Zákaz porušit listovní tajemství s vyjímkou případů, které stanoví zákon
Nedotknutelnosti obydlí, svoboda pohybu a pobytu, svoboda projevovat náboženství, svoboda projevu, shromažďovací právo, sdružovací právo, volební právo, činnost odborů/sdružení na ochranu hospodářských zájmu: lze zákonem omezit, jde - li o
1) opatření v demokratické společnosti nezbytná
2) ochrana práv a svobod druhých
3) ochrana veřjné bezpečnosti a pořádku (v 17 není pořádek)
4) ochrana zdraví (ne:20,27)
5) života (12)/ přírody (14)/mravnosti (16,17,19)/majetku (19)/ předcházení Tč (20)
- Omezení některé kategorie zaměstnanců
čl. 44- zákon může omezit:
1. Soudce a prokuráty (podnikání a jináá hospodářská činnost)
2. Příslušníky bezpečnostních sborů a ozbrojených sil - x petiční právo, shromažďovací, odbory, souvisí.li s výkonem služby
3. Osoby v povolání nezbytného pro ochranu života a zdraví, zamětnanci státní/samosprávy v urč. Funkcích - omezení práva na stávku
Čl.27/4 nepřiznává prvním dvěma skupinám právo na stávku vůbec
- Při kolizí s jiným základním právem nebo svobodu
- test proporcionality
- test racionality
Mimořádné stavy
- za nouzového stavu/ stavu ohrožení státu lze omezit: práv na nedotknutelnosti osoby a obydlí, vlastnické a užívací práv o (přiměřenou náhradu), svobodu pohybu a pobytu: shromažďovací svobodu: právo provozovat podnikatelskou činnost: právo na stávku (stav ohrožení+ omezemí vstupu na území ČR, povinnost hlásit místo pobytu, omezení držení a nošení zbraní)
- při nouzovém stavu může vláda nařídit: evakuaci, zákaz vstupu, pobytu a pohybu, pracovní povinnosti, odstranění /provedení stavby, opatření k ochraně hranic, přednostní zásobování dětsých a zdravotních zařízení.
Povinnost
V LZPS moc nejsou: vychází z liberálního principu (stát nezasahuje pokud nemusí): pokud už jsou - musí být stanoveny na základě zákona a v jeho mezích čl. 4 / 1 -> mohou být ukládány podzákonnými předpisy i individuálními akty (základ povinnosti ale musí mmít v zákoně)
Povinná školní docházka - školský zákon Vlastnictí zavazuje - čl. 11/3 Branná povinnost - plyne z čl. 9/2b + už o bezpečnosti ČR +branný zákonem podílet se na obraně vlasti Pracovní povinnost + výpomoc - plyne z čl 92c + krizový zákon, v době krizové situace. ( je neěco podobného v pandemickém zákoně ? )