4B Základní Práva A Svobody - Pojem, Prameny A Funkce, Subjekty Flashcards
Horizontální účinek ZP a S
Horizontální účinek je mezi jednotlivci navzájem.
ÚS dovodil, že nemají přímý horizontální účinek ( tj. Nelze je na vztahy mezi jednotlivci aplikovat přímo, bezprostředně) ale mají nepřímý horizontální účinek.
Pokud se obrátím na soud, musí při své aplikační praxi respektovat má práva a svobody, jinak by došlo k vertikálnímu porušení – tím dochází k nepřijmé aplikaci na horizontální vztahy.
= ZP a S jako prostředek k interpretaci práva – prozařují celým právním řádem. Mají přirozenoprávní charakter – náleží každému z podstaty lidskosti, od narození do smrti, existují nezávisle na státě, ten jen garantuje.
Stát má především povinnost zdržet se zásahů do ZP.
Vertikální účinek
Stát garantuje jednotlivci práva a ten se jich může na státu domáhat.
Vztah je jednotlivec stát, mají povahu subjektivních veřejných práv.
To vychází z možnosti přímé aplikovatelnosti základních práv.
Některá práva lze ale uplatnit jen prostřednictvím jednoduchého práva –> Článek 41 stanoví, kterých práv se lze domáhat pouze v mezích zákonů, které tato ustanovení provádějí.
Je to například právo na svobodnou volbu povolání a přípravu k němu, jakož i právo podnikat a provozovat jinou hospodářskou činnost.
Dále právo na stávku je zaručeno za podmínek stanovených zákonem toto nepřísluší soudcům prokurátorům příslušníkům ozbrojených sil a příslušníků bezpečnostních sborů.
Dále práva článcích 28 – 31 to jsou například zaměstnanci mají právo na spravedlivou odměnu za práci a na uspokojivé pracovní podmínky podrobnosti stanoví zákon. Zvýšená ochrana mladistvých 8 ZP a právu na zvláštní pracovní podmínky. Dále právo na zvláštní ochranu v pracovních vztazích a na pomoc při přípravě povolání pro mladistvé a osoby zdravotně postižené a dále právo na přiměřené hmotné zabezpečení ve stáří a při nezpůsobilosti k práci jakož i při ztrátě živitele a právo na nezbytnou pomoc pro zajištění základních životných podmínek pro osoby v hmotné nouzi a dále právo na ochranu zdraví na základě veřejného zdravotního pojištění a také právo na bezplatné zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek které stanoví zákon. Dále je článek 32 odst. 1 a 3 který říká rodičovství a rodina jsou pod ochranou zákona zvláštní ochrana dětí a mladistvých je zaručena. A péče o děti a jejich výchova je právem rodičů děti mají právo na rodičovskou výchovu a péči. Práva rodičů mohou být omezena a nezletilá děti mohou být od rodičů odloučení proti jen rozhodnutím soudu na základě zákona.
A dále články 33 a 35 listiny článek 33 říká, že každý má právo na vzdělání. Školní docházka je povinná podobu, kterou stanoví zákon. Občané mají právo na bezplatné vzdělání na základní a střední škola podle schopností a možností společnosti též na vysokých školách. Zřizovat jiné školy než státní vyučovat na nich lze jen za podmínek stanovených zákonem. Na takový školách se může vzdělání poskytovat za úplatu. Zákon stanoví zákon v podmínek mají občané při studií právo na pomoc státu.
Dále čl. 35 Každý má právo na příznivé životní prostředí (FO). Každý má právo na včasné a úplné informace o stavu životního prostředí a přírodních zdrojů ( i PO). 3. Při výkonu svých práv nikdo nesmí ohrožovat ani poškozovat životní prostředí přírodní zdroje druhá bohatství přírody a kulturní památky nad míru stanovenou zákonem.
Funkce ZP a S
- Omezení státní moci.
- Nárok na přispění ze strany státu.
- Zajištění účasti na těch cena správě veřejných záležitostí.
- Vytvoření záruku vlastní realizaci základních práv a svobod.
Vymezují:
Autonomní prostor jednotlivce – znak liberálního státu.
Možnost podílet se na správě veřejných věcí – znak demokratického státu.
Povinnost poskytovat jednotlivci nějaká plnění – znak sociálního státu.
Členění ZLP a S
A. Dle historického a filozofického vývoje:
- Tradiční liberální svobody jsou: důstojnost, rovnost svoboda. - Politická občanská práva. - Hospodářská, sociální a kulturní.
B. Dle generací:
1. Individuální práva – na život, osobní svobodu, vlastnické (až od 18. století). 2. . Politická – volební, na stávku (od 19. století. ) 3. Sociální, hospodářská kulturní od 20. a od dvacátých a třicátých let 20. století. 4. Právo na příznivé životní prostředí a ochrana před zneužitím informací ( od 70. let.) 5. Moderní lidská práva – spojená s biomedicínu, informatikou etikou v medicíně a podobně.
C. Dělení dle listiny základních práv a svobod
- Základní lidská práva a svobody. - Politická práva. - Práva národnostních, etnických a jiných menšin. - Hospodářská, národní kulturní. Právo na soudní a jinou ochranu.
Další členění
Individuální X kolektivní vymezena skupina(národnostní menšiny, odborová organizace, náboženská sdružení.)
Hmotněprávní (právo vlastnit majetek,) X procesní (práva zadržené osoby, právo na soudní ochranu)
Omezitelná (domovní svoboda) X neomezitelná (zákaz mučení) X realizovatelná pouze v mezích prováděcí zákon právo na příznivé životní prostředí.
Pozitivní status člověk má právo na určité plnění / stát je povinen zprávu zaručit
Negativní status svoboda – stát se zdržuje konání – tradiční vymezení, dnes se vše přelívala do pozitivních u negativních je také pozitivní složka –zajistit možnost uplatnění.
Subjekty Práv a svobod v Listině
Subjekt práva = nositel práv a povinností, adresát právních norem - FO/PO
LZSP rozlišuje kategorii práv:
- Všichni lidé
přirozenoprávní povaha vlastní každém člověku (jen proto že je člověk) označení jako “lidé, každý, nikdo.”
Čl.1 lidé jsou svobodní a rovní v důstojnosti a právech. Čl.2 odst. 3 Každý může činit co není zákonem zakázáno a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá ( legální licence).
Čl. 3 odst. 1 zákona právo se zaručují všem bez rozdílu pohlaví rasy… Čl. 3 odst. 2 Každý má právo rozhodovat o své národnosti čl.3 odst. 3 Nikomu nesmí být způsobena újma na právech pro uplatňování základních práv a svobod.
Čl. 5 Každý je způsobily mít práva.
Čl. 6 Každý má právo na život stavidla nikdo nesmí být
Občané
příslušnost ke státní, obsahuje PaP - některé věci jen ve vlastnictví občanů, právo na svobodný vstup na území státu, zakládání politických stran, jen občasné mají právo podílet se na správě- volební právo: přístup k volebním funkcím: právo na odpor: práva menšin, sociální práva(hmotné zabezpečení, bezplatná zdravotní péče, bezplatné vzdělání, pomoc řízení studiu. povinnost státu = poskytovat občanům ochranu Když LZPS mluví o občanech myslí i občany čsfr, nebo každého, pokud jde o práva bez ohledu na občanství. čl. 11 (2), 14/4, 20/2, 23,25,26/3, 30/1, 33/1 a 4. Některé skupiny osob (občanů) Občané tvoří danou menšinu/ menšina jako celek (=kolektivní práva) Listina zakazuje diskriminace, snaží se vyrovnat nerovnost čl. 25 národnostní / etnické menšiny (občani): čl.29 ženy, mladiství a zdravotně postižení (zvláštní pracovní podmínky, zvýšená ochrana zdraví, mladistvý a postižení navíc pomoc s přípravou povolání po zvláštní uvedena v pracovních vztazích,) článek. 32 žena v těhotenství, rodiče, děti P. Na rodičů skou výchovu / péči, stejná práva nemanželských je manželských: mohou být odloučený jen soudním rozhodnutím. Další skupiny – čl. 8, 40 obviněný, podezřelý čl. 28 zaměstnanci. Cizinci - jen cizinci (azyl) čl.42 - cizinci požívají LP a ZS zaručených Listinou, pokud nejsou přiznání výslovně občanům čl. 14(5) může být vyhoštěn: čl. 26/4 - práce, čl.43 právo azylu <— za uplatňování politických práv a svobod PO/sdružení FO = kolektivní práva Církve - čl.16(2) spravují své záležitosti nezávisle na státních orgánech: Odluka státu a církve i při výkonu kolektvních práv musí být rovnost mezi poživatelů (spolky, církvemi..) Odbory - čl. 27/2 vznikají nezávisle na státu ( ne příslušníci bezpečnostních sborů a ozbrojených sil) Politické strany - čl. 20/4 - pol. Strany a hnutí, i jiná sdružení jsou odděleny od státu ÚS: stát je ochoten poskytovat ochranu i PO, pokud jde o základní práva a svobody (mohou podávat ústavní stížnosti i PO) Z. O ÚS - § 72/1/a - úst. Stížnost je oprávněna podat FO i PO - pokud může tvrdit porušení práva, tak ho musí i mít, ovšem jen ta práv, jejichž povaha odpovídá povaze PO. Pro všechny subjekty FO i PO - Vlastnické právo: procesní pravidla (rovnost stran při procesu): PO můžou podávat ústavní stížnosti… - Právo na životní prostředí - jen FO (biologický organizmus, který mlžení být poškozen negativním žp) Někteří - např. Právo na stávku nemají všechny subjekty - lze omezit právo na podnikání (např. Soudcům a prokurátorům právo na podnikání) Stát - může být subjektem práv a svobod, když nevystupuje ve vrchnostenském postavení. Např. Jako vlastník majetku (může podávat i ústavní stížnost - např. Ústavní stížnost ohledně platů soudců -> stát jako zaměstnavatel (protiargumenty - stát je garantem, nemlže být tedy subjektem - ano, ale jen pokud je ve vrchnostenském postavení) Nález Pl. ÚS 21/14