10 Politické Strany V Právním Řádu Čr Flashcards
Definuj politickou stranu
Politická strana je politická organizace, která nominuje kandidáty do veřejných úřadu pod vlastní jménem, prosazuje určitou ideology, nebo je vytvořená za účelem řešení nějakého problému.
Politická strana je charakterizována: snahou o získání politické moci ve volbách, dobrovolnou, otevřenou a trvalou organizací a společnými zájmy svých členů – resp. alespoň jedním společným zájmem.
Obecně je to zvláštní projev sdružovacího práva, které je zaručeno pouze občanům. Listina základních práv a svobod rozlišuje strany a hnutí – historické pojetí – v platném právu nejsou značné rozdíly.
Právo sdružovat se v politických stranách přísluší jen státním občanům, narozdíl od obecného zdržovací ho práva.
Rozdíly oproti občanským sdružením: strany kandidují usilují o moc, mobilizují voliče, mají politický program.
Účel: aktivní účasti na politickém životě, na vytváření zákonodárných sboru a orgánu samosprávy. Získávají finanční prostředky od státu – stálý příspěvek na činnost + mandát / jednorázový příspěvek na volební náklady. Zákon stanovuje, co může být příjmem strany: kontrola ze strany státu – předkládají finanční zprávu poslanecké sněmovně.
Členem strany nemůže být osoba mladší 18 let! Občan může být členem jenom jedné politické strany! Ale chybí sankce.
Právní úprava politických stran
Listina základních práv a svobod čl. 20, čl. 22: ústava čl. 5, čl. 6.listina základních práv a svobod + čl. 21 volby.
Čl. 5 ústavy: politický systém je založen na svobodném a dobrovolné vzniku a volné soutěži politických stran respektující základní demokratické principy a odmítajících násilí jako prostředek prosazování svých na zájmu.
Čl. 6 ústavy politická rozhodnutí o tvé vychází z vůle většiny vyjádřené souborem hlasování. Rozhodování většiny dbá ochrana menšin.
Čl. 20 listiny odst. 2 občané mají právo zakládat než politické strany a hnutí a sdružovat se v nich.
čl. 20 listiny odst. 4 politické strany a hnutí, jakož i jiná sdružení jsou udělaný od státu
čl. 21 listiny občané mají právo podílet se na správě veřejných věcí přímo nebo svobodnou volbu svých zástupců odst. 2 volby se musí konat ve lhůtách nepřesahujících pravidelné na volební období stanovena zákonem. Odst. 3. Volební právo je všeobecné a rovné a vykonává si tajným hlasováním. Podmínky výkonu volebního práva stanoví zákon. Odst. 4. Občané mají za rovných podmínek přístup k voleným funkcím.
Čl. 22 listiny zákonodárná úprava všech politických práv a svobod a její výklad a používání musí umožňovat a ochraňovat svobodnou soutěž politických sil v demokratické společnosti.
Zákon o zdržování v politických stranách a politických hnutí 424 / 1991 Sb. + volební zákony.
Zákon o sdružování v politických stranách a hnutích
Jen občané fyzické osoby 18 +, ne neslučitelnost mají právo se sdružovat v politických stranách a politických hnutích.
Slouží k účasti na politickém životě společnosti, zejména vytvářením zákonodárné moci a orgánu vyšších územních samosprávných celků a orgánu místní samosprávy.
K výkonu není potřeba povolení států – ale strany podléhají registraci u ministerstva vnitra jsou právnickými osobami.
Stát může zasahovat jen na základě zákona a v jeho mezích.
Dále upravuje vznik politických stran, jejích zánik, hospodaření.
Omezení
Stát může zasahovat jen na základě zákona a v jeho mezích.
Stát může zakázat vznik nebo činnost politické strany, která porušuje ústavu a zákony, má nedemokratické stanovy / orgány, směřuje k uzurpaci moci, potlačení rovnoprávnosti, práv a svobod občanů, ohrožuje mravnost nebo veřejný pořádek.
Další omezení: jsou odděleny od státu, nesmí vykonávat funkci státních orgánů ani nahrazovat: nesmí ukládat povinnosti(vyjma svým členům) , nesmí mít ozbrojené složky, organizovaný zásadně na územní principu (ne například na pracovištích).
Vznik politické strany
Návrh na registraci se podává u ministerstva vnitra.
Minimálně 3členný přípravný výbor (jméno / příjmení / narození / adresa) + petice 1000 občanů + stanovy (název, zkrátka, sídlo, program práva a povinnosti členů, orgány, způsob jednání, a zásady hospodaření, způsob vybírání členských příspěvků, pravidla pro vypořádání při likvidaci).
Registrace u ministerstva vnitra České republiky – ministerstvo vnitra do 15 dnů provede registraci, pokud není důvod zákazu vzniku nebo nejsou nedostatky návrhu.
Nedostatky: do 5 dnů vyrozumí jinak po 10 dnů fikce neexistence nedostatků – do 15 dnů žaloba na určení že registrace nemá nedostatky ke krajskému soudu.
Odmítnutí: Pokud do 30 dnů není rozhodnuto o odmítnutí, vzniká strana automaticky: rozhodnutí o odmítnutí registrace – do 30 dnů opravny prostředek k nejvyšší mu správnímu soudu (antoš: v zákoně je sice napsán ale dle přechodných ustanovení s přes přešlo na ně cz– nepřímá novelizace).
Rejstřík stran a hnutí charakter veřejného seznamu. Po registraci musí do 6 měsíců zvolit orgány jinak možné pozastavit činnost.

Zánik politické strany
Dnem, kdy ministerstvo provede výmaz z rejstříku.
Důvody pro zrušení:
- vlastním rozhodnutím dobrovolné rozpuštění / sloučení s jinou stranou / přeměnou na spolek. - Rozhodnutím soudu o rozpuštění strany (NSS)
Lze i pozastavit činnost – maximálně na jeden rok, pouze činnosti k odstranění závadného stavu, pak rozpuštění.
Návrh na rozpuštění nebo pozastavení činnosti podává vláda – pokud nepodá do 30 dnů od doručení podnětů, může návrh podat prezident (ne před a po volbách) – rozhoduje Nejvyšší správní soud.
Hospodaření stran
Strany odpovídají celým svým majetkem.
Zákaz vlastním jménem podnikat – založit obchodní společnost jen za taxativní mi účely například vydavatelství, publikační a propagační činnost.
Taxativní vymezení legálních příjmu: příspěvek ze státního rozpočtu ČR na úhradu volebních nákladů, příspěvek ze státního rozpočtu ČR na činnost strany a hnutí( dále jen příspěvek na činnost), členské příspěvky dary, dědictví a bezúplatná plnění, příjmy z nájmu, paktu a zcizení movitého a nemovitého majetku, úroky z vkladů, příjmy vznikající z účasti na podnikání jiných právnických osob podle odstavce 3, příjmy z pořádání tombol byl, kulturních, společenských, sportovních, rekreačních, vzdělávací a politických akcí).
Dohled provádí úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (předním je řešil specifický výbor poslanecké sněmovny)
má za úkol kontrolovat hospodaření stran a do 31.5. sdělí ministerstvu financí, zda od strany obdržel finanční zprávu za předchozí rok a zda je úplná.
Kontroluje financování volebních kampaní.
Projednává přestupky a ukládá správný tresty.
Kontrole financování kampaních dle volebních zákonů..

Státní financování stran
Pro stálý příspěvek na nutné přikročit 3% ve volbách do PS
- za 3% 6 000 000 Kč, + za každou 0,1% 200 000 Kč – maximálně do 5% = 10 000 000. - Nárok na příspěvek za mandát: za poslance a senátora 900 000 Kč / za krajského pražského zastupitele: 250 000. - Jednorázový příspěvek na volební náklady: do PS > 1,5% – 100 Kč za hlas: EP > 1% – 30 Kč za hlas.
Omezení práva na sdružování v politických stranách pro některé subjekty
Právo je omezitelné dle čl. 44 – soudcům, prokurátorům může omezit právo na podnikání opravna zakládání a sdružování se v politických stranách – soudce ale může být členem politické strany. Ústavní soudce ale ne!
Soudce nemůže být v politické straně i když to není přímo v zákoně, dovozuje se možnost ohrožení nezávislosti atd., ale lze argumentovat i proti tím, že když není přímo v zákoně, tak indubio pro libertate– může být členem politické strany.
Ústavní soud rozhoduje jen opravném prostředku čl. 87 odst. 1 písm. J ústavy, například o rozpuštění strany: může argumentovat jen porušení zákona – v tomto případě je ústavní soud orgánem ochrany zákonnosti!
Nálezy NSS
Rozhodnutí NSS rozpuštění DS I (Zamítnuto)
Návrh vlády na rozpuštění DS zamítnuto.
Vláda neunesl důkazní břemeno-
TEST PRO ZRUŠENÍ STRANY
1) Chování strany je protiprávní.
2) Je to je to straně přičitatelné.
3) Představuje bezprostřední hrozbu pro demokratický stát.
4) Zamyšlení zásah je přiměřený sledovanému cíli – proporcionalita.
Vláda měla konkrétní poznatky o činnosti neslučitelné s § 4 předložit soudu.
Vzhledem k rozhodnutí o skutkovém stavu vázaného na současnost – je možné rozhodovat znova.
Rozhodnutí NSS - Rozpuštění DS II
Návrh vlády na zrušení DS - VYHOVĚNO
Program DS a projevy představitelů směřovaly k vyvolání rasové/etnické a sociální nesnášenlivosti -> směřovala k potlačení rovnoprávnosti občanů (na základě národnostního klíče a sexuální orientace)
Programová podobnost a symbolika německého nacionálního socialismu -> totalitní ideologie.
NSS rovnou stranu rozpustilo, pozastavení by nemělo význam.
Nálezy US
PL ús 13/10 DS
Návrh DS na zrušení rozhidnutí o jejím rozpuštění - ZAMÍTNUTO
DS označila rozpuštění za násilné vynucování korektnosti + řízení vykazovali znaky čarodějnického procesu se snahou hříšníky upálit - proces označila za typicky ordálové řízení. Dále poukazuje na překážku rei iudicati.
O rei iudicate nejde, když vláda neunesl důkazní břemeno
PL ús 26/94 (financování politických stran a role NKú - VYHOVĚNO
Na skupinu poslanců na zrušení ustanovení novely zákona a politických stranách a zákona o NKÚ. Novela zakazovala jakoukoli podnikatelskou činnost + rozříz rozšíření působnosti NKÚ pokud by nebyly správně údaje ve finanční správě – důvod pro rozpuštění. US: státní finanční podpora nesmí překročit určitou míru – aby neměl stát nástroje k manipulaci – ale jen co příspěvek jednou přidělen – je majetkem stran – NKÚ do toho nemá co mluvit. Závady ve výroční správě jsou těžko nedostatky porušující principy čl. 5 a 9 ústavy.
Pl ús 10/03 (ústavnost 3% hranice při volbách do PS pro výplatu stálého příspěvku)
Návrh SNK (sdružení nezávislých kandidátů) na zrušení ustanovení zákona a politických stranách – ZAMÍTNUTO. Napadali skutečnost, že stálý příspěvek jen za volby do Pa – jen jedny volby nereflektují skutečný stav. US: 3% jsou OK, protože je to nižší než klauzule tam musí být vyšší kvůli roztříštěnosti. + Volby do PS jsou nejzásadnější – kvůli vyššímu významu PS nad senátem – volby tedy fakticky zrcadlí reálné postavení strany v ústavním systému!