PRAVO INDUSTRIJSKE LASTNINE IN AVTORSKO PRAVO Flashcards
Kako na splošno delimo pravo intelektualne lastnine?
Pravo intelektualne lastnine v splošnem delimo na:
- pravo intelektualne lastnine in
- avtorsko pravo, ki obsega avtorske in sorodne pravice.
Katere so industrijske pravice?
Pravice industrijske lastnine ureja Zakon o industrijski lastnini (ZIL-1). Pravice industrijske lastnine so patent, dodatni varstveni certifikat, model, znamka in geografska označba (1/2. čl. ZIL-1).
Predmet varstva in pravice, ki jih stvaritelji oziroma prijavitelji dobijo?
PREDMET VARSTVA -PRAVICA
Izum -Patent
Izum v skladu z uredbo Vlade -Dodatni varstveni certifikat
Nov individualni videz izdelka - Model
Blagovni in storitveni znaki- Znamka
Geografsko ime proizvoda - Geografska označba
Kaj je patent?
Patent se podeli za izum iz kateregakoli področja tehnike, ki je:
- nov: in sicer, če ni obsežen s stanjem tehnike, pri čemer se v stanje tehnike šteje vse, kar je bilo pred datumom vložitve patentne prijave dostopno javnosti z ustnim ali pisnim opisom, z uporabo ali na katerikoli drug način (12. čl. ZIL-1). Vendar se ne upošteva razkritje izuma, do katerega je prišlo v roku 6 mesecev pred vložitvijo patentne prijave neposredno ali posredno zaradi očitne zlorabe v odnosu do prijavitelja ali njegovega pravnega prednika ali dejstva, da je prijavitelj ali njegov pravni prednik razstavil izum na uradno priznani mednarodni razstavi (13. čl. ZIL-1).
- na inventivni ravni: je izum, če za strokovnjaka predmet izuma očitno ne izhaja iz stanja tehnike (14. čl. ZIL-1).
- industrijsko uporabljiv: je izum, če se predmet izuma lahko proizvede v katerikoli gospodarski dejavnosti, vključno s kmetijstvom (15. čl. ZIL-1). Izum se lahko nanaša na izdelek ali postopek proizvodnje in mora biti s področja tehnike.
Izjeme od patentnega varstva?
Patent ne sme biti podeljen za:
- odkritja, znanstvene teorije, matematične metode in druga pravila, načrte, metode in postopke za duhovno aktivnost, saj se neposredno ne štejejo za izume;
- izum, katerega uporaba je v nasprotju z javnim redom ali moralo;
- izum kirurškega ali diagnostičnega postopka ali postopka zdravljenja, ki se uporablja neposredno na živem človeškem ali živalskem telesu, razen izuma, ki se nanaša na izdelke, predvsem na snovi in zmesi, ki se uporabljajo pri takšnem postopku (11. čl. ZIL-1).
Pravice iz patenta
Patent zagotavlja imetniku naslednje izključne pravice:
a) če je predmet patenta proizvod: preprečitev tretjim osebam, ki nimajo imetnikove privolitve, da izdelujejo, uporabljajo, ponujajo v prodajo, prodajajo ali v te namene uvažajo zadevni proizvod;
b) če je predmet patenta postopek: preprečitev tretjim osebam, ki nimajo imetnikove privolitve, da postopek uporabljajo in ponujajo v prodajo, prodajajo ali v te namene uvažajo proizvod, ki je pridobljen neposredno s tem postopkom. (18. čl. ZIL-1)
Trajanje patenta
Patent traja 20 let od datuma vložitve prijave. Neposredno po izteku trajanja patenta se lahko za izum enkrat
podaljša veljavnost patenta, in sicer za največ 5 let, če je razglašeno vojno stanje ali podobne izredne razmere pa za dobo trajanja takšnega stanja oziroma okoliščin.
Neposredno po izteku trajanja patenta se lahko za izum v skladu z uredbo Vlade Republike Slovenije enkrat podeli DODATNI VARSTVENI CERTIFIKAT, in sicer za največ 5 let, če je predmet patenta proizvod ali postopek za proizvodnjo oziroma uporabo proizvoda, za katerega je pred pričetkom gospodarskega izkoriščanja potrebno izvesti z zakonom predpisani uradni postopek odobritve. (22. čl. ZIL-1)
Posebne vrte patentov
1) patent s skrajšanim trajanjem: se lahko podeli za izum, ki je nov, industrijsko uporabljiv in dosežen z ustvarjalnim delom, tj. če izkazuje določeno učinkovitost ali praktično prednost pri gospodarski uporabi. Ne more se podeliti za izum za postopek, rastlinsko vrsto in živalsko pasmo. (16. čl. ZIL-1) Patent s krajšim trajanjem traja 10 let od datuma vložitve prijave.
2) zaupni patent: je izum, ki je potreben za obrambo ali varnost RS. Prijavi se pri ministrstvu za obrambo. Če se patent podeli, se ne objavi, pravico do izkoriščanja pridobi država, izumitelju pa pripada enkratno plačilo.
3) evropski patent: se lahko vloži prijava za pridobitev pri slovenskem Uradu za varstvo industrijske lastnine v skladu z Evropsko patentno konvencijo in zagotavlja enake pravice kot nacionalni patent.
Kaj je model?
Model se registrira za videz izdelka, ki:
- je nov: tj. če pred datumom vložitve prijave modela ali datumom prednostne pravice, če je ta zahtevana, javnosti ni bil dostopen enak videz izdelka, pri čemer se šteje, da je bil videz izdelka dostopen javnosti, če je bil objavljen v postopku registracije oz. kako drugače ali razstavljen, uporabljen pri trgovanju ali drugače razkrit pred datumom vložitve prijave ali datumom prednostne pravice, če je ta zahtevana, razen če ti dogodki ne bi mogli postati znani v normalnem poteku poslovanja specializiranim krogom zadevnega področja, ki deluje v Evropski skupnosti.
- ima individualno naravo: tj. če se celotni vtis, ki ga naredi na seznanjenega uporabnika, razlikuje od celotnega vtisa, ki ga naredi kak drug videz izdelka, ki je bil dostopen javnosti pred datumom vložitve prijave ali datumom prednostne pravice, če je ta zahtevana.
Pravice iz modela
Imetnik modela ima izključno pravico, da ga uporablja in prepreči tretjim osebam, ki nimajo njegovega soglasja, da ga uporabljajo. Omenjena uporaba obsega zlasti izdelovanje, ponujanje, dajanje na trg, uvažanje, izvažanje ali uporabljanje izdelka, na katerega se videz nanaša, ali skladiščenje takega izdelka v te namene (37/1. čl. ZIL-1).
Druge oblike varstva modela
Model je lahko predmet avtorskopravnega varstva od dneva, ko je bil videz izdelka ustvarjen ali določen v katerikoli obliki, če izpolnjuje pogoje za pridobitev takega varstva po zakonu, ki ureja avtorsko in sorodne pravice (39/2. čl. ZIL-1).
Kaj je znamka?
Kot znamka se sme registrirati kakršenkoli znak ali kakršnakoli kombinacija znakov, ki omogočajo:
- razlikovanje blaga ali storitev enega podjetja od blaga ali storitev drugega podjetja in jih je mogoče grafično prikazati, kot so zlasti besede, vključno z osebnimi imeni, črke, številke, figurativni elementi, tridimenzionalne podobe, vključno z obliko blaga ali njihove embalaže, in kombinacije barv kot tudi kakršnakoli kombinacija takih znakov (42/1. čl. ZIL-1)
- ki omogočajo razlikovanje blaga in storitev članov nosilca znamke (društvo, združenje pravnih ali fizičnih oseb, pravna oseba javnega prava) od blaga ali storitev drugih podjetij z ozirom na proizvodni ali geografski izvor, vrsto, kvaliteto ali druge značilnosti (kolektivna znamka). Prijavitelj oziroma nosilec kolektivne znamke je lahko vsako društvo ali združenje pravnih ali fizičnih oseb, vključno z zvezo društev ali združenj, ki ima lastnost pravne osebe, ali pravna oseba javnega prava (45. čl. ZIL-1)
Pravice iz znamke
Znamka daje imetniku izključno pravico do njene uporabe in druge izključne pravice. Imetnik znamke je upravičen preprečiti tretjim osebam, ki nimajo njegovega soglasja, da v gospodarskem prometu uporabljajo:
a) katerikoli znak, ki je enak znamki, za enako blago ali storitve, ki so obseženi z znamko;
b) katerikoli znak, pri katerem zaradi njegove enakosti ali podobnosti z znamko in enakosti ali podobnosti blaga ali storitev, obseženih z znamko in znakom, obstaja verjetnost zmede v javnosti, ki vključuje verjetnost povezovanja med znakom in znamko;
c) katerikoli znak, ki je enak ali podoben znamki za blago ali storitve, ki niso podobne tistim, ki so obseženi z znamko, če ima znamka v Republiki Sloveniji ugled, in če bi uporaba takega znaka brez upravičenega razloga izkoristila ali oškodovala značaj ali ugled znamke.
Pravica preprečiti tretjim osebam obsega med drugim prepoved:
a) opremljanja blaga ali njihove embalaže z znakom;
b) ponujanja blaga, označenega s tem znakom, njegovega dajanja na trg ali skladiščenja v te namene oziroma ponujanja ali oskrbovanja s storitvami pod tem znakom;
c) uvoza ali izvoza blaga pod tem znakom;
d) uporabe znaka na poslovni dokumentaciji in v oglaševanju. (47. čl. ZIL-1).
Trajanje znamke
Znamka traja 10 let od datuma vložitve prijave. Imetnik znamke lahko poljubno mnogokrat obnovi znamko za obdobje naslednjih 10 let, šteto od datuma vložitve prijave. (52. čl. ZIL-1)
Trajanje modela
Model traja 1 ali več 5letnih obdobij od datuma vložitve prijave. Imetnik modela lahko obnovi model za 1 ali več 5letnih obdobij, vendar največ 25 let od datuma vložitve prijave. (40. čl. ZIL-1)
Kaj je geografska označba
Geografska označba, ki se sme registrirati, pomeni oznako, ki označuje, da blago izvira z določenega ozemlja, območja ali kraja na tem ozemlju, če je kakovost, sloves ali kakšna druga značilnost tega blaga bistveno odvisna od njegovega geografskega porekla.
Kot geografska označba se lahko registrira tudi ime, ki je postalo po dolgotrajni uporabi v gospodarskem prometu splošno znano kot označba, da blago izvira iz določenega kraja ali območja (55. čl. ZIL-1).
Pravice iz registrirane geografske označbe
Registrirana geografska označba je kolektivna pravica in jo smejo uporabljati v gospodarskem prometu osebe, ki v skladu s specifikacijo proizvajajo in dajejo v promet blago, zavarovano z geografsko označbo (58. čl. ZIL-1).
Trajanje registrirane geografske označbe
Trajanje registrirane geografske označbe ni omejeno (60. čl. ZIL-1).