IZVRŠILNO PRAVO Flashcards
Redna pravna sredstva!
Dve redni pravni sredstvi: ugovor in pritožba. Pravno sredstvo zoper sklep o izvršbi, s katerim je predlogu ugodeno, je ugovor. Zoper sklep, izdan o ugovoru, je dovoljena pritožba.
Kdo odloča o tem, ali obstaja kakšno pravno sredstvo?
Pravica do pravnega sredstva je določena že z ustavo, sicer pravna sredstva določa zakon.
Kakšno pravno sredstvo je ugovor?
Redno. V enem primeru tudi izredno: kadar ugovor temelji na dejstvu, ki se nanaša na terjatev, dolžnik lahko vloži ugovor tudi po izteku siceršnjega zakonskega roka, če je to dejstvo nastopilo po nastanku izvršilnega naslova oziroma v času, ko ga ni bilo mogoče več navesti v postopku, iz katerega izvira izvršilni naslov. V takem primeru, ko je torej sklep o izvršbi že pravnomočen, lahko dolžnik z utemeljenim ugovorom po izteku roka še vedno doseže razveljavitev sklepa o izvršbi. Vloži ga lahko vse do konca izvršilnega postopka, če ga brez svoje krivde ni mogel uveljavljati v ugovoru zoper sklep o izvršbi. Sodišče zavrže ugovor, če temelji na razlogih, ki bi jih dolžnik lahko uveljavil v prejšnjem ugovoru. Tak ugovor je mogoče vložiti tudi zoper sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine, vendar le v primerih, če je dejstvo, ki se nanaša na samo terjatev, nastopilo po izdaji sklepa o izvršbi.
Katera dejstva se uveljavljajo s samim ugovorom? Iz kakšnih razlogov lahko dolžnik ugovarja zoper sklep o izvršbi? Ali so razlogi za ugovor taksativno našteti?
Ugovor zoper sklep o izvršbi je mogoče vložiti iz razlogov, ki preprečujejo izvršbo, zakon jih našteva primeroma, glej 55 ZIZ.
Rok za ugovor in izjema!
8 dni, oziroma 3 dni v čekovnih in meničnih sporih.
Kdo odloča o ugovoru?
O ugovoru odloča sodišče, ki je izdalo sklep o izvršbi, če zakon ne določa drugače.
Utemeljeni razlogi za odlog izvršbe?
Lahko se odloži na dolžnikov, upnikov ali predlog tretjega.
Razlogi na dolžnikov predlog: če dolžnik izkaže za verjetno, da bi s takojšnjo izvršbo pretrpel nenadomestljivo škodo in da je ta škoda večja od tiste, ki zaradi odloga lahko nastane upniku, v primerih, ki jih določa 71 ZIZ ter tudi v drugih primerih, ko so za to podani posebno upravičeni razlogi, vendar najdlje za 3 mesece in le enkrat. Na upnikov predlog lahko sodišče za odlog izvršbe postavi pogoj, da dolžnik zagotovi varščino, razen če bi bilo s tem ogroženo njegovo preživljanje ali preživljanje njegovih družinskih članov. Če ne zagotovi varščine v roku, ki ga določi sodišče in ki ne sme biti daljši od 15 dni, se šteje, da je predlog za odlog umaknil.
Na predlog tretjega: če izkaže za verjetno, da bi s takojšnjo izvršbo pretrpel nenadomestljivo škodo (v neskladju z ustavo, ugotovitvena odločba ustavnega sodišča). Na U predlog lahko sodišče za odlog izvršbe postavi pogoj, da tisti, ki zahteva odlog, položi varščino, razen če bi bilo s tem ogroženo njegovo preživljanje ali preživljanje njegovih družinskih članov.
Na predlog upnika: popolnoma ali deloma odloži izvršbo, če se izvršba še ni začela. Če se je že začela, dolžnik pa se je v roku, ki mu ga je določilo sodišče, izjavil proti odlogu, sodišče zavrne predlog za odlog. Če zakon določa, da je treba izvršbo zahtevati v določenem roku, lahko upnik predlaga odlog v tem roku.
Kdaj je odločba izvršljiva?
Ko je pravnomočna in je potekel rok za prostovoljno izpolnitev. Izvršbo dovoli sodišče tudi na podlagi sodne odločbe, ki še ni postala pravnomočna, če zakon določa, da pritožba ne zadrži njene izvršitve.
Kaj mora vsebovati sklep o izvršbi?
V sklepu o izvršbi, s katerim sodišče dovoli izvršbo, morajo biti navedeni:
- upnik in dolžnik
- izvršilni naslov oz. verodostojna listina
- dolžnikova obveznost
- sredstvo in predmet izvršbe
- drugi podatki, ki so potrebni, da se izvršba lahko opravi.
V sklepu o izvršbi na podlagi verodostojne listine naloži sodišče dolžiku, da v 8 dneh, v meničnih in čekovnih sporih pa v 3 dneh po vročitvi sklepa, plača terjatev skupaj z odmerjenimi stroški (kondemnatorni del) ter dovoli izvršbo za poplačilo teh terjatev. V tem sklepu sodišče pouči dolžnika o pravici do vložitve ugovora zoper ta sklep, o obveznosti obrazložitve ugovora in o pravnih posledicah neobrazloženega ugovora.
Sklep o izvršbi, s katerim sodišče predlog za izvršbo popolnoma ali delno zavrne, mora biti obrazložen.
Kdaj sodišče določi izvršitelja?
V sklepu, s katerim dovoli izvršbo, pri kateri je treba opraviti neposredna dejanja izvršbe. Če ni določen s sklepom o izvršbi, ga sodišče določi s posebnim sklepom.
Zastavna pravica na podlagi sporazuma strank - kaj mora narediti notar?
Pravni posel o ustanovitvi hipoteke je lahko sklenjen v obliki neposredno izvršljivega notarskega zapisa, v katerem zastavitelj soglaša, da se terjatev zavaruje z vknjižbo hipoteke na zastavljeni nepremičnini in da se po zapadlosti terjatve opravi poplačilo terjatve iz kupnine, dosežene s prodajo in izpraznitev ter izročitev nepremičnine v enem mesecu po prodaji.
Neposredna izvršljivost notarskega zapisa se zaznamuje v ZK in učinkuje tudi proti vsakemu kasnejšemu pridobitelju lastninske pravice na zastavljeni nepremičnini.
Vknjižbo nepremičnini in zaznambo izvršljivosti mora nemudoma po sklenitvi posla predlagati notar.
Določbe SPZ o notarski hipoteki so dejansko nadomestile ureditev hipoteke na podlagi sporazuma strank v ZIZ. V 2/274 SPZ so določbe 23. poglavja ZIZ razveljavljene, razen za nepremičnine, ki niso vpisane v ZK.
Če stranke z neposredno izvršljivim notarskim zapisom naknadno spremenijo klasično hipoteko v notarsko, notar predlaga samo zaznambo neposredne izvršljivosti.
Na nevpisanih nepremičninah nastane zastavna pravica s sklenitvijo pravnega posla o ustanovitvi zastavne pravice. Ta pravni posel se mora skleniti v obliki neposredno izvršljivega notarskega zapisa. Sama sklenitev notarskega zapisa ima učinek vknjižbe zastavne pravice. Poseben rubež nepremičnine, kot ga je zahteval 254 ZIZ pred novelo ZIZ-A, ni več potreben.
- Sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine! Koliko delov ima? Posebnost, bistvo izvršbe na podlagi verodostojne listine. Posebnost odločbe izvršilnega sodišča.
Sklep ima dva dela. Kondemnatorni del in del, s katerim sodišče dovoli izvršbo.
- Izvršba v zavarovanje! Kakšna sta dva pogoja za izdajo začasne odredbe?
Za zavarovanje denarne terjatve: upnik mora izkazati za verjetno, da terjatev obstoji ali da mu bo terjatev zoper dolžnika nastala, verjetno pa mora izkazati tudi nevarnost, da je zaradi dolžnikovega odtujevanja, skrivanja ali kakšnega drugačnega razpolaganja s premoženjem uveljavitev terjatve onemogočena ali precej otežena. Za zavarovanje nedenarne terjatve: upnik mora izkazati za verjetno, da terjatev obstoji ali da mu bo terjatev zoper dolžnika nastala ter tudi eno izmed naslednjih predpostavk: nevarnost, da bo uveljavitev terjatve onemogočena ali precej otežena; da je odredba potrebna, da se prepreči uporaba sile ali nastanek težko nadomestljive škode; da dolžnik z izdajo začasne odredbe, če bi se tekom postopka izkazala za neutemeljeno, ne bi utrpel hujših neugodnih posledic od tistih, ki bi brez izdaje začasne odredbe nastale upniku. Pri denarnih in nedenarnih terjatvah pa upnik ni dolžan dokazovati nevarnosti, če izkaže za verjetno, da bi dolžnik s predlagano odredbo pretrpel le neznatno škodo. Šteje se, da je nevarnost podana, če naj bi bila terjatev uveljavljena v tujini.
Kdaj se izdajo začasne odredbe?
Začasne odredbe se izdajo za zavarovanje denarnih ali nedenarnih terjatev. Smisel začasnih odredb je v zavarovanju in ne že kar v izvršbi, zato se z zavarovanjem z začasno odredbo ne pridobi zastavne pravice. Niso pa dopustne, kadar so dani pogoji za predhodno odredbo, s katero se da doseči enak namen. ZO je mogoče izdajati še pred uvedbo postopka, med postopkom in po koncu postopka, vse dokler ni opravljena izvršba.
Sredstva zavarovanja po ZIZ
Zastavna pravica na nepremičnini, ZP na premičnini, predhodne odredbe, začasne odredbe.
Problemi, ki so se pojavili v zvezi z začasno odredbo! Ali je mogoče začasno odredbo predlagati pred začetkom postopka? Po katerem zakonu je urejena začasna odredba?
ZO je mogoče izdajati še pred uvedbo postopka, med postopkom in po koncu postopka, vse dokler ni opravljena izvršba. ZO, izdano pred postopkom, pa je treba opravičiti. ZIZ.
Predlog za izvršbo na podlagi verodostojne listine!
Samo za izterjavo denarne terjatve. Verodostojna listina je v smislu ZIZ faktura, menica in ček s protestom in povratnim računom, kadar je to potrebno za nastanek obveznosti, javna listina, izpisek iz poslovnih knjig, overjen s strani odgovorne osebe, po zakonu overjena zasebna listina in listina, ki ima po posebnih predpisih naravo javne listine. Za fakturo se šteje tudi obračun obresti. Kadar iz VL ni razvidna zapadlost terjatve, dovoli sodišče izvršbo, če je upnik predložil pisno izjavo, da je terjatev zapadla in navedel dan zapadlosti. Predlog za izvršbo na podlagi VL mora vsebovati tudi zahtevo, naj sodišče naloži dolžniku, da v 8 dneh, v čekovnih in meničnih sporih pa v 3 dneh po vročitvi sklepa, plača terjatev skupaj z odmerjenimi stroški. VL, na podlagi katere zahteva izvršbo, mora upnik priložiti predlogu. Če sta stranki glede terjatve, zaradi katere upnik zahteva izvršbo na podlagi VL, sklenili dogovor o krajevni pristojnosti, lahko upnik v predlogu za izvršbo predlaga, naj se v primeru dolžnikovega ugovora postopek nadaljuje pred sodiščem, pristojnim po tem dogovoru. Predlogu mora priložiti tudi listino o sporazumu o pristojnosti.
Ali lahko izvršbo na podlagi verodostojne listine predlaga fizična oseba?
Ja
Kdo odloča o ugovoru zoper sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine? Kako se lahko odloči?
O ugovoru odloča sodišče, ki je ugovor izdalo, če zakon ne določa drugače.
Glede na specifiko sklepa o izvršbi na podlagi VL, ki ima dva dela, se lahko izpodbija v celoti, v kondemnatornem delu ali v delu, v katerem je dovoljena izvršba. Če ga izpodbija v celoti ali le v kondemnatornem delu, se postopek nadaljuje kot pri ugovoru zoper plačilni nalog. Če ga izpodbija le v delu, v katerem dovoljena izvršba, je postopek enak kot pri ugovoru zoper sklep o izvršbi izdan na podlagi izvršilnega naslova. V neugovarjanem delu, to je v kondemnatornem delu, postane sklep o izvršbi pravnomočen. S sklepom, ki ga izda o ugovoru, sodišče ugovoru ugodi ali ga zavrne (Dolžnik mora v ugovoru zoper sklep o izvršbi na podlagi VL navesti dejstva, s katerimi ga utemeljuje in predložiti dokaze zanje, sicer se ugovor šteje za neobrazloženega in je kot tak neutemeljen) ali pa zavrže kot prepoznega (vložen po preteku 8 dnevnega roka), nepopolnega (če se iz podatkov iz ugovora ne more ugotoviti, kateri sklep o izvršbi se izpodbija ali če ni podpisan. Po smiselni uporabi ZPP ga je potrebno s sklepom pozvati, da ga dopolni.) ali nedovoljenega (če ga je vložila oseba, ki te pravice nima, ki se je ugovoru odpovedala ali ga umaknila ali če vložnik nima pravnega interesa za ugovor).
Ugovor tretjega!
Kdor verjetno izkaže, da ima na predmetu izvršbe pravico, ki preprečuje izvršbo, lahko vloži ugovor zoper sklep o izvršbi in v njem zahteva, naj sodišče izvršbo na ta predmet izreče za nedopustno. Ugovor se lahko vloži do konca izvršilnega postopka. Izvod pravočasnega, popolnega in dovoljenega ugovora vroči sodišče upniku in ga opozori, da bo v primeru, da v roku 8 dni ne bo odgovoril na ugovor ali če bo izjavil, da ugovoru ne nasprotuje, glede na okoliščine primera v celoti ali delno razveljavilo sklep o izvršbi in ustavilo izvršbo. Če ugovor ni obrazložen ali če pravica ni verjetno izkazana, se šteje, da je ugovor neutemeljen. Če upnik v danem roku izjavi, da ugovoru nasprotuje, sodišče ugovor zavrne. Vložnik ugovora lahko v roku 30 dni od pravnomočnosti sklepa začne pravdo na ugotovitev, da izvršba na ta predmet ni dopustna. Če sodišče s pravnomočno odločbo ugotovi, da izvršba, ki še ni končana oziroma je bila odložena, na določen predmet ni dopustna, sodišče glede tega predmeta ustavi izvršbo in razveljavi sklep o izvršbi. Oseba, katere solastniški delež na premični stvari, ki je predmet izvršbe, ne presega polovice njene vrednosti, ne more zahtevati, da se izvršba glede njenega deleža izreče za nedopustno. Iz zneska, dobljenega s prodajo stvari, pa ima pravico zahtevati izplačilo svojega deleža sorazmerno ceni, doseženi s prodajo, vendar najmanj sorazmerno ocenjeni vrednosti, in sicer pred vsemi upniki in pred povrnitvijo stroškov IP. Predlaga lahko cenitev in pri tem ne trpi stroškov cenitve v primeru, če je bila s cenitvijo ugotovljena cena višja od seštevka vrednosti predmeta po že opravljeni cenitvi in stroškov nove cenitve. Pravico ima zahtevati, da se ji odstopi stvar, ki je predmet izvršbe, če položi znesek, ki ustreza vrednosti dolžnikovega deleža na tej stvari. Če ji kdo izpodbija delež na stvari, lahko s tožbo zoper upnika zahteva ugotovitev obstoja svojega deleža.
Kaj je izvršilni naslov?
Izvršilni naslov je kvalificirana, praviloma javna listina, na podlagi katere je mogoče zahtevati prisilno izvršitev terjatve, ki je v njej ugotovljena. Namen izvršilnega postopka je realizacija ali izpolnitev materialnopravnih dajatvenih zahtevkov, zato so izvršilni naslovi praviloma dajatvene sodbe, izdane v pravdnem postopku, saj se ugotovitvene ali oblikovalne sodbe ne izvršujejo. Te učinkujejo že s svojo pravnomočnostjo.
Naštej izvršilne naslove po ZIZ
Izvršljiva sodna odločba in sodna poravnava; izvršljiv notarski zapis; druga izvršljiva odločba, seznam ali listina, za katero zakon oziroma ratificirana in objavljena mednarodna pogodba določa, da je izvršilni naslov.