Jesper Juul - “Nie” z miłości Flashcards
Flashcard 1
Dziecko, które jest tylko obsługiwane, staje się „zimne” − nie przejawia uczuć, za to żąda coraz więcej usługiwania. Rozpieszczone dzieci to te, które nie potrafią zaakceptować słowa NIE.
Flashcard 2
Dlatego rodzice powinni mówić NIE z czystym sumieniem zawsze wtedy, gdy czują, że chcą to powiedzieć. Tylko w ten sposób pomogą dzieciom zbudować wystarczająco silną integralność, aby kiedyś same – w swoim życiu – potrafiły powiedzieć NIE wtedy, gdy trzeba będzie to zrobić.
Flashcard 3
Osobiste NIE to pod każdym względem najlepsze NIE. Wzmacnia poczucie wartości u osoby, która je wypowiada, pozostając jednocześnie czymś konstruktywnym. Osobiste NIE wypływa z naszych indywidualnych wartości, doświadczeń, uczuć i granic – a jego głównym motorem jest nasza odpowiedzialność za siebie.
Flashcard 4
prawo dziecka do mówienia NIE nie oznacza, że rodzic musi schylać przed nim głowę i podporządkowywać się jego woli. Oznacza tylko, że słowa dziecka − w tym także słowa sprzeciwu − należy traktować poważnie, a przede wszystkim, że trzeba przyznawać mu do nich prawo.
Flashcard 5
To nie miłość pcha rodziców do zaspokajania wszystkich zachcianek dziecka. To sentymentalizm albo pragnienie, żeby być przez nie uważanym za dobrą matkę lub dobrego ojca. Miłość natomiast jest dawaniem dziecku tego, czego ono naprawdę potrzebuje, żeby mogło prowadzić szczęśliwe życie. Wyręczając dziecko, możemy zaoszczędzić w danej chwili trochę czasu, ale na dłuższą metę jest to czas stracony, ponieważ zapłacimy za niego większym wydatkiem energii i uwagi w przyszłości.
Flashcard 6
Zachowanie dzieci zmierza zawsze do dwóch celów: zaspokojenia swoich pragnień i poznania rodziców. Chcą wiedzieć, co się rodzicom podoba, a co nie. Co pochwalają, a co potępiają. W co się chętnie angażują, a co odrzucają. W ciągu swoich trzech- -czterech lat życia dzieci szukają odpowiedzi na te pytania, dopóki nie dojdą do punktu, kiedy wiedzą już, co według rodziców jest dobre i złe − czyli gdy przejmą w pewnym sensie ich wartości. Ten proces nauki wymaga przede wszystkim jednoznacznych sygnałów ze strony rodzica i ciągłych powtórzeń. Odpowiedzi i reakcje muszą być tak jasne, jak to tylko możliwe. Matka i ojciec powinni także wykazać się cierpliwością i dać dziecku czas na utrwalenie zdobytej wiedzy. Może to zająć zarówno kilka dni, jak i kilka lat. Im więcej będziemy dzieci łajać i krytykować, tym dłużej będzie to trwało.
Flashcard 7
Dzieci potrzebują informacji zwrotnej w czasie swojego odkrywania świata − i musi ona obejmować także indywidualne granice i wartości dorosłych. Dlatego jest bardzo ważne, aby wciąż na nowo mówić NIE w odniesieniu do tych samych rzeczy. Im bardziej osobisty i zdecydowany przekaz rodziców, tym szybciej mały badacz dojdzie do swoich wniosków.
Flashcard 8
Dzieci nie są świadome swoich rzeczywistych potrzeb, ale zawsze wiedzą, na co mają chęć. Dlatego potrzebują rodziców, od których mogą nauczyć się różnicy między tymi dwiema rzeczami − chwilową chęcią i rzeczywistą potrzebą.
Flashcard 9
W komunikacji z dzieckiem nie chodzi o okrągłe słowa, lecz o to, aby wyrazić się w sposób jak najbardziej osobisty. Wystarczy, żeby w sposób klarowny artykułować swoje myśli i uczucia. Kiedy mówimy o sobie i swoich uczuciach, nie możemy nikogo zranić ani obrazić − co jednak zdarza się prawie zawsze, kiedy mówimy o innych.
Flashcard 10
Dzieci lubią, kiedy dorośli rozmawiają z nimi jak równy z równym − w każdym razie bardziej, niż kiedy wygłasza się im kazanie.
Flashcard 11
Jakość dialogu między dorosłym i dzieckiem polega na woli i zdolności do obrony swojego punktu widzenia oraz do wysłuchania głosu drugiej strony. Jeśli natomiast punkt widzenia i wzajemne życzenia będą tylko krytykowane i sprowadzane do zera, to z dialogu zrobi się walka, a z niej nie wyniknie na pewno nic konstruktywnego.